Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy pomoże kondensator? P3D412 + R500-1

szuwi3 05 Lip 2010 17:05 3166 37
  • #1 05 Lip 2010 17:05
    szuwi3
    Poziom 9  

Witam! Mam głośnik rockforda P3D412 o mocy 500W w skrzyni zamkniętej 30l zasilany monoblokiem rockforda R500-1, który generuje przy 2Ohm również 500W. Generalnie system spisuje się świetnie w wolnych bitach (HH i inna czarna muza) ale przy szybszej muzyce elektronicznej (trance), której słucham na co dzień bas nie nadąża za przednim systemem, zniekształca utwór, słychać jakieś niewyraźne buczenie z bagażnika :(. Strasznie mnie to dziwi bo w utworkach z wolnym bitem, bas jest przepiękny, głęboki i bardzo mięsisty. Głośnik jest wygrzany.
    No i pytanie czy pomógł by w tym połączeniu kondensator? jeśli tak to jakiej firmy najlepiej kupić?
    A może ten głośnik się nie nadaje do szybkiej muzyki albo wzmak jest do niego za słaby? bo strasznie się grzeje (nie da się przyłożyć dłoni na dłużej niż 3 sekundy..)

0 29
  • #2 05 Lip 2010 17:51
    1444209
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 05 Lip 2010 17:59
    bolek44
    Poziom 17  

Napisz jakie masz przekroje kabli bo może kable są za cienkie i niekoniecznie kondensator rozwiąże problem

0
  • #4 05 Lip 2010 20:50
    szuwi3
    Poziom 9  

Kable mam tak: od aku idzie 25mm^2 do rozdzielacza a z rozdzielacza do wzmaka 2x10mm^2, czyli 20mm^2. Od wzmaka do głośnika mam 6mm^2 ( wiekszy przekrój to terminalu się nie zmieści) a cewki w głośniku mam spięte kablem 2,5mm^2 bo grubszy tam nie chciał wejść... tzn do tej cewki od której jeszcze ciągnąłem kabel 6mm^2. Kondensator z jakiej firmy polecacie? Czy Dietz jest cos wart? Bo są bardzo tanie... a generalnie mam na oku Hifonics HFI-CAP1000D, dobry wybór?

Dodano po 34 [minuty]:

A i jeszcze taka informacja, może naprowadzi na jakąś diagnozę :) Do pewnej głośności na radiu (27) bas rośnie, a później (do 32) przód jest coraz głośniej a bas zostaje na tym samym poziome, ale nie pojawiają się żadne zniekształcenia, światła nie przygasają czyli prądu jest raczej dość, więc może jednak ten monoblok nie jest w stanie rozbujać bardziej tego rockforda?

0
  • #5 05 Lip 2010 21:31
    bolek44
    Poziom 17  

Z przewodami niby wszystko ok.Może coś ze wzmakiem? Jeżeli chodzi o kondek to w zupełności polecam Dietz (niebieski 126zł)

0
  • #6 05 Lip 2010 21:46
    szuwi3
    Poziom 9  

Hmn... wzmak jest nowy, głośnik też. A może miał ktoś styczność z tym wzmakiem? Jak ciepły jest podczas pracy? mój jest bardzo gorący... nawet dwa razy się wyłączył, podejrzewam że z powodu wysokiej temperatury, ale to było jak głośnik był 'świeży' po prostu nie potrafiłem się opanować żeby nie pogłośnić :). Ale teraz jak już głośnik pograł ze 20h to mi się wzmak nie wyłączył, a słuchałem na max przez dłuższy czas niż przedtem. Czyli ten Dietz da radę.. to super bo tani jest jak barszcz :)

0
  • #7 05 Lip 2010 21:56
    qstosz
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kondensator nic Ci nie da.

0
  • #8 05 Lip 2010 21:58
    szuwi3
    Poziom 9  

To co pomoże oprócz wymiany sprzętu?

0
  • #9 05 Lip 2010 22:25
    1444209
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 05 Lip 2010 22:30
    szuwi3
    Poziom 9  

Mam rozdzielacz bo mam jeszcze wzmak czterokanałowy Hifonicsa HFi 100.4, pod niego mam podpięty przedni system i tylne jajka, które graja tak na 30%. Wiec rozdzielacz był wg mnie konieczny, a że mam taki do którego wchodzi 25mm^2 i ma 4 wyjścia po 10mm^2 to tak to podłączyłem. Oczywiście na końcu mam korektory widełkowe przylutowane do tych kabli zasilających i te konektory połączone do wzmacniacza. Oczywiście masę mam również podłączoną w identyczny sposób, ale jest pociągnięta z karoserii. Po prostu nie ogarniam dlaczego w niektórych utworkach (wolnych) bas jest tak niski i soczysty, że głupkowaty uśmieszek nie schodzi mi z twarzy, i mam ochotę dać głośniej i głośniej, a na innych utworkach (szybszych) bas jest badziewny i mam ochotę go ściszyć... O co chodzi? może ten głośnik się nie spisuje w szybkich bitach? Miał z nim ktoś do czynienia?

0
  • #11 05 Lip 2010 22:58
    1444209
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 05 Lip 2010 23:25
    sanders156
    Poziom 35  

Moze zamiast gdybac najlepiej bylo by uzyc miernika i sprawdzic spadki , moze mocy brakowac jezeli raz zasilanie jest nie stabilne dwa pamietaj wzmak ma dana moc przy danym napieciu jezeli ma 500wat przy 13V to np. przy 11V bedzie mial okolo 400wat , ten glosnik przynajmniej w wydaniu 10' mialem w skrzynce closed pod wzmakiem 400wat i dawal rade w szybkich bitach bez problemu na kablach 20mm2 zaznaczam ze wzmak byl 4 kanalowy wiec generowal blisko 600wat , mysle ze ten rozdzielacz ci brozdzi ale zacznij od uzycia miernika

0
  • #13 06 Lip 2010 12:38
    szuwi3
    Poziom 9  

No to dzisiaj się wybiorę do jakiegoś zakładu auto-elektro, zobaczę co tam mądrego powiedzą. Spróbuje też pociągnąć z tego rozdzielacza jeszcze jeden kable 10mm^2 do rockforda, zobaczę czy to coś zmieni, a jak nie to pociągnę kabel 16mm^2 do hifonicsa a ten 25mm^2 podłącze pod rockforda. A może lepiej najpierw spróbować podłączyć ten kondensator z Dietza? nie jest drogi a i dużo mniej roboty niż ciągnąć następny kabel od aku.

Dodano po 2 [minuty]:

Tylko nadal mnie dziwi fakt, że w wolnych bitach jest kosmos, a w szybkich tragedia, nie rozumiem jak może być aż taka różnica? Jakby było coś nie tak z zasilaniem to czy czasem nie powinien grać ogólnie słabo?

0
  • #14 06 Lip 2010 13:42
    sanders156
    Poziom 35  

Prosze cie... Masz w domu najprostrzy miernik ?? Jak nie to podjedz do sklepu i kup koszt z 20-30zł a na przyszlosc sie przyda , jak juz go bedziesz mial to wez kogos do pomocy i zmierz napiecie na zaciskach akumulatora - zapamietaj albo zapisz - pozniej zmierz napiecie na zaciskach wzmacniacza ( dokladasz probniki do + i - ) wynik zapamietaj... niech kolega wezmie od ciebie miernik i mierzy napieciecie na zaciskach wzmaka ale tym razem ty usiadz przy radiu i sobie testujcie jakie spadki sa na HH jakie na szybkich bitach i przy jakiej glosnosci , zakladajac ze na wlanczonym silniku powinno byc okolo 14,4V to spadki dobrze gdyby nie byly wieksze przy tapnieciu basu niz 1-1,5 V...

Piszesz ze latwiej podlaczyc kondensator ale chyba wiesz ze kondek tylko w miare mozliwosci moze ustabilizowac napiecie ale jezeli masz problem z zasilaniem to napieceia nie pomnozy i bedzie tylko swiecidelkiem ktore nic nie zmieni dopuki nie bedzie porzadnie zrobionej instalacji pradowej przeciez to chwila moment zeby wywalic ten pierunski rozdzielacz i podpiac bezposrednio 20mm2 do wzmaka zasilajacego suba i zobaczyc ( posluchac )

0
  • #15 06 Lip 2010 13:44
    bolek44
    Poziom 17  

Po prostu może być że w szybszych bitach brak prądu wzmacniaczowi co obiawią się"muleniem" bo w wolnych bitach jest czas żeby oddać prąd

0
  • #16 06 Lip 2010 14:01
    szuwi3
    Poziom 9  

Właśnie wróciłem z pomiarów i tak:
    Napięcie ładowania na klemach (światła włączone, radio na 5%) - gość powiedział, że jest super ale wartości nie znam :/
    napięcia na zaciskach wzmaka, silnik wyłączony, radio 5% - 12,9V (jakoś dużo czy mi się wydaje?),
    napięcie na zaciskach wzmaka, silnik włączony, radio 5% - 14,1V,
    napięcie na zaciskach wzmaka, silnik włączony, radio 90%, wolna muza - wartość max - 13,8V; wartość min 13,1V,
    napięcie na zaciskach wzmaka, silnik włączony, radio 90%, szybki bit - wartość max 13,4V; min 12,6V
    czyli dużo bardziej napięcie spada przy szybszej muzie, w ogóle później odkręciłem to maksimum możliwości na radiu (i jeszcze podbiłem suba na radiu do +8) to napięcie spadło gdzieś do 12,1V, a basu nie przybyło.

0
  • #17 06 Lip 2010 16:01
    sanders156
    Poziom 35  

No to teraz powtorz operacje na grubszym kablu , znaczy tak jak ci pisalem podlacz 20mm2 do wzmaka na suba i zobacz czy bedzie lepiej ( mniejsze spadki ) albo poprostu bas zacznie cie zadowalac jak nie to faktycznie bedzie mozna pomyslec o kondku .

p.s na wylaczonym silniku i swiatlach wlaczonych masz dobre napiecie

0
  • #18 06 Lip 2010 16:27
    szuwi3
    Poziom 9  

Oki, będę eksperymentować bo kupiłem już ten miernik, także jak tylko będzie chwila czasu to zrobię konkretne testy, bo póki co mierzyłem 'po cichu' pod blokiem, oto wyniki:
    silnik wyłączony, radio 1% - aku 12,43V (na klemie i zaraz na początku przewodu 25mm^2 wynik taki sam) wzmak (podłączony 2x10mm^2) 12,29V
    silnik włączony, radio 1% - aku 14,25V; wzmak 14,22V
    wnioskuje, że instalacja jest ok, i rozdzielacz nie jest wąskim gardłem skoro różnica napięcia miedzy klemą a zaciskiem na wzmacniaczu to zaledwie 0,03V przy zapalonym silniku.
    Reasumując:
    Jeśli po podłączeniu wzmaka grubszym kablem, czyli bezpośrednio tym 25mm^2, nadal będą takie spadki to inwestować w kondensator tak?

0
  • #19 06 Lip 2010 16:42
    sanders156
    Poziom 35  

Ze spadki sa male bez muzyki to normalne wazne jest napiecie przy udzeniu basu , napewno kondek ustabilizuje ale moze nie wyeliminowac problemu w 100%

0
  • #20 06 Lip 2010 20:54
    szuwi3
    Poziom 9  

Testy wykonane, rezultaty:
    - napięcie spada tak samo niezależnie od przekroju kabla (25mm^2 czy 2x10mm^2),
    - najniższe zarejestrowane napięcie, na maksimum możliwości przy różnych bitach to 12,1V,
    - średnio przy poziomie 80% mocy napięcie w przedziale 13,2 - 13,6V.

Tak więc wnioskuje, że ten wzmacniacz jest raczej za słaby do tego głośnika, a w zasadzie za słabo nad nim panuje, gdy jest wolny, długi bas o niezmiennej częstotliwości wszystko jest ok, ale gdy bas jest zmienny, szybki, głośnik zaczyna się gubić, grać po swojemu, a nie w rytm muzyki (ale tragedii nie ma).

Chyba kupię ten kondensator z hifonicsa, zobaczę czy choć trochę polepszy brzmienie, jeśli nie to cóż, przynajmniej będę pewien, że już nic się nie da zrobić jak wymienić głośnik na słabszy lub wzmacniacz na mocniejszy :). Ale raczej (jak kondensator nie pomoże) to sprzedam skrzynie i wzmaka, i kupie jakąś dobrą 10' o mocy 350W (bo hifonics ma w mostku 400W) wsadzę w closed i powinno być szybko :).

Dodano po 14 [minuty]:

Wniosek o za słabym wzmacniaczu wziął się również z faktu, że po 15min pałowania wzmak się wyłączył z powodu temperatury.

0
  • #21 13 Lip 2010 12:12
    lukaszsbv
    Poziom 12  

szuwi3 - kupiłeś już ten kondensator, pomogło coś?

