Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy legalnie jest się ogłaszać?

06 Lip 2010 17:27 2027 10
  • Poziom 14  
    Witam!

Wielu z Kolegów wykonuje różne układy, programuje czy naprawia różne urządzenia. Bardzo często są to dodatkowe zajęcia " fuchy" :) teraz takie moje pytanie, czy pracując na etacie i wykonując dla kogoś jakąś usługę np. sterowanie dla maszyny, czy program (zakładając, że będzie to legalnie np. na umowę o dzieło), można się legalnie ogłaszać w gazetach, serwisach i temu podobnych ? np. ogłoszenie typu: "Wykonuje urządzenie xxx, wraz z oprogramowaniem, za cenę...". Oczywiście tyczy się to sytuacji kiedy nie mamy własnej firmy. Ciekaw jestem czy znalazła by się jakaś "dobroduszna" instytucja według której nie można zamieszczać takich ogłoszeń nie mając własnej firmy?
  • Użytkownik obserwowany
    Jak nie masz w umowie to możesz.
    Ja pracując kiedyś zawsze miałem klauzuke i to jako elektryk stacyjni i jako elektryk samochodowy.
    Zawsze Byłem dla Pana, a nie fuchy odbierające panu kaske, ale to już historia od dawna.
  • Poziom 14  
    Jeśli chodzi o pracę to nie ma przeciwwskazań. Chodzi tylko o to jak to wygląda od strony prawnej, czy to jest legalne czy zarezerwowane tylko dla firm?
  • Poziom 36  
    Nie wolno. Takie ogłoszenie sugeruje, że jesteś stale gotowy do wykonywania danych produktów lub usług. A do tego musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą. Próbował tego mój teść i taką informację uzyskał w US.
  • Poziom 39  
    balonika3 napisał:
    Nie wolno. Takie ogłoszenie sugeruje, że jesteś stale gotowy do wykonywania danych produktów lub usług.

Wobec tego, zamiast:
    peterrrm napisał:
    "Wykonuje urządzenie xxx, wraz z oprogramowaniem, za cenę...".

nalezy wyslac takie ogloszenie:
    Cytat:
    "Wykonam urządzenie xxx, wraz z oprogramowaniem, za cenę...".

co sugeruje chec wykonania jednostkowej pracy zleconej a to nie jest zabronione.
    Gdyby sie pozniej okazalo, ze sa chetni na takie uslugi i jest z tego chleb, to nic nie stoi na przeszkodzie aby zarejestrowac w urzedzie dzialalnosc.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    Dziękuje za odpowiedzi. Bardzo często widzi się ogłoszenia zamieszczane przez osoby nie mające firmy, więc sądzę, że nie jest to "ścigane". Gdyby tak było pewnie nikt by się nie ogłaszał.

• Poziom 43  
    Jest to legalne. Należy pamiętać o rozliczeniu się na koniec roku z US z osiągniętych ta drogą dochodów. Jeśli wykonujesz prace dla firmy XXX i podpisujesz z nimi umowę o dzieło to działalność nie jest konieczna.

Cytat:
    Takie ogłoszenie sugeruje, że jesteś stale gotowy do wykonywania danych produktów lub usług.

No i co z tego ? Jako wykonawca umawia się ze zleceniodawcami na terminy - nikogo nie interesuje czy jesz, śpisz zaspokajasz żonę.
    Podpisujesz umowę i działasz.

Cytat:
    musisz mieć zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Jak wspomniałem wyżej - umowa o dzieło załatwia problem. Jeśli są to prace sporadyczne, np dwie w miesiącu, na kwoty 500-1000 zł to po co działalność ? Na podatek i zus nie zarobisz :!:
    Oczywiście umowa o dzieło ma taką wadę że narzędzi itd. nie wrzucisz w koszty.
  • Poziom 43  
    "Za treść ogłoszeń Redakcja nie odpowiada" i tyle - co zleceniodawca zechce, w granicach prawa, to wydrukują.

W kwestii reszty Waszych rozważań pozwolę sobie wyrazić wątpliwość, co do spraw związanych tak z nomenklaturą - dzieło, jak z interpretacją typu 2x w miesiącu.
    Do tego dochodzi ewentualność - nawet bez klauzul w umowie o pracę - uznania, iż to co robię stanowi ciężkie naruszenie obowiązków pracowniczych (np. dlatego, że wykonując zlecenia, po nocach, przychodzę zmęczony, a tym samym nie w pełnej gotowości), a co z tym potem ew. Sąd Pracy zrobi to już tylko najstarsi górale wiedzą.
  • Poziom 18  
    Moim zdaniem musisz wystawić rachunek a skoro nie masz firmy to nie mozesz tego zrobić a tym samym rozliczyć sie z US. (mógłbyś tak robic gdybyś poprosił znajomego który ma firmę żeby dopisał sobie określoną działalność i wystawiał dla ciebie rachunki)

Przepraszam moje niedpatrzenie

• Poziom 43  
    Mac! napisał:
    Moim zdaniem musisz wystawić rachunek a skoro nie masz firmy to nie mozesz tego zrobić a tym samym rozliczyć sie z US. (mógłbyś tak robic gdybyś poprosił znajomego który ma firmę żeby dopisał sobie określoną działalność i wystawiał dla ciebie rachunki)

Jaki znowu rachunek ?
    Umowa od działo określa zakres dzieła oraz wynagrodzenia. Umowa taka jest podstawą do rozliczenia z US dla obu stron.

Co do tych 2x w miesiącu - kolega zapomniał o wolnych sobotach :?: