Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Niebieskie diody w noki

23 Sty 2003 17:01 2865 22
  • Poziom 22  
    Witam

Mam takie pytanko chcę sobie wymienić diody w noki 3310 na niebieskie. I moje pytanie jak sobie z tym poradzić bo mam diody ale są jakieś małe i przechodzą przez otwory które są w płycie jak to przylutować czy są jakieś większe do tego modelu czy jakoś na drucikach?.

Pozdrawiam
    Pele
  • TermoPasty.pl
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    A moze po prostu kup wlasciwe diody? :)
    Do 3310 sa troche wieksze, i te pasuja idealnie, a te co kupiles to pewnie do 8210 :(
    Zawsze mozesz pokombinowac, ale mala lutownica i jak to ktos ostatnio wspomnial 50-100 gram czegos 40% dla poprawy precyzji
    Pozdro,
    Tomasz WL
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 14  
    zajmuje sie wymienianiem diod od dawna i to jest tak:
    Kupuje zawsze kilka diod wiecej bo po pierwsze zawsze mozna przypadkiem jakas przegrzac podczas lutowania, po drugie zdazaja sie sztuki o innym odcieniu niebieskiego.
    Ja kupuje po 3 zety i wybieram tylko te co maja idealnie kolor niebiesko-fioletowy (taki jak podswietla klawiature 6510).
    Te co maja kolor jasno niebieski wogole sie nie nadaja wedlug mnie.
    A co do ich wymiarow to chyba wszystkie diody smd ultra-jasne maja takie same gabaryty (ok 1mm).
    W nokii 3310 na plycie glownej sa dosyc spore otwory ale to mi nie przeszkadza - poprostu przytrzymuje je idealnie na jednakowej wysokosci pensetą i lutuje.
    Do lutowania uzywam lutownicy oporowej z autom. stabilizacja temp i cienkim grotem.
    Diody musza byc umieszczone na tej samej wysokosci w stosunku do otworu, nie moga byc w srodku tylko minimalnie nad powierzchnia plytki.
    Inaczej na wyswietlaczu bedzie widac ciemne smugi.
    Ja zawsze tak robie aby caly wyswitlacz byl jednakowo oswietlony.
    Nalezy uwazac aby nie zrobic zwarcia lutem z jakims innym elementem, bo telefon moze dziwnie reagowac lub sie w ogole nie wlaczy.
    Pamietac tez nalezy ze przy odlutowaniu starych diod nie urwac sciazek na plycie. W razie czego mozna zmostkowac cienkim drucikiem taka diode z inna (sa polaczone rownolegle)

Pozdrawiam,

KRIS
  • Poziom 14  
    diody takie mozna tez zmieniac bez problemu w komorach SONY i SIEMENS.
    W innych jeszcze nie probowalem.

KRIS
  • Poziom 25  
    ja to robilem tak ze stare soczewki odrywalem z plytki i na ta plytke diody nalutowalem mniejsze diody o duzej swiatlosci (oczywiscie mam na mysli same diody a nie plytke telefonu) duzo zabawy ale efekt byl niesamowity .Pozdrawiam
  • Poziom 33  
    i tu bym się nie zgodził , diodu bardzo jasne białe z poświatą ksenonu o jasności 140 mcd nadają się najlepiej na podświetlanie klawiatury , wtedy kolor diod w połaczeniu z kolorem klawiatury - czyli zielonym daje extra kolor , taki jak w 6510 na wyswietlaczu , a na wyświetlacz daję zazwyczaj czysty kolor niebieski ,

to co Nokia zrobiła z 6510 to jest kiszka straszna , wyświetlacz jest może i fajny ale klawiatura do :x , jest po prostu mało czytelna , w ciemności koor aż wyłazi nad przyciski rozmywając ochydnie literki ...
    oni chyba wogóle nie robili testów ... :(

co do lutowania małych diod nie ma z tym najmniejszego problemu , i nie ma co lepic na druciki - po prostu troszkę więcej cyny ...
    gorzej jest gdy sa deczko za duże . trzeba delikatnie rozwiercac otworki ,
    w przypadku diod 1206 w nokii 6310 i 6210 ...

w nokii 3310 jak na wyświetlacz diody niebieskie 1206 , a na klawiaturkę 805 białe , fajny efekt , nie montuj na klawiaturkę niebieskich bo bedzie kiszka ,

sprawdź sobie przed montażem zasilając diodkę i podświetlając klawiaturkę na zewnątrz , w przypadku zastosowania diod czerwonych pod klawiaturkę światło prawie nie przejdzie przez filtr zielony w przyciskach ( N3310 , N6310 ) w 6210 czerwony pod klawiaturką nawet fajnie wygląda ...
  • Poziom 22  
    Dzięki za informacje.
    Jeszcze pytanko jaką najlepiej temperaturą przyspawać te diody aby ich nie uszkodzić.
  • Poziom 33  
    najlepiej lutowac je za pierwszym podejsciem , ja ustawiam 290 stopni , ważne by ich długo nie grzać :) , oczyść sobie dokładnie linką druk , wtedy bedziesz mógł dobrze je sobie ustawić ...
  • Poziom 10  
    Czy uwazacie ze 100zl za wymiane diod w nokii 3330 na niebieskie to wygorowana cena? (zapewne - ale jak bardzo wygorowana???)
  • Poziom 33  
    uważam że tak , na początku ceny były wyższe , za 6310 było 140 zł , teraz myśle że za 3310 spoko można brać 50-70 zł
  • Poziom 15  
    a teraz powiedzcie mi jedno
    wlutowuje diode 0603 do 331o i nie dziala
    wlutowuje do 3210 i dziala
    czy to jest az taka duza roznica w napieciu, ze
    w 3310 nie chce mi doda zapalic?
  • Poziom 33  
    usuwasz jedną zielona i ładujesz niebieską :?: , tylko jedną czy wszystkie :?:
  • Poziom 15  
    w sumie gosciu wymienil jedna zielona na niebieska w 3310 i twierdzi ze mu nie pali bo jest za niskie napiecie...

z tym ze ja mialem tak w 3210 ze tez jak wymienilem jedna diode to nie palilo, a jak wymienilem wszystkie to poszlo....

w 3310 jest taki sam przypadek?
  • Poziom 33  
    un_black napisał:
    w sumie gosciu wymienil jedna zielona na niebieska w 3310 i twierdzi ze mu nie pali bo jest za niskie napiecie...

z tym ze ja mialem tak w 3210 ze tez jak wymienilem jedna diode to nie palilo, a jak wymienilem wszystkie to poszlo....

w 3310 jest taki sam przypadek?

jaja , zero podstaw elektroniki :!: , diody są połączone równolegle , każdy kolor ma inne napięcie pracy i wiadomo że kolejno : czerwone , zielene , niebeskie potrzebują wiekszych napięć , podłacz sobie przez wyliczony rezystor diode niebieską - będzie świeciła , a następnie podepnij do niej równolegle czerwoną , zgadnij co się stanie , albo lepiej sprawdź , szybciej zrozumiesz :wink:

w nokiach nie ma rezystorów wyrównujących prąd wieć wszystkie diody podpiete razem musza byc na to samo napięcie :!: i wsio :)
  • Poziom 15  
    nie no...
    zero to nie, cos tam zawsze pozostaje po technikum łącznosci ;-)
    jednakze jedno to jest wiedza, a drugie umiejetnosc jej zastosowania - tego drugiego jest mi brak, bo z praktyka to jest inaczej... lutownice jedynie trzymam w reku jak jestem w domu.

najbardziej dobija mnie to ze moj dostawca ma jedynie 0603 i trzeba sie
    bawic w wstawianie ich w miejsce 1206...
    ale... prosilem go o import 1206...
  • Poziom 13  
    A duzo ich w 6210-klawiatura(ile i jaki najlepiej kolor?)i wyswietlacz(ile i jaki kolor wypada efektownie?)
    Pozdrawiam!
  • Poziom 33  
    un_black napisał:
    nie no...
    zero to nie, cos tam zawsze pozostaje po technikum łącznosci ;-)
    jednakze jedno to jest wiedza, a drugie umiejetnosc jej zastosowania - tego drugiego jest mi brak, bo z praktyka to jest inaczej... lutownice jedynie trzymam w reku jak jestem w domu.

najbardziej dobija mnie to ze moj dostawca ma jedynie 0603 i trzeba sie
    bawic w wstawianie ich w miejsce 1206...
    ale... prosilem go o import 1206...

sprowadzisz 1206 , a niektóre mogą Ci się nie mieścić w otwór i trzeba bedzie rozwiercać otwory pilniczkiem :wink:
  • Poziom 15  
    sprowadzisz 1206 , a niektóre mogą Ci się nie mieścić w otwór i trzeba bedzie rozwiercać otwory pilniczkiem :wink:[/quote]

serio - zdarzaja sie takie przypadki?
    a jak wyglada sprawa z 0805 - pewnie tez sie nie mieszcza
    w otwor, co?
  • Poziom 33  
    805 pasuja do większości , 603 do N8210 , inne nie wejdą :wink:
  • Poziom 11  
    Chce wymienic diodki w 3310 na niebieskie lub czerwone jakie modele dobrze pasuja? jakie napiecia? bym wiedzial o co prosic w sklepie... czy modele odnosza sie do roznych kolorow? czy np model 1206 to tylko niebieski?
  • Poziom 33  
    603 , 805 , 1206 to rozmiary diod , w 3310 red wygląda dziadosko ze wzgledy na filtr zelony w przyciskach , bedzie bardzo ciemno świeciło ...