Mam zamiar kupić taki sam głośnik tylko ze 2x2 ohm w komplecie że wzmacniaczem Rockforda ale o mniejszej mocy niż głośnik :( i po przeczytaniu Twego postu zastanawiam się czy to ma sens.

zestaw jest używany i nie mam możliwości dobrania innego wzmaka bo koleś chce sprzedać komplet:(

0
  • #22 13 Lip 2010 13:18
    szuwi3
    Poziom 9  

Póki co się wstrzymałem z zakupem kondensatora, najpierw chce trochę po testować tego suba na innym wzmaku i zobaczyć jakie spadki napięcia są w instalacjach z kondensatorem - w niedziele jadę na spot i myślę ze tam dokonam wcześniej wymienionych testów. Także dam Ci znać co się okazało. A jaki wzmak jest w komplecie do głośnika?

0
  • #23 13 Lip 2010 13:57
    BlueSystem
    Poziom 28  

Sprawdzales jakie jest minimalne napiecie na akumulatorze ? przy max ustawieniach, wtedy co napisales ze 12,1 gdzies miales, warto by bylo rowniez przy takim ustawieniu sprawdzic napiecie na alternatorze, wiedzial bys czy to czasami nie jest za slaby aku/alternator.

0
  • #24 14 Lip 2010 19:51
    szuwi3
    Poziom 9  

Na akumulatorze minimalne napięcie jakie wystąpiło to 12,2V czyli ciut więcej niż na zaciskach wzmaka. Jaki z tego wniosek?

0
  • #25 14 Lip 2010 20:16
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

szuwi3 napisał:
    Na akumulatorze minimalne napięcie jakie wystąpiło to 12,2V czyli ciut więcej niż na zaciskach wzmaka. Jaki z tego wniosek?

Wniosek : Miernik też trzeba umieć obsługiwać. :D

0
  • #27 14 Lip 2010 20:43
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Jak sam zmierzyłeś i napisałeś:
    Napięcie na akumulatorze 12,2 V a na wzmacniaczu 12,1 V -> z tego wniosek , że spadek napięcia na kablu to 0,1 V to .... po co kupować kondensator ?? to nie jest wynik który należało by korygować a już na 100% nie kondensatorek 1F tylko .... 0,1F.
    Tobie kończy się napięcie na alternatorze i to jest problem -> zresztą nagminny gdyż praktycznie nikt nie robi bilansu.
    Rozwiązanie -> wymień alternator.

0
  • #28 14 Lip 2010 20:45
    szuwi3
    Poziom 9  

No i to jest wniosek :P. Teoretycznie prądu jest w całym układzie za mało, lecz mimo tego światła nie przygasają, ani trochę... dlaczego?

0
  • #29 14 Lip 2010 20:54
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

szuwi3 napisał:
    No i to jest wniosek :P. Teoretycznie prądu jest w całym układzie za mało, lecz mimo tego światła nie przygasają, ani trochę... dlaczego?

Zmierz jeszcze napięcie podczas grania na przewodach przy żarówkach reflektorów -> jeśli tam też spada z 14 V do 12,2 V to wniosek jest tylko jeden -> miernik, którym rejestrujesz zmianę natężenia światła jest zbyt mało dokładny aby rejestrować takie zmiany (oczywiście ten miernik to ..... Twoje oczy) i należy coś zrobić z tym miernikiem -> nie zalecam w tym wypadku wymiany :D ale wizytę u specjalisty może pomoże.
    PS
    Jest jeden wyjątek w którym światła nie będą przygasać pomimo tąpnięcia napięcia bez wymiany alternatora -> sprawdzone to działa ale mimo, że to zrobiłem i zarobiłem na tym to uważam że pomysł jest do du..y. Ale jeleń chciał i jeleń dostał -> gdybym miał się pod tym rozwiązaniem podpisać nigdy i za żadne pieniądze bym tego nie zrobił.

0
  • #30 15 Lip 2010 00:00
    szuwi3
    Poziom 9  

Miernik nowy, ale taki zwykły - podstawowy ( Multimetr DT-830D, za 2 dychy :)). Zmierzę to napięcie przy żarówkach i zobaczę jak tam wygląda sprawa z tym napięciem. Jeśli okaże się, że alternator jest za słaby ( a wszystko na to wskazuje) to raczej pójdę w drugą stronę - sprzedam suba i wzmaka i kupię coś słabszego i mniejszego - jakąś szybką 10'' 300W, którą zasilę tym hifonicsem i po kłopocie :P

Dodano po 1 [minuty]:

ps. jakie jeszcze są objawy zbyt słabego alternatora?

0