Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radio Syrena - podłączenie dodatkowego głośnika

Romek1966 04 Lip 2010 15:29 2106 5
  • #1 04 Lip 2010 15:29
    Romek1966
    Poziom 14  

Witam. Znalazłem na strychu po dziadkach stare radio Syrena. Po podłączeniu do prądu, wszystkie lampy świecą, nic się nie dymi ani nie pali. Natomiast głośnik jest całkowicie rozwalony. Zauważyłem, że z tyłu jest opis "dodatkowy głośnik". Mam pytanie czy zwykłą kolumnę głośnikową 30W mogę pod to dodatkowe wejście podłączyć i sprawdzić czy radio działa? oraz drugie pytanie czy nawet bez głosu kręcąc strojeniem, magiczne oko powinno być raz większe a raz mniejsze (w zależności od znalezionej fali)?

• #2 04 Lip 2010 16:41
    dedalus
    Poziom 10  

Najpierw proponuje sprawdzić, czy głośnik, który siedzi w środku nie robi zwarcia. Jeśli jest całkiem rozwalony, to może warto go najpierw odpiąć. Potem można podłączyć ten głośnik dodatkowy. Elektrycznie jest to to samo wyjście z trafa głośnikowego co na głośnik wewnętrzny. Dobrze by było, żeby ten, który podłączysz miał taką samą impedancję co stary głośnik. Schemat masz tu: Link. Zakładam oczywiście, że przejrzałeś wszystkie połączenia pod kątem zimnych lutów, zniszczonych podstawek itp.... Nie wykluczone, że będziesz musiał wymienić kondensatory elektrolityczne. Dość szybko się starzeją w takim sprzęcie. Jeśli chodzi o EM4 to jest ono sterowane z toru p. cz. (jeśli się mylę, to proszę kolegów o skorygowanie mnie). Powinno zmieniać sposób świecenia w momencie trafienia na jakąś stację. Ale jeśli nic się nie dzieje w trakcie kręcenia gałką, to jeszcze nie powód do zmartwienia. Być może radyjko nic nie ściąga i dopiero jak podłączysz je pod antenę to będzie łapać na tyle dobrze, że złapanie jakiejś stacji wysteruje oczko. Powodzenia życzę w renowacji i czekamy na dalsze wyniki prac:)

• #3 04 Lip 2010 17:31
    Romek1966
    Poziom 14  

Głośnik, który jest w środku na pewno robiłby zwarcie, jest wszystko poprzerywane, nawet uzwojenie na nim. Ja go od razu odłączyłem. Sznureczek od strojenia także jest zerwany albo przegryziony przez myszy. Sprężonym powietrzem delikatnie.przedmuchałem kurz i oczyściłem w środku, lamp nie dotykałem. Znalazłem stary głośnik 4 ohm 10W podłączyłem go go wejścia dodatkowego. Następnie uziemiłem przewodem do rozdzielacza grzejnika centralnego ogrzewania a antenę taką prowizoryczną zrobiłem z przewodu telewizyjnego 75 ohm, koniec kabla zawiesiłem na drzewie. I kochani SUKCES, mało mi tego głośnika nie rozerwało. Co prawda złapałem tylko PR1 Polskiego Radia na długich i coś tam jeszcze ale nie rozumiem tego języka. Nawet barwę dźwięku można ustawić. Tak więc dzięki "dedalus" za link do schematu. Teraz sobie wszystko pomierzę, przeczyszczę i posprawdzam. Muszę jeszcze zrobić jakąś dobrą antenę, może ktoś mi coś podpowie.

• #4 05 Lip 2010 09:20
    noe1
    Poziom 21  

Radio Syrena ma zamiast magnesu elektromagnes- na schemacie oznakowany jako wzb. Jest on jednocześnie dławikiem zasilania. Jeżeli głośnik i to uzwojenie są uszkodzone, to proponuje pomiędzy oba elektrolity podłączyć 2 rezystory 1k/2 W połączone szeregowo i wtedy , jezeli trafo głośnikowy jest dobry na wyjściu głośnikowym powinien być lekki brum sieciowy. Przy dotknięciu do suwaka potencjometru powinien być silny przydźwięk sieciowy.
    I to na razie na tyle. Jakby coś nie wyszło to pytaj.
    Powodzenia.

• #5 07 Lip 2010 19:27
    Romek1966
    Poziom 14  

Niestety, zrobiłem wszystko tak jak opisał mi Noe1. Ale głośnik ani drgnie. Jest on wizualnie bardzo uszkodzony. Muszę poszukać gdzieś w necie podobnego lub takiego samego ale sprawnego.

• #6 07 Lip 2010 19:59
    sabringer
    Poziom 25  

Jeżeli ominąłeś uzwojenie elektromagnesu na głośniku to oczywiście że ten głośnik nie gra. Jeżeli głośnik podłączony do zewnętrznego wyjścia gra, to końcówka mocy jest ok, jeśli nie - kolejne uszkodzenie do znalezienia.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME