Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Netia 20Mb na łączach TP a parametry łącza

moonkey 05 Lip 2010 13:18 5111 14
  • #1 05 Lip 2010 13:18
    moonkey
    Poziom 17  

Witam. Znalazłem kilka (już zamkniętych) tematów, w których użytkownicy elektrody wróżą z parametrów linii jaką przepustowość można na niej wyciągnąć. Mógłby ktoś wytłumaczyć jak to się liczy? To są moje obecne parametry (teraz mam 1Mb Netii na łączach TP):

Code:
                           Downstream          Upstream     

SNR Margin:            44.5                31.0         db
    Line Attenuation:      19.5                10.5         db
    Data Rate:             1312                320          kbps

0 14
  • #2 05 Lip 2010 13:32
    szyba18
    Poziom 12  

Zadzwoń do nich na bezpłatną linie,
    Na pewno ci powiedzą co i jak :) i nie ufaj za bardzo tym parametrą mi wyliczyli 4 a tak naprawdę ledwo 2 chodzi :)

0
  • #3 05 Lip 2010 13:35
    moonkey
    Poziom 17  

Do mnie sami zadzwonili, że 20Mb chcą mi założyć. Skoro chcą, to chyba się da?

0
  • #4 05 Lip 2010 13:43
    szyba18
    Poziom 12  

Jeśli nie bd chodziło to w umowie masz napisane ze jeśli nie mogą wywiązać się z niej czyli 20mb to umowa zostaje zerwana i oddają ci kase i wracasz do tego co miałeś nic nie tracisz :)

0
  • #5 05 Lip 2010 14:58
    moonkey
    Poziom 17  

Wg umowy 20Mb to maksymalny transfer... więc nie jestem co do tego przekonany. No trudno, zobaczymy co będzie, ale mógłby ktoś orientacyjnie powiedzieć o co chodzi z tymi parametrami linii?

Dodano po 1 [godziny] 12 [minuty]:

Jeszcze jedno pytanie, jak można sprawdzić gdzie znajduje się centrala do której jestem podpięty? (Kraków, Stare Miasto, konkretnie Kazimierz).

0
  • #6 06 Lip 2010 13:42
    terrade
    Poziom 36  

moonkey napisał:
    Do mnie sami zadzwonili, że 20Mb chcą mi założyć. Skoro chcą, to chyba się da?
    To znaczy, że chcą Ci to sprzedać, a nie że się da (choć zwykle mogą sprawdzić w checku orientacyjnie czy się da). Wg checka TP 20 Mb/s jest dla tłumienia do 19 dB (a Ty masz 19,5, choć oni mogą mieć inną wartość opartą o długość linii). Oczywiście to są bajki, przesadny optymizm i prawie nikt nie ma 20 Mb/s przy 19 dB, ale wielu ma np.17 Mb/s co jest sensowne przy minimalnej różnicy ceny między "do 10" a "do 20". Dodam, że masz wspaniały Margin tym bardziej zwiększający szansę na dużą szybkość. Możesz też sobie poszukać kalkulatorów w google, ale one wszystkie bardzo przesadzają z optymizmem.

Centrali szukaj tu: lista dslam-ów, ale nie licz na zbyt wiele, bo często ludzie są podpięci dalej niż być powinni.

szyba18 napisał:
    Zadzwoń do nich na bezpłatną linie,
    Na pewno ci powiedzą co i jak :) i nie ufaj za bardzo tym parametrą mi wyliczyli 4 a tak naprawdę ledwo 2 chodzi :)
    Nie widzę tematu gdzie tak wyliczyli. Zawsze może się zdarzyć sporo rzeczy nieprzewidywalnych, dodatkowo 2 Mb/s w ADSL1 to dla linii prawie to samo co 4 Mb/s w ADSL2+. Sam pisałeś, że 512 ledwo chodzi więc branie maxa było tym bardziej ryzykowne. Maxa powinni brać ludzie o bardzo stabilnych liniach, inni powinni mieć zapas (jak ja, np. u mnie pójdzie 12-14 Mb/s z tydzień na rok, 51 tygodni niestabilne 8 Mb/s, ale też ok 51 tyg. stabilne 4 Mb/s).

0
  • #7 02 Sie 2010 11:56
    moonkey
    Poziom 17  

Witam ponownie. Podłączyli mi w końcu te 20Mb i jestem trochę rozczarowany. Co istotne, zmieniły się paramery linii, więc liczenie na starych nie miało większego sensu. Tak to teraz wygląda:

Code:
     SNR Margin:    8.5    9.5 db

Line Attenuation:    16.0    11.9 db
    Data Rate:    18576    984 kbps

Download: 9.41Mb
    Upload: 0.83Mb

Jak widać line attenuation jest trochę niższe, ale SNR diametralnie różni się od tego który był wcześniej. Moje pytanie - dzwonić do nich i prosić, żeby coś z tym zrobili (da się zrobić?), prosić o przejście na 8Mb, czy też cieszyć się tym co jest płacąc za 20Mb? Od czego zależy SNR Margin i dlaczego tak bardzo się zmienił?

