Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automat garażowy Horman SupraMatic P- brama sama się otwiera

Piorun2002 05 Lip 2010 16:04 10953 16
  • #1 05 Lip 2010 16:04
    Piorun2002
    Poziom 15  

Mam problem z brama w garażu, w ciągu 8 lat eksploatacji zdarzyło mi 3-5 razy, ze drzwi się same otworzyły.

Dziś miałem kolejne takie zdarzenie, wystąpiła 1 sec przerwa w dostawie energii i brama sama się otworzyła.

Czy w tych sterownikach to się zdarza?
    Jak zwalczyć efekt samo otwierania?

1 16
  • #2 05 Lip 2010 21:53
    VIRUS32
    Poziom 24  

Witam. Kolego masz jakiś ewenement wśród napędów. Nigdy nic samo się nie otwiera. Coś może ci zakłócać pracę odbiornika radiowego. A czy na wyświetlaczu tego napędu, w tracie tego otwarcia pokazała się jakaś cyfra?

0
  • #3 06 Lip 2010 09:13
    Piorun2002
    Poziom 15  

> Coś może ci zakłócać pracę odbiornika radiowego
    Kiedys uzywalem orginalnego pilota Hormanna, teraz mam dwukanlowy GORKE na KeeLoq.
    Zeby pozbyc sie problemu potencjalnych szumow, zmienilem konfiguracje tak by otwarcie bramy wymagalo wcisniecia sekwencji dwu klawiszy - ale niestety po ostatnim skoku napiecia, brama sie i tak otworzyla.

Brama jest zasilana bezposrednio z sieci, samo zas sterowanie poprzez UPS - wiec mam nadziej ze pilot nie jest zrodlem problemu (chyba ze przeszkadza dlugosc kabli pomiedzy odbiornikiem a sterownikiem bramy, mam jakies 2-3 m)

>czy w tracie tego otwarcia pokazała się jakaś cyfra
    Brama sama otwiera sie srednio raz na dwa lata - wiec trudno jest to namierzyc :-)

Czy da sie jakos wymusic aby otwieranie bramy nastepowalo kiedy 'przycisk' otwierania jest wcisniety dluzej niz 1s, zamiast natychmiastowej reakcji?

0
  • #4 06 Lip 2010 18:07
    VIRUS32
    Poziom 24  

Obawiam się że bez dodatkowych samoróbek się nie obejdzie.Piloty oryginalne Hormann na 868 MHz mają opóźnienie około 0,5 sekundy.

0
  • #5 08 Lip 2010 21:04
    chru
    Poziom 17  

Witam,zasada zasilania-z jednego źródła,jak najkrótsze okablowanie obowiązuje i tu zdarzało mi się jeździć po takich bramach które SAME się otwierały,z relacji użytkowników wynikała losowość zdarzeń ale po oględzinach najczęściej przyczyna leżała po stronie zasilania rzadko bardzo rzadko była spowodowana awarią automatu częściej radiolini.Przy jednosekundowej przerwie nie zdążą paść elektrolity więc nie będzie żadnej reakcji automatu częściej coś po kablach się zaindukuję klepnie jakiś przekaźnik i brama się otwiera.pozdrawiam

0
  • #6 08 Lip 2010 21:30
    Piorun2002
    Poziom 15  

>zasilania-z jednego źródła,
    No tak ja zrobilem specjalnie z dwu, poniewaz brama nie jest podtrzymywana przez UPS dlatego zasilam radiolinie z podtrzymywania Alarmu ...

>jak najkrótsze okablowanie
    Ok, wymienie kabel 6 parowy telefoniczny na skretne UTP-5

>częściej coś po kablach się zaindukuję klepnie jakiś przekaźnik
    moze ktos ma schemat tego sterownika SupraMatic - sprobowal bym zmodyfikowac obwod wejsciowy zeby nie reagowal na krotkie impulsy.

