Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN.

Usiu007 05 Jul 2010 20:37 3826 1
  • Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN.
    Witam!
    Mam 16 lat, jestem w 3 gimn, teraz wybieram się do technikum elektronicznego. Elektroniką interesuje się jakoś od zimy. Pomyślałem, że przydało by mi się jakieś przygotowanie przed tech. elektronicznym, więc zacząłem z początku czytać różne artykuły o elektronice - no i od wtedy się zaczęło, bardzo zainteresowałem się tą dziedziną i zacząłem robić różne projekty, jako pierwszy zrobiłem vumeter 2x5 LED, ale nie ma sensu zamieszczać. Drugim projektem był zasilacz z electronics lab - niestety ale też go tutaj nie zamieszczę, bo wygląda nie estetycznie, potencjometry są krzywo założone, nie ma żadnego panelu, nie ma również voltomierza i amperomierza - jak będę miał pieniądze to wtedy wezme się za estetykę zasilacza i go tutaj zaprezentuję. : )
    Dobra, wracając do tematu, jako drugi projekt zrobiłem lampę plazmową. Dlaczego akurat to? - od małego chciałem mieć 'tajemniczą kule z piorunami' : D Wreszcie marzenia się spełniły i przy okazji nauczyłem się kilku nowych rzeczy. :)
    Wzorowałem się na tym projekcie: http://www.mylab.pwii.pl/
    Lampa działa bez problemów, po pierwszym włączeniu nie było żadnych kłopotów, jedynie mała regulacja i lampa hula aż miło : ]
    Niestety, ale popełniłem pewien błąd w tworzeniu zasilacza, z przyzwyczajenia dałem lustrzane odbicie, ale jak się później okazało - wcześniej już ktoś zrobił to za mnie. Pomyślałem, że szkoda wytrawiacza i laminatu, więc wszystko zrobiłem na tej płytce, jeden układ scalony przylutowałem od drugiej strony (tak jak smd), reszte mogłem lutować już normalnie, jedynie tranzystory musiałem obracać, ale to żaden problem. ; )
    W lampie wprowadziłem takie zmiany, że nie wkładałem tam trafa ani mostka prostowniczego, zasilam ją z zasilacza. :) Obudowę do lampy zrobiłem ze starego zasilacza, wszystko się pomieściło i w miare ładnie wygląda. : ) Niestety jest jeden problem - kabel idący z trafa WN przebija przez grubą izolacje (kabel wysokiego napięcia z TV), do tego włożony jest w 2 gumowe rurki, każda ok 5mm grubości, a niestety delikatna iskra i tak przez to przeskakuje. Najgorsze jest to, że na obudowę. A że obudowa jest cała metalowa, to przy dotknięciu lekko kopie, nie jest to bolesne, ale dla niektórych może być nieprzyjemne - mi to akurat nic nie robi. Raz mnie kopło dosyć porządnie, zapomniałem podpiąć uziemienia do kaloryfera, byłem wtedy w krótkich spodenkach i chciałem na szybko pokazać kuzynowi działanie lampy - kabel od uziemienia leżał mi na udzie a ja wtedy dotknąłem palcem żarówki - tak mnie siekło w nogę, że miałem małą, czarną dziurkę. : ) Lampę zasilam napięciem 12V, jak widać na jednym ze zdjęć pobiera 2,35A. : )
    Punkt centralny lampy stanowi żarówka - jest to zwykła żarówka ze sklepu, bodajże 60W. Palca na żarówce nie można utrzymać dlużej niż kilka sekund - plazma w środku która skieruje się na palec dosyć szybko się grzeje. Raz przez niewiedzę przytrzymałem kombinerki przez kilkanaście sekund przy żarówce i ją przetopiło. Czy jestem zadowolony z lampy? Bardzo! Lampa nie znajduje jakiegoś praktycznego zastosowania, ale za to może posłużyć jako ozdoba w pokoju : ) Koszt całości zamknął się w 25zł.
    Schemat:
    Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN.
    Kilka zdjęć:
    Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN. Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN. Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN. Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN. Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN. Lampa plazmowa z żarówki na podstawie trafa WN.

Zdjęcia niewyraźne, ponieważ robione telefonem i na dodatek w nocy.
    Niestety nie mogę zrobić zdjęć środka lampy, ponieważ jak już wspominałem - kabel jest w 2 rurkach i przez to jest dosyć sztywny. Lampa została skręcona na siłę.
    No i film prezentujący działanie lampy:

Link

Komentujcie i oceniajcie. : ) Jeśli macie jakiś pomysł zabezpieczenia tego kabla, aby nie przebijał przez izolację również piszcie. ; )
    Pozdrawiam,
    Usiu

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    Usiu007
    Level 13  
    Has specialization in: póki co w niczym. : )
    Usiu007 wrote 132 posts with rating 17, helped 0 times. Live in city Gorlice. Been with us since 2010 year.
  • TermopastyTermopasty
    lodzik1990
    Level 18  
    Aby wysokie napięcie nie przebijało do obudowy to przepuśc tą żyłkę przez gumowy dławik, w którym wcześniej zrób małą dziurkę. obudowę koniecznie musisz uziemic. nie łącz z obudową cieniutkiego kabelka, który wychodzi z uzwojenia wtórnego trafa wn. najlepiej to zmień obudowę na taką z tworzywa sztucznego i będziesz miał z głowy przebicia.