0
  • #8 02 Sie 2010 12:49
    terrade
    Poziom 36  

moonkey napisał:
    Co istotne, zmieniły się paramery linii, więc liczenie na starych nie miało większego sensu.
    Miało wielki sens, te zmiany są mało istotne.

moonkey napisał:
    Od czego zależy SNR Margin i dlaczego tak bardzo się zmienił?
    Od wielu rzeczy, m.in. od szybkości, im szybciej tym niższy. Powinien być jeszcze niższy, ale najwyraźniej masz ustawiony Target Margin na 9 dB i dlatego masz synchro tylko 18576 (co powinno dać ok.15,5 Mb/s), jakby było 6 dB to byś miał te "moje" 17 Mb/s szybkości, a nawet więcej.

Nie wiem jak robiłeś testy, należy je robić profesjonalnie, ściągając z szybkich serwerów (antywirus wyłączony). Ale być może masz przeciążenie sieci operatora (można się upewnić robiąc test w nocy).

0
  • #9 02 Sie 2010 13:04
    moonkey
    Poziom 17  

Testowałem tym co zawsze: http://www.speedtest.net/

Oczywiście przy wyłączonych wszystkich programach które generują ruch w sieci (co potwierdził monitor sieci).

0
  • #10 02 Sie 2010 22:45
    CzłowiekX
    Poziom 17  

moonkey napisał:

Code:
                         Downstream        Upstream    

SNR Margin:          44.5              31.0         db
    Line Attenuation:    19.5              10.5         db
    Data Rate:           1312              320          kbps

Code:
                         Downstream        Upstream 

SNR Margin:          8.5               9.5          db
    Line Attenuation:    16.0              11.9         db
    Data Rate:           18576             984          kbps

Jakim cudem spadło ci tłumienie DS skoro po przejściu na ADSL2+ (2x wyższa częstotliwość) powinno wzrosnąć o kilka db? US attenuation wzrósł o 1.4db co jest OK ale DS coś nie teges jest.

moonkey napisał:

Jak widać line attenuation jest trochę niższe,

Ale jedynie na DS ci się zmniejszyło co jest dziwne jak dla mnie bo powinno się zwiększyć. Na US się zwiększyło tak jak zakładałem.

Netia 20Mb na łączach TP a parametry łącza

Przy zmianie częstotliwości z 1.1MHz na 2.2MHz tłumienie sygnału rośnie:
    o ok. 2db przy długości linii 1km
    o ok. 5db przy długości linii 2km
    o ok. 9db przy długości linii 3km

moonkey napisał:

ale SNR diametralnie różni się od tego który był wcześniej. Od czego zależy SNR Margin i dlaczego tak bardzo się zmienił?

SNR margin zależy od SNR kanału i stopnia obłożenia tonów bitami. A zmienił się bo ci załączyli większe obłożenie tonów bitami np. 15bit/ton a wcześniej pewnie miałeś około 3bit/ton. Zwiększenie obłożenia o 12bit/ton potrzebuje około 36db SNR stąd spadł ci margin z 44db do 8db

0
  • #11 03 Sie 2010 01:28
    moonkey
    Poziom 17  

Zrobiłem testy w nocy i wyniki są identyczne (w ciągu całego dnia takie były):

download: 9.4
    upload: 0.83

więc raczej nie jest to wina przeciążenia sieci. Co by to nie było - nie wiem co z tym zrobić. Dzwonienie do Netii z pytaniami raczej będzie trudne, bo przecież to TPSA ma sprzęt, a Netia pewnie nie do końca wie co się tam dzieje. No chyba, że zdecyduję się na zmianę na 8Mbit... choć rzecz jasna, wolałbym ciut więcej.

0
  • #12 03 Sie 2010 13:04
    terrade
    Poziom 36  

No to składaj reklamację, bo mi wygląda na to, że ktoś ustawił na loginie 10 Mb/s (zamiast 20).

Inna opcje to:
    -że Target Margin jest tak wysoko nie bez powodu i może nawet przy 9 dB masz strasznie dużo błędów
    -być może robisz testy bezprzewodowo (zamiast po kablu) i wifi nie daje rady.

EDIT: nie mylić szybkości na loginie z synchronizacją.

0
  • #13 03 Sie 2010 14:41
    beskit
    Poziom 11  

Code:
     SNR Margin:    8.5    9.5 db

Line Attenuation:    16.0    11.9 db
    Data Rate:    18576    984 kbps

Nie mogli ustawić 10 skoro ma taki rate, chyba?

0
  • #14 04 Sie 2010 03:00
    CzłowiekX
    Poziom 17  

beskit napisał:

Nie mogli ustawić 10 skoro ma taki rate, chyba?

DSLAM ma taką opcje jak QoS i można zrobić tak, że pomimo ustawionej synchronizacji na 24544Kb/s załączone masz na profilu ograniczenie do 12488Kb/s.
    Zresztą nie tylko na DSLAM'ie można tak zrobić. Jak masz router z obsługą QoS to możesz ograniczyć sobie transfer pomimo, że synchronizacje masz większą.

0
  • #15 03 Wrz 2010 11:31
    beskit
    Poziom 11  

Miałem podobny problem jak kolega (netia opcja do 20Mbit) a parametry łącza po poprawnym synchro (21000) takie jak poniżej:

Download: 9.41Mb
    Upload: 0.83Mb

U mnie pomogła zmiana firmware. Wgralem oprogramowanie z routera AM300 do mojego AM200 i voila - działa! Jeśli masz podobny router i spróbuj. Ja tez zglaszałem reklamację po czym spróbowałem innego i pomogło.

0
  Szukaj w 5mln produktów