Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sygnalizacja otwartej bramy garażu

03 Lip 2010 22:06 5764 13
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich i zwracam się z prośbą o pomoc.
    Choruję na zaburzenia pamięci wstecznej i bardzo często zdarza mi się sytuacja, że zostawiam bramę garażową otwartą, mam tam narzędzia i wiele innych drogich rzeczy a jestem na rencie po wypadku w wyniku którego doznałem złamania kręgosłupa i i obawiam się każdej straty finansowej. Nie wiem jak sobie poradzić z tym problemem. Niestety nie mam możliwości powiadamiania przewodowego a więc proszę o poradę w opcji powiadamiania bezprzewodowego o otwartej bramie.
  • Admin grupy Projektowanie
    Jaka odległość od bramy,
    do miejsca zamieszkania ?
    Jakie są przeszkody terenowe ?

Rozwiązania widzę dwa:
    1. łącze radiowe/optyczne - przy okazji można zrobić powiadamianie o włamaniu pożar itp.
    2. urządzenie przy kluczach które zapamięta stan zmaknięty/otwarty
    i zaniesione wraz z kluczami do domu będzie swojego rodzaju pamięcią stanu bramy.
  • Poziom 21  
    And! napisał:
    Jaka odległość od bramy,
    do miejsca zamieszkania ?
    Jakie są przeszkody terenowe ?

Rozwiązania widzę dwa:
    1. łącze radiowe/optyczne - przy okazji można zrobić powiadamianie o włamaniu pożar itp.
    2. urządzenie przy kluczach które zapamięta stan zmaknięty/otwarty
    i zaniesione wraz z kluczami do domu będzie swojego rodzaju pamięcią stanu bramy.

a co sądzisz o GSM ??
    POWIADOMIENIE STEROWANIE PODSŁUCH ALARM SMS GSM
  • Poziom 37  
    Może prosty nadajnik w breloku który będzie nadawał sygnał raz na 10 min i długości 10s Sterownik po wykryciu braku sygnału (nadajnik poza zasięgiem) zamknie bramę
  • Poziom 9  
    Dziękuję za zainteresowaniwm tematem.
    Jeśli chodzi o odległość to garaż jest na poziomie piwnicy i praktycznie nie ma żadnych przeszkód.
    Myślałem o czymś takim jak dzwonek bezprzewodowy ale on daje sygnał tylko w momencie naciśnięcia przycisku.
    Mam powiadomianie o otwarciu i włożeniu czegoś do skrzynki pocztowej ale otwarcie pokrywy powoduje wysłanie sygnału i w wypadku bramy świeciłoby się powiadomienie mimo zamknięcia bramy.
    Chodziłoby mi o to, by przy otwartych drzwiach bramy garażowej informowała mnie o tym np. dioda.
    Chciałbym by przerwanie mikrowyłącznika lub np. kontraktonu powodowało zaświecenie np. diody, ale by gasła ona po zamknięciu bramy no i oczywiście by wszystko odbywało się bezprzewodowo bo nie ma możliwości ciągnięcia instalacji.

Dodano po 10 [minuty]:

Dodam jeszcze, że nie chodzi mi o rozwiązania płatne. Jestem na rencie po wypadku w wyniku którego doznałem złamania kręgosłupa i z piniązkami jest u mnie bardzo słabo.
    Może interesujące jest rozwiązanie mkpl ale jestem laikiem i nic ono mi nie mówi.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    linek napisał:

Myślałem o czymś takim jak dzwonek bezprzewodowy ale on daje sygnał tylko w momencie naciśnięcia przycisku.
    [...]
    Chodiłoby mi o to, by przy otwartych drzwiach bramy garażowej informowała mnie o tym np. dioda.

Zmiana rodzaju przełącznika nie powinna być żadnym problemem nawet dla początkującego.
    Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy".
  • Poziom 9  
    Właśnie, problem w tym, że często muszę otwierać bramę, bo tam mam gniazda prądowe na zewnątrz, a poza tym, ciągłe ustawianie "schodówki" byłoby uciążliwe, no i gdybym pamiętał o ustawianiu wyłącznika to także pamiętałbym o zamknięciu bramy:D
    Chodzi mi o takie rozwiązanie, gdzie przy rozwarciu styków przy bramie garażowej, bezprzewodowo na piętrze zapali się dioda sygnalizująca ten stan ale po zwarciu styków zgaśnie.
    Propozycja jest taka,
    kupić gotowy "bezprzewodowe gniazdko" w markecie,
    jest to zestaw nadajnik z przyciskami on-off oraz odbiornik
    posiadajacy dwa stany włączony wyłączony.
    Mniej więcej coś takiego:
    Zdalnie sterowane gniazdko
    Zdalne sterowanie

Modyfikacje po stronie odbiornika:
    -praktycznie nic, ew podłączenie jakiejś większej kontrolki.
    -można pomyśleć o lepszej antenie przy braku zasięgu

