Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kuchenka Ariston Hotpoint zwarcie przy wymianie żarówki.

Lamski 06 Lip 2010 13:25 9703 0
  • #1 06 Lip 2010 13:25
    Lamski
    Poziom 10  

5/07

Cześć

Chodzi o kuchenkę gazową z piekarnikiem elektrycznym.
    Chciałem wymienić żarówkę, ale niestety podczas zdejmowania pokrywy szklanej jeden z przewodów żarówki zwarł do masy i wyskoczyły korki. Mój błąd, jak się okazało nawet do takiej czynności lepiej wyłączyć urządzenie z gniazdka.
    Po włączeniu do prądu okazało się że zegar i sterowanie piekarnikiem nie działa. Wyświetlacz jest czarny. Sprawdziłem że np napięcie które idzie na żarówkę to 160 Volt.
    Czy ktoś może podpowiedzieć co się mogło stać i jak sobie z tym poradzić? Tam chyba nie ma żadnego bezpiecznika?

08/07
    Przepraszam że przypominam pytanie. Czy to możliwe że spaliło się całe sterowanie, czy jest to raczej jakaś trywialna sprawa?

13.07

Odpowiadam sobie sam i być może moja odpowiedź komuś się przyda.

Owszem moja wina że nie przewidziałem iż do wymiany żarówki w kuchence włoskiej należy wyłączyć ją z sieci. Konstrukcja nie pozwala na bezpieczną wymianę.

Dalsza część "reklamy" Ariston/Hotpoint.
    Zwarcie przewodu żarówki spowodowało przepalenie trzech ścieżek na panelu sterowania, oraz spalenie tranzystora o symbolu który nigdzie w internecie się nie pojawia. Jeśli ktoś chce spróbować to jest to tranzystor Thomsona cc13m738. Jak dla mnie nienormalne jest to że nie dość że jest to zła konstrukcja to jeszcze brak jest jakichkolwiek zabezpieczeń przeciążeniowych.
    Nie wiem w dalszym ciągu jak znaleźć tranzystor zamiennik. Jest on odpowiedzialny za sterowanie elektromagnesem podczas samoczyszczenia piekarnika. Reszta już działa. Ufff...

1 0
  Szukaj w 5mln produktów