Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Windows 95 + HDD 160GB i zapis danych

forsoft 02 Sep 2004 11:46 1189 6
    forsoft
    Level 21  
    Staram się ustalić rzeczywistą barierę pojemności dysków obsługiwanych przez Windows 95.

Mam dysk podzielony na 2 partycje 15GB i 133GB pojemności użytecznej.

Ostatnio prześladuje mnie problem zapisu danych na 2 partycji. Dane częściowo trafiają na 1 partycję niszcząc znajdyjące się tam zapisy.

Odczyt danych nie napotyka na żadne problemy. Zapis na 2 partycji powoduje problemy na 1 partycji.

Znalazłem wiele informacji o tym, że Windows 95 nie obsługuje dysków powyżej 32GB. Wiele lat używałem większych dysków (do 60GB) bez negatywnych skutków.

Prawdopodobna wydaje mi się sytuacja, że zapisy mające trafić wyżej niż 137GB mogą zostać błędnie zaadresowane i od czasu do czasu są do dysku wysyłane z zawiniętym adresem.
    ed-ek
    Level 34  
    To nie wina windows a BIOSu.Są stare bIOSy które nie obsługują dużych dysków.Jest na to rada:albo upgrade BIOSu albo wpisanie Ontracka lub EZ Drive ze strony producenta dysku.
    forsoft
    Level 21  
    Niestety, to nie jest sprawa biosu. Bios widzi cały dysk twardy, Windows 95 także widzi cały dysk twardy.
    Problem dotyczy użytkowania dysku, a nie jego wykrywania.

Dysk użytkowałem przez pół roku zanim napotkałem opisane kłopoty. Teoretycznie może to mieć związek z czasem jakiego potrzebowałem na zapełnienie 2 partycji do granicy 137GB.
    JacekTomczak
    Level 12  
    A wziąłeś pod uwagę ewentualne uszkodzenie dysku twardego, w tym obszarze nośnika danych?

"Niestety, to nie jest sprawa biosu. ":

Po za tym jak kolega "ed-ek" pisał może to być problem BIOS-u komputera.

Że widzi dyski itd. nie znaczy że kontroler dysku twardego potrafi zapisać... a tutaj znów kłania się BIOS.
    forsoft
    Level 21  
    Klasyczne uszkodzenie nośnika nie wchodzi w grę. Część zapisywanych danych trafia w inne miejsce. Dane odczytywane są bez problemu, oczywiście z miejsca gdzie zostały zapisane. Jeżeli część zapisywanych danych trafiła w inne miejsce, to przy odczycie we właściwym miejscu jest inna zawartość. Tam gdzie zapis faktycznie poszedł następuje utrata oryginalnej zawartości zastąpionej przez to co miało być zapisane w prawidłowym miejscu.

Bez uruchomionego GUI nie widać kłopotów z zapisami, tak więc bios zapisuje prawidłowo.

Windows nie posługuje się biosem do zapisu danych. Chyba że wyłączy się dostęp 32 bitowy.
    Platon
    Level 42  
    forsoft - to moze napiszesz jaka plyta, bios, moze kontroler dodatkowy?
    forsoft
    Level 21  
    Płyta: Intel D815EEA2
    Wersja biosu: EA81520A.86A.0039.P21 (najnowsza dostępna)