Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z doborem anteny- okolice Brzostka;podkarpacie

06 Lip 2010 16:07 1604 7
  • Poziom 2  
    Witam, mam problem z odbiorem TV więc proszę o radę jaką antenę telewizyjną powinnam kupić. Mieszkam w okolicy Brzostku, ok 40km w linii prostej od nadajnika Tarnów - Góra św. Marcina, teren jest górzysty. Moja antena siatkowa nie daje rady, pomimo ze, jak mi radzono zakupilam do niej najmocniejszy wzmacniacz plytkowy jaki byl dostępny (120dB). Antena ma byc chyba kierunkowa, pytanie tylko - jaka??? Bardzo proszę o pomoc.Ela
  • Moderator
    Podaj dokładnie - najlepiej z Earth Google - swoja pozycje, to ważne....
    Przy tego typu analizach ważne są takie parametry trasy, rzędne terenu itp itd bez precyzyjnych lokalizacji trudno jest coś ustalić...
    \

PS. Nie ma wzmacniaczy 120 dB to zwykła lipa i robienie w balona...
  • Poziom 2  
    Dzięki za zainteresowanie:D
    Oto parametry z GoogleEarth dla miejscowosci Kamienica Górna 39-232powiat dębicki:
    49 53'49.16N; 21 29'14.95''E wysokość 300m.
    Czekam na jakąś wskazówkę i z góry dzięki wielkie:D
  • Moderator
    Przeliczę i odpowiem....

Dodano po 4 [godziny] 46 [minuty]:

Marniutko, marniutko
    1. Z Tarnowa masz:
    k.22 TVP2
    k.35 TVN ale nadawany kierunkowo w stronę Tarnowa i w Twoim kierunku prawie nic nie leci...
    k.57 TVP3INFO Kraków
    k.60 POLSAT
    Tarnów jest poza zasięgiem z uwagi na ukształtowanie terenu. Dość dobry sygnał z nadajników tarnowskich jest dopiero na zboczu wzniesienia po wschodniej strony miejscowości, jakiś kilometr od Ciebie.
    2. Z Prehyby masz:
    k.07 TVP3INFO Kraków - ale u Ciebie sygnał jest już dość słaby, jest to w zasadzie nadajnik lokalny dl Nowego Sącza.
    k.39 TVP2
    k.56 TVP1
    k.58 POLSAT
    Sygnały te są stabilne, mimo znacznej odległości od nadajnika. Przy dobrej antenie powinny zapewnić stabilny i dobry jakościowo odbiór.
    3. Najbliżej masz do Suchej Góry k. Krosna
    k.12 TVP1
    k.29 TVP2
    k.42 DVB-T (cyfrowo, obecnie MPEG2 z zawartością TVP1/2/INFO RZESZÓW).

Realnie oceniając:
    Jest możliwy odbiór z Suchej Góry - bardzo silny sygnał ale wymaga użycia dwóch anten, jednej w polaryzacji poziomej dla kanałów 21-60 i drugiej.
    Jednak z uwagi na brak emisji POLSAT-u z Suchej Góry warto ustawić antenę na kierunek SW (Nowy Sącz - PREHYBA) i sprawdzić co widać z tego kierunku.
    Zanim dokonasz zakupu czegokolwiek warto by sprawdzić czy po obróceniu istniejącej anteny w lewo od kierunku "tarnowskiego" - około 60 stopni - i zaprogramowaniu podanych kanałów - jest możliwy odbiór z tego kierunku.
    Kontrolnie obróć antenę na południowy wschód i sprawdź jakość odbioru TVP2 na kanale 29, ale sygnał powinien być bardzo silny.

Masz możliwość pokręcenia ta anteną którą posiadasz...?
  • Poziom 2  
    Wielkie dzięki za wyczerpującą informację:D Nie bylam świadoma, że tyle tu różnych możliwości!
    Posprawdzam co i jak i napiszę:D
  • Poziom 2  
    Witam, posprawdzalam ustawienia w różnych kierunkach, zeskanowalam kanaly i efekt marny.
    Otóż najlepiej- jak dotychczas odbieram TV2 z kierunku Tarnów, TV3Kraków i Polsat bardzo śnieżą, a TV1 nie ma wcale.
    Na pozostalych kierunkach podobnie najlepiej odbiera TV2, przebija- trzeba się domyślać- TV1.
    Zależaloby mi na programach TV1, TV2,Polsat i TV3 (o TVN nie marzę:)
    Do tej pory moglam oglądać TV2 tylko; i moje pytanie - jaki sprzęt/antenę kupić.Ta zwykla siatkowa to pomylka jakaś.
    Nie spodziewam się cudów i "fajerwerków", ale te kilka programów chcialabym odbierac w miare dobrej jakości.
    Dzięki za pomoc. Ela
  • Poziom 2  
    proponował bym ci zastanowić się nad zakupem anteny satelitarnej:D:
  • Moderator
    ja także.....
    Dobra instalacja naziemna będzie droższa od satelity a jakość odbioru naziemnego nieporównywalnie gorsza.....
    jakaś telewizja na kartę lub abonamentowa za 10 zł miesięcznie to 120 zł w roku, DOBRA antena nie będzie tańsza niż 300 zł....

PS wysoce prawdopodobne że jest coś nie tak z tą antena która masz. Zrób eksperyment i wyjmij z gniazdka zasilacz anteny, na ekranie nie powinno być żadnego odbioru.
    Jeżeli nic się nie zmieni po wyjęciu zasilacza to najprawdopodobniej coś jest nie tak z tą anteną...