Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optosensor w Boschu - co to jest?

piokrza 07 Lip 2010 16:49 4575 2
 • #1 07 Lip 2010 16:49
  piokrza
  Poziom 27  

  Czy wie ktoś co to jest i na jakiej zasadzie działa czujnik optosensor w zmywarce logixx bosch?

  0 2
 • #2 07 Lip 2010 21:05
  Andrzej G
  Specjalista AGD

  Jest to optyczny czujnik badający czystość (przezroczystość) wody, który podaje informację do komputera, a ten dostosowuje odpowiednio parametry automatycznego programu myjącego.

  0
 • #3 06 Kwi 2011 16:04
  piokrza
  Poziom 27  

  Opisywany przez Ciebie czujnik to sensor zmętnienia wody badający ilość zawiesiny i regulujący intensywność cyklu zmywania (czas, temperatura, ilość wody), do stopnia zabrudzenia wody.

  Mi chodziło o nazwę własną firmy Bosch - "Opto sensor", ale już znalazłem odpowiedź na swoje pytanie :D

  System ten stosowany jest m.in. w zmywarce wolnostojącej Logixx Bosch'a, 60-cm, biała. Jest to czujnik optyczny zainstalowany na wewnętrznej stronie drzwi, który składa się z diody IR która z jednej wpuszcza promienie do środka zwiniętej w pętlę rurki/światłowodu(?) z "tajemniczego materiału" (pewnie jakiś patent firmowy). Z drugiego końca rurki znajduje się sensor/odbiornik podczerwieni. Całość jest umieszczona za plastikową, przezroczystą, zdejmowaną do czyszczenia pokrywką. Woda spływająca po drzwiach dostaje się poprzez grzebień zabezpieczający (przed drobinkami np. jedzenia) do środka. Wewnątrz jest trochu miejsca na skumulowanie wody. Następnie woda wypływa poprzez mały otwór poniżej osłony. Gdy woda jest "miękka" (brak jonów wapnia i magnezu w wodzie) strumień podczerwieni odbijając się wewnątrz światłowodu dochodzi do jego końca - odbiornika bez ubytku na sile sygnału. Jeśli natomiast woda jest "twarda" - jony wapnia/magnezu 'osadzając' się na zewnętrznej stronie rurki powodują "wydostawanie" się wiązki podczerwieni na zewnątrz i osłabienie sygnału docierającego do odbiornika. To daje z kolei informację o stopniu twardości wody do układu regulacji dozowania soli, zwanego 'Aqua Mix' - nie ma konieczności ustawiać ją ręcznie (tylko uzupełniać dozownik soli gdy zaświeci lampka). System ten pozwala jeszcze bardziej zaoszczędzić sól niż sam system 'elektronicznej regeneracji' który zmywarka ta również zresztą posiada. Ponadto chroni przed błędnym ustawieniem dozowania (zbyt dużym lub zbyt małym), które nie rzadko skutkuje np. korozją szkła.

  Warto nadmienić że pierwszym systemem regulacji dozowania soli było mechaniczne dozowanie/regulacja w zbiorniku. Zmywarka w ten sposób dozowała ilość soli przy każdym cyklu regeneracji wymiennika jonowego, zależnie od ustawienia dozowania na pokrętle, ale już niezależnie od rzeczywistego stanu wymiennika czy stopnia "twardości" samej wody w sieci wodociągowej (twardość wody, według niektórych źródeł, może się zmieniać).

  'Elektroniczną regenerację' wprowadzono w modelach sterowanych elektronicznie (zmywarki Bosch'a ). Jest to drugi system udoskonalenia dozowania soli. Stopień "twardości" ustawiany jest tu ręcznie, ale już na wyświetlaczu/diodach za pomocą przycisków i może być bardziej dokładny (więcej stopni regulacji = bardziej sprecyzowane przedziały). Zmywarka dozuje sól do zadanego stopnia "twardości" wody ustawionego przez użytkownika, ale posiada ponadto czujnik i jeśli wymiennik nie wymaga regeneracji, bo np. woda w kranie okazała się na tyle "miękka", że nie zdołała jeszcze w pełni wykorzystać właściwości wymiennika do oddania jonów wapnia, wtedy proces regeneracji jest pomijany. W ten sposób oszczędzana jest znaczna ilość soli, bo nie koniecznie jest ona dozowana za każdym razem.

  Ostatni typ to ten z wątku. Zmywarka oprócz systemu 'elektronicznej regeneracji' opisanego powyżej ma również czujnik twardości wody, zwany 'Opto Sensor'. W ten sposób wyeliminowano konieczność ręcznego nastawiania stopnia "twardości" wody (co łączy się z kupowaniem testów bądź dzwonieniem po stacjach uzdatniania wody i pytaniem jaka ta woda jest "twarda"). Dodatkowo parametry dozowania są cały czas aktualizowane i ustawiane bardziej precyzyjnie i dokładnie bo zmywarka na bieżąco kontroluje stopień twardości wody w sieci wodociągowej. Oszczędzana jest sól i chronione jest szkło przed matowieniem.

  Źródło: http://www.bosch-bt.ru/livingbosch/kitchen/container2/article2064/

  Poniżej zdjęcia przedstawiające czujnik 'Opto Sensor' (kliknij na niego by powiększyć).
  Optosensor w Boschu - co to jest?

  Optosensor w Boschu - co to jest?

  1