Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaką zastosować różnicówkę w tym przypadku?

Micoss 06 Lip 2010 23:55 8587 8
  • #1 06 Lip 2010 23:55
    Micoss
    Poziom 17  

Witam wszystkich! Posiadam zabezpieczenie główne przed licznikiem BM 25A, za licznikiem C20. Plan instalacji domu z bezpiecznikami mam rozrysowany w ten sposób:
    1. Gniazda garaż, rolety, brama garażowa, oświetlenie garaż, oświetlenie garaż zewnątrz B16
    2. Pomieszczenie obok garażu (gospodarcze) roleta, światło, gniazdo, kotłownia gniazdo, roleta B10
    3. Światło kotłownia, światło pokój z wyjściem na taras B10
    4. Gniazda pokój z tarasem, rolety B10
    5. Światło łazienka dół, gniazda łazienka, światło korytarz (wyłącznik schodowy), furtka B10
    6. Oświetlenie salon i kuchnia B10
    7. Kuchnia gniazda i rolety B16
    8. Gniazda Salon, rolety 3 okna + wyjście na taras B10

I. Pokój od frontu środek, pokój (lewa strona )od frontu oświetlenie, korytarz oświetlenie schodowe B10
    II. 3 Pokoje od frontu gniazda B10
    III. Klatka schodowa na fotokomórkę, gniazdo korytarz góra, pokój (lewa strona) tył gniazda, łazienka gniazdo, gniazda tył domu pokój, oświetlenie łazienki B16
    IV. Łazienka światło, pokój tył góra światło, pokój od frontu (prawa strona) światło B10
    V. Gniazda siłowe C16
    VI.Kuchnia gniazdo siłowe pod płytę indukcyjną C16

Ja myślałem na d różnicówką 25 A bo i tak w niej najważniejsza jest czułość prądu zadziałania czyli te 30 mA. (Zastosowanie kilku różnicówek ogranicza mi brak miejsca w skrzynce rozdzielczej). A co wy myślicie na ten temat. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi (jeżeli macie jakieś uwagi do zastosowania bezpieczników które wyżej opisałem to też proszę o sugestie) Pozdrawiam Micoss

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 07 Lip 2010 07:25
    kaltron
    Poziom 17  

Witam,
    25A to tyle samo co zabezpieczenie przedlicznikowe więc spokojnie wystarczy, ale nie będzie błędem jeżeli użyjesz większy: 40 lub 63A. Zauważ, że różnice w cenie pomiędzy 25A a 40 i 63 są minimalne. Tak jak napisałeś najważniejszy jest w przypadku różnicówki prąd wyzwolenia, a prąd znamionowy nie może być mniejszy, niż prąd zainstalowanego przed różnicówką wyłącznika nadprądowego.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 07 Lip 2010 08:24
    krzysztofh
    Poziom 29  

Wg mnie projekt nie jest najlepszy.
    Po pierwsze wymieszane obwody oświetleniowe i gniazdowe.
    Brak wydzielonego obwodu pralki.
    To tak bardzo ogólnie bo zabezpieczenia można by przemyśleć od początku.
    W kwestii zabezpieczenia różnicowo-prądowego: zastosowanie jednej różnicówki na cały dom to nieporozumienie. Argument że za mała rozdzielnica? Trzeba wymienić na większą lub dołożyć kolejną. Pomyśl - jak Ci wywali jakiś obwód z powodu upływności cały dom pozostaje bez napięcia. Szczególnie że masz obwody zewnętrzne.
    Wyjeżdżasz na wakacje, wracasz a lodówka i zamrażarka cieplutka. Piec gazowy stoi, a w zimie mało ciekawie. Alarm milczy, bo akumulator dawno się rozładował.
    Wrażliwe obwody powinny być zabezpieczone niezależnymi różnicówkami i posiadać niezależne zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe.
    Do takich należą alarm, piec, obwody zewnętrznego oświetlenia. Generalnie sporo jest do zrobienia w tym projekcie. A co z zabezpieczeniami przeciwprzepięciowymi? One też zajmują trochę miejsca.

0
  • #4 07 Lip 2010 17:05
    Micoss
    Poziom 17  

A jakie to zabezpieczenie przeciw przepięciowe byś mi radził kolego krzysztofh możesz podać jakiś przykład pod moje potrzeby

0
  • #5 07 Lip 2010 18:13
    krzysztofh
    Poziom 29  

Najpierw trzeba przyjrzeć się warunkom przyłączenia. Co dostawca energii w nich napisał, ale na pewno trzeba zastosować zabezpieczenie w klasie B. Jeżeli da się to zamontować w skrzynce licznikowej, tylko trzeba kupić przeciwwydmuchowe, aby nie uszkodzić obiektów w pobliżu.
    Musisz napisać jak jest zrobione przyłącze do domu.
    W rozdzielnicy o ile jest w odległości ok 15m od licznika można zastosować klasę C na każda fazę i szynę N. Dodatkowo w gniazdach, do których są przyłączone wrażliwe urządzenia dać ochronniki klasy D. Można te tez zainstalować w rozdzielnicy. Ale to jest tylko element rozdzielnicy. Jak patrzę na Twój opis projektu to zastanawiam się kto robił projekt instalacji elektrycznej w domu i sam projekt zabezpieczeń. To się nie trzyma kupy. Powinieneś zlecić montaż rozdzielnicy elektrykowi z prawdziwego zdarzenia.

0
  • #6 07 Lip 2010 20:44
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Wypadałoby zacząć od początku, czyli:
    - jaki układ sieci
    - zasilanie 1, czy 3 fazowe
    - czy szyna uziemiająca GSU jest zainstalowana

Dlaczego do gniazd siłowych charakterystyka C, jakim przewodem będą wykonane obwody tych gniazd? Jaka moc płyty indukcyjnej?

Micoss napisał:

(Zastosowanie kilku różnicówek ogranicza mi brak miejsca w skrzynce rozdzielczej)

To koniecznie trzeba dać większą.

0
  • #7 07 Lip 2010 22:18
    Micoss
    Poziom 17  

Na dworze jest skrzynka z licznikiem BM są przed licznikiem i s C20 za licznikiem i z stamtąd idzie do rozdzielnicy przewód 5X6mm kwadrat, na instalację już nie ma wpływu bo są tynki tą rozdzielnicę chyba będzie wymienić na większą tak jak piszecie a co do tej ochrony przeciwprzepięciowej co sądzicie o zamontowaniu tego w rozdzielnicy
    OCHRONNIK PRZEPIĘCIOWY LCTEC-C 4P LC

1
  • #8 07 Lip 2010 22:35
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

I jak tu Tobie pomóc skoro nie odpowiadasz na pytania. Nic nie wiemy o Twojej instalacji oprócz tego, że jest totalnie spartaczona. Zamiast zapoznać się z podstawami wykonywania instalacji "przed", Ty prosisz o radę "po".
    Tyle razy było to wałkowane na forum.
    Kiedy Wy się wreszcie nauczycie czytać.

0
  • #9 08 Lip 2010 09:27
    Akrzy74
    Poziom 39  

Micoss napisał:

Cytat:
    A co wy myślicie na ten temat.

Ja np. myślę, że gdybyś to zlecił komuś kto się na tym zna- lub zapytał przed ułożeniem przewodów (obwodów), to miałbyś wystarczająco dużo miejsca na zainstalowanie niezbędnej aparatury modułowej, a obwody gniazd ogólnego przeznaczenia nie byłyby razem z oświetleniem. O połączeniach wyrównawczych i ochronie przeciwprzepięciowej nie wspominając.
    Moja rada- czytać, czytać i wyciągać wnioski.

0