Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czarny ekran w laptopie. Jak zdiagnozować przyczynę.

Borygo123 07 Lip 2010 01:19 10512 7
 • #1 07 Lip 2010 01:19
  Borygo123
  Poziom 13  

  Witam

  Mam laptopa który nic nie wyświetla na ekranie LCD. Słychać, że pracuje poprawnie i się uruchamia system, ale nic nie widać (nawet ekranów startowych). Obstawiam dwie możliwe przyczyny.

  1. Matryca
  2. Karta graficzna

  i teraz jest problem, bo objawy nie są jednoznaczne. Ekran jest kompletnie czarny i nic nie widać (wiem jak wygląda matryca z uszkodzonym inverterem - to nie to). Podłączałem do zewnętrznego monitora i nie mogłem uzyskać obrazu (to sugeruje uszkodzoną kartę graficzną). Jednak moim zdaniem, gdyby była uszkodzona karta graficzna to laptop nie powinien się uruchomić (powinien zacząć piszczeć lub coś w tym stylu). To by sugerowało, że grafika pracuje poprawnie.
  Pytanie. Jak można sprawdzić matrycę. Jeśli ona będzie dobra to będzie wiadomo, że uszkodzona jest grafika. Do dyspozycji mam miernik, lutownicę, śrubokręt i dwie ręce.

 • #2 07 Lip 2010 01:35
  duży
  Poziom 13  

  Kluczowe pytanie: czy słychać "piknięcie" potwierdzające przejście POST'u. Jeżeli nie, to masz tylko wrażenie,że system się ładuje. Potwierdza to brak obrazu na zewnętrznym monitorze. Czy aby na pewno przęłączyłeś obraz na zewnętrzny monitor? Różnie to bywa na różnym sprzęcie, ale zazwyczaj Fn+F5.

 • #3 07 Lip 2010 02:11
  Borygo123
  Poziom 13  

  Słychać wyraźnie windowsowe tra da da dam :) Na klawiaturze jest wyraźne oznaczenie którą kombinacją się przełącza na zewnętrzny monitor (Fn+F5).

 • #4 07 Lip 2010 07:40
  Yansen
  Poziom 22  

  W jaki sposób podłączyłeś zewnętrzny monitor?
  Prawidłowe działanie to przypięcie monitora i uruchomienie laptopa - nie odwrotnie.

 • #5 07 Lip 2010 10:28
  duży
  Poziom 13  

  Borygo123 napisał:
  Słychać wyraźnie windowsowe tra da da dam :) Na klawiaturze jest wyraźne oznaczenie którą kombinacją się przełącza na zewnętrzny monitor (Fn+F5).

  My swoje, a ty swoje. Nie odpowiadasz na pytania, nie podajesz o jaki sprzęt chodzi, a niby szukasz pomocy.
  Ponawiam kluczowe pytanie: czy słychać "piknięcie" potwierdzające przejście POST'u. Te dźwięki mogą mieć zupełnie inną przyczynę.
  Dalej, tak jak pisze Yansen; są sprzęty, które automatycznie wykrywają zewnętrzny monitor i sprawdzają czy on jest, a są takie, które przełączają sygnał "w ciemno", jak im ustawisz.
  Jeżeli nie podasz potrzebnych danych będziemy tu mieli zgadywanke nie pomoc, albo miejsce prowadzenia wykładów, a nie o to tu chodzi.
  Sorry, nie obrażaj się, ale nikt z nas nie jest Merlinem żebyśmy wiedzieli co i w jakim stanie leży u ciebie na biurku.
  (no i masz zupełnie zbędny wykład)

 • #6 07 Lip 2010 12:47
  Borygo123
  Poziom 13  

  Nie każdy laptop daje sygnał po przejściu POST. To raz. Jeśli słyszysz windowsową melodyjkę startową to znaczy, że ten test przeszedł inaczej stał by i czekał, piszczał itp. Model laptopa nie ma znaczenia ale go podam Toshiba Satelite P100-221. Chodziło mi o rozróżnienie czy padła matryca czy karta graficzna.
  Dziś rano wpadłem na pomysł jak to zdiagnozować. Mam u siebie przygotowany spersonalizowany program typu VNC (exec który łączy się z moim komputerem po uruchomieniu). Zrobiłem płytę startową i umieściłem pliczek w automatycznym starcie na płycie CD. Odpaliłem i zadziałało. Ekran był w minimalnej rozdzielczości z cudami wyświetlonymi na nim. Wniosek to padła karta grafiki. Jest niestety zintegrowana na płycie, czyli płyta do wymiany.
  Dziękuję piszącym w wątku za chęci niesienia pomocy.

 • #7 07 Lip 2010 13:00
  Yansen
  Poziom 22  

  Skoro już tak zrobiłeś to dla porządku przejrzyj logi, jeśli grafika nie działa - system nie będzie mógł załadować sterowników i wpisze to do loga.

 • #8 07 Lip 2010 18:48
  Borygo123
  Poziom 13  

  Nic na nim się nie da zrobić. Po prostu mało co widać. Z reszta decyzja już podjęta. Laptop idzie na części.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME