Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Po przełaczeniu przełącznika dioda gaśnie i zapala się druga

PCmaniak22 02 Lip 2010 10:16 1889 8
  • #1 02 Lip 2010 10:16
    PCmaniak22
    Poziom 14  

Witam, dopiero zaczynam przygodę z elektronika, więc jestem zielony. Potrzebuję układu który działa w ten sposób, ze jest przełącznik i dwie diody i po przełączeniu przełącznika jedna dioda gaśnie a druga się zapala. Chodzi mi aby ten układ składał się z różnych elementów elektronicznych (abym mógł poćwiczyć), ponieważ umiem zrobić ten układ używając tylko przełącznika (z trzema stykami) i diód. Z góry dzięki (jeśli pomyliłem forum to przepraszam, ale jestem nowy na elektroda.pl).

• Pomocny post
    #2 02 Lip 2010 10:32
    zbychmg
    Poziom 28  

Możesz użyć starego TTL-a 7406,
    Zasilanie 5V noga 14 GND noga 7
    diody podepnij od Plusa do wyjść nogi 2,4 prze rezystor 300ohm-1kohm (prąd diody 10mA- 3mA)
    na wejściach 1,3 jest normalnie stan wysoki i obie bedą świecić.
    Jak zewrzesz wejścia do masy obie zgasną. Wykorzysta jeszcze jedną bramke jej wejscie 5 połącz z wejsciem 1 wyiście 6 połacz z wejściem 3
    i oba razem przez rezystor 1-5k do 5V zasilania.
    teraz jak zewrzesz 1 do masy jedna dioda zgaśnie druga sie zapali.
    Jeśli bedzie problem ze znalezieniem TTL-a
    Może użyć buforam cmos np.14049 lub podobny....
    pozdrawiam

• #3 02 Lip 2010 10:39
    PCmaniak22
    Poziom 14  

A w jakim urządzeniu mogę znaleźć tego TTL-a.I czy mógłbym prośić o jakiś schemat bo jak już mówiłem jestem początkujący:)

• #4 02 Lip 2010 15:39
    zbychmg
    Poziom 28  

Nie wiem gdzie mieszkasz, w Krakowie jest giełda, gdzie takie układy można kupić za pare groszy, stare płyty komputerowe, jakieś sterowniki, ja mam sporo takich staroci, troche już wyzłomowałem, ale jeszszcze sporo zostało...
    A co do schematu zerknij na strone.
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?cat_id=1

wpisz w google "proste ukłądy elektroniczne"

pozdrawiam

• #5 02 Lip 2010 20:37
    PCmaniak22
    Poziom 14  

A nie da się tego zrobić na jakimś innym układzie :) (Liczyłem np. na NE555)?

• Pomocny post
    #6 03 Lip 2010 08:36
    zbychmg
    Poziom 28  

Nie wiem gdzie mieszkasz, w Krakowie jest giełda, gdzie takie układy można kupić za pare groszy, stare płyty komputerowe, jakieś sterowniki, ja mam sporo takich staroci, troche już wyzłomowałem, ale jeszszcze sporo zostało...
    A co do schematu zerknij na strone.
    http://www.eres.alpha.pl/elektronika/articles.php?cat_id=1

wpisz w google "proste ukłądy elektroniczne"

pozdrawiam

Dodano po 11 [minuty]:

Możesz zrobić na NE555, jedna dioda od + zasilania do wyjścia, druga dioda od wyjścia do przez rezystor do - zasilania .

zobacz przykłady aplikacji:

http://www.elportal.pl/pdf/k01/19_11.pdf

schemat impulsator 2-ch diod led, zamiast kondensatorów możesz zmieniać stan zapalenia diod podajac stan wysoki na pin 5 NE555 lub niski na 2 ewentualnie na rest 4

• #7 03 Lip 2010 14:12
    PCmaniak22
    Poziom 14  

A mógłby mi Pan jeszcze zrobic schemat połączeń bo jak mówiłem jestem zielony i za bardzo nie wiem co to jest "stan wysoki"?

• Pomocny post
    #8 03 Lip 2010 18:17
    zbychmg
    Poziom 28  

Ale czytać potrafisz, przeczytaj dokładnie ten artrykuł w pdf-ie o NE555
    zmontuj układ w/g schematu schemat impulsator 2-ch diod led.
    DAJ DUŻY KONDENSATOR C1 np.1000uF zamiast 1 uF, podłącz cyfrowy miernik uniwersalny, (można kupić już od 12 zł) do jego końcówek i zobacz jak zmienia sie napiecie na C1 i co sie dzieje z diodami.
    Jeśli dasz z powrotem C1=1uF i podłaczysz jego biegun dodatni przez rezystor 1-10kohm do +zasilania (stan wysoki) lub do - zasilania (stan niski) zapali sie na stałe jedna z diod, a jeśli przeczytasz artykuł bedziesz wiedział dlaczego.

Jeżeli odepniesz nózke 7 Ne555 od układu, to kondensator nie bedzie rozładowywany, na wyjściu bedzie stan niski (bliski 0V) i wtedy łaczenie zacisku reset do masy bedzie gasiło diode zapaloną i zapalało diode zgaszoną,

pozdrawiam

• #9 03 Lip 2010 18:33
    PCmaniak22
    Poziom 14  

Oki już kumam dzięki, jakby coś nie działało to się jeszcze odezwę :D .

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo