Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z odbiorem TVP 1 w polaryzacji pionowej w Olsztynie

06 Lip 2010 16:50 1829 6
  • Poziom 8  
    Witam serdecznie!
    Jestem tu nowy więc proszę o wyrozumiałość.

Zakupiłem ostatnio telewizor Saba M 3704. Mieszkam w Olsztynie i za chiny ludowe nie mogę złapać TVP 1. Mam dwie nateny:
    1. Tutaj

2. Tutaj

Podłączam każdą z osobna i na każdej mam TVP2, Polsat, TVP Info, nawet TVN (nadaje z mocą 1 kW) i TV 4 (10 kW). Nie mam nadającej z mocą 100 kW TVP 1.

Zastanawiam się, czy to nie jest wina tego, że TVP 1 nadaje jako jedyna w polaryzacji pionowej. Ale kurczę, mieszkam 2 km od masztu więc powinienem ją chyba złapać na gwoźdźiu.

Zakupiłem specjalnie antenę, potem dokupiłem dipol i nic. Czasami pojawi się głos TVP 1 ale obrazu kompletnie nie było i nie ma.
    Lista stacji nadających w Olsztynie i ich częstotliwości

Bardzo proszę o pomoc, bo trafi mnie jasny szlag:)
  • Moderator
    Ta druga byłaby dobra ale trzeba wyjąc z nie wzmacniacz i założyć symetryzator. W tej odległości od Pieczewa trzeba by założyć korektory antenowe by bardzo silny sygnał TVP2 nie zagłuszał słabszych sygnałów TVN i TVP3...
  • Poziom 8  
    TVN, czy też TVP 3 odbierają wręcz krystalicznie. Nie ma wyłącznie TVP 1:/ Ż też muszą nadawać akurat w tej polaryzacji.

Myślałem, że ta płytka wsadzona "fabrycznie" do tej anteny to jest właśnie symetryzator. Mam zakupić inny? Pomożesz, jaki? Kupowałem symetryzator do radia le ten na pewno pasował nie będzie...
  • Moderator
    Na symetryzatorze jest najczęściej oznaczony zakres częstotliwości. Te "radiowe" często obejmują także zakresy do 860 MHz...
    Może się nada....
    Sprawdź czy antena jest na pewno dobrze zmontowana, ta pionowa agrafka z przodu powinna być także podłączona do wejścia...
  • Poziom 8  
    Jest raczej dobrze zmontowana. Dipol jest przymocowany zatrzaskami do anteny a kabelki do "płytki".

Myślałem, że to może wina telewizora, ale skoro odbierają wszystkie inne TV, to raczej wyklucza winę odbiornika... Ja nie jestem specjalistą od telewizji, znacznie badziej znam się na odbiorze stacji radiowych. Czy jeżeli TV pochodzi spoza Polski jest możliwe, że trzeba go przestroić? TV kupiłem w komisie, tam działał na kablówce.

Z drugiej jednak strony niby mam kanał, na którym TVP 1 nadaje. Jak porobie trochę akrobacji z anteną mam dźwięk, ale nic a nic nie widać obrazu (zupełnie jakby dźwięk pochodził z innego TV:))

Najbardziej mnie dziwi to, że mieszkam tak blisko masztu. Zrozumiałbym brak TVN'u czy Info, ale Jedynki? Dwójkę łapię dotykając samym palcem do wejścia antenowego w TV:/ Poza tym montowałem ludziom wiele anten siatkowych w okolicach Ostródy (ok 50 km od masztu pieczewskiego). Nigdy, ale to nigdy nie było takich problemów. Chodź tam można złapać Jedynkę z Kisielic nadającą w polaryzacji H. Ta z Olsztyna, choć kiepska, też była.
  • Moderator
    To ważna wskazówka. Jak jest to wersja niemiecka z PAL B/G bez możliwości przestawienia na D/K to rzeczywiście z kanałem 9tym będą poważne problemy.
    Sprawdź w ustawieniach systemowych jak to wygląda....
  • Poziom 8  
    Stary, na wstępie dzięki wielkie za wsparcie.

Nie jestem specjalistą od TV jak pisałem, nie mam też żadnych papierów na sprzęt.

Jak włączam wyszukiwanie mam opcje CH/CC.

W CH mam kanały od 02 do 69 ( tu mam TVP Info na kanale 23, TVP 2 na 26, TVN na 41, Czwórkę na 58 i Polsat na 60) i od 74 do 85. Potem zmienia się na CC i mam od 01 do 41 i od 73 do 80. Dodam, że na CH mam również "ślady" TVP 1 (dźwięk) na kanale 09 (co by się zgadzało z nr kanału TVP 1 w Olsztynie)

Dziwi mnie, że mam tylko 2 "zakresy". W domu w starym Samsungu miałem 3 (UHF, VH1, VH3 (na VH3 była Jedynka właśnie z Pieczewa mniej więcej w połowie)) czy coś podobnego, cytuję z pamięci sprzed 10 lat)

Sorki za amatorski język ale gdybym się znał pewnie by mnie tu nie było:)

Z góry dzięki za pomoc jeżeli to co napisałem co da. Więcej nie wiem... Jeżeli to będzie za mało to chyba będę musiał skontaktować się z komisem (może sprzedawca coś wie)

Dodano po 12 [minuty]:

Stary, dzięki wielkie za pomoc! Jesteś wielki!

Poczytałem w necie o PAL B/G i PAL D/K, ustawiłem kanał o9 i dostroiłem ręcznie. Jest TVP 1.

Raz jeszcze dzięki za pomoc!

Pozdrawiam!!!
    Jacek

I tym miłym akcentem a zgodnie z regulaminem pkt. 10,2 , temat Zamykam. [SP5ANJ]