Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB

Zhan 04 Lip 2010 22:37 7823 17
  • #1 04 Lip 2010 22:37
    Zhan
    Poziom 14  

Witam,

Bardzo proszę o ocenę poniższego schematu. Chodzi mi głównie o sprawdzenie czy gdzieś nie ma jakiegoś oczywistego błędu. Jest to mój pierwszy projekt w Eaglu i sprawdzając wielokrotnie kilka błędów znalazłem i poprawiłem lecz nie ma to jak świeże spojrzenie. Układ jest sterownikiem samochodowego wskaźnika paliwa mojej konstrukcji, bazującego na silniku krokowym i sterowanym Atmegą. Mam też prośbę o pomoc w zaprojektowaniu płytki, jeśli ktoś znalazłby chwilkę i rzucił na to okiem to byłbym wdzięczny. Problem polega na tym, że płytka musi być bardzo mała żeby zmieściła się do obudowy zegarów. Walczę już z tym cały dzień i nie jestem w stanie upchnąć tego sensownie tak żeby ścieżki miały właściwą grubość. Nie ukrywam, że sporą przeszkodą jest wciąż mała znajomość Eagla oraz zupełny brak doświadczenia w projektowaniu PCB.

Oto schemat:

z góry dziękuję.

0 17
  • Semicon
  • #2 04 Lip 2010 22:41
    pipałosia
    Poziom 25  

Coś ten schemat wygląda jakby nie był dokończony .Np. nie widze połączeń rezystorów r6 r8 i tranzystor też nie połączony .

0
  • #3 04 Lip 2010 22:50
    Zhan
    Poziom 14  

Rezystory R5 i R6 oraz R7 i R8 to dzielniki napięcia, które dostarczane będzie przez złącze "WEJSCIA" (właściwie jedno z nich bo pierwszy dzielnik dzieli napięcie zasilania układu). Jeśli masz n myśli tranzystor Q5 to będzie on włączany zworką na 1 i 2 pinie złącza "ZWORA".

Trochę to jeszcze poukładałem ale może da się lepiej. No i te grubości ścieżek mnie martwią bo w niektórych miejscach będą prądy około 0,5A wiec chyba powinny być troszkę grubsze.

0
  • Semicon
  • #4 05 Lip 2010 12:23
    Bonkot
    Poziom 39  

Zhan napisał:
    Rezystory R5 i R6 oraz R7 i R8 to dzielniki napięcia, które dostarczane będzie przez złącze "WEJSCIA" (właściwie jedno z nich bo pierwszy dzielnik dzieli napięcie zasilania układu). Jeśli masz n myśli tranzystor Q5 to będzie on włączany zworką na 1 i 2 pinie złącza "ZWORA".

Trochę to jeszcze poukładałem ale może da się lepiej. No i te grubości ścieżek mnie martwią bo w niektórych miejscach będą prądy około 0,5A wiec chyba powinny być troszkę grubsze.

Witam
    Jeśli ci tak zależy na upakowaniu elementów, to dlaczego dajesz złącza 3 pinowe na "zwora" i "stop" - przecież wystarczyłyby 2. Masz braki rezystorów ograniczające prąd diody przy OK1 i OK2. Wydaje się zupełnie zbędne podciąganie do masy tranzystorów poprzez R12 i R20. Brak jest także kondensatora (elektrolita) na wejściu IC3, i brak diody przy przekaźniku. Oraz pytanie, czy właśnie taki kształt ma mieć projekt płytki.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 05 Lip 2010 13:39
    Zhan
    Poziom 14  

Bonkot napisał:

Witam
    Jeśli ci tak zależy na upakowaniu elementów, to dlaczego dajesz złącza 3 pinowe na "zwora" i "stop" - przecież wystarczyłyby 2. Masz braki rezystorów ograniczające prąd diody przy OK1 i OK2. Wydaje się zupełnie zbędne podciąganie do masy tranzystorów poprzez R12 i R20. Brak jest także kondensatora (elektrolita) na wejściu IC3, i brak diody przy przekaźniku. Oraz pytanie, czy właśnie taki kształt ma mieć projekt płytki.
    Pozdrawiam.