0
  • #7 26 Lip 2010 21:27
    kulin
    Poziom 10  

Mam pytanko. Czy jest możliwość sterowania dodatkowym urządzeniem z tego napędu (Supramatic). Pilot jest dwukanałowy, ale czy odbiornik również ?
    Pozdrawiam
    Kulin

0
  • #8 26 Lip 2010 22:00
    azibik
    Poziom 32  

Mając pilota Gorke zrobiłbym tak
    1 klawisz ,bistabilny,przekażnik podłączony do zacisków 17-14 /NC/
    2 klawisz astabilny ,przekażnik podłączony do zacisków 20-21
    1 klawisz daje zezwolenie na otwarcie bramy i zamknięcie pilotem klawiszem 2,załączenie przekażnika /1 klawisza /pozwala na korzystanie z 2 klawisza.
    Wyłączenie przekażnika 2 klawisza powoduje zamknięcie bramy.W przypadku braku zasilanie ,przekażnik 2 klawisza powoduje zamknięcie bramy.

0
  • #9 26 Lip 2010 22:33
    Piorun2002
    Poziom 15  

azibik napisał:
    Mając pilota Gorke zrobiłbym tak
    1 klawisz ,bistabilny,przekażnik podłączony do zacisków 17-14 /NC/
    2 klawisz astabilny ,przekażnik podłączony do zacisków 20-21

cos podobnego juz zrobilem wykozystuje dwa klawisze:
    1 monostablny z opoznionym powrotem
    2 monostabilny

Sa one polaczone szeregowo (zakladam, ze dwa nie wlaczą sie 'same')
    Zeby otworzyc brame najpierw naciskam 1 - przez 30 sec mozna otwierac/zamykac
    Klawiszem 2 teraz moge otwiera/zamykac/stopowac
    ..... no i bylo OK przez rok, a teraz znow sie wzbudził.

0
  • #10 05 Sie 2010 08:46
    azibik
    Poziom 32  

Spróbuj zewrzeć wyłącznikiem 17-14 i sprawdż czy brama się samoistnie otworzy.Trzeba go rozłączyć w przypadku uruchomienia.

1
  • #11 03 Lut 2013 18:57
    Dorad
    Poziom 2  

I jak skończył się problem z napędem ?
    Pytam, bo u mnie samoczynnie otworzyła się brama Hormana z napędem ProMatic.

1
  • #12 10 Lut 2013 09:27
    Piorun2002
    Poziom 15  

W ciągu 10 lat użytkowania, brama otworzyła się dwukrotnie sama.
    Nie udało mi się zreplikować problemu, dlatego zdecydowałem się przeprogramować sterownik, tak by automatycznie zamykał bramę po pełnym otworzeniu. Nie załatwia to problemu w 100% bo alarm się włącza, ale przynajmniej brama nie jest otwarta dłużej niż 2 minuty.
    Ale od czasu wprowadzenia tej zmiany, brama się sama już nie otworzyła nigdy - więc nie przetestowałem w praktyce :-)

0
  • #13 17 Lut 2013 18:14
    Dorad
    Poziom 2  

Aby go przeprogramować trzeba wykonać jakieś przeróbki czy wystarczy przestawić jakieś zworki ?

2
  • #14 17 Lut 2013 20:35
    Piorun2002
    Poziom 15  

To jest opcja do zaprogramowanie, rzuć okiem do instrukcji

2
  • #15 23 Lut 2013 18:52
    dexter24
    Poziom 7  

miałem podobny problem z hormanem po zaniku napiecia robił się problemem z załączeniem drzwi.pomijając czym różni się bistabilny od astabilnego

0
  • #16 11 Sie 2013 13:15
    elwis666
    Poziom 2  

Witam

problem z otwierająca się bramą mam od 5 dni,

codziennie w różnych porach brama sama się otwiera, w dzień w nocy.

Model hormann supramatic e z 2010r.

chwile zagubiłem pilota leżał w bagażniku pod stera różnych rzeczy, myślałem że coś go przyciskało ale to nie to.

otwierałem przyciskami na napędzie

jest możliwość ustawienia w takim napędzie czasowego otwierania bramy ?

nawet jeśli bym powciskał różne przyciski podczas próby programowania itd.

nie znalazłem takiej informacji w instrukcji.

Ustawiam w menu L położenia końcowe bramy wszytko odzie ok podaje na końcu 1. czyli opory ok

proszę o pomoc.

1
  • #17 11 Sie 2013 22:52
    elwis666
    Poziom 2  

Dodam tylko, że brama otwiera się zawsze ok 6 godzin po ostatnim zamknięciu.

0