Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Visonik 8502 (Unitra AS 632) - regulacja detektora FM

ths125 03 Lip 2010 17:11 2007 2
  • #1 03 Lip 2010 17:11
    ths125
    Poziom 2  

Proszę o pomoc przy tunerze VISONIK 8502. Jest to bardzo podobna konstrukcja do tunera Unitry AS 632, którą wyróżnia tylko wyświetlacz numeryczny nastrojonej częstotliwości. Rozmieszczenie elementów na płytce jest bliźniaczo podobne.

Problem jest następujący: najsilniejszy sygnał danej stacji występuje w częstotliwości deklarowanej przez stację, czyli np (mieszkam w Łodzi)

103,8 dla Programu 3
    97,4 dla TOK FM

W tych nastawach odbiór jest bez szumu, ale nie ma stereo (diody czerwone stereo i strojenie (accord, tunning) nie świecą. Delikatnie "kręcę gałką w dół" skala zeskakuje o 0,1 i jest

103,7 dla Programu 3
    97,3 dla TOK FM

Pojawia się stereo i strojenie (wg diodek) ale jednocześnie zaczyna się tracenie nastrojenia.
    Właściwie nie ma takiego punktu w którym byłoby jednoczesne dobre strojenie i stereo.

Czy można to poprawić techniką amatorską? Z podstawowym multimetrem?

/tomasz

Proszę poprawić temat postu. Regulamin pkt. 11.
    GM

Dziękuję za sugestię

0 2
  • Pomocny post
    #2 03 Lip 2010 20:39
    dybas
    Poziom 37  

Zestroić głowicę i tor p.cz. według instrukcji serwisowej.

0
  • #3 10 Lip 2010 23:06
    ths125
    Poziom 2  

Dziękuję za pomoc kolegom
    dybas - za zdiagnozowanie usterki
    gienek - za udostępnienie schematu do tunera AS 632 oraz instrukcji serwisowej do modelu AS 642

Problem rozwiązałem regulując (według inst. serwisowej) detektor FM. Nastroiłem tuner na częstotliwość stacji radiowej (103,7 FM) po czym obracając rdzeniem stroika L12 (w Unitra AS 632 analogicznie L203) uzyskałem zapalenie diody ZERO (ACCORD, TUNNING) oraz "zaskoczenie" stereo. Dokładną regulację stroika L12 przeprowadziłem "najeżdżając na stacje" od niższych i wyższych częstotliwości. Dzięki temu na wszystkich odbieranych stacjach STEREO wskakuje w momencie, kiedy miernik siły sygnału pokazuje maksimum.

Temat uważam za wyczerpany

P.S.
    Podobna sytuacja opisana w temacie:
    Strona Główna -> Forum elektroda -> Audio Serwis -> Diora AS 642 problem z "zerem"

0