Witam,
    Już wyjaśniam, jeśli chodzi o złącze zwora to jest ona trzypinowe gdyż jedno z trzech pól lutowniczych ma służyć jako miejsce przylutowania przewodu. Co do zwory to jak najbardziej masz racje, dałem tam trzypinowe bo nie mogłem znaleźć dwupinowego ale już znalazłem i poprawiłem. Ograniczenie prądowe diod w OK1 i OK2 będzie realizowane poza układem. Rezystory R12 i R20 jeśli faktycznie są zbędne to mogę wywalić. Czy jeśli układ będzie pracował w aucie to elektrolity filtrujące również są niezbędne?

pozdrawiam
    Artur

0
  • Pomocny post
    #6 05 Lip 2010 22:21
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Projekt w "Eagle" + PDF-y. Upakowałem ile się dało, ale płytka dwuwarstwowa. Bardziej, to już tylko z zastosowaniem elementów SMD i też na dwu warstwach.
    Pozdrawiam.

0
  • #7 05 Lip 2010 23:27
    Zhan
    Poziom 14  

Witam,

Sprawa trochę się wyklarowała w kwestii wymiarów płytki. Niestety lekkiej modyfikacji uległ schemat. W załączeniu przesyłam ostateczną wersję. Poza tym zrobiłem zdjęcie miejsca, w którym ma być płytka z pewnymi sugestiami co do rozmieszczenia newralgicznych układów. Na czerwono zaznaczony jest obszar, gdzie nie może być wysokich elementów. Idealne wymiary płytki to 2" na 3,15" przy czym może być węższa ale lepiej żeby nie była krótsza. Widok płytki jest od strony elementów czyli tak jak w Eaglu. Ważne jest żeby połączenia drugiego przekaźnika ze złączem POMPA było krótkie i grube bo to przekaźnik do pompy paliwa czyli kilka amperów popłynie.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
    Artur

0
  • Pomocny post
    #8 12 Lip 2010 00:34
    marco47
    Poziom 41  

Kolego Zhan

Przykładowe rozmieszczenie elementów na płytce PCB

Projekt był przygotowany wcześniej ale w związku z wyjazdem nie widziałem nowego schematu dlatego wklejam poprzednią wersję.

Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB

0
    Załączniki:
  • #9 13 Lip 2010 21:10
    Zhan
    Poziom 14  

marco47, bardzo Ci dziękuję i przepraszam za kłopot jednak zmiany w schemacie są na tyle istotne, że jednak zależy mi na ostatniej wersji.

pozdrawiam
    Artur

0
  • #10 14 Lip 2010 12:53
    Bonkot
    Poziom 39  

Zhan napisał:
    Witam,

Sprawa trochę się wyklarowała w kwestii wymiarów płytki. Niestety lekkiej modyfikacji uległ schemat. W załączeniu przesyłam ostateczną wersję. Poza tym zrobiłem zdjęcie miejsca, w którym ma być płytka z pewnymi sugestiami co do rozmieszczenia newralgicznych układów. Na czerwono zaznaczony jest obszar, gdzie nie może być wysokich elementów. Idealne wymiary płytki to 2" na 3,15" przy czym może być węższa ale lepiej żeby nie była krótsza. Widok płytki jest od strony elementów czyli tak jak w Eaglu. Ważne jest żeby połączenia drugiego przekaźnika ze złączem POMPA było krótkie i grube bo to przekaźnik do pompy paliwa czyli kilka amperów popłynie.
    Dziękuję serdecznie i pozdrawiam
    Artur

Witam
    Udało mi się zmieścić w tej szerokości, ale projekt ma większą długość. Duże elementy poprzesuwałem bardziej do środka, by nie przeszkadzały. Projekt płytki dwustronnej w Eagle + PDF (_top- góra i _bottom - dół).
    Pozdrawiam.

