Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dyspenser - dozownik - pasty lutowniczej itp

margolMG 23 Lip 2010 15:10 44984 90
  • #61 23 Lip 2010 15:10
    mariuz
    Poziom 32  

dodge1975 napisał:
    (...) Super wizualnie wyjaśnił to kolega FoxTech na swoim ruchomym gif-ie obrazującym działanie zaworu.(...)

Widać niejasno się wyraziłem z moją "naprzemiennoscią".
    Chodziło mi o to, ze stan "jałowy" z gifa można uzyskać podpinając do układu kolejny elektrozawór włączany w momencie wyłączenia głównego. Wadą będzie zwiększenie się objętości układu.

• Semicon
  • #62 24 Lip 2010 20:16
    Zyongoo
    Poziom 2  

Koledzy,

Jestem jednym z tych, którzy sprzedają takie ustrojstwa w cenach które nawet dla mnie są bandyckie.
    Projekt niezły, więc może kilka uwag:
    1. Adapter, ta część od dyspensera do strzywaki, musicie kupić oryginalny. Musi pasować do standardowych strzykawek z pastą.
    2. Złącze w dyspenserze może być standardową szybkozłączką pneumatyczną, powinna pasować 4mm.
    3. Na filmie widać jak tłok ma skok rzędu 2-3 mm, to gigantyczny błąd. Oznacza że powietrze jest pod tłokiem. Z punktu widzenia dokładności dozowania to KATASTROFA. Pomysł przepakowywania pasty do strzykawek to proszenie się o kłopoty, zawsze uwięzicie tam powietrze.
    4. Do dozowania pasty kupcie i używajcie stożkowe igły, mają 3x mniejsze opory przepływu. Używanie prostych, szczególnie ucinanych, jest błędem, powoduje zatykanie igieł.
    5. Generalna zasada mówi, że należy używać jak najgrubszych igieł przy jak najmniejszym ciśnieniu i jak najdłuższym czasie.
    6. Długość przewodu ma oczywiście wpływ na wielkość dozy, jednak jeśli będzie zawsze ten sam, to zachowana będzie powtarzalność. Uważni obserwatorzy zarejestrują, że dawka zmniejsza się wraz ze zużaniem pasty.
    7. Podłączenie podsysu, do łapania układów, jest banalnie proste. Po pierwsze eżektory są tanie ie do dostania choćby w Festo, Metal work... Jeśli iść po najmniejszej linii oporu, to niech się zainteresuje Link
    8. Przy trochę większej staranności możnaby dozować nim nawet SMA lub inne kleje.

Pytajcie jeśli coś jest niejasne.
    Gratuluję projektu.

• #63 26 Lip 2010 08:07
    margolMG
    Poziom 12  

Zyongoo napisał:
    Koledzy,

Jestem jednym z tych, którzy sprzedają takie ustrojstwa w cenach które nawet dla mnie są bandyckie.
    Projekt niezły, więc może kilka uwag:
    1. Adapter, ta część od dyspensera do strzywaki, musicie kupić oryginalny. Musi pasować do standardowych strzykawek z pastą.
    2. Złącze w dyspenserze może być standardową szybkozłączką pneumatyczną, powinna pasować 4mm.

Takie są właśnie zastosowane. Tyle że złącza 8mm. Taką wtyczkę ma oryginalny adapter strzykawki.
    Cytat:

3. Na filmie widać jak tłok ma skok rzędu 2-3 mm, to gigantyczny błąd. Oznacza że powietrze jest pod tłokiem. Z punktu widzenia dokładności dozowania to KATASTROFA. Pomysł przepakowywania pasty do strzykawek to proszenie się o kłopoty, zawsze uwięzicie tam powietrze.

To jest prawda. Takie zjawisko występuje gdy się przekłada pastę do strzykawki.
    Ale - "z braku laku" ;-)
    Cytat:

4. Do dozowania pasty kupcie i używajcie stożkowe igły, mają 3x mniejsze opory przepływu. Używanie prostych, szczególnie ucinanych, jest błędem, powoduje zatykanie igieł.

No i tutaj też się zgadzam. Stosowanie innych igieł (lekarskich, szlifowanych itp) to zawsze połśrodki które w rezultacie odbiją się na powtarzalności dozowania, oporach przepływu, zasychaniu itd
    Cytat:

5. Generalna zasada mówi, że należy używać jak najgrubszych igieł przy jak najmniejszym ciśnieniu i jak najdłuższym czasie.
    6. Długość przewodu ma oczywiście wpływ na wielkość dozy, jednak jeśli będzie zawsze ten sam, to zachowana będzie powtarzalność. Uważni obserwatorzy zarejestrują, że dawka zmniejsza się wraz ze zużaniem pasty.

To również prawda. Dlatego: im mniejsza strzykawka, tym mniejsza zmiana dozy w czasie.
    Cytat:

7. Podłączenie podsysu, do łapania układów, jest banalnie proste. Po pierwsze eżektory są tanie ie do dostania choćby w Festo, Metal work... Jeśli iść po najmniejszej linii oporu, to niech się zainteresuje Link
    8. Przy trochę większej staranności możnaby dozować nim nawet SMA lub inne kleje.

I tutaj też muszę się zgodzić. Ale to miał być projekt amatorski i tani. Więc dozowanie klejów i chwytak podciśnieniowy to inna opowieść.
    Jednak pompki eżektorowe mimo,że małe i niedrogie jednak mają duży apetyt na sprężone powietrze. A to wymaga juz posiadania kompresora.

Dziękuję serdecznie za konstruktywne uwagi. Na pewno pomogą wszystkim, którzy zechcą na własną rękę coś takiego zbudować.

Dodano po 3 [minuty]:

mariuz napisał:
    dodge1975 napisał:
    (...) Super wizualnie wyjaśnił to kolega FoxTech na swoim ruchomym gif-ie obrazującym działanie zaworu.(...)

Widać niejasno się wyraziłem z moją "naprzemiennoscią".
    Chodziło mi o to, ze stan "jałowy" z gifa można uzyskać podpinając do układu kolejny elektrozawór włączany w momencie wyłączenia głównego. Wadą będzie zwiększenie się objętości układu.

Oczywiście można tak tak to zrobić. Gdy zastosujemy dwa elektrozawory sterowane jednym impulsem elektrycznym, muszą to byc zawory: jeden NO (normalnie otwarty) drugi NC (normalnie zamknięty).

Wtedy będzie wszystko ok.

• #64 22 Paź 2010 21:03
    daxeno
    Poziom 11  

Czy zawór tego typu (5/2) o tych parametrach nadaje się ?
    Można je dostać na naszym popularnym portalu aukcyjnym nowe w dowolnej ilości i tanio (92zł).
    Gdzie należy podłączyć do niego wyjście z reduktora, a gdzie złączkę do strzykawki ? Które z otworów zaślepić, a które pozostawić luzem/tłumić ?
    Fajnie jakby ktoś naniósł na jego schemat te informacje.

Z góry dzięki za odpowiedz.

• #65 22 Paź 2010 21:24
    margolMG
    Poziom 12  

Tak. Nadaje się.

Zasilanie do R przez reduktor.
    Strzykawka do A
    Tłumik do P

Reszta może wisieć otwarta.

• #66 22 Paź 2010 21:39
    daxeno
    Poziom 11  

Witam,

Wielkie dzięki za odpowiedz.
    Niestety nie znam się na oznaczeniach. Byłbyś w stanie łopatologicznie oznaczyć ten rysunek tymi nazwami grodzi ?

Wielkie dzięki z góry

• #67 22 Paź 2010 21:41
    margolMG
    Poziom 12  

Kliknij w rysunek który dołączyłem. Na tym małym schemacie są oznaczenia. Takie same powinny być na obudowie zaworu.
    A jeżeli nie będzie to można dmuchnąć i zidentyfikować odpowiednie dziurki.

• #68 22 Paź 2010 21:47
    daxeno
    Poziom 11  

Wielkie dzięki
    To loguje się na alledrogo i kupuje :)
    6 punktów poszło do Ciebie :)
    Ten schemat i pcb , który był z pomyłką, to został poprawiony w załączniku ?

• Semicon
  • #69 22 Paź 2010 21:58
    margolMG
    Poziom 12  

Tak. Schemat został poprawiony. Ale w praniu jeszcze wyszło, że między nogę 1 i 2 jak najbliżej trzeba wlutować kondensator ok. 10n. Czasem się zdarzało, że układ się wzbudzał gdy w pobliżu startował jakiś większy transformator.
    Jeżeli potrzebujesz płytkę to zalicytuj na aledrogo
    //
    Płytki PCB, obwody drukowane (Listwy LED i inne) (1285038934)
    //

i w potwierdzeniu podaj że to chodzi o płytkę do dyspensera.
    Razem z płytką wyślę aktualny schemat.

• #70 24 Paź 2010 19:14
    daxeno
    Poziom 11  

A nie będzie uciekać ciśnienie z R do P podczas przełączania ?

• #71 25 Paź 2010 08:24
    margolMG
    Poziom 12  

Nie. Na pewno nie będzie. O to zadbali konstruktorzy ;-)

• #72 20 Mar 2011 22:30
    stanley019
    Poziom 15  

Co prawda temat troszkę archiwalny, ale mam pytanie, z racji tego że ten rozdzielacz elektromagnetyczny jest dosyć drogi, to czy nie taniej by było zrobić takie urządzenie na dwóch elektrozaworach np do spawarek (cena ok 30zł) i teraz jeden włączyć normalnie w przewód z reduktora i przez trójnik do strzykawki, a drugi podłączyć do trójnika, ale z drugiej strony zostawić wolny wylot, Jedyne co trzeba wtedy zrobić to sterowanie, gdy jedne się otwiera to drugi zamyka, ale to nie problem do układu autora wystarczy jedna bramka jeśli się nie mylę. Co myśli szanowne grono kolegów?

• #73 21 Mar 2011 07:38
    margolMG
    Poziom 12  

Hej. Jeżeli zawór poradzi sobie z minimalnym czasem otwarcia na poziome ok. 0,5 sek to powinien się nadać. Na wyjściu zamiast bramki można zastosować przekaźniczek i wykorzystać styki NO do jednego zaworu a NC do drugiego zaworu.

Powinno śmigać. ;-) Powodzenia

• #74 21 Mar 2011 08:20
    joy_pl
    VIP Zasłużony dla elektroda

Idąc dalej można poszukać na złomie pralki i wyciągnąć z niej elektro zawory, tylko czy one w ogóle się nadadzą?

• #75 21 Mar 2011 08:27
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Zawsze można zainstalować dwa zawory kulowe, z dwoma siłownikami od zamków w samochodzie.

• #76 21 Mar 2011 08:40
    margolMG
    Poziom 12  

Widzę że metodą kolejnych uproszeń dojdziemy do strzykawki z dziurką w bocznej ściance zatykanej palcem ;-)

A poważnie. To musi być dosyć precyzyjne dawkowanie powietrza. Więc takie patenty jak zawory od pralki to porażka.

Elektro zawór do pneumatyki na jakiejś giełdzie lub nawet nowy w sklepie może kosztować tez ok. 40zł. Więc po co te kombinacje?

Życzę powodzenia w eksperymentach ;-)

• #77 21 Mar 2011 08:55
    Niuniek_84
    Poziom 23  

Oczywiście w/w post o zaworach kulowych to był żart :)

Idea konstrukcji jest bardzo ciekawa, sam nawet miałem coś takiego kupować, może nawet zbudować.

Brakuje mi tylko jednej funkcji w tym, co nawet producenci nie dają.
    Mam na myśli podgrzewacz do strzykawki.

Wiele osób pracuje w chłodnych miejscach, gdzie masa w strzykawce zastyga, robi się bardzo gęsta i ciężko dozować np. topnik.

Używałem kiedyś coś podobnego, właściciel samemu dorobił kieszonkę na strzykawkę, a w środku była miniaturowa grzałka.

Pozdrawiam

• #78 21 Mar 2011 20:33
    margolMG
    Poziom 12  

Hej. Podgrzewanie pasty podczas pracy, szczególnie w chłodnych pomieszczeniach to jest dobry pomysł. Ale trzeba by używać wtedy małych strzykawek, z ilością pasty do zużycia w krótkim czasie. Pasty lutownicze markowe maja zastrzeżenie że można je przechowywać przez dłuższy czas ale właśnie w obniżonej temperaturze. W wyższych temperaturach mają tendencję do rozwarstwiania i staja się bezużyteczne. Trzeba to rozważyć i dostosować do własnych potrzeb.

• #79 30 Mar 2011 22:16
    EdiM
    Poziom 12  

W oryginalnym dyspenserze automatycznym Mechatroniki wiem, że jest podgrzewanie końcówki strzykawki.
    --
    Pozdrawiam
    EdiM

• #80 31 Mar 2011 08:20
    margolMG
    Poziom 12  

Pomysł jest dobry. Spróbuję coś wykombinować. Chyba że któryś z kolegów ma jakieś propozycje.

• #81 10 Wrz 2011 09:11
    margolMG
    Poziom 12  

margolMG napisał:
    Tak. Nadaje się.

Zasilanie do R przez reduktor.
    Strzykawka do A
    Tłumik do P

Reszta może wisieć otwarta.

Witam
    Dziękuję za informację "LANSI".
    Kolega zwrócił mi uwagę że powyższa odpowiedź jest nieścisła. To prawda, jeżeli uogólnimy ją do innych zaworów.

Moja odpowiedź dotyczyła zaworu o który pytał przedmówca.

Działanie innych zaworów trzeba określać zawsze wg. schematów na ich obudowach - a jest ich cała masa.
    Dlatego nawet przy tak prostej konstrukcji nie można wziąć "pierwszego lepszego" zaworu z nadzieją, że będzie działać.
    Owocnych eksperymentów.;-)

• #82 22 Lut 2012 02:41
    bimbo1980
    Poziom 9  

Witam,
    zastanawiam się co źle zrobiłem, że 7812 potwornie się grzeje, bez radiatora mnie poparzył. Kondensatory C6 i C7 mają 25v a diody prostownicze wziąłem z demontażu. Gdzie leży przyczyna grzania się 7812? Z transformatora wychodzi 17v.

• #83 22 Lut 2012 07:49
    margolMG
    Poziom 12  

Trudno powiedziec nie widząc jak to jest zmontowane. Ale przyczyn może być kilka.
    Najpierw odłącz kondensator C7 i sprawdź co się dzieje. jakie napięcia będą na wyjsciu 24V oraz 12V. A transformator powinien mieć 2x12V

• #84 22 Lut 2012 15:46
    darek_wp
    Poziom 28  

bimbo1980 napisał:
    7812 potwornie się grzeje

A jakie obciążenie jest do niego podłączone? Ile pobiera prądu?.

• #85 22 Lut 2012 17:25
    bimbo1980
    Poziom 9  

Zamiast L7812CP zastosowałem LM7812C czy to może być przyczyną?

• #86 22 Lut 2012 21:12
    margolMG
    Poziom 12  

A czy 555 cokolwiek robi?
    Bo to może być uszkodzony scalak.

• #87 22 Lut 2012 21:52
    bimbo1980
    Poziom 9  

555 działa dobrze, na początku myślałem że kupiłem uszkodzony 7812 i pod 2 i 3 nóżkę wpiąłem stabilizowany zasilacz 12V od routera, a trafo miałem podłączone 2 przewodami tam gdzie ma iść 24v i układ działa poprawnie, acz kolwiek C2 u mnie to 470uF a potencjometr to 100K, podłączyłem to pod elektrozawór i działał poprawnie. Co ciekawe odlutowałem 7812 i podłączyłem za mostkiem tylko wejście bez obciążania i nadal się grzeje, znalazłem w domu 12v transformator niestety pojedynczy od oświetlenia. Nie rozumiem jeszcze dlaczego na pcb są 2 miejsca na C2.

• #88 23 Lut 2012 08:33
    margolMG
    Poziom 12  

Dodatkowe miejsce dla C2 to tak na wszelki wypadek. Żeby było łatwiej zwiększyć czas dozowania (nie trzeba wtedy wylutowywać kondensatora który już jest).
    Stabilizator 7812CP jest na 1,5A. Sprawdź jeszcze biegunowość transformatora (koniec uzwojenia do początku uzwojenia). A jakie kondensatory są przed i za stabilizatorem?

• #89 23 Lut 2012 16:53
    bimbo1980
    Poziom 9  

Kondensatory są takie jak na schemacie 100nF. Sprawdzałem układ na 2 transformatorach toroidalnym 12v i wymontowanym z UPS apc 400 (tym mniejszym). Dziękuję za pomoc ale mój problem zaczyna przypominać ten z tego wątku :https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic320452.html Obecnie podłączyłem zewnętrzny 12V od routera i wszystko chodzi tak jak trzeba. Jak będę miał więcej czasu to spróbuję złożyć sam zasilacz 12V.

• #90 30 Maj 2012 22:49
    LUK4344
    Poziom 9  

Ja zrobiłem sobie podobny dozownik z taniej pompki perystaltycznej kupionej w sklepie www.pompydozujace.com pompka na 12V + regulator obrotów i działa super