Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ca-10 a przejście USB-> RS232 PROLIFIC

kabi 03 Jul 2010 14:36 5618 18
Optex
 • #1
  kabi
  Level 10  
  Witam. Mam następujący problem z połączaniem mojego laptopa z centralą satel Ca-10. A mianowicie. Mój laptop nie posiada portu RS-232. Dlatego kupiłem przejście Prolific usb - RS232. Wszystko wykonuje tak jak w instrukcji czyli: ustawiam port, wyłączam zasilania, zakładam zworkę, włączam zasilania i w tedy w programi Dload10 wyświetla mi się że jest sygnał z centrali i żebym zdjął zworkę. Robię to jednak przycisk OK nie podświetla się i nie mogę go nacisnąć. W tym czasie manipulator piszczy cały czas z małą przerwą. Co może być nie tak?? Czy Trzeba jakoś skonfigurować tą przejściówkę?? Proszę o pomoc!!!!
 • Optex
 • #2
  kuuczoo
  Level 26  
  Przejściówki się nie konfiguruje. Może coś robisz źle albo o czymś zapomniałeś (brak włączonej jakiejś funkcji w centrali). Z doświadczenia wiem że centrale satela programuje się z instrukcją w ręce, zwłaszcza te z rodziny ca-x
 • #3
  crunky
  Level 32  
  A na innej centrali działa?
 • #4
  kuuczoo
  Level 26  
  Ja używam takiej np. do Integry i nie ma problemu
 • #5
  lyo
  Level 11  
  kuuczoo wrote:
  Przejściówki się nie konfiguruje.


  Niestety ale istnieje możliwość konfiguracji... :D
 • #6
  kuuczoo
  Level 26  
  Pewnie, ale do normalnego użytkowania nie ma najmniejszej potrzeby tego robić, bynajmniej jeszcze mi się nie zdarzyło abym potrzebował ją konfigurować, a pracuję z nią w wielu aplikacjach i systemach.
 • Optex
 • #7
  kabi
  Level 10  
  Przejściówka ta ma szereg różnych ustawień np prędkość transmisji danych. Powiem szczerze że ja już nie wiem co robię źle. Siedziałem dziś przy centrali ze 3 godziny i nie udało mi się sczytać ustawień z centrali:( Może mi ktoś napisać jak on krok po kroku łączy się z centralą?? Może ja o czymś zapominam?? A może problem tkwi w tym że ta przejściówka kosztowała 9zł a nie 40zł jak te które sprzedaje satel??
 • #8
  crunky
  Level 32  
  Właśnie są takie przejściówki za kilkanaście- kilkadziesiąt złotych i one działają, są identyczne z wyglądu za parę złotych - te niestety nie zawsze. Dlatego ponawiam pytanie czy sprawdzałeś ją na innej centrali? Innym urządzeniu?
 • #9
  kabi
  Level 10  
  No niestety nie sprawdzałem jej na innym urządzeniu. Jak tylko będę miał sposobność to to zrobię.
 • #10
  waldix

  Level 18  
  Ja też mam taką tanią przejściówkę i u mnie działa. Jedynie w ustawieniach portu w samym programie (dload10) musiałem zmienić ustawiania portu. W zakładce "Parity" mam zaznaczone na "Even".

  Ja mam viste i nie każde sterowniki przeznaczone do tej przejściówki mi działały.
  Jak miałem XP to zawsze brałem pierwsze lepsze sterowniki i nie było problemu.

  Wejście w tryb połączenia zawsze robię tak (tu piszę z pamięci bo ostatni raz łączyłem się z tą centralą z pół roku temu):

  1. Wchodzę w tryb serwisowy za pomocą manipulatora.
  2. Potem wybieram połączenie (programowanie) RS-232 czy jakoś tak. To chyba funkcja o numerze 112, dokładnie nie pamiętam.
  3. Potem masz kilka sekund na kliknięcie w programie ikonki odczyt i masz połączenie, jak nie zdążysz to musisz wszystko powtórzyć inaczej nie złapie połączenia. Jak już załapie to masz połączenie tak długo jak go nie rozłączysz.
 • #11
  bulba1
  Level 24  
  Z przejściówkami USB jest różnie. Niestety ja mam dość złe doświadczenia - mam przejściówki na profilic i to te nie najtańsze. Niestety ni ebardzo działąją z centralami mającymi port TTL (CA-5, 6, Versa) Niestety także nie chca wspólpracowac z CA-10 choć ma port RS-232. Z integra pracuja OK.
 • #12
  wpat
  Level 22  
  Sprawdź w komputerze pod jakim com masz tę przejściówkę, ustaw w razie potrzeby na com1. W dload włącz manipulator wirtualny i port com uaktywnij.
 • #13
  yasiu.brzeg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Po pierwsze czy masz kabel do CA-10? Jaki jest jego symbol? Podobnie zachowuje się program po podpięciu kablem z ca-6.

  Parity jak masz ustawione?

  Zresztą zrób zrzut z ustawieniami bo nie będę próbował zgadywać.
 • #14
  adamjur1
  Level 41  
  A jeszcze wersja programu do komunikacji ( programowania ) ma tu znaczenie.
  Trafiłem kiedyś na CA-6 któa nie chciała gadac ze zbyt nową wersja Dloada, a i na Integrę nie chcącą gadać z dloademX, po czym dloadx nie chcący działać pod Win98, - i tak cała kaskada nieszczęść....
  Pozdr.J.
 • #15
  Marek31415
  Level 31  
  adamjur1 wrote:
  A jeszcze wersja programu do komunikacji ( programowania ) ma tu znaczenie.

  Dokładnie to jest tak. Programy "starego typu" korzystają z obsługi przerwań przy odbiorze danych. Tak było w dos'ie i starszych systemach operacyjnych okienkowych. Porty szeregowe wirtualne (USB) nie mogą korzystać z przerwań. Producent oprogramowania powinien dostarczyć program poprawiony z obsługą portów COM bez obsługi przerwań. Wtedy nie ma problemu ze współpracą urządzenia z przejściówką COM-USB. Oczywiście na rynku są pełne przejściówki na układzie Prolific 2303, np. firmy Unitek. Z nimi nigdy nie było problemów. Są też tańsze instalujące się jako modemy, połączenie kablowe lub z niepełną implementacją protokołu.
  Podsumowując, do pełni szczęścia potrzebna jest dobra przejściówka i program obsługi urządzenia napisany zgodnie z wymogami systemu operacyjnego (brak obsługi przerwań dla portu COM).
 • #16
  yasiu.brzeg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja używam jedynej przejściówki która nie robi problemów. Na PCMCIA, tylko ciężko teraz je znaleźć.
 • #17
  telesystem
  Level 22  
  Do CA 10 kiedyś miałem chyba 3-4 przejściówki i tylko jedna chciała działać wtedy win98 teraz xp bo pod Vistą to już inna sprawa ale wspomniałeś wcześniej że podczas próby łączenia się program prosi o zdjęcie zwory itd.. więc jakaś reakcja jest, w CA 10 często jest taki problem z komunikacją i musisz to zrobić tak jak z innymi centralami np CA 5,6... czyli będąc w trybie serwisowym np po zdjeciu zwory reset wprowadzić FS: 112# i w dloadzie kliknąć ikone odbierania danych (odczyt centrali) i powinno się wszystko zacząć odczytywać do programu.
  Nie zawsze CA 10 komunikuje się z opcji bez użycia manipulatora, warto spróbować.
 • #18
  kolejorz1981
  Level 13  
  jako przejściówkę USB-RS232 stosuję firmy ELZAB i jak dotąd na wszystkim działa: satel, czytniki kart, konwertery RS232/485. jak najbardziej polecam
 • #19
  yasiu.brzeg
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Widać, że kolega chyba zapomniał o temacie, albo się połączył i ma w poważaniu by powiedzieć, albo popełniał jakiś szkolny błąd o którym niechce powiedzieć, albo już nie chce się połączyć z centralą.

  Temat zamykam, w razie czego proszę o PW