Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o pomoc w stworzeniu płytki ze schematu - DAC

qscgu 07 Lip 2010 16:54 13817 40
  • #1 07 Lip 2010 16:54
    qscgu
    Poziom 34  

Witam.

Trochę czasu mi zajęło szukanie powyższych elementów i tak się składa że znalazłem schemat takiego DACa (wszystkie powyższe elementy mogę mieć za dobrą cenę). Mianowicie Lampucera MAXI.

Próbowałem odtworzyć ten układ z dwóch źródeł.
    Tutaj znalazłem CS8416: Link
    Z CS8416 zrobiłem z pomocą karty katalogowej CS4398.

Usunąłem układ zasilający bo będzie na osobnym schemacie i płytce.
    Muszę go też zaprojektować od nowa bo chce też nim zasilać układ z atmegą ale to oddzielna sprawa.

Tutaj znalazłem 8421 Link

No i wziąłem się do przerabiania i tworzenia.

Usunąłem elektryczne wejścia SPDIF ponieważ nie są mi potrzebne oraz podjąłem próbę złączenia układów i wyszło mi coś takiego jak w załączniku. Mam tylko 2 pytania odnośnie samego schematu:
    1. Czy potrzebny jest zewnętrzny rezonator kwarcowy dla układu upsamplingującego skoro on jest podobno asynchroniczny?
    2. Czy do wybierania trybu można użyć microswitcha czy jednak nie można zostawić pustych pinów M0-M3? (Tzn czy muszą być dopięte do masy jeśli nie ma zasilania)

Mam też nieodparte wrażenie, że obudowa do DAC'a się nie zgadza. Tutaj są jakie powinny być:
    CS8416 obudowa:28SOIC
    CS4398 obudowa:28TSSOP
    CS8421 obudowa: 20TSSOP
    A na płytce wychodzi mi że 28 SOIC jest taki sam jak 28TSSOP.

Mój schemat (w załączniku) to połączenie dwóch schematów DACów jakie znalazłem:
    Lampucera Maxi oraz Opensource DAC (w załącznikach tutaj oryginalny Link).

Bardzo proszę o pomoc w zaprojektowaniu płytki pod to ew jeśli jakiś błąd by się znalazł to poprawkę. Starałem się jak najdokładniej zrobić mój schemat i powinno być ok.

Usiłowałem stworzyć płytkę PCB zatrzymuje się na 38% niezależnie od tego jak to układam :(

0 29
  • #2 07 Lip 2010 18:05
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 07 Lip 2010 18:18
    qscgu
    Poziom 34  

Tak usiłowałem to zrobić autorouterem, żeby chociaż trochę sobie pomóc ale wychodzi dosłownie absolutny szajs.

Zanim zrobię płytkę absolutnie ręcznie chciałbym rozwiać moje wątpliwości bo szkoda pracy jakby się później okazało że obudowa nie jest dobra albo jest błąd w schemacie.

Tutaj jest schemat w png:

Ogólnie całość nie jest trudna ale zostało to złożone z dwóch trochę różnych schematów i może się okazać że jest gdzieś błąd.

0
  • #4 07 Lip 2010 22:58
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 08 Lip 2010 14:51
    qscgu
    Poziom 34  

Tak chce go użyć bo widziałem go we wszystkich projektach DACów. Zawsze mogę go ustawić do prędkości nominalnej w razie czego.

Czy to jest audiofilskie czy nie to można by polemizować bo ja raczej jestem zdania, że faktyczny wpływ na jakość dźwięku ma sam DAC i elementy za nim a nie jakiś rezystor w torze cyfrowym. Jedynka jest jedynką a zero zerem. Interpolator jakim jest CS8421 raczej powinien w najgorszym wypadku zachować taką samą jakość dźwięku jak oryginał.

Dlaczego nie chce używać schematów od Cirrusa - a no dlatego że jak patrze na te wszystkie kity DIY DACów to widzę praktycznie ten sam schemat a co za tym idzie - sprawdzony i złożony wielokrotnie. Setki stron rozmowy o ich budowie i mnóstwo zainteresowanych jednak bardziej mnie przekonuje niż schemat od samego Cirrusa

Jeżeli chodzi o sekcję masy to planowałem albo przynajmniej miałem taką nadzieję, że wcale nie będę musiał jej łączyć z masą cyfrową ale jeżeli będzie trzeba to faktycznie postaram się ją połączyć tylko w jednym punkcie i zachować minimum masy analogowej na tym kawałku PCB.

