Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miernik swr z allegro vs pomiar w serwisie.

d200d 06 Jul 2010 15:32 9921 25
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  d200d
  Level 11  
  Witam.
  Kupiłem ostatnio na allegro miernik a raczej przeszukując forum "wskaźnik" SWR. Mój problem polega na tym, iż po podłączeniu miernika swr anteny był grubo ponad 3.
  Skracałem bat (antena hustler ic100) i udało mi się zejść na 1,5 na kanale 20-stym. Skróciłem około 5 cm anteny.
  Zastanawia mnie jednak fakt, że przy zakupie anteny stroiłem ją w serwisie, nie znałem się wtedy na tym, a jak "pan" powiedział że jest dobrze, to oznaczało dla mnie że jest dobrze i tak jeździłem.. ale dzisiaj ten swr na moim mierniku mnie przeraża.
  Antena nie była przestawiana na dachu i mierzyłem tam gdzie wtedy była strojona.

  Czy mój miernik wiadomo, że jest tani bo 28zł ale czy mogę się nim kierować przy strojeniu anten? Czytałem posty tutaj i ludzie piszą o miernikach od 100zł w górę żeby kupować, niestety nie mam pieniędzy i kupiłem ten, ale ogólnie czy te wyniki będą zbliżone do mierników tych za 100zł ? Czy mam się bać tego że ten miernik ma niby błąd 5% przy pomiarze swr a zestroje antenę na 1,2 , a na drogim mierniku będzie to np 2,0 ? Czy mogę spokojnie skracać antenkę według tego pomiaru.. Gdybym nie stroił rok czy tam dwa lata temu tej anteny to bym nie pisał tego postu i polegał na swoim mierniku, ale przez ten fakt się teraz waham.
  Pozdrawiam i proszę o opinię.

  PS: dodam że kojarzy mi się że w sklepie CB stroili mi tą antenę bez podpinania się miernikiem pod radio? czy to możliwe czy po prostu źle kojarzę?

  link do miernikaLink
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #2
  rysta
  Level 21  
  Zakładając, że Kolega wie jak sie takim "przyrządem" posługiwać, należałoby go najpierw skalibrować przynajmniej w dwóch punktach: włączając zamiast anteny rezystor węglowy lub metalizowany 50 om/2W dla sprawdzenia SWR=1. Potem włączyć np rezystor 100 lub 25om dla sprawdzenia punktu SWR=2. Jeżeli odchylenia będą w granicach 10-15% to wskaźnik pokazuje z dobrą dokładnością. Sprawdzenia należy dokonać szybko, 2W rezystory można na krótko dość znacznie przeciążyć (ale bez przesady). Bardzo wątpię w 5-cio procentową dokładność tak taniego sprzętu. Na pocieszenie, droższe przyrządy też bywają kiepskie.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  d200d
  Level 11  
  Tzn wiesz ja tam nie znam się na tym i jedyna moja wiedza zawiera się w instrukcji obsługi :) jeśli jednak chodzi o kalibracje to opiszę jak robię: podłączam to "ustrojstwo" do radia i anteny potem ustawiam CH1 i naciskam gruszkę i tym pokrętłem jadę na koniec skali (przełącznik mam na FWD), potem przełączam go na REF i naciskam gruszkę i odczytuje. Analogicznie na CH40 i CH20.

  Tzn rozumiem że sprawdzenie go na opornikach da mi wynik czy przy 2swr trzyma 2swr na mierniku tak ? hm.. tzn a tak łopatologicznie to powiedzmy czy jeśli kupiłem ten miernik i tam fabryka go zrobiła to ustawiać według niego ? tzn czy lepiej ustawiać z takim miernikiem czy w ogóle nie ustawiać? :P
 • Helpful post
  #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  d200d wrote:
  a tak łopatologicznie to powiedzmy czy jeśli kupiłem ten miernik i tam fabryka go zrobiła to ustawiać według niego

  Po to kupiłeś aby go używać. :D

  Pomiar na sztucznym obciążeniu 50 om i 100om (jak napisał rysta ) to zabieg , który powinien się robić przy każdym zakupionym reflektometrze - celem jego sprawdzania czy działa a i jak działa - . :!:
  (wydaje mi się, że około 5% wszystkich sprzedawanych reflektometrów z Chin - to tylko atrapy i nie mają nic wspólnego z pomiarem a tylko ze wskazaniem "czegoś tam").

  Może bardziej łopatologicznie.
  - Jeżeli kupiłeś przyrząd (tym bardziej z Chin), to przed wykonaniem/dokonaniem pomiaru, koniecznie trzeba sprawdzić czy ten reflektometr jest sprawny i czy jego wskazania są w miarę prawidłowe (widziałem już kilka reflektometrów gdzie były zamienione miejscami [odbita/padająca] mierniki w tych sprzętach) . :cry:
  - aby to sprawdzić, koniecznie należy wyposażyć się w sztuczne obciążenie o impedancji (oporności falowej) 50om (50Ω). Było już o tym wielokrotnie pisane na elektrodzie.
  - podłączyć w normalny sposób, tzw. radio--przewód koncentryczny 50om--reflektometr--sztuczne obciążenie 50om zamiast anteny. Antena nigdy nie może być traktowana jako wzór impedancji falowej 50om. :!:
  - wykalibrować Padającą i odczytać odbitą. Na 50omach odbita powinna być w (prawie) w położeniu 1,01/50om a 2,0/100om .

  Dopiero po sprawdzeniu poprawności działania, można przystąpić do właściwych pomiarów i strojeń.


  Pozdrawiam.
 • #5
  d200d
  Level 11  
  Dzięki za odpowiedzi i pomoc Panowie, teraz już wiem wszystko i tak też zrobię.
  Mam lutownicę, cynę i ten kabelek to rozumiem że kupić taką nakrętkę jak siedzi przy antenie i nakręcić w miernik zamiast anteny i wtedy mierzyć poprawność ze sztucznym obciążeniem?

  Mam jeszcze jedną prośbę, powiedzcie mi np jak pójdę do sklepu z takimi rzeczami to co mam powiedzieć Panu żeby mi dał? (wiem śmieszne trochę, ale nie studiuję elektroniki itp).

  Jak kupię te cuda
  *50 om
  *100 om to np do tego kupić: * 2x wtyczka i wtedy np wlutować do tego wtyku te oporniki tak?
  Jak je kupię, to będzie wiadomo który drucik do "bolca" a który do "obudowy" tej wtyczki, czy strony w tych opornikach są bez różnicy?
 • #6
  kondensator
  Level 36  
  Trochę o tym było np. w tematach:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic877197.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic867433.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1166155.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1264939.html
  Lektura obowiązkowa: "Poradnik Ultrakrótkofalowca" (e-book).
  Rezystory o mocy 1W, 2W wytrzymają "na chwilę" (max. kilka sekund) moc większą np. 4W z radiotelefonu CB.
  O przewodach koncentrycznych, ekranowaniu, EMC, technice antenowej - też jest w książce, też wiele pisałem, jak chcesz to znajdziesz.
 • #7
  d200d
  Level 11  
  Dzięki kondensator za odpowiedź bardzo wyczerpującą, jednak myślałem że to będzie łatwiej, bo posty "zrób sobie sztuczne itd" zachęcały że to łatwa sprawa.
  Zdaję sobie sprawę, że co dla jednego łatwe, dla drugiego wcale takie być nie musi bo ja to w tym nie mam zielonego pojęcia. Teraz pytanie: po co to kupiłem i czy nie lepiej było dać te pieniądze za strojenie? no ale wiecie, są ludzie którzy lubią wszystkiego próbować w życiu tak jak ja.
  W sumie, to zrozumiałem z tej lektury, że wszystko to jest nie na moją głowę, gdybym miał czas przeczytał bym te książki, ale i tak ich nie zrozumiem.

  Myślałem że pójdę do sklepu powiem "daj mi pan obciążnik 50om i 100 om i ja to wlutuję we wtyczkę, podłączę się pod radio i będę wiedział czy mój reflektometr działa poprawnie.
  Niestety, chyba pozostaje mi zaufać fabryce. :P
 • Helpful post
  #9
  kondensator
  Level 36  
  mpn103 wrote:
  Nie no chłopie, nie załamuj się. Idź do sklepu fizycznie, albo zamów w internecie rezystory 100Ω 5W takie jak tu
  http://www.diax.pl/user/index.php5?page=9&iid=4387 Będziesz potrzebował 3 sztuki, 2 wtyki UC-1 i kawałek przewodu (z 10 cm)
  Niestety tylko pierwsze zdanie OK; Dalej już nie. Rezystory 5W o obudowach cermetowych często są drutowe (czyli nie na w.cz.), jednak nawet na niedrutowe wyglądające podobnie jak MŁT tylko większej mocy - można się naciąć: kiedyś kupiłem takie kilku wartości (wyglądały jak z jednej serii) i tylko jedna nadawała się na w.cz., pozostałe miały dużą reaktancję już przy kilku (!) MHz i żadne układy szeregowo-równoległe (przy np. 10MHz jeszcze nie jest to "wykroczenie") ani kompensacje dodatkowymi obwodami RLC (w innych przypadkach częściowo dawało radę, mogę obserwować wyniki szerokopasmowo na ekranie) nie pomagały ! Do CB 4W wystarczą mniejszej mocy, zwł. "na sekundę". Proponuję użyć MŁT 1W lub MŁT 2W - zmieszczą się we wtyku UC "na gruby kabel". Można też użyć 2...4 równoległych MŁT 0.5W (aby uzyskać wymaganą rezystancję, a przy okazji mniejszą indukcyjność), najwyżej trzeba będzie trochę rozciąć i rozgiąć obudowę wtyku. Drugi koniec rezystorów musi być przylutowany też jak najkrócej do masy. Trzeba wstępnie pocynować obudowę wtyku w miejscach lutowania, ew. wstępnie zedrzeć nikiel - pod spodem powinien być mosiądz (chyba że to tani chiński ze śmieciometalowego stopu - wyrzucić). Przy lutowaniu środkowy pin powinien być unieruchomiony przez włożenie do gniazda (najlepiej "na 4 śrubki") "luzem" (nie tego w radiotelefonie...) gdzie środkowy styk też będzie unieruchomiony bez naprężeń (np. drutem na 4 strony do otworów mocujących) bo przy podgrzaniu "popłynie" (większość wtyków UC ma niestety izolator termoplastyczny). Wartości optymalne rezystorów do budowy obciążeń 25...200ohm to 24...300ohm (wartości typowe z szeregu, nie ma znaczenia czy zamiast 25ohm jest 24 a zamiast 50 jest 51 czy 47, ważniejsza jest jak najmniejsza reaktancja, te większe można użyć także równolegle, można też spróbować dobrać rezystancję z większej ilości sztuk tak samo opisanych).
  Obudowa ekranująca, zakrywka wtyku UC z rezystorem - za darmo np. blacha cynowana z obudowy zużytych baterii 1.5V i 9V zwykłych niealkalicznych (zeskrobać farbę).
  Rezystory MŁT ze starych zapasów... ale jak już nie będzie (w Warszawie to raczej jeszcze nie, trzeba chcieć poszukać...), to może się będą nadawać np. z takiej serii http://mor-1w-s-100e-5.katalog-tme.pl/

  Nie ma mowy o obciążeniach (innych niż dla R=Z @ SWR=1) "na kablu" ! To już będzie układ RLC a nie rezystor wzorcowy !
 • #10
  mpn103
  Level 34  
  Chowam ogon pod siebie i przepraszam za wprowadzanie w błąd... ale...
  u mnie taki zestaw działa, fakt służy tylko do sprawdzenia czy dany miernik "jakoś tam" wskazuje.
  To nie ma iść do NASA tylko być używane w domowych warunkach, raz na rok więc nic więcej nie było potrzebne.
 • Helpful post
  #11
  kondensator
  Level 36  
  mpn103 wrote:
  Chowam ogon ... ale... u mnie taki zestaw działa, fakt służy tylko do sprawdzenia czy dany miernik "jakoś tam" wskazuje. To nie ma iść do NASA tylko być używane w domowych warunkach, raz na rok więc nic więcej nie było potrzebne.
  Może po prostu trafiłeś na odpowiedni (w działaniu, nie w wyglądzie) rezystor.
  Ja też napisałem niedokładnie i za to przepraszam:
  Rezystor R=Z=50ohm (zazwyczaj) na kablu może służyć do np. pomiaru mocy nadajnika, zaś do kalibracji reflektometru (i to zarówno przelotowego jak i mostkowego !) należy użyć rezystora wbudowanego we wtyk odpowiedniego rodzaju (przejściówki mogą wiele zmienić nie tylko z powodu reaktancji, niedopasowania i strat (na UHF) ale i swej długości. Co prawda 27MHz to jeszcze fale krótkie, ale lepiej nie robić celowych błędów, zwłaszcza ze zrobienie od razu dobrze raczej nie jest droższe :) Częstość używania nie ma się nijak do dokładności odczytu, można za to do sporadycznych sprawdzeń ze ścisłą kontrolą temperatury (palcem, po wyłączeniu nadawania) użyć rezystorów za małej mocy licząc się z ich uszkodzeniem (i nadajnika też), chyba że używamy ich naprawdę b. krótko. Rezystory przegrzane zmieniają oporność, a w skrajnym wypadku przestają przewodzić (czasem też powodują pożar: lakieru, farby czy papieru na którym leżą...).
  Polecam metodę mostkową dla pomiarów SWR - niekoniecznie z wykorzystaniem rozbudowanych lub drogich przyrządów. Opisy (także DIY) w literaturze USA, CCCP, RFN... Źródłem sygnału może być generator małej mocy lub TX QRP (np. CB) + tłumik (też można zrobić), wzorcowe rezystory wystarczą miniaturowe.
  Tak naprawdę reflektometr przelotowy służy głównie do sprawdzania czy nadajnik oddaje prawidłową moc a antena nie jest uszkodzona (i takie reflektometry są często wbudowane w stopnie mocy nadajników i połączone z automatyką która w razie wzrostu SWR ogranicza moc, wyłącza nadajnik lub włącza alarm (w zależności od konstrukcji) - stosowane to jest od fal długich do mikrofal i od setek mW do setek kW...
 • #12
  d200d
  Level 11  
  Dobra to ja tu już trochę mniej więcej wiem o co chodzi z tym po lekturze tego postu :) hm.. przejdę się do elektronicznego i tam powiem o co mi chodzi i się zapytam o to wszystko i jakie to jest i czy da mi takie żeby to wytrzymało itd :) hm.. no tak czy tak to podłączyłem nową antenę sirio as-100 i tam na moim mierniku DF2462 wyszło ze tak 1,5 ogólnie nie przekraczam.. na 19 mam 1,2 :) badałem w szczerym polu i to dosłownie pojechałem na pole :P hm nie wiem czy to dobrze czy źle ale w takim miejscu oddalonym od dróg gdzie ludzie używają cb o jakieś 10 km :) więc myślę że tak można zostawić chyba :) a ten miernik właśnie z własnej ciekawości sprawdzę tak jak mi tu mówicie :)

  jako ciekawostka to sprawdzałem swoje stare radio cobra ultra III z tym miernikiem i połączonym z hustlerem IC100 - co wyszło ? wskazówka ledwo się rusza i nawet nie można na FWD skalibrować miernika bo odchyla się od 1 jakiś milimetr przy kręceniu na maxa CAL'em :) dziwne to wszystko... potem zaniosłem miernik do unidena i sirio i działa aż miło :)
 • #13
  mpn103
  Level 34  
  Pamiętaj!!! Im mniej się wychyla - tym lepiej
 • #14
  d200d
  Level 11  
  mpn103 tzn jak sprawdzę miernik w sposób opisany wyżej w poście to dostroję tą swoją antenę sirio, ale heh dziwny jest fakt w tej cobrze ultra III że na tym radiu miernik zachowuje się jak zepsuty :P po prostu czy to FWD czy REF to mała różnica bo nawet pokrętło CAL tu już nie działa :) (na FWD jak nim kręcę to lekko się ruszy wskazówka) może dlatego wtedy ten pan w sklepie CB stroił antenę bez podłączania radia tylko na sztucznym bo mu może też te radio nie pozwalało dostroić anteny ;/ to co te radio nie ma mocy? hm.. na drodze szumi ale ściąga "nawet dobrze" :)
 • #15
  ElekTrick
  Level 20  
  d200d wrote:
  dziwny jest fakt w tej cobrze ultra III że na tym radiu miernik zachowuje się jak zepsuty :P po prostu czy to FWD czy REF to mała różnica bo nawet pokrętło CAL tu już nie działa :)
  A może po prostu to radio nie nadaje albo nadaje z bardzo małą mocą? Albo przewód którym je podłączałeś gdzieś nie kontaktuje. Jak nie ma wskazania fwd, a na innym radiu był, to znaczy że sygnał z nadajnika nie przechodzi przez reflektometr.
 • #16
  d200d
  Level 11  
  Quote:
  A może po prostu to radio nie nadaje albo nadaje z bardzo małą mocą?

  no że z małą mocą to nie zdziwił bym się bo jak mam teraz unidenka to aż sie dziwie że takie cuda jak rozmawianie z kimś przez cb na drodze istnieje.. wczesniej zasięg mojego głosu urywał się zaraz za moim samochodem jak ten z przeciwka mnie wyminął :P
  Quote:
  Albo przewód którym je podłączałeś gdzieś nie kontaktuje. Jak nie ma wskazania fwd, a na innym radiu był, to znaczy że sygnał z nadajnika nie przechodzi przez reflektometr.


  dziad wie.. podłączam drugie radio i mogę dostroić antenę.. na cobrze nie mogę.. nic nie działa.. ale w trasie słyszę w tym radiu normalnie i nadaję :) dziwne te radio :)
 • #17
  kondensator
  Level 36  
  Przypominam również o możliwości sprawdzania reflektometru drugim reflektometrem (lepszym + wzorcowe R=Z), oczywiście mocą odpowiednią do metody.

  Bonus: nawet rezystory SMD są "zwykłe" (tanie) i "specjalne w.cz." (sprzedawane często na sztuki a nie na tysiące...)
  http://www.ieee.li/pdf/essay/hf_resistor_application_guide.pdf (33str)
  Przypominam o łatwości niewidocznego ukruszenia rezystora SMD - zarówno przy montażu "w powietrzu" jak i na płytce drukowanej.
 • #18
  d200d
  Level 11  
  Witam. Po dokonaniu sprawdzenia wracam ponownie :)

  Kupiłem rezystory 50om i 100om

  nie wiem co to jest i jakie są.. powiedziałem w sklepie do czego mi i dał mi rezystory.. hm jeden 100om załączyłem na zdjęciu.

  http://img594.imageshack.us/gal.php?g=zdjcie011d.jpg
  Teraz tak:

  zanim sprawdziłem miernik to zestroiłem antenę..
  ucięłem 1 cm od góry (tam gdzie jest cieńszy bat) i swr na tym reflektometrze zeszło na 1.2 swr. zostawiłem tak.. (bat jest wsunięty do końca w cewkę)

  Teraz zrobiłem wtyczkę ze sztucznym obciążeniem na tych rezystorach i tak:

  *50om -- wskazówka przy kalibracji jest ok.. ale na REF nie rusza się i na pewno nie pokazuje 1 swr

  *100om -- wskazówka przy kalibracji jest ok.. ale na REF trzyma 1.4 swr

  czyli błąd jest spory tego reflektometru... i wydaje mi się że więcej niż 5% deklaracja producenta.. ;/

  Pytanie:
  Czy mogę przyjąć proporcję, że jeśli zrobię antenę na 1,4 swr to rzeczywisty swr wyniesie 2 swr ?
  Zatem jeśli zestroiłem antenę na 1.2 to mój rzeczywisty swr wynosi 1.7 ?
 • #19
  Piotreq123
  Level 12  
  Kolego zerknij na mój temat https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1711240.html
  Tak samo sprawdzanie metodą sztucznego obciążenia daje fantastyczne wskazania przy teoretycznym 5% błędzie miernika :)
  Zamówiłem nowe diody germanowe i ciekawy jestem czy po ich wymianie się poprawi?:|
 • #20
  d200d
  Level 11  
  oo witam :) widzę identyczne wskazania i wychodzi na to że ten sam "złom" bo mi już słów brakuje :P

  nie mam pojęcia czemu akurat tak .. zobacz nasze reflektometry chyba są z jednej fabryki i fabrycznie jak widać ustawione są w obu przypadkach tak samo.. teraz pytanie czy one dobrze czy my coś pokręciliśmy.. w sumie mój to tam tani.. ale Twój to już powinien działać ;/
 • #21
  kondensator
  Level 36  
  Potrzebne Kolegom wiarygodne obciążenia bezindukcyjne 25, 50, 100ohm (ew. 37 i 75ohm) (sprawdzone reflektometrem mostkowym w szerokim paśmie lub przynajmniej na na różnych częstotliwościach).
  O skutkach użycia niskiej jakości reflektometru przelotowego - jest w "Poradniku Ultrakrótkofalowca" - w dziale o pomiarach. W początkowych rozdziałach jest o zachowaniu się elementów RLC przy wyższych częstotliwościach...
  Po krótkotrwałym użyciu rezystorów przy za dużej mocy, trzeba je sprawdzić ponownie (nawet jak nie widać spalenia, zmiany koloru), przynajmniej dokładnym omomierzem.
  PS1: Jak cała reszta jest do d__y, to nawet najlepsze i najdroższe diody nie pomogą.
  PS2: Diody germanowe łatwiej przegrzać niż krzemowe...
  d200d wrote:
  Jak je kupię, to będzie wiadomo który drucik do "bolca" a który do "obudowy" tej wtyczki, czy strony w tych opornikach są bez różnicy?
  Najpierw wskazana jednak uważna lektura, i to nie wiem czy najpierw nie bardziej podstawowa niż przed chwilą wskazana.
 • #22
  d200d
  Level 11  
  Quote:
  "O skutkach użycia niskiej jakości reflektometru przelotowego - jest w "Poradniku Ultrakrótkofalowca" - w dziale o pomiarach."