Modyfikacje po stronie nadajnika:
    -krańcówka przy zamkniętych drzwiach zwiera przycisk off
    -krańcówka przy otwartych drzwiach zwiera przycisk on
    -zasilamy z zasilacza zamiast baterii
    -dodajemy kluczowanie 10s pracy/ 1min przerwy aby nie zakłócać
    bez potrzeby pasma
    -ew. zastosowanie lepszej anteny.
  • Poziom 9  
    Witam.
    Przepraszam, że odzywam się dopiero teraz ale miałem masę "bieganiny" związanej z komisją lekarską, lekarzami i zabiegami.
    A dodatkowo wpadłem na ten sam pomysł i realizowałem go.
    Zastosowałem gniazdo bezprzewodowe i pilota do niego.
    Pilota zamocowałem przy prowadnicy bramy i zastosowałem 2 krańcówki, jedną przy samej podłodze a drugą kilka centymetrów wyżej (aby nie ciągnąć wiele kabla).
    Na bramie dałem "wypustkę" poniżej dolnej krańcówki (off), która zwiera krańcówki. To, że przy otwieraniu ta krańcówka jest najpierw zwierana w niczym nie przeszkadza. Nie stosowałem na razie zasilacza gdyż w razie braku prądu w garażu i przy ręcznym zamykaniu bramy sygnalizacja będzie i tak działać.
    Przy odbiorniku nic nie robiłem gdyż ma silną czerwoną diodę i włożony do gniazdka doskonale się sprawdza.
    Szkoda tylko, że w tym układzie pozostałe dwa gniazdka mam bezużyteczne, bo nie mam do nich pilota :cry:.
    No i jeszcze jeden problem, układ nie zawsze zadziała, myślę, że to kwestia zasięgu bo gdy odbiornik jest na parterze to wszystko jest O.K. Natomiast jak na piętrze to, raz działa a drugi raz nie.
    Nie ma żadnych regulacji i działa na 433MHz.
    Zastanawiam się, czy zwiększenie napięcia albo zastosowanie zasilacza poprawiło by sytuację. Na pilocie jest napisane 2x1,5V LR 03,AAA a ja zastosowałem 2 akumulatorki NI-MH AAA 1,2V 2300mAh.
    Dziękuję za sugestię, która utwierdziła mnie w tym, że mój wybór był prawidłowy.
    Niestety, nie mam pojęcia jak można zmienić antenę bo w tym urządzeniu jej nie widzę :cry:
    A coś takiego jak kluczowanie to już dla mnie czarna magia i nawet nie wiem z czym to się je :D
    Bardzo podobał mi się kolego Twój pomysł:
    urządzenie przy kluczach które zapamięta stan zmaknięty / otwarty
    Ale to dla mnie także chińszczyzna, no i z pewnością droga sprawa.
    Pozdrawiam.
    Trzeba by rozkręcić i sprawdzić,
    zarówno w odbiorniku jak i nadajniku,
    antena będzie pewnie kawałkiem przewodu
    lub długą ścieżką na płytce.

Można zrobić prosty dipol, lub antenkę z trzema przeciwwagami,
    i umieścić w najdogodniejszym miejscu łącząc kablem koncentrycznym
    o jak najmniejszej długości.

Długość elementu anteny na 433 MHz będzie wynosić półfalowa ok. 35cm lub ćwierćfalowa ok 17cm.
    Dodatkowo przy tak prostych układach, może być albo bardzo dobra poprawa,
    albo całkowite pogorszenie, przy czym zawsze można wrócić do tego co było.

Przykładowa antena:
    Link
    Przykładowy dipol:
    Link

Co do zasilania najlepiej jak napięcie badzie dokładnie takie jak przewidział
    producent.
  • Poziom 9  
    Dziekuję za sugestie.
    Rozebrałem takiego samego pilota i odbiornik i szczerze się przyznam, że nie jestem pewien gdzie mialbym dolutować antenę.
    Wydaje mnie się, że anteną jest ta ścieżka która prowadzi do trymerka ( 2 fotki pilota i 1 gniazdka), czy miałbym ją przeciąć i tam podlutować antenki?
    https://obrazki.elektroda.pl/42_1279652375.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/4_1279652375.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/82_1279652375.jpg
    Z pewnością moje pytanie będzie naiwne ale czy podkręcenie tego trymerka nie zwiększy zasięgu urządzenia?
    Pozdrawiam.
    Trymera nie ruszaj, jest zestrojony fabrycznie,
    i jego poruszenie może coś poprawić ale najczęściej zepsuje.

Co do miejsca przylutowania anteny,
    jest tam nadrukowana antena która pełni jednocześnie,
    funkcję indukcyjności,
    nie wiem gdzie i czy można tam dolutować dodatkową antenę,
    może ktoś bardziej znający w.cz będzie widział gdzie na tej płytce,
    można zrobić odczep na antenę (zapewne przez dodatkową pojemność).

Dodatkowo po stronie odbiorczej jest zasilanie beztransformatrowe,
    więc trzeba uważać z wyprowadzaniem czego kolwiek.
  • Poziom 9  
    Dzięki AND! za wszystkie sugestie.
    Pozostawię wszystko chyba jak jest, odbiornik pozostawię na parterze mieszkania, i tak tamtędy przechodzę wracając z garażu :D.
    Wydaje mi się, że to rozwiązanie i tak jest najtańsze i najlepsze.
    Może kiedyś zdobędę takie gniazdko na pilota o większym zasięgu, to wtedy zamontuję u siebie w mieszkaniu.
    Jeszcze raz serdeczne dzięki i do miłego.
    Zamykam temat.