Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Urządzenia, uziemienia i różnice potencjałów: Uszkodzenia

SP8JZ 04 Lip 2010 05:00 1628 1
  • #1 04 Lip 2010 05:00
    SP8JZ
    Poziom 33  

Być może moje pytanie wyląduje zaraz w koszu, ale jednak ośmielę się zapytać. Otóż mam takie wrażenie, że na naszym ukochanym forum niezbyt często pisze się dosadnie o zagrożeniach wynikających z faktu istnienia wszędzie wokół nas uziemień. Co mam na myśli, o tym dalej:
    Wszelkiego rodzaju uziemienia do sieci energetycznej, urządzenia uziemione i znajdujące się w pobliżu urządzenia nieuziemione, pomiędzy których metalowymi obudowami czy też kablami do nich podłączonymi (w zamyśle metalowymi częściami wszelkiego rodzaju multimediów), a w/w występuje niebezpieczne napięcie, które stanowi potencjalne zagrożenie nie tylko dla samych urządzeń, np. w przypadku jakiegoś drobnego błędu w trakcie montażu itp, ale i dla nas. Jest to często pomijane przez fachowców. Urządzenie musi działać, uziemienie element zbędny. Pomińmy elektryczność statyczną. Przykład z życia: montujących TV SAT; zaliczyć punkt - telewizor gra. Życzę miłego odbioru. A jak podłączyłem drugi konwerter to z tunera poleciał dym, panie co jest? :D

Bo chciałem zapytać Was co sądzicie o założeniu tematu o zagrożeniach dla urządzeń elektronicznych w głównej mierze o AWARIACH bezpośrednio będących dziełem przypadku. Z pozoru błahych przyczynowo, czasem nieobliczalnych, a jednak poważnych często kosztownych i zaskakujących w skutkach takiego działania związanych ściśle z tematem ? Byłaby to fajna rzecz, gdyby każdy z osobna zechciał podzielić się tutaj przykładem ze swojej praktyki.
    Pozdrawiam, Marcin.

0 1
  • #2 07 Lip 2010 22:03
    elektryk101
    Warunkowo odblokowany

Urządzenia elektroniczne nieuziemione może łatwo zostać uszkodzone np. odtwarzacz DVD połączony z telewizorem. Mało tego gdy urządzenie jest podłączone tylko do kontaktu elektrycznego a my łączymy przewód sygnałowy z np.DVD do TV po dotknięciu metalowej obudowy zostaniemy porażeni(uczucie poparzenia w miejscu na ciele gdzie był kontakt z obudową).
    Oto jeden przykład z życia wzięty:
    Mam na wsi komputer z monitorem CRT. Pokrywa komputera jest cały czas zdjęta. Jestem także w posiadaniu procka pca84c640p/030. Chcąc wyświetlać osd na monitorze CRT podłączyłem tylko sygnały synchro do monitora bez RGB. Synchronizacje V podłączyłem do procka pca84c640p/030 a do synchronizacji H dobudowałem oddzielny generator.
    Wyjścia RGB procka podłączyłem do monitora. Uruchomiłem układ i wszystko pięknie chodziło. Rękę miałem położoną na obudowie komputera. Po chwili poczułem jakby coś poparzyło mnie w rękę. Na monitorze po prawej stronie pokazała się cienka fioletowa kreska. Wyłączyłem zasilanie i podłączyłem monitor do komputera. Okazało się że monitor stracił całkowicie kolor zielony a niebieski bardzo słabo widać. Tak więc różnica potencjałów doprowadziła do uszkodzenia monitora.

0
  Szukaj w 5mln produktów