Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c?

07 Lip 2010 13:22 4891 22
  • Poziom 8  
    Witam. Poszukuję speca od renowacji/regeneracji kolumn głośnikowych Thomson/Tonsil zg40c z membraną bierną w okolicach Bydgoszczy. Chodzi tylko o naprawy techniczne (bez poprawiania stanu wizualnego). Ogólnie kolumny grają bardzo ładnie, głęboko i czysto lecz jest parę mankamentów. Jedna z kolumn nie wytrzymuje niskich tonów przy dużej głośności i ma wgniecioną kopułkę w głośniku średniotonowym, który był chyba klejony. Zna ktoś fachowca z Bydgoszczy? Orientujecie się może ile, mniej więcej, wyniesie mnie taka nieduża naprawa? W ostateczności zawiozę je do Wrześni ale wolałbym znaleźć kogoś na miejscu.
    Z góry dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam,
    Prezes.

P.S.

Jestem nowy na forum, więc jeśli wybrałem złą podkategorię dla wątku, to proszę o przeniesienie do właściwej.
  • Poziom 25  
    Co masz na myśli pisząc "Jedna z kolumn nie wytrzymuje niskich tonów przy dużej głośności"?
    Wgnieciona kopułka to pikuś, a klejony zależy w jakim stopniu jeśli stwierdziłbyś, jeśli nie stwierdziłbyś, że gra przez to inaczej, trzeszczy wtedy można by się tym martwić.
    Co do Wrześni, pisałeś tam e-mail? ZG40C są na tyle starymi kolumnami, że wątpię aby mieli do nich części, wtedy jedyną opcja pozostanie allegro, co jakiś czas trafiają się tam głośniki do tych kolumn.
  • Poziom 8  
    Słychać jakby przesterowanie przy uderzeniach (np. stopa perkusji, etc.) Nie ma kogoś w Bydgoszczy, kto by się tym zajął? Klejony był bo widać zmieniony odcień membrany przy zawieszeniu (na całej długości okręgu). Tak jakby ktoś to jakimś badziewnym klejem potraktował.

Dodano po 2 [minuty]:

Maila do Wrześni pisałem ale nie dostałem odpowiedzi. Mogłem mieć nieaktualny adres. Zaraz tam dzwonię. A trzeszczeć, chyba nie trzeszczy. Nie chciałbym po prostu, żeby się to za chwilę rozpadło. Za ładnie gra:)
  • Poziom 25  
    W sprawie średniotonowego wygląda jakby ktoś chciał zabezpieczyć bo przed rozerwaniem w tym miejscu, mógłbyś zamieścić jego zdjęcie.
    Co do zniekształceń niskich tonów najpierw zamień kolumny miejscami żeby sprawdzić czy to aby nie wina wzmacniacza. Jeśli nadal będzie zniekształcać ta sama kolumna przełóż GDN'a ze sprawnej i ponownie sprawdź.
  • Poziom 8  
    Póki co, nie ma mnie na miejscu. W sobotę powinienem móc zrobić zdjęcia. Sądzę, że to nie wina wzmacniacza, ale jak tylko wrócę do mieszkania, to podepnę kolumny pod nowy nabytek (HK 3250) i sprawdzę w różnych konfiguracjach.

Dodano po 3 [minuty]:

P.S. Pytanie o specjalistę od regeneracji w okolicach Bydgoszczy dalej aktualne.
  • Poziom 35  
    Daj zdjęcia, i zaznacz co je boli, wtedy może coś wymyślimy.
    Warto byłoby napisać jakie to kolumny 40C ile??? ma to znaczenia bo natłukli tego sporo, dalej warto wspomnieć jaka impedancja, fachowcem się nie czuje, ale trochę tonsila już robiłem i wiem czym to "śmierdzi" za przeproszeniem.
    Ale do Bydgoszczy pewnie mam tyle samo co Ty do Wrześni, reszta jak by co na pw.
  • Poziom 8  
    Wychodzi na to, że to 8Ω. Udało mi się wyjąć tylko głośnik wysokotonowy. Reszta stawiała opór a ja nie chcę niczego popsuć. Nie mogę doszukać się na nich żadnego napisu typu Unitra, Tonsil, etc. Nawet symbolu zg40c nie ma, choć to niewątpliwie ta konstrukcja. Oto kilka fotek. Niestety telefonowe i do tego musiałem wysyłać mmsem bo nie mam bluetooth'a, więc jakość jest kiepska. Na tabliczce z tyłu kolumny (tej z nieczytelnego zdjęcia z niebiepskim drukiem) można przeczytać nazwę: AGFA-GEVAERT Dalej są różne parametry. Jeśli to dużo powie, to mogę przepisać całą tabliczkę.

Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c?
    Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c?
  • Poziom 25  
    Średniotonowy wygląda na to, że ma wzmocnione zawieszenie i z tego co widzę oba tak mają, podobnie miały GD 20/20 ja bym to zostawił w spokoju. Za to wysokotonowy jest zmieniony, oryginalnie był GDWK 9/40, jak na jego tle wypada 11/100 nie wiem bo go nie słyszałem.
    Bez wyciągania głośników nic nie uda Ci się zrobić, wsadź śrubokręt między kosz, a skrzynię i podważ.
  • Poziom 8  
    Próbowałem już podważać ale bardzo mocno siedzą. A jak podważyłem średniotonowy, to zaczęła się rwać jego membrana. Okazało się, że za średniotonowym umieszczona jest jakaś duża plastikowa tuba. Jak to jest z tym producentem? Ile to ma wspólnego z tonsilem?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 21  
    Co do wgniecionych kopułek głośników to wystarczy sprawdzona metoda chwilowego wessania odkurzaczem i jest tak jak być powinna :D , w niejednych kolumnach tak robiłem.
  • Poziom 8  
    Więc może poczułem rwący się poliuretan. Po prostu czułem, że coś się rwie. Jeśli chodzi o Agfę, to sam z ciekawości poszperałem w sieci i wpadłem na stronę firmy zajmującej się akcesoriami medycznymi. Co taka Agfa mogła mieć wspólnego z Thomsonem a co Thomson z Tonsilem i kolumnami zg40c? Potrafi ktoś rozszyfrować, jaka to wersja tych kolumn?

Później spróbuję wyciągnąć kopułkę odkurzaczem ale to chyba tylko półśrodek. Przecież płaszczyzna kopułki i tak będzie dalej złamana w miejscach zagnieceń.
  • Poziom 8  
    Ależ mnie Koledzy "pchnęliście" do działania;) Poniżej zamieszczam zdjęcia:
    - kopułki głośnika średniotonowego zregenerowanej odkurzaczem w dwie sekundy
    - bebechów głośnika średniotonowego (m. in. tuby, w której ów głośnik się znajdował - kosz głośnika połączony był z tubą gumową uszczelką; na klej; i to właśnie wziąłem za dźwięk rwanej membrany podczas wspomnianej wcześniej próby wyjęcia tegoż głośnika. Tuba zamknięta wyłożona gąbką - widać na zdjęciach. Napis na głośniku średniotonowym to GD 12/5*** ciąg dalszy nieczytelny ale głośnik 5W, 8Ω (chyba)
    - gumki między tubą a głośnikiem GD, którą porwałem w jednym miejscu
    - tyłu głośnika niskotonowego (GDN 25/40/1 8Ω) - zdjęcie robione telefonem bez wyjmowania głośnika ze skrzyni. Próbowałem na wszystkie możliwe sposoby ale nie da się wyjąć tego głośnika. Nie ma powodu, żeby był wklejany a jednak siedzi, jakby wyrósł z tej obudowy.
    - membrany biernej nie udało mi się sfotografować ani wyjąć.
    Więcej nie grzebię bo popsuję.

Głośniki średniotonowe i niskotonowe mają logo Unitry i Tonsila oraz napis "Made in Poland", a wysokotonowe nie (tylko oznaczenie cyfrowo-literowe). Czy to znaczy, że wysokotonowe są "kombinowane" - zamienione na nieoryginalne a reszta jest jak Pan Bóg przykazał? Czy przy renowacji warto zamienić domniemany nieoryginalny wysokotonowy głośnik na oryginał (jeśli tak, to jaki)? Czy w obliczu tych danych ktoś może stwierdzić, jaki to model zg40c/? ?

Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c? Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c?Gdzie w Bydgoszczy zregeneruję kolumny zg40c?
  • Poziom 8  
    Myślę, że ze szczelnością nie będzie problemu. Wszystkie pierścienie są na miejscu a i obudowa wygląda na dosyć niesfatygowaną.
    A jak to jest z tym głośnikiem wysokotonowym? Zmieniać, czy nie zmieniać na głośnik o innych, bardziej oryginalnych, parametrach?

Dodano po 14 [minuty]:

Pytanie dodatkowe. Rozmawiałem właśnie z panem z Tonsila we Wrześni i stwierdził, że głośnika średnio-tonowego typu GD już mi na pewno nie zmienią ani nie zregenerują. Czym najlepiej taki głośnik zastąpić, czy ewentualnie regenerować na własną rękę? Są do tego jeszcze materiały? Jeśli chodzi o niskotonowy, to mogą mieć a mogą nie mieć 25/40/1. Czy w miejsce tego głośnika można po prostu wstawić 25/40/3? Jak by to się miało do współpracy z membraną bierną?
  • Poziom 8  
    Pogadałem z panem z Tonsila we Wrześni i dowiedziałem się, że nie mogą mi pomóc. Nie mają już części do GDN 25/40/1 ani do GD 12/5/2 a wysoko-tonowe były już wymieniane i wg mnie działają dobrze. Ma ktoś pomysł na zamiennik dla głośnika niskotonowego? Jak znaleźć szczegółową charakterystykę głośnika GDN 25/40/1 (parametry Thiele’a-Smalla)? Wiem, że nie zastąpi go GDN 25/40/3 ze względu na rozbieżność parametrów. W tym wypadku zgodność parametrów z głośnikiem oryginalnym jest szczególnie wymagana ze względu na konieczność poprawnego wzbudzania membrany biernej UB25. Użyłem forumowej wyszukiwarki lecz niestety niczego nowego się nie dowiedziałem. Jakieś pomysły?
  • Poziom 18  
    Jeżeli głośnik niskotonowy jest cały, to wg mnie jedyne co mogło się stać to odkleił się resor dolny głośnika (żółty) od karkasu cewki. Wystarczy to umieścić w odpowiednim położeniu i posmarować połączenie budaprenem, co do GD 12/5 to co z nimi jest nie tak? Spalone są? Jeżeli głośniki są sprawne to jaki jest sens to wymieniać? Nie za bardzo rozumiem tego że nie możesz odkręcić głośników. Przecież kosz jest stalowy, a buda ze sklejki... w czym problem? Co do głośników średniotonowych to ostatnio widziałem charakterystykę i gdm'a i gd 12/8 i różnią się one od GD12/5. Nie wiem jaka jest zwrotnica w zg40c, ale jeżeli średnie częstotliwości są filtrowane przez jedną cewkę i kondensator to polecam GD 12/8, będzie to na plus dla kolumny.
  • Poziom 8  
    Głośnik niskotonowy z zewnątrz wygląda na cały. Zresztą te zawieszenia materiałowe są chyba dość trwałe. Wygląda trochę jakby kopułka mu się odklejała (ale nie była nigdy wciśnięta). Czym to przykleić? Jeśli chodzi o zwrotnicę, to >>tutaj<< jest co nieco o sprawie. Głośniki niskotonowe nie dają się wyciągnąć. Odkręcam cztery śruby, zdejmuję pierścień i w żaden sposób nie można ich wyjąć. Podważałem, wypychałem od tyłu (za magnes) ale nie szło. Choć miałem trudny dostęp przez otwór po głośniku średnio i wysoko-tonowym. Ktoś to chyba niepotrzebnie wklejał. Jak to wyciągnąć? Średnio-tonowe grają i są sprawne. Zastanawiam się, czy ten z wciśniętą kopułką trochę nie charczy ale zmylać może problem z GDN-em (i na odwrót zresztą też).
  • Poziom 8  
    Podklejenie kopułki załatwiło wszystkie problemy. Wielkie dzięki wszystkim za pomoc. Dużo się dzięki Wam dowiedziałem o głośnikach. Pozdrawiam.

Dodano po 1 [minuty]:

P.S. W Bydgoszczy regeneracją głośników zajmuje się firma SoundLight (czy jakoś tak) na Piotra Skargi w bramie. Na szczęście nie musiałem korzystać z ich usług.