Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z DELL Inspiro 5160

06 Jul 2010 19:25 1285 5
 • Level 9  
  Witam wszystkich.
  Mój laptop to DELL 5160, procesor 2,8Ghz , dwie kości ramu po 256mb, grafika zintegrowana 64mb, dysk twardy 60GB, dysk optyczny Cd/dvd. Komputer został niedawno zakupiony, używany z sformatowanym dyskiem. Dostałem także oryginalny system WinXP English. Problemy z początku zaczynały się podczas instalacji systemu, wyskakiwały błędy, ale to mi się zdarzyło tylko 2 razy do czasu, gdy nie sformatowałem kilka razy pod rząd(szybkie formatowanie) dysku. Myślałem że na tym się skończy, ale gdy system już się zainstalował i przyszło do pierwszego uruchomienia systemu pokazywały się niebieskie komunikaty "Nie jest możliwe załadowanie przez Rejestr" pod tym znajdowała się ścieżka do jakiegoś chyba rejestru SOFTWARE, po ponownym uruchomieniu ścieżka do SYSTEM, na internecie znalazłem rozwiązanie tego problemu, chodziło o wstawienie nowych plików bo te były uszkodzone, na marne niektóre z nich nie chciały się w konsoli skopiować na nowo(było ich dokładnie 5 m.in software,system,default,sam,security), postanowiłem ponownie sformatować partycje i zainstalować system niestety to samo, próbowałem tak z 5 razy w końcu zadziałało system się uruchamiał normalnie ale bardzo długo mu to schodziło za każdym razem, nie włączały się niektóre programy wgrane w systemie, ale ogólnie jak się rozhulał to nie mulił, wgrałem sterowniki ze strony DELL chipsetu i takie tam typowe do tego modelu. Komputer kilka razy się uruchamiał, ale po pewnej kolejnej próbie uruchomienia już mu to nie wyszło, ładowanie paska systemu kończyło się na czarnym tle, czekałem nawet około 25 minut nadal to samo, raz chyba jak próbowałem go z powrotem włączyć pokazał się komunikat na czarnym tle związany z rejestrem. Systemy jakie udało mi się zainstalować aby sie uruchomiły to: ten oryginalny COMPAQ WinXP Professional, Windows JG 2009, normalny zwykły WinXP Sp1. Ale każdy z nich padł. Najletsze padnięcie to było przy systemie JG, a wyglądało ono w ten sposób, że system się uruchomił i pozostawał tak zwieszony na wstępie bez pasku zadań, bez możliwości uruchomienia menadżera zadań jedynie myszką można było sobie poruszać, aaa zapomniałbym raz wyskoczył komunikat: "Błąd przy zainicjonowaniu aplikacji". Zauważyłem że gdy im częściej go formatuje to mniejsze problemy, tak mi się chyba wydaje. Zapomniałbym napisać, że formatuje jedynie dając formatowanie szybkie, bo jak próbuje wolne to góra doszło mi do 13% w jakieś 3,5 godziny, nie wiem czemu tak długo trwa to formatowanie, formatuje na system plików NTFS, z FAT32 próbowałem ale te same reakcje, na internecie wyczytałem, że lepiej NTFS używać. Aktualnie laptopa formatuje używając wolnej opcji na NTFS jest 4% a minęła już dobra godzina, poczekam aż dojdzie do 100% i spróbuje wgrać nowy system WinXP Sp3, może po takim formatowaniu wszystko będzie dobrze chodziło bez jakichkolwiek błędów, zwieszeń i braków możliwości włączania programów.

  Proszę Was o podpowiedzi co może być przyczyną takiego długiego formatowania, albo cokolwiek co mogłoby postawić dobry system na tym laptopie. Z góry dziękuję.
 • Helpful post
  IT specialist
  Nie sądzisz chyba że wielokrotne formatowanie dysku uzdrowi go ? Przetestuj RAM Memtestem i zrób testy dysku. Wyniki przedstaw na forum.
 • Level 9  
  Oto wyniki z testu dysku twardego robione programem HD Tune Pro, wersja programu była Trial objęta chyba pełną funkcjonalnością przez 15 dni, więc chyba wszystkie potrzebne testy i jakie były możliwe w programie przerobiłem. Opcją Benchmark niestety nie udało przeprowadzić się testu do końca, wyskoczył jakiś błąd prawie na samym początku, ale na zdjęciu trochę łapło procesu. Także w opcji Random Access pokazał się błąd przy trzecim z etapów danego procesu(przy rozpylaniu zielonych kropek, miały być jeszcze niebieskie"1MB" i turkusowe"Random").
  Reszta opcji przebiegła bez błędów.

  Problem z DELL Inspiro 5160 Problem z DELL Inspiro 5160 Problem z DELL Inspiro 5160 Problem z DELL Inspiro 5160 Problem z DELL Inspiro 5160 Problem z DELL Inspiro 5160 Problem z DELL Inspiro 5160
  Porobiłem jeszcze pisemne treści wyników, jak się mają przydać to proszę powiedzieć to oczywiście wstawie, ale myślę, że to powinno wystarczyć.

  Jeszcze mam pytanie bo jest już późno i nie chce mi się już robić testów ramu, ale coś wcześniej próbowałem się bawić tym programem MemTest na innym komputerze i nie wiem jak z niego dokładnie korzystać, znaczy się nie umiem, albo się nie da ściągnąć z niego diagnostyki jaką wykonał. Wiem, że istnieją dwie wersje jakaś bootowalna i od razu taka co działa spod systemu. To pewnie dokładniejsze wyniki będą z tej bootowalnej, ale czy nie wystarczyłyby wyniki z tej wersji działającej spod systemu? A i może jak są jakieś inne programy do sprawdzania sprawności pamięci ram to poprosiłbym o nazwy bo z tym programem to kiepsko mi się wydaje, chyba że ktoś by mi wytłumaczył :]

  Dzięki z góry za jakąkolwiek odpowiedź.
 • Helpful post
  Level 22  
  Dysk do natychmiastowej wymiany.
 • Level 9  
  No dobrze, w takim razie to wszystko przez dysk, czyli nie muszę sprawdzać pamięci ram?
  A można tak mniejwięcej podać co się stało z dyskiem?
 • Helpful post
  Level 22  
  Dysk twardy laptopa jest bezustannie narażany na wstrząsy, ponadto działające w laptopie mechanizmy bardzo często włączają i wyłączają mechanizmy głowicy, przejścia w stany hibernacji i uśpienia włączają i wyłączają zasilanie HDD. Stąd zużycie dysku laptopowego jest dużo szybsze niż w komputerze stacjonarnym. To wszystko. No może trzeba jeszcze wspomnieć o bardzo złych rozwiązaniach w niektórych kadłubach - tam dodatkowy czynnik - wysoka temperatura przyśpiesza uszkodzenia.

  To tyle.