Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CTX PV720A zapala się na chwilę (i piszczy) gaśnie po 1s

modrih 06 Lip 2010 04:55 3865 13
 • #1 06 Lip 2010 04:55
  modrih
  Poziom 20  

  Witam serdecznie!

  Trafił w moje ręce monitor CTX PV720A, początkowo w ogóle nie reagował, powodem była uszkodzona dioda zabezpieczająca linię 3V na płytce zasilania. Usunąłem ją, dzięki temu monitor odpala. Po podłączeniu do monitora kabla z sygnałem (z laptopa) obraz pojawia się na chwilę i gaśnie, oczywiście gaśnie tylko podświetlanie matrycy (po dobrym przyjrzeniu się matrycy, obraz jest poprawnie wyświetlany, z tym że bez podświetlenia). Nigdy nie widziałem aby ten monitor pracował więcej na podświetleniu niż 1 sekunda. Po usunięciu wyżej wymienionej usterki co prawda monitor odpala ale tylko na chwilę. Nie wiem co spowodowało usterkę tamtej diody zabezpieczającej, ale bardzo prawdopodobne jest że ktoś podłączał do tego monitora zasilacz uniwersalny. Ja osobiście podłączam zasilacz 12V, 10A, bo nie mam mniejszego (zalecany to 12V 3A).

  To co mnie nie pokoi to fakt że podświetlanie które jest włączanie na sekundę nie jest w pełni jasne (ale może to też wina inwertera, kondensatorów na wyjściu albo czegoś innego że nie produkuje max należytego prądu dla świetlówki), nie chce tutaj prorokować że to uszkodzone świetlówki :| a być może to tylko ściemnienie (hm ale w monitorach aby ściemniać podświetlenie... to nie komórka :) Niestety nie znam nikogo kto by mógł mieć taki monitor z takim inwerterem. Chciałem przetestować świetlówki, ale nie mam żadnego inwertera który mógłby pasować, dlatego nawet myślałem o tym by samemu zbudować inwerter do przetestowania tych świetlówek z tego monitora. Jednak być może mija się to z celem i pomorze wymiana kondensatorów wysokonapięciowych na wyjściu lub inny zabieg. Nie wiem tego, dlatego piszę by się poradzić, problemem jest to że do najbliższego sklepu elektronicznego który jest "w miarę kompletny" mam ok 45km, natomiast zamawiając w Internecie za każdym razem po parę części płacę po 7/8zł przesyłki :) No ale nic co mus to mus.

  Myślałem nad zmierzeniem pojemności kondensatorów wysokonapięciowych, ale z powodu że mają one bardzo niskie pojemności tj. 18pF (oznaczenie 18J 3KV), to zapewne w domowych warunkach mi się nie uda w miarę dokładnie oszacować ich stanu. Wiem to że nie robią oporu mniejszego niż 2 mega omy :) zmierzyłem omomierzem. Trafa obydwa mają ciągłość (sprawdzałem również omomierzem choć nie wiem czy dobre punkty mierzyłem... ale domyślam się że tak). Do inwertera dochodzi napięcie 12V z płytki zasilającej.

  W momencie kiedy obraz pojawia się na ta sekundę również coś piszczy. Domyślam się że to w inwerterze. No i ta nie całkowita jasność przez tą sekundę o której wspomniałem wyżej.


  Próbowałem różne układy podłączenia inwertera i świetlówek to znaczy, podłączać odwrotnie świetlówki (odwrotnie czyli do wyjścia A próbowałem podłączyć zarówno świetlówkę A jak i B, oraz do wyjścia inwertera B próbowałem podłączać świetlówkę A jak i B).

  Próbowałem również odłączać a to jedną a to drugą. Ale nie widzę żadnej różnicy (pisk też jest na chwilkę równą z tym pół ciemnym podświetleniem w którym przynajmniej coś widać), po odłączeniu jednej - nawet nie widać dużej różnicy w obrazie na sekundę podświetlanym (choć wtedy to tylko oglądałem komunikat o braku sygnału wejściowego), ale i tak to podświetlenie jest dość ciemne że pracować zbytnio by się nie dało, aczkolwiek jest widoczna treść obrazu przynajmniej :) z tym że na sekundę odpala "ta atrapa podświetlenia".

  Przydałbym się schemat do tego monitora, niestety zarówno inwertera jak i monitora trudny do zdobycia, nie znalazłem też service manuala, znalazłem ale do PV722i /PV722E i to też bardzo ubogi bez schematu.

  Napisy na inwerterze to E116921 oraz INV17-411A . Układ sterujący inwerterem to BA9741F, natomiast te trafa mają oznaczenie SPI 8TC00062 1A

  Na płytce inwertera są dwa elementy oznaczone F1A i F1B, domyślam się że to bezpieczniki, z resztą nie przewodziły (duży opór) dlatego je zwarłem ponieważ nie mam żadnych bezpieczników, zapewne zostanie to ostro skrytykowane i rozumiem :D

  Fajnie było by naprawić monitor. Może dacie mi parę rad. Na elektrodzie niedawno natrafiłem się na fajny FAQ dotyczący inwerterów w monitorach, było tam powoli "po ludzku" dla laików wytłumaczone co i jak i gdzie szukać usterki, niestety nie przypominam sobie tytułu wątku..

  Załączam zdjęcia

  CTX PV720A zapala się na chwilę (i piszczy) gaśnie po 1s CTX PV720A zapala się na chwilę (i piszczy) gaśnie po 1s CTX PV720A zapala się na chwilę (i piszczy) gaśnie po 1s

  0 13
 • #2 06 Lip 2010 08:04
  Jakant
  Poziom 35  

  Widać, że z Ciebie lepszy pisarz niż elektronik, ale że masz wpisane miejscowość Lublin to jako krajanowi muszę podpowiedzieć, że nasze miasto nie jest pustynią jeżeli chodzi o zaopatrzenie w części elektroniczne. Jest kilka sklepów dobrze zaopatrzonych w których ja robię zakupy. Co się tyczy inwertera do sprawdzania świetlówek to nie trzeba robić a wystarczy wymontować taki ze starego skanera i po kłopocie. Jeżeli nie potrafisz zlokalizować usterki w swoim inwerterze to jakim cudem chcesz zrobić inwerter do sprawdzania świetlówek. Twój tekst nadaje się do kosza. Pisz więcej na temat usterki, pomiarów, lokalizacji pisku a nie to że Ci słabo podświetla chwilowo. Jeżeli będziesz miał dobry inwerter to i podświetlenie będzie ok. Zabierając się za naprawę monitora trzeba korzystać z wyszukiwarki i na forum jest bardzo dużo napisane na temat inwerterów, co należy sprawdzić. Jeżeli wszystko posprawdzasz to dojdziesz do jakichś wniosków i dopiero wtedy szukaj pomocy. Nikt za Ciebie nie zrobi tego. Najprostszym sposobem naprawy będzie zakup inwertera i wymiana. Ten sposób będzie szybszy i mniej kosztowny.

  0
 • #3 07 Lip 2010 21:21
  modrih
  Poziom 20  

  Udało mi się naprawić problem z ciemniejszym świeceniem, i "bzyczeniem" jedno z wyprowadzeń transformatora było zwarte, po przelutowaniu świeci bardzo ładnie, ale też na 1 sekundę.

  Chciałbym zapytać się czy podpowiedział by mi ktoś jak w układzie BA9471F zrobić tak aby zablokować wyłączanie się podświetlania?

  Kondensatory 18pF 3KV są trudno dostępne w Internecie, natomiast próbowałem sztuczki z podgrzewaniem ich, zarówno suszarką jak i potem lutownicą HotAir, niestety nic nie pomogło, ogólnie nawet cała płytkę rozgrzewałem, i nadal to samo. Na moją głowę to raczej nie te kondensatory na wyjściu a coś innego, z drugiej strony gdybym zablokował ten układ aby nie odłączał podświetlenia to by w sumie działało, tylko ciekawe na ile :D

  0
 • #4 09 Wrz 2010 14:05
  maciejos86
  Poziom 9  

  I jak udało się dokonać naprawy ?? Mam dokładnie ten sam problem, siedzę na tym monitorem 2 dzień

  0
 • #5 09 Wrz 2010 14:54
  modrih
  Poziom 20  

  Niestety nie udało, ja siedzę nad tym monitorem już od marca :) Nikt nie chciał podpowiedzieć jak zmusić ten układ scalony w inwerterze np. do tego aby nie gasiła świetlówek.

  0
 • #6 09 Wrz 2010 15:29
  maciejos86
  Poziom 9  

  Ja znalazłem stronę co sprzedawała nowe inwertery za 40zł ale już nie mają :(

  0
 • #7 09 Wrz 2010 17:14
  Jakant
  Poziom 35  

  Samym siedzeniem nad monitorem nie naprawisz go. Sprawdziłeś świetlówki, tranzystory, kondensatory itd, pomiary i wnioski. Więcej info co pomierzyłeś, co wymieniłeś lub podstawiłeś.

  0
 • #8 09 Wrz 2010 17:51
  maciejos86
  Poziom 9  

  Ja wymieniłem elektrolity. sprawdziłem tranzystory doprowadzałem zasilanie zewnętrzne i dalej to samo.

  Dodano po 1 [minuty]:

  A i świetlówki tez mam ok

  0
 • #9 09 Wrz 2010 17:55
  modrih
  Poziom 20  

  U mnie to samo. Nie jestem w stanie sprawdzić tylko świetlówek i kondensatorów wysokonapięciowych na wyjściu, bo takowych nie mam zastępczych. Czytałem o nawijaniu "ręcznego" kondensatora (mam na myśli zwinięty drut w grubej izolacji), ale takie coś na dłuższą metę zapewne i tak by nie zdało egzaminu (różnica w pojemności, czasem działa czasem nie). A mimo wszystko i tak wydaje mi się że problem leży gdzieś indziej.

  Tą strone z inwerterami też widziałem. Cóż trzeba naprawić ten nasz, co mamy.

  Pomiarów jako takich nie dokonywałem, bo nie mam schematu tego inwertera, z resztą nikt na forum nie słyszał za bardzo o tym inwerterze. Więc do czego mam porównać te pomiary...

  0
 • #10 09 Wrz 2010 18:13
  maciejos86
  Poziom 9  

  Kupisz je w 1 lepszym elektroniku

  0
 • #11 09 Wrz 2010 20:01
  modrih
  Poziom 20  

  A kolega z problemem testował kondensatory wysokonapięciowe? Wymieniał je?

  0
 • #12 10 Wrz 2010 15:13
  maciejos86
  Poziom 9  

  Ja wymieniłem wszystkie na nowe nie jest to duży koszt, ale i tak nic to nie pomogło

  Dodano po 4 [godziny] 48 [minuty]:

  Jednak padnięte mam świetlówki 2 dolne. Świecą dziwnie bo do połowy co mnie zmyliło. Teraz mam pytanie gdzie można zakupić takie świetlówki. W Łodzi dzwoniłem do sklepów elektronicznych i nikt ich nie ma.

  0
 • #13 10 Wrz 2010 15:45
  Jakant
  Poziom 35  

  Jednak padnięte mam świetlówki 2 dolne. Świecą dziwnie bo do połowy co mnie zmyliło.  A próbowałeś zamienić wtyki górnych świetlówek z dolnymi i czy w dalszym ciągu te co świeciły do połowy tak świecą.

  0
 • #14 10 Wrz 2010 15:56
  maciejos86
  Poziom 9  

  Tak zrobiłem i swieciły tak samo do połowy

  0