0
  • #11 14 Lip 2010 23:19
    Zhan
    Poziom 14  

Serdecznie dziękuję...

Mam pytanie, da się jakoś ustawić w programie żeby przelotki nie robiły się w otworach pod elementami tylko w dedykowanych otworach? Albo na przykład czy da się tak ustawić żeby robiły się tylko pod niektórymi elementami a pod innymi nie?

pozdrawiam

0
  • #12 15 Lip 2010 09:33
    Bonkot
    Poziom 39  

Zhan napisał:
    Serdecznie dziękuję...

Mam pytanie, da się jakoś ustawić w programie żeby przelotki nie robiły się w otworach pod elementami tylko w dedykowanych otworach? Albo na przykład czy da się tak ustawić żeby robiły się tylko pod niektórymi elementami a pod innymi nie?
    pozdrawiam

Witam
    Ustawienia programu na wiele pozwalają, nawet na takie jak w pytaniu. Tym bardziej, że ścieżki w projekcie były prowadzone całkowicie ręcznie, bez użycia "autoroutera". Tylko jeżeli "zrobisz" przelotkę na którymś z padów kondensatora elektrolitycznego lub innego elementu, który swoimi gabarytami zasłania pad, to jak to później polutujesz (przecież trzeba wtedy lutować z obydwu stron, by było przejście). Rozumiem ciebie, że chciałbyś w ten sposób uniknąć płytki dwustronnej, ale to tak się nie uda, bo trzeba by przesunąć wszystkie ścieżki z warstwy "top" z pod elementów i zastąpić je zworkami, ale jest tam zbyt mało miejsca na takie zabiegi.
    Pozdrawiam.

0
  • #13 15 Lip 2010 10:21
    Zhan
    Poziom 14  

Bonkot napisał:
    Rozumiem ciebie, że chciałbyś w ten sposób uniknąć płytki dwustronnej, ale to tak się nie uda, bo trzeba by przesunąć wszystkie ścieżki z warstwy "top" z pod elementów i zastąpić je zworkami, ale jest tam zbyt mało miejsca na takie zabiegi.

Nie, nie, chodzi właśnie o coś przeciwnego. Autorouter często robi przelotki pod kondensatorem czy pod kwarcem, i właśnie tego chciałbym uniknąć. Natomiast nie mam nic przeciwko przelotkom pod rezystorami. Pytanie moje jest bardziej ogólne, nie dotyczy tylko i wyłącznie projektu z tego wątku. Jaka opcja programu jest za to odpowiedzialna?

pozrawiam

0
  • #14 15 Lip 2010 12:44
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Właściwie jednej takiej uniwersalnej opcji to nie ma. Aby zapobiec takim sytuacjom nie należy korzystać z "autoroutera" a ścieżki prowadzić ręcznie. Wtedy przelotki możemy umieścić według własnego pomysłu, w zależności od wymogów projektu.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #15 15 Lip 2010 19:04
    marco47
    Poziom 41  

Kolego Zhan

Przykładowe rozmieszczenie elementów na płytce PCB 2"x3.15"
    Większość elementów przewlekanych ma raster 2.54mm dlatego możesz je zastąpić elementami SMD lutowanymi od strony ścieżek. Płytka jednostronna z niewielką liczbą mostków.

Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB

0
  • #16 17 Lip 2010 15:32
    Zhan
    Poziom 14  

Witam,

Serdecznie dziękuje wszystkim za pomoc. Poziom Waszych projektów wzbudził moją zazdrość ;-) więc postanowiłem troszkę czasu poświęcić na naukę. Poza tym ciągle jeszcze coś zmieniam w projekcie i niezręcznie prosić mi o poprawki. Po dwóch wieczorach spędzonych na nauce udało mi się wymodzić bez autoroutera to co w załączeniu. Będę wdzięczny za fachowe uwagi. Mam jeszcze kilka pytań:
    - jak najwygodniej kontrolować obszary miedzi wypełniające płytkę? Czy trzeba zmieniać kształt polygonu czy da się jakoś inaczej usunąć ją z obszaru gdzie jest niepożądana?
    - jak się robi pełne połączenia otworów z obszarem miedzi? Standardowo robią się takie jak u mnie czyli zwykły pad z czterema ścieżkami łączącymi go z otaczającą miedzią.
    - skąd wziąć biblioteki brakujących elementów do POV-Raya? na przykład przekaźniki, które są u kolegi marco47.
    - i na koniec chyba najbanalniejsze, jak zapisać wyrenderowaną POV-Rayem scenę w postaci bitmapowej?

Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB

To na razie tyle, pewnie wkrótce coś jeszcze mi się urodzi :-).

pozdrawiam
    Artur

0
  • #17 17 Lip 2010 21:53
    marco47
    Poziom 41  

Jeżeli na zewnątrz polygonu nie chcesz mieć wypełnienia to korygujesz to kształtem polygonu. W środku gdy nie chcesz mieć wypełnienia to zaznaczasz ten obszar warstwą 41,42 Restrict.
    Kształt połączenia z padami zmienisz w panelu Properties po wybraniu narzędzia Info i zaznaczeniu na obrys polygonu. Jest zaznaczona pozycja Thermals, nalezy ją odznaczyć, wtedy będziesz miał pełne połączenia padów z wypełnieniem.
    Brakujące elementy należy zaprojektować samemu, wykorzystując do tego celu program POV-Ray. Należy poznać język w jakim pisze się w tym programie, a później to już tylko z górki.
    Konwertuję do potrzebnych rozszerzeń za pomocą XnView. Wygodny program bo wszystkie opcje do konwersji mam pod prawym przyciskiem myszy.
    Co do Twojego projektu, to odłóż go na kilka dni i dopiero wtedy dokładnie go przeanalizuj (świeże oko). Niektóre elementy powinieneś poprzestawiać wtedy prowadzenie ścieżek będzie mniej zawiłe a obszary masy bardziej skomasowane. Oprócz tego pozbędziesz się niepotrzebnej krętej górnej ścieżki, którą możesz zastąpić zwykłym mostkiem.
    Ale ogólnie płytka bardzo dobrze zaprojektowana z małym ale. Czy na pewno masz dobrze podłączone złącze ISP do programowania? Powinno być MOSI,MISO SCK,RESET,+5V,GND

0
  • #18 18 Lip 2010 01:43
    Zhan
    Poziom 14  

Dziękuję za odpowiedź.
    No i niestety znowu muszę poprosić o pomoc przy kolejnym projekcie. Nie wiem czy to efekt przesilenia jednak od jakiegoś czasu próbuje coś ułożyć i nie bardzo mi wychodzi. Schemat i "początek" PCB w załączeniu. Krytyczne są format płytki, połączenie złącz DB z określonymi elementami oraz trochę usytuowanie tych złącz na płytce. De facto będą tam przewody połączeniowe z fizycznymi złączami ale muszą one się znajdować mniej więcej w tym miejscu czyli przy dłuższej krawędzi płytki. Resztę można zmieniać czyli na przykład kolejne gałęzie układu mogą być podłączone do dowolnych portów Atmegi. Płytka oczywiście może być dwustronna.
    Jeśli chodzi o tę pierwszą płytkę to faktycznie przy pomocy małego przemeblowania udało się wyeliminować jedną warstwę. Wyszło jak w załączeniu, może nie najestetyczniej ale chyba na tym poprzestanę. Jeśli chodzi o złącze programowania to jest OK, używam póki co platformy Arduino a tam programuje się przez port szeregowy. A co do zapisywania plików graficznych to po prostu nie zauważyłem, że obok plików pov generowane są pliki bmp :-).

Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB Prośba o ocenę schematu i pomoc w zaprojektowaniu PCB

Dziękuję i pozdrawiam
    Artur

0