Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kosiarka z silnikiem Briggsa zasilana gazem

conrad.kossakowski 02 Jul 2010 13:18 16416 19
  • Kosiarka z silnikiem Briggsa zasilana gazem
    Wczoraj z racji tego iz zabrakło mi benzyny w baku na szybko przerobiłem ja na gaz...

Wiele jest takich pytań na forum (czy, jak itp...) i zagranicznych wideo tez w sieci nie mało ale trzeba pokazać, ze i u nas można... bo można

Nie biore odpowiedzialnosci za powielanie moich "sposobow", zwlaszcza jesli ktos nie zdaje sobie sprawy o podstawowych prawach fizyki!

W sklad zestawu wchodza
    -3kg butla z propanem (propan-butan tez sie nada tylko troche mniej wydajny - i butla ... zamarza - na lato super w sumie, nogi mozna chlodzic... nie bede pisal dlaczego tak sie dzieje bo to troche oczywiste jest... a jezeli nie jest, to TYM bardziej nie powielaj tego co ja zrobilem)

-Palnik z usunięta dysza (przy dyszy za mala ilość gazu leci)

-Kilka wężyków

-Chęci

Silnik to briggs & stratton (bardzo fajne silniki), 4-takt

Ogólnie to wszystko dziala "na wyczucie" bez zdejmowanie tej ... linki ktora "dodaje" mocy gdy jej brakuje - waz z gazem w gaznik i tu sie filozofia konczy, tylko ssania sie nie wlacza (ogranicza powietrze a wiec i gaz...) - generalnie moje wykonanie to jakies 15 minut z czego 10 to szukanie tego zielonego wezyka w garazu...

Jezeli bedzie zainteresowanie tematem to bardzo chetnie podejme sie wykonania kolejnych profesjonalnych kitow (brutalnych i takich z parownikiem) i przedstawienia ich tu - na gaz mialem juz kosiarki, skutery, agregaty pradotworcze (duza zaleta - propan nie "wietrzeje" jak benzyna z czasem), niedlugo zaczne prace nad domowa instalacja LP do Diesla (w sumie to zaczalem ale z powodu pracami nad hho nie mam czasu za bardzo)

I jeszcze jedno, kosiarka moze miec wiecej mocy ale lepiej nie przesadzac - lepiej niech bedzie tylko 100% bo jeszcze odlecimy jak helikopter...

Film

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    conrad.kossakowski
    Level 13  
    conrad.kossakowski wrote 80 posts with rating 35, helped 2 times. Live in city Kurpie zielone. Been with us since 2006 year.
    proprocek
    Level 16  
    Bardzo mi się podoba. Czy można taką sztuczkę zastosować do kosiarki "pchanej"? Czy zysk mocy będzie widoczny i czy zadziała to bez szkody dla silnika? Nasłuchałem się ostatnio o samochodach z gazem, które robią niesamowite osiągi więc pytam ;)
    conrad.kossakowski
    Level 13  
    Generalnie jedna rzecz...
    Silnik 4 takt - podajesz gaz
    Silnik 2 takt - musisz podac tez olej, bo smarowany jest z mieszanki wlasnie... wtrysk np, zapobiegajacej spalaniu stukowemu mgly wodno-alkoholowej z olejem generowanej z cisnienia spalin badz pompki elektrycznej spelnia zadanie (nie robilem jeszcze ze spalinami jako czynnik napedzajacy powstawanie mgly ale jak bede mial wiecej czasu to na pewno sprawdze)

Mam kosiarke "pchana" zasilana gazem (taka po drzewka wjechac w sam raz) - 4takt briggsa rowniez - tez powstala w ktoras sobote jak akurat benzyna sie skonczyla...

A jesli o moc chodzi to w moich testach na silniku diesla wzrost mocy byl w granicach 25-40% wiec nie malo a jesli chodzi o kosiarki... coz, jak napisalem... mozna odleciec... no i silnik chlodzony jest przewaznie powietrzem ale da sie (wiecej paliwa + wiecej katalizatora czy tam powietrza - jak zwal tak zwal = wiecej mocy... w uproszczeniu)

A jesli chodzi o sam silnik - gaz, paliwo - mala roznica w sumie - samochody z Instalacja LP jakos jezdza to i kosiarki moga, grunt to ich nie przegrzac od nadmiaru mocy (jak pisalem: chlodzenie powietrzem i wiecej mocy nie lubia sie za bardzo) i spaliny czystrze (Go Green!)
    AdrianK17
    Level 16  
    Na ile godzin starcza taka buteleczka? ;D
    skaktus
    Level 37  
    Zastanawiam się jaki sens ma ten temat. Tutaj nic nie opisałeś poza zielonym wężykiem którego szukałeś. Nie odkryłeś żadnej ameryki. W sumie to opis typu podłączyłem i działa...Zero ważnych uwag, prócz tego żeby nie dawać za dużo gazu.

I chyba gdzieś pogubiłeś polskie znaki...
    Popak
    Moderator on vacation ...
    Żadna rewelacja. Kiedyś robiło się eksperymenty i podawało się gaz bezpośrednio do wtrysków paliwa i działało :)
    marian gałka
    Level 11  
    W jaki sposób wąż z gazem jest podłączony do gaźnika?
    conrad.kossakowski
    Level 13  
    Do tych wyzej - w sumie to tak... tylko polaczenie tego w calosc... rakiety NASA tez sa w sumie poskladane z czesci tylko co nie?
    Pokazalem, ze mozna. Fajnie, ze Wy macie juz doswiadczenie w tym od lat 30 czy cokolwiek ale dla kogos kto interesuje sie tym jest to cos wartego uwagi... Wywody na temat "tu nie ma nic z elektroniki" albo "tylko wezyk" proponuje zakonczyc bo sa one co najmniej nie na miejscu (DIY - wiecie chociaz co to znaczy?...).

A teraz do tych ktorych to interesuje...

Wezyk jest "wsuniety" w miejsce gdzie jest mocowany filter - ZA filtrem ale PRZED komora gaznika - unikamy wtedy przypadkowego zacisniecia go blaszka od ssania i ulamania/ugiecia/zniszczenia jej samej oraz mieszany jest z powietrzem zasysanym (bo ma jeszcze kawalek do cylindra)

Tu akurat filtr zostal odkrecony, wezyk wsuniety w rure doprowadzajaca powietrze i skierowany w strone gaznika a pozniej poskladane z powrotem (tylko nie docisniete na maxa, zeby wezyka nie zagiac, ale i tak dzieki dosc elastycznej silikonowej uszczelce filtr dopasowal sie prawie idealnie i nie lapie "lewego" powietrza)

Czasami fajnie jest moc zapytac kogos kto cos juz zrobil, ew uniknac bledow... ja kilka rzeczy juz wysadzilem w zyciu przez przypadek... ja nie mialem kogo zapytac w razie potrzeby... docencie to, ze moge pomoc... (dla tych, ktorzy znowu beda pisac, ze nic do tematu nie wnosze...)

A jesli o polskie znaki idzie... nie mam ich na razie ale jak znajde czas to zaimpletuje je do systemu i bedzie juz ladnie.

EDIT

Na ile starcza... ciezko powiedziec, mniej wiecej na tyle samo ile na takiej samej objetosci benzyny, "mniej - wiecej" tutaj to klucz...
    browarhehe
    Level 15  
    ciekawe, ile ta butla ma kg? i na ile pracy wystarczy ?
    może będzie się lepiej opłacać do mojego briggsa 15.5hp , też kosiareczka samojezdna
    conrad.kossakowski
    Level 13  
    Quote:
    W sklad zestawu wchodza
    -3kg butla z propanem

Nawet jakby wziasc pod uwage stosunek zuzycia benzyny do gazu 1:1 to :
    butla z propanem 11kg (w sumie to propanu to jest tam 10kg ale pominmy to) ma ok 21l z haczykiem

Czyli
    11kg =21l gazu - cena srednio 40pln (w punkcie) za butle co daje nam ok 2 pln/l
    21l 95-ki = niech bedzie po 4,50 to juz bedzie jakies 95pln

Wiec
    nawet jezeli silnik spali 200% normy objetosciowo (raczej trudne do osiagniecia aczkolwiek nie niemozliwe ;-) ) to i tak mamy jeszcze 15pln na... hmm no nie wiem, wode mineralna...
    Chrusta
    Level 22  
    Czyli wystarczy tylko zatkać w gaźniku dziurkę od wlotu benzyny i zamiast filtra powietrza podłączyć wężyk od gazu? A linką od ssania można mu "dodać trochę koni"?

