Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop C1-55 czy warto?

ydales 04 Lip 2010 19:59 2899 2
 • #1 04 Lip 2010 19:59
  ydales
  Poziom 9  

  Chciałbym zapytać co sądzicie o tym oscyloskopie? Chciałem złożyć sobie wykrywacz metali (all-1) i trafiła się okazja zakupu za niewielki pieniądze tego urządzonka. I tu moje pytanie, czy nadaje się do takiego zadanie czy jednak sobie odpuścić?

  0 2
 • #2 04 Lip 2010 23:15
  SP8JZ
  Poziom 33  

  Zależy jak niewielkie są te pieniądze. To jest podstawowy sprzęt więc wszystko musi grać a przy zakupie sugerowałbym się tym czy wszystko jest poprawnie skalibrowane czy elementy trudno dostępne takie jak lampa, trafo są OK. Rosyjskie sprzęty lubią się rozstrajać z biegiem czasu. Może zajść potrzeba, aby nad nim trochę posiedzieć, aby wszystko doprowadzić do ładu. Zależy też czy potrzebujesz czegoś na przyszłość. Do oscyloskopu czuje się też w pewnym sensie sentyment po prostu człowiek przyzwyczaja się do panelu i nie chce go zamieniać na inny lepszy. Znam fachowca, co od lat 80-tych ma ciągle ten sam rosyjski oscyloskop heh. Przez ten czas człowiek więcej nauczy się metod pomiaru i lepszego już nie potrzebuje.
  Chciałbym Ci napisać coś konkretnego, ale nie miałem okazji go testować. Kiedyś ruscy lubili kopiować polskie produkty i na odwrót. Nie znam tego sprzętu. Powiem Ci tak: sprzętu tego typu (rosyjski, leciwy itp.) jest mnóstwo. Jeśli masz możliwość stwierdzić na miejscu, że wszystko działa w 100% to jest OK. W takich sprzętach ogólnie trzeba wziąć pod uwagę korozję przełączniki/potencjometry/trymery i jeśli jest przy nim sporo roboty po prostu bez problemu znajdziesz coś innego. Osobiście nie uważam, że rosyjski sprzęt laboratoryjny nie jest dobry ale jest problem z naprawami i używam polskich przyrządów. Polska dokumentacja, nie-rosyjskie części i nawet wolę trochę grosza dołożyć niż później bawić się w naprawy.

  Druga część pytania. Oscyloskopy buduje się tak, aby spełniały pewne podstawowe kryteria, niezależnie jaki to oscyloskop. Jest urządzeniem wielozadaniowym i nadaje się również do budowy wykrywacza.:D
  Podsumowując to z rozstrojonym sprzętem narobisz sobie więcej kłopotu niż korzyści. Na początek sprzęt jest w sam raz. Dla fachowca kwestia gustu, estetyki, jest 2 kanały i jest OK. Prezentuje się przyzwoicie.
  Pozdrawiam, Marcin

  0
 • #3 05 Lip 2010 09:24
  serwis
  Poziom 37  

  Bardzo dobry oscyloskop.

  Posiadam go jeszcze jako jeden z kilku- jako pierwszy zakupiony w 1979 r. w Centrali w Poznaniu, za dosyć znaczną kwotę, jak na ówczesne czasy.

  Jest to oscyloskop dwu strumieniowy, czyli w tej funkcji jako unikat. Podstawową zaletą jest rozbudowany dzielnik, bardziej niż inne (20V/dz), szczególnie poręczny przy pomiarach TV CRT za pomocą sondy.

  Ma również dwie wady- za wąskie pasmo (10MHz) i za mały ekran.

  Od strony konstrukcyjnej bardzo porządnie wykonany, i co najważniejsze pracuje cały czas bezawaryjnie.
  Typowe wykonanie dla wojska- również z zasilaniem 115V/400Hz.

  0