Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Producenci laptopów będą produkować uniwersalne zasilacze

tpokala 06 Lip 2010 10:09 2747 13
  • Tajwańscy producenci laptopów - Acer i Asustek zamierzają produkować uniwersalne zasilacze dla wszystkich swoich produktów.

Standard IEEE PSU został stworzony po to, żeby producenci nie produkowali różnych zasilaczy dla każdego ze swoich nowych produktów. IEEE chce opracować uniwersalny standard zasilaczy, które będą mogły być używane zamiennie w różnych urządzeniach różnych producentów. Obecnie nawet urządzenia tego samego producenta korzystają z różnych standardów zasilaczy.

Według źródeł Digitimes porozumienie na razie podpisały takie firmy jak Acer czy Asustek. Źródła te podaja też, że producenci komponentów tacy jak Quanta Computer, Compal Electronics, Wistron, Pegatron Technology i Inventec będą wspierać prace nad uniwersalnymi zasilaczami.

Jednak do pełnego porozumienia jeszcze daleko. IEEE ogłosił projekt standardu 25 czerwca. Organizacja twierdzi, że gdy takie porozumienie będzie obowiązywało, ceny laptopów mogą spaść o 10 do 15 procent. Nie bez znaczenia jest też fakt, że może zmniejszyć się ilość e-odpadów.

Źródło

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    tpokala
    Poziom 19  
    Specjalizuje się w: komputery, informatyka
    tpokala napisał 423 postów o ocenie 18, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Nowy Sącz. Jest z nami od 2005 roku.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    spektra
    Poziom 18  
    Witam.
    Najwyższa pora. Mam w domu 3 laptopy, każdy inny. Nie wszyscy korzystamy z komputerów w jednym czasie, więc można by korzystać z jednego zasilacza, a tak kłębią się kable po podłodze.....

Pozdrawiam.
    tpokala
    Poziom 19  
    A ja i tak myślę, że to się nie uda.

Gdyby wszyscy (większość) producentów na to poszła było by dobrze - niezależnie jaki sprzęt to i tak ten sam rodzaj zasilacza.
  • Sklep ElwronSklep Elwron
    riodoro1
    Poziom 22  
    @up, niestety, żywotność gniazdek microUSB spowoduje zalanie serwisów.
    kitor
    Poziom 34  
    No dobrze, ale laptop z 17" matrycą, grafiką w SLI i dwoma HDD w RAID (a wiemy że i takie były) ma delikatnie większe wymagania od netbooka z enegooszczędnym atomem i dyskiem SSD. Zasilanie małego zasilaczem od dużego to jak wyciągnięcie armaty na komara, zaś "przeciętniak" tego dużego nie uciągnie.

Oczywiście, jestem na tak, ale zwyczajnie uważam że wtyczka to jedno, sam zasilacz to drugie...
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    wystarczy na opakowaniu laptopa wyraźnie zaznaczyć maksymalną pobieraną moc, w zasilaczu to samo. Do tego w zasilaczu układ zapobiegający przeciążeniu, gdyby jednak ktoś się uparł. Do worda wystarczy, a jeśli się będzie chciało pograć, no cóż, albo offline, albo wspomaganie z baterii. I po sprawie. Pomysł świetny, pytanie, dlaczego dopiero teraz
    sokoleokoo2
    Poziom 22  
    Co do komórek to niestety microUSB jeszcze nie jest standardem. Dostałem ostatnio Omnie lite - nowy model ale bez microUSB. Za to mam Toshibę i tam jest microUSB i leci ono u wszystkich właścicieli. Więc wcale tak kolorowo nie jest.
    A jeżeli chodzi o Laptopy to powiem wam szczerze że nie wiem dokładnie jakiego jest typu ale mam już 3 laptop acera i jest spokój. Z drugiej strony szwagier ma identyczne gniazdo - laptop z domu nie wychodzi a już raz mu wymieniali w serwisie-asusa.
    Aha microUSB - pada z prędkości światła i często producenci obwiniają użytkowników i nie uwzględniają gwarancji - skandal.
    REVISOR
    Poziom 25  
    Jak znam życie pewnie laptop będzie komunikował się z zasilaczem po jakiejś magistrali choćby 1-przewodowej , będzie identyfikował zasilacz oraz jego parametry tak aby przy ładowaniu baterii lub normalnej pracy nie "zarżną" zasilacza. Tez jestem za ale żeby takie rozwiązania nie miały jakiś haczyków które wyjdą po wdrożeniu.
    Adrian_GTC
    Poziom 13  
    Niestety w świecie telefonów wprowadzenie uniwersalnych ładowarek nie sprawdza się najlepiej. Dla przykładu mam komórkę Samsunga z navi i samochodową ładowarkę od Samsunga. U mnie wszystko chodzi ok i telefon ładuje się podczas korzystania z navi. Niestety kolega zostawił swoją ładowarkę z Nokii i mimo ładowania telefon z włączoną navi się rozładowuje. Wniosek - za słaba ładowarka. Samsung zaleca ładowarkę, która może dostarczyć prąd 800mA. Nokia ma 600mA i nie wyrabia. Wejścia te same, obciążalność już nie. Także chcąc nie chcąc musiał kupić oryginał Samsunga. Podobnie będzie z zasilaczami laptopów. Są różne konfiguracje potrzebujące różnej mocy zasilaczy i mimo, że wejścia będą te same to zasilacz nie wyrobi się przy mocniejszej konfiguracji co i tak zmusi do kupna mocniejszego zasilacza. Fakt faktem zasilacz ten wtedy obsłuży i słabszego kompa i mocnego, ale za jakiś czas generacja komputerów się zmieni i znów zabawa w wymianę zasilacza. Moim zdaniem pomysł dobry jednak wymagający dopracowania, chociażby o to, że wraz z komputerem dostaniemy zasilacz przewymiarowany prądowo żeby uciągnął przyszłościowe modyfikacje czy też więcej urządzeń podpiętych pod USB, czy choćby wymianę kompa na nowszy. Kwestia ekologii także dyskusyjna, bo i tak przy zakupie nowego kompa dostaniemy nowy zasilacz... a co wtedy ze starym?
    quniq
    Poziom 21  
    To logiczne, że to nie zasilacze będą identyczne, tylko standard wtyku.
    Co do telefonów, to jest to zarządzenie UE - tu im się udało.
    Ciekawe jak będzie z żywotnością zasilaczy. Oby to nie poszło w stronę: koniec gwarancji == koniec zasilacza...
    skaktus
    Poziom 37  
    Ciekaw jestem co na to Dell i jemu podobni, którzy celowo projektowali zasilacze z dodatkową linią do komunikacji zasilacz - komp, niby w celu poprawienia jakości zasilania i współpracy zasilacza z komputerem. Prawda jest taka że to było tylko po to zeby nie pasowały zasilacze uniwersalne.
    doxent
    Poziom 21  
    Dell, HP i jeszcze kilku innych nie wiadomo w jakim celu wymyślili sobie tą dodatkową linię komunikacyjną. Przecież ten moduł jak i dodatkowe układy poprawiające jakość zasilania mogliby wpakować do laptopa a z zasilacza podawać jedynie to co najważniejsze czyli prąd o napięciu 19V. Najgorsze jest jeszcze to, że zdarzają się osoby którym udaje się ten cieniusieńki bolec uchlastać, złamać czy też urwać. W praktyce nie wiem czy komuś udało się taką wtyczkę wymienić czy naprawić, kończy się to raczej wymianą całego zasilacza.