Pozdrawiam.
    conrad.kossakowski
    Level 13  
    Mozna zawsze nie miec paliwa w zbiorniku ;-)

Filter proponowalbym zostawic jednak, wezyk dac ZA nim a przed gaznikiem.

Jest jeszcze jedna rzecz, w niektorych silnikach jest takie male ustrojstwo ktore jakoby dodaje zobie mocy kiedy jej brak... niestety ujmujac sobie powietrza w mieszance (czyli i propanu)... warto wiec to odlaczyc skoro i tak nie dziala a tylko szkodzi. Wyglada to jak malenki drucik (sztywny) ze sprezynka ktory "wychodzi z silnika" W briggsach przewaznie (patrzac od strony miejsca gdzie jest swieca) jest z prawej strony zaraz przy gazniku.

Ssanie ogranicza ilosc powietrza wiec jakoby nie jest ono na nasza korzysc.
    marek 1234
    Level 11  
    Witam.Dopiero nabyłem traktorek i chcę odświeżyć temat.W końcu zaczyna się sezon.W miejsce kosza chcę pionowo zamontować butlę 11 kg,bo nie będę co chwila przelewał gazu z butli do butli,a u mnie nigdzie nie nabijają.Starczy na całe lato.Dla bezpieczeństwa chcę założyć przy butli reduktor taki jak przy kuchence,a zaraz za nim zawór elektromagnetyczny od samochodowej instalacji gazowej służący do odcinania gazu przy wyłączonej stacyjce.Do regulacji założę chyba zawór kulowy ze ,,zdalnym" sterowaniem np cięgnem przy kierownicy by te wszystkie bebechy pochować.Mam pytania dla tych co to przerabiali.Czy nie warto założyć klapki anty wybuchowej .Czy to w ogóle strzela w gaźnik co może spowodować rozerwanie filtra powietrza?Czy np. ustawiając wolne obroty zmniejszacie powietrze ,czy wystarczy tylko przykręcić gaz?Nie mam linki ani cięgła przepustnicy więc nie musiał bym montować.Powietrze ustawił bym na maxa a sterował tylko dopływem gazu z butli.Stąd obawa że przy zbyt ubogiej mieszance może strzelać w gaźnik.Jak wszystko zmontuję do kupy to zamieszczę fotki.Czekam ale tylko na konstruktywne opinie.
    conrad.kossakowski
    Level 13  
    Coz, musze wspomniec, ze nie biore odpowiedzialnosci za powielanie moich dokonan...

Reduktor z ladnym manometrem i regulacja na ogolnie znanym serwisie aukcyjnym kosztuje 60PLN - super sprawa, sam uzywam do testow na wszelakim sprzecie...

A butla... no coz to jest tak... jak ja zrobilem... aczkolwiek sa w sprzedazy legalizowane butle do LPG, przenosne (jak w wozkach widlowych np - uwaga bo jest kilka typow) Z zaworem do napelniania, zaw bezp, wskaznikiem - cudenko - ja sam jestem w trakcie rozmow na temat takiej butli na wlasne potrzeby (mysle nad motocyklem zasilanym propanem...) - jest sporo tego - polscy producenci, wystarczy poszukac.

W moich konstrukcjach przewaznie zaczyna sie od ustawien "na oko" (i tak najczesciej zostaje, bo jest dobrze...) i dopiero w trakcie dodaje modyfikacje.

Dodaj jakies zdjecia moze cos doradze, ale rozwiazanie z reduktorem z mozliwoscia regulacji jest jak najbardziej najszybsze (na mamometrze zaznaczasz swoja skale dobrana metoda prob i bledow i hej... dalej w pole trawe kosic...)
    marek 1234
    Level 11  
    Już zrobiłem.Działa bez zarzutu.U mnie tak to wygląda
    Dodałem zawór od instalacji gazowej który odcina gaz po wyłączeniu stacyjki.regulacja ilości gazu zaworem w miejscu manetki ,której u mnie nie było jak kupiłem kosiarkę.
    Trabi
    Level 36  
    Quote:
    ...sa w sprzedazy legalizowane butle do LPG, przenosne...

No właśnie, gdzie taka małą można zdobyć/kupić? Bo jak na razie to raz widziałem taką zamontowaną w skuterze 4T pod fotelem (w miejscu schowka na kask) i miał gość taki mini-reduktorek do tego regulujący automatycznie ilość LPG dostarczana silnikowi (cos a'la reduktor samochodowy). Tylko kto to produkuje? Bo gdzie nie szukam, to wszędzie tylko butle samochodowe.
    conrad.kossakowski
    Level 13  
    Dla tych, ktorzy za punkt honoru uznali znalezienie braku polskich ogonkow przy a, z czy np "o" - nie zawsze mam mozliwosc (czytaj: w zaleznosci od maszyny z jakiej korzystam) ich wstawiania.

koniec OT

Quote:
    Zbiorniki LPG na propan butan do napędu wózków widłowych
    Zbiorniki wykonane są zgodnia z normą PN-EN 1442 i dyrektywą 1999/36/WE. Posiada znak p nadzorowany przez YUV. Zbiornik może być wyposażony w zawór napełniający, zawór poboru, wskaźnik poziomu napełnienia oraz zawór bezpieczeństwa.

Zastosowanie:

Zbiornik przeznaczony do magazynowania ciekłego (skroplonego) gazu LPG do instalacji zasilającej silniki pojazdów mechanicznych do transportu wewnętrznego (wózki widłowe).

Kosiarka z silnikiem Briggsa zasilana gazem Kosiarka z silnikiem Briggsa zasilana gazem Kosiarka z silnikiem Briggsa zasilana gazemKosiarka z silnikiem Briggsa zasilana gazemKosiarka z silnikiem Briggsa zasilana gazem

Co do butli w skuterze - produkuja je ci sami producenci, ktorzy produkuja "samochodowe" - nie bede wymienial firm bo podejdzie to pod reklame, aczkolwiek wszem znana wyszukiwarka zna odpowiedz na takie pytania (mam nadzieje, ze to nie lamie regulaminu - ale haslo np: zbiorniki LPG na propan butan do napedu wozkow widlowych lub jakiekolwiek inne pokrewne daje nam sporo lektury do przestudiowania)

Quote:
    Bo gdzie nie szukam, to wszędzie tylko butle samochodowe
    - butle sa roznej masci i rozmiarow, moze powyzsze zdjecia Cie naprowadza.
    marek 1234
    Level 11  
    Jeżeli chodzi Ci Trabi o zwykłe butle turystyczne 2 czy3 kg. to kupisz np w Castoramie
    browarhehe
    Level 15  
    kupisz.. ale problem z ich napełnieniem później jest.. przynajmniej w mojej okolicy
    marek 1234
    Level 11  
    Coś dla odważnych.Małą butlę można napełnić przelewając gaz z butli 11 kg.ogólnie dostępnej.Musimy przygotować odcinek przewodu ciśnieniowego np. od palnika gazowego,i zaopatrzyć go w końcówki z których jedna pasuję na duża butlę a druga na małą.Łączymy dokładnie obie butle,a dużą stawiamy zaworem do dołu.Odkręcamy w małej butli zawór i luzujemy śrubkę odpowietrzającą [mała z boku zaworu],Następnie odkręcamy zawór w dużej butli.Usłyszymy jak z otworku przy zaworze małej butli wydobywa się powietrze.Znaczy to że gaz zaczął się przelewać.Przelewamy do czasu aż z tego otworka zacznie wydobywać się gaz w postaci płynnej, co będzie widać i słychać.Zakręcamy dużą butlę a następnie małą śrubkę i zawór małej butli.Rozłączamy obie butle i wszystko.Trzeba to robić na zewnątrz budynków i proponuję przy tym powstrzymać się od palenia czegokolwiek.Każdy robi to na własną odpowiedzialność.W ten sposób nabijano kiedyś butle turystyczne w ,,Minolu".I ja tak nabijam na własne potrzeby.Trochę gazu rozleje się też po odkręceniu przewodu.Im przewód krótszy tym lepiej.