  to może się coś popsuć przy używaniu niedokładnych reflektometrów takie jak ten mój? Jeśli tak to była by to jedna z odpowiedzi na tytuł tematu:)
 • #23
  kkc34
  Level 11  
  teoretycznie możesz ustawić antenę z grubsza takim wskaźnikiem skoro dla 50 Ohm wskazówka prawie nie drga, ustawiasz antenę na minimalne wychylenie miernika na środku pasma, choć dobrze by było byś pod swój wskaźnik podpiął jeszcze rezystor 25 Ohm i sprawdził jego wskazania. Wracając do Twojego pierwszego postu... pisałeś, ze masz antenę hustler, która już strojona na Twoim aucie była... z praktyki ... te anteny docina sie w zakresie 1-3 cm, skoro więc wcześniej już ktoś ją skrócił by dostroić, teraz sam ponownie skróciłeś o następne 5 cm by uzyskać jakieś sensowne wskazania nawet na oszukującym wskaźniku tzn, ze ów hustler Ci się rozjechał, rozkręć antenę, wysusz, zobacz czy nic z niej nie odpadło, albo zamień na inną dla testów. Tycząc się radia z którego możesz rozmawiać tylko na mijankach i nie możesz nawet reflektometru skalibrować tzn, ze radio nie ma mocy. Tanie cobry to faktycznie " dziwne radia", ale nawet na nie zestrojonej, ale sprawnej " mobilowej " antenie powinieneś uzyskać któryś kilometr zasięgu.
 • #24
  kondensator
  Level 36  
  d200d wrote:
  to może się coś popsuć przy używaniu niedokładnych reflektometrów takie jak ten mój? Jeśli tak to była by to jedna z odpowiedzi na tytuł tematu:)
  Może. Po prostu to tak, jak być miał oszukujące przyrządy np. w samochodzie (nie mówiąc już o samolocie...). Jesteś przekonany że coś poprawiasz, a możesz pogarszać... Omomierz do sprawdzania obciążeń w.cz. nie wystarczy, bo są tu dwa wymiary (poczytaj pod: wykres Smitha, Smith's diagram, Smith's chart)
  http://hamradio.pl/wiki/Reflektometr (dla leniwych - przepisane z "Poradnika Ultrakrótkofalowca")

  http://www.microwaves101.com/encyclopedia/directionalcouplers.cfm
  http://www.eu.anritsu.com/files/REFLECTOMETERB_AN.pdf <<<
  http://books.google.pl/books?id=p8EO7N8qDNcC&...amp;q=reflectometer%20directivity&f=false
  http://www.minicircuits.com/pages/pdfs/coup7-2.pdf

  Pomiary (nawet dobrym reflektometrem) z wykorzystaniem imitacji przewodów koncentrycznych, anteny nieprawidłowo zainstalowanej i/lub źle skonstruowanej przypominają odczyt wyników z fusów lub szklanej kuli... W.cz. wchodzi i wychodzi przez "ekran", płynie po zewnętrznej stronie ekranu kabla... odczyty "wyników" zależą od ułożenia kabli, zbliżenia do nich osób i przedmiotów, sposobu zabezpieczeń przed w.cz. generatora (tu radiotelefonu) - moc w.cz. zmienia się bo w.cz. wchodzi do wnętrza i steruje mocą nadajnika...
 • #25
  d200d
  Level 11  
  Byłem u "szpeca" i teraz mogę podsumować ten temat następująco:

  Miernik z allegro

  -swr zaniżony (wskazuje 1.3 - na mierniku dokładnym 1.5)
  -przy sztucznym obciążeniu wychodzą jeszcze inne głupoty ale to pominę bo nie wiem czy to zrobiłem poprawnie ale użyłem tak jak polecono rezystorów 50 om i 100om

  *50om -- REF nawet nie 1 swr

  *100om -- REF 1.4 swr
 • #26
  alfa2
  Level 18  
  Nie chcę zakładać nowego tematu.

  Może mi ktoś podesłać zdjęcie prawidłowo lutowanych tranzystorów do wtyczki?

  Miernik swr z allegro vs pomiar w serwisie.

  Dziś zakupiłem 5 szt 100Ω2w oraz 2 szt 75Ω1w i jak mam to zlutować?

  Jak powinien zachować się reflektometr?

  Moderated By c2h5oh:

  Regulamin punkt 14 i 16.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8510149#8510149
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=6762397#6762397
  I wiele innych na elektrodzie. Wpisz w wyszukiwarce forum zwrot "sztuczne obciążenie".
  Proponuję też poczytać o konsekwencjach podpinania się pod cudze tematy:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8329012#8329012