Sekcja zasilająca będzie złożona z 3 części tak jak na schemacie open source. Użycie LM317 to całkiem dobry pomysł bo mogę mieć te regulatory 5szt za 4zł.

Kolejną sprawą jest obudowa CS4398. Jestem na 99% pewny że jest zła. Sprawdziłem w datasheetach i każdy z tych scalaków ma inne wymiary.
    Zwracam się do was z pytaniem:
    Czy muszę od nowa cały element utworzyć czy da się wstawić tam po prostu inny wariant obudowy?
    Jeśli muszę stworzyć inny to skąd wziąć obudowę 28TSSOP (Tzn jaki element w bazie eagle ma taką samą żebym nie musiał tworzyć obudowy od nowa?)

EDIT2:

Załączam wersję bez upsamplera, tym razem z nieudaną próbą ułożenia tego na boardzie.

CHYBA sobie poradziłem z obudową, ale bardzo proszę jeszcze obejrzeć.

0
  • #6 08 Lip 2010 17:58
    Bonkot
    Poziom 39  

Witam
    Jeśli jesteś pewny poprawności schematu ( a widzę, że jeszcze nie do końca jesteś przekonany), bo typy obudów - to inna sprawa, mogę spróbować zaprojektować ci płytkę. Ale musi to być ostateczny schemat, bo projekt nie należy do łatwych, a poprawki przeważnie więcej zabierają czasu niż projektowanie "od nowa".
    Pozdrawiam.

0
  • #7 08 Lip 2010 18:14
    Lukas-miszcz
    Poziom 18  

Schemat zawiera takowy błąd-siec oznaczona jako AGND ma
    przypisaną nazwę VCC i taką samą nazwe ma siec VA5V???

Pozdrufki:D

0
  • #8 08 Lip 2010 18:47
    qscgu
    Poziom 34  

właśnie tych pinów zasilania nie jestem pewien. Pokaże to obrazkowo:

Tu jest oryginalny schemat SPDIF recivera

Jak widać usunąłem z niego wejście COAX. Tutaj raczej pomyłek nie powinno być bo gość to złożył i działa. http://www.pavouk.org/hw/spdifdac/en_index.html

Następnie wyciągnąłem sobie elementy CS z tego projektu http://diy.atakama.pl/adc_cirrus/
    i stworzyłem DACa na tamtejszej obudowie, w załączniku cirrus-3 to wynikowa biblioteka z dodanym CS4398. Numeracja pinów taka jak w nocie katalogowej więc jeśli obudowa TSSOP28 to to samo co TSSOP28L to powinno być dobrze.

Na podstawie 199$ High End DAC_Schematic_Rev0.1.pdf który załączyłem wyżej połączyłem te dwa układy.

I jestem pewien, że nie wiem jak te sieci działają w eagle, owszem 'NAZWY' powinny się zgadzać ale na jakiej podstawie on je łączy ze sobą??

0
  • #9 08 Lip 2010 22:34
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 08 Lip 2010 23:39
    qscgu
    Poziom 34  

Rezystory chciałbym żeby były SMD bo mam czym to lutować i mam mnóstwo rezystorów 0805. Także mogę sobie nawet je sparować w razie czego.

Kondensatory raczej zwykle czyli elektrolity, ceramiczne oraz jeśli będzie taka potrzeba to inne np tantalowe.

Chciałbym płytkę rozwiązać na 1 warstwie bo mam dużo laminatu 1 stronnego. Rozmiar w zasadzie nie gra roli, ale tam też nie ma specjalnie dużo elementów więc śmiało można to upchnąć na stosunkowo niewielkim obszarze.

Dzięki za link, przejrzę jak będę projektować płytkę zasilania.

Nie spieszę się ale chciałbym to wykonać w możliwie krótkim czasie, nie lubię planować zbyt długo.

Nie jestem przekonany do materiałów firmowych ponieważ słyszy się stwierdzenia typu: poprawa po fabryce.

Jestem na 90% przekonany że wykonany przez zapaleńców schemat będzie lepszy niż zrobiony "przez fabrykę".

0
  • #11 09 Lip 2010 00:11
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 09 Lip 2010 00:59
    qscgu
    Poziom 34  

Gdzie jest ten błąd bo nie widzę??

Jeżeli chodzi o ułożenie elementów to w zasadzie nie gra roli, jedynie dobrze by było żeby Toslink byłhttps://www.elektroda.pl/rtvforum/posting.php?mode=reply&t=1712061 na jednej ze stron na której nie będzie innych złącz.

0
  • #13 09 Lip 2010 08:43
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 09 Lip 2010 11:49
    Lukas-miszcz
    Poziom 18  

No i czy chcesz żeby masa analogowa była połączona z cyfrową...bo wg.
    schematu masy są połączone i z tego co zrozumiałem to rezystory mogą
    być w SMD ale kondensatory chcesz już wszystkie przewlekane czy też SMD?
    Pozdrufki:D

0
  • #15 09 Lip 2010 15:16
    qscgu
    Poziom 34  

Wreszcie się zorientowałem na jakiej podstawie on łączył te sieci. Po prostu symbolami a myślałem wcześniej, że nazwami. Teraz poprawiłem wszystko i masa analogowa ma osobny symbol i każde oznaczenie zasilania tez ma osobny symbol.

Rezystory najlepiej SMD 0805 bo mam mnóstwo i mogę nawet parować.
    Kondensatory najlepiej zwykłe ceramiczne, elektrolity albo inne jeśli to będzie wymagane.

Powiedzcie mi jeszcze czy selektory trybu DACA czyli M0-M3 mogą wisiec w powietrzu czy muszą być podłączone do masy? Bo jeśli muszą to zworki nie zdadzą egzaminu (zmieniłem z microswitcha).

Poprawiłem też schemat przerabiając go bardziej pod schemat tego OpenDAC'a.

EDIT:

Nowy schemat tym razem z użyciem DIR9001 a to dlatego że akurat mam te scalaki.

Bardzo proszę o zaprojektowanie płytki, powinno być wszystko w porządku tym razem. Schodzi oczywiście o spdif_dac3.zip

0
  • Pomocny post
    #16 12 Lip 2010 00:07
    marco47
    Poziom 41  

Kolego qscgu

Przykładowe rozmieszczenie elementów na płytce PCB 60x33mm

Schemat jest trochę przerobiony, dokładnie go przestudiuj czy w takiej wersji Tobie pasuje. Zamiast wyłączników zastosowałem pady które łączysz cyną.

Proszę o pomoc w stworzeniu płytki ze schematu - DAC Proszę o pomoc w stworzeniu płytki ze schematu - DAC Proszę o pomoc w stworzeniu płytki ze schematu - DAC Proszę o pomoc w stworzeniu płytki ze schematu - DAC

1
    Załączniki:
  • #17 12 Lip 2010 00:25
    qscgu
    Poziom 34  

BOOOOOSKO.

Wielkie dzięki, teraz mam przynajmniej jakąś odnośnie.
    A czy problemem było by też zrobienie wersji z DIR 9001 czyli spdif_dac3.zip którego zamieściłem post wyżej?

0
  • Pomocny post
    #18 12 Lip 2010 00:55
    marco47
    Poziom 41  

Nie było mnie przez tydzień dlatego nie widziałem nowego schematu a ten miałem już wcześniej przygotowany dlatego taki wkleiłem.
    Wersję z DIR 9001 to dopiero za tydzień bo znowu będę na wyjeździe.

0
  • #19 12 Lip 2010 01:21
    qscgu
    Poziom 34  

Spróbuję jeszcze sam coś sklecić, może na podstawie tego co zrobiłeś uda mi się zmontować DIR9001, jakby mi się nie udało to dam znać.

W każdym razie wielkie dzięki.

0
  • Pomocny post
    #20 12 Lip 2010 08:55
    marco47
    Poziom 41  

Jeżeli używasz biblioteki elementu DIR9001 którego nie ma w typowej bibliotece Eagla to powinieneś go zamieścić razem ze schematem. Można wtedy uzupełnić