Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ściemniacz kontakt simon MS13T.01/11 nie działa z halogenami

04 Lip 2010 14:08 4717 10
  • Poziom 10  
    Witam.
    Kupiliśmy jakiś czas temu z żoną żyrandol na halogeny (12 x 20W), w środku zabudowany jest transformator elektroniczny ART250R (http://www.chiachien.com/English/En_ProductShow.asp?ArticleID=249). Teraz w związku z remontem mieszkania dokupiłem ściemniacz (http://www.kontakt-simon.com.pl/firma,2,sub,1,cat,176,subcat,213,id,1523) i niestety nie działa to razem. Żeby wyeliminować usterkę ściemniacza, podłączyłem go w kuchni do zwykłej żarówki i działa prawidłowo (ręczne i pilot). Jak podłączę do żyrandola, to dioda szybko migocze, nie reaguje na sterowanie ręczne, jak przytrzymam przycisk od pilota ok 30 sekund to światło się włączy, mogę wtedy ręcznie (nie z pilota) regulować natężenie światła i wyłączyć, po wyłączeniu ponowne załączenie nie jest możliwe, nie reaguje ani ręcznie ani na pilota, ponownie muszę trzymać 30 sek przycisk pilota aby włączyć)...
    Wg instrukcji obsługi ściemniacz obsługuje elektroniczne transformatory... Macie jakieś pomysły?

Z poważaniem
    Andrzej
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 22  
    Ściemniacz ten ma za małą moc !!!
    Transformator zastosowany w tym żyrandolu ma moc ponad 200W !!!
    Ściemniacz powinien mieć moc minimum 1000 W !!!!
    Obciążenie ma charakter indukcyjny.
    Drugi powód może być taki , iż w żyrandolu zastosowano transformator elektroniczny, który nie jest przystosowany do pracy z ściemniaczami ;]
    Moim zdaniem, ten ściemniacz nie zadziała ;]
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Nie zadziała, bo ta przetwornica ma napięcie wejściowe 230-240V, jak będzie mniej to nie zadziała. A ściemniaczem regulujesz w tej chwili napięcie zasilania [wejściowe] tej przetwornicy. Sposobem na to jest regulacja po stronie wtórnej, lub sterowanie po stronie pierwotnej i wymiana transformatora na model współpracujący ze ściemniaczami.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 10  
    Ma moc ponad 200W ale ściemniacz wg instrukcji 500W.

A znacie może jakieś sensowne przetwornice elektroniczne 250W okrągłe albo nie przekraczające wymiarów aktualnej? Teraz jest zamontowana w żyrandolu i nie powieszę obok.

Pozdr.
    Andrzej

Zdanie zaczyna się dużą literą, a kończy kropką. Proszę poprawić. [retrofood]
    Należy wymienić transformator w żyrandolu.
    Poszukaj na alledrogo:

- "EMC Transformator elektroniczny 0-250W 230V/12V"
    - "Transformator elektroniczny YT-250"
  • Poziom 10  
    Miwhoo napisał:
    Nie zadziała, bo ta przetwornica ma napięcie wejściowe 230-240V, jak będzie mniej to nie zadziała. A ściemniaczem regulujesz w tej chwili napięcie zasilania [wejściowe] tej przetwornicy. Sposobem na to jest regulacja po stronie wtórnej, lub sterowanie po stronie pierwotnej i wymiana transformatora na model współpracujący ze ściemniaczami.

Jeżeli tak, to dlaczego jak uda mi się włączyć pilotem światło, to mogę regulować jasność?

Cytat:
    Należy wymienić transformator w żyrandolu.
    Poszukaj na alledrogo:

- "EMC Transformator elektroniczny 0-250W 230V/12V"
    - "Transformator elektroniczny YT-250"

Widziałem znalazłem, tylko są o 4 cm za długie, w grę wchodzi jedynie rozebranie na części i wyprofilować w łuk (pod warunkiem, że w środku nie jest jedna płytka drukowana tylko dwie, które można rozlutować i połączyć elastycznie). Nie mogę znaleźć tylko zdjęcia jak wyglądają w środku.
    No właśnie "jak się uda" :) Raz na x prób zaskoczy, ale przy sterowaniu napięciem wejściowym nie pociągnie długo...

Płytka w nich jest jedna, przez całą długość transformatorka. Jakby się bardzo uparł, to można go skrócić o długość kostek przyłączeniowych, ale czy z tego 4cm wyjdzie, to gwarancji nie daję...
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    Wczoraj napisałem do działu technicznego kontakt-simon, dziś jestem już po rozmowie tel z nimi (wielki szacun za szybki kontakt). Powiedziano mi, iż niektóre przetwornice widoczne są dla ściemniacza jako niepodłączona żarówka co w efekcie powoduje ciągły reset urządzenia (zabezpieczenia dla traf toroidalnych), proszą mnie o wysłanie ściemniacza do nich, wgrają oprogramowanie pozbawione tych zabezpieczeń i wszystko będzie ok.

Ściemniacz wysłany, zobaczymy jak odeślą...

Pozdr.
    Andrzej
    Jak będziesz miał ściemniacz przystosowany do sterowania przetwornicami, a użytą przetwornicę nie dostosowaną do regulacji po stronie pierwotnej, to i tak powinieneś zacząć szukać nowego zasilacza, który będzie dostosowany do zmian napięcia wejściowego..

W przypadku jaki będziesz miał po zamontowaniu ściemniacza, przetwornica na siłę będzie chciała dociągnąć napięcie wyjściowe do zadanej wartości, co przy znacznych zmianach napięcia wejściowego [poniżej dolnej wartości napięcia, na jakim może zainstalowana w żyrandolu przetwornica pracować] będzie powodować przepływ dużych prądów ...
  • Poziom 10  
    Dziś zamontowałem ściemniacz, któremu wymieniono program i działa prawidłowo. Wszystkie funkcje działają ( z klawisza jak i z pilota). Mam nadzieję, że wszystko będzie ok.

Pozdr.
    Andrzej

EDIT:
    Witam.
    Minęło kilka miesięcy od zmiany oprogramowania i wszystko działa prawidłowo nic złego się nie dzieje, a przepaliły się dopiero cztery żarówki...
    Pozdr