Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Unitra Tonsil ZG40c/8 i STX GDN 25/100/4 SC - wymiana GDN

03 Lip 2010 16:01 2742 4
  • Poziom 2  
    Witam,
    w niedalekiej przyszłości mam zamiar wymienić w moich kolumnach (czteroohmolwe ZG40c) głośniki niskotonowe - cewka w jednej sztuce uległa uszkodzeniu. Jako, że odnalezienie oryginalnych, niedrogich Tonsilowskich GDN 25/40 4 Ohm graniczy z cudem, planuję wrzucić do paczek STX GDN 25/100/4 SC. Słyszałem że grają one w stosunku do swojej ceny całkiem przyzwoicie (53zł/szt).

I tu mam pytanie do bardziej zorientowanych - a może nawet Tych którzy robili ten manewr z produktami STX i Unitry

- Spotkał się ktoś może z zastosowaniem tych głośników w zestawie zg40c ?
    - Czy zwrotnica może się w jakikolwiek sposób buntować ? (problemy ze schodzeniem dostatecznie nisko jak na ten model STX)
    - STX GDN 25/100/4 ma teoretycznie 100W mocy i czy obudowa z mojego zestawu nie będzie dla niego za ciasna, przy tym jak będzie on wpadał w rezonans ?

Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Pomysł bez sensu. Nie ta zwrotnica nie ten litraż i nie to strojenie generalnie trzeba by było zmieniać wszystko (oczywiście bez głośników wysoko i sredniotonowych).

A ten głośnik w tej cenie (porównywalna do alpierdów itd.) jest OK.
    Ale w rzeczywistości to mało efektywny muuuł.
  • Poziom 35  
    mr_outlaw napisał:
    Witam,
    w niedalekiej przyszłości mam zamiar wymienić w moich kolumnach (czteroohmolwe ZG40c) głośniki niskotonowe - cewka w jednej sztuce uległa uszkodzeniu. Jako, że odnalezienie oryginalnych, niedrogich Tonsilowskich GDN 25/40 4 Ohm graniczy z cudem...
    Pozdrawiam.

No nie mogę się tutaj z tym zgodzić, poszukam dzisiaj, bo pewnie je mam, niestety nie pamiętam jaka impedancja.
    Trafniejszym określeniem pewnie było by tutaj, że chcesz uzyskać większą moc, niskim kosztem - tak się nie da.
  • Poziom 2  
    Hmm.. Generalnie nie zależy mi na mocy. Nie muszą mieć one więcej niż 40W. Jak dla mnie i dla pomieszczenia w którym się one znajdują (ok 5x6m) są one wystarczające, no i oczywiście nie są one obciążane powyżej 3/4 dopuszczalnej mocy - o ile w ogóle (Mój wzmacniacz to Nikko TRM-650 i generalnie nie słucham powyżej 3 w 10. stopniowej skali regulacji).

Szukałem już niskotonowych głośników o średnicy 25cm i niestety jest z tym ciężko. Biorę tutaj pod uwagę moc, impedencję no i oczywiście gabaryty. Równie ważna jest dla mnie cena owego produktu. powyżej 100zł, jak na moją kieszeń to już nieco ryzykowana inwestycja (Tonsilowski GDN 25/40 4Ohm to ok 109zł). Ponadto obawiam się, że głośnik produkcji współczesnej będący na zawieszeniu bodajże piankowym - w odróżnieniu od tekstylnego w starym modelu - może mieć różnicę w brzmieniu. Właśnie dlatego myślałem o wymianie głośników w obu kolumnach.

Czytałem, że niektóre modele Tesli są nawet możliwe w porównaniu z Tonsilami jednakże ten producent nie ma w swojej ofercie głośników 25cm. W jednym ze sklepów internetowych teoretycznie były głośniki 25cm ale nie wiadomo czy są to w rzeczywistości produkty Tesli.

Może jakaś alternatywa która będzie się odnosiła cenowo do STX i jakościowo (choćby w maleńkim ułamku) do oryginalnego Tonsila na tekstylnym zawieszeniu ?

Wiem, że moje wymagania są dość nietypowe, jednakże jakbym miał wymieniać w obu kolumnach niskotonowce na nowe oryginalne Tonsile to bym już wolał dorzucić drugie tyle i kupić np jakieś używane altusy, które grają bez większych zastrzeżeń.

pozdrawiam ;)
  • Poziom 35  
    Posiadam te tekstylne GDN 25/40/1 ale w wersji 8R, licencja pionier.
    A niebawem dobiją do mnie 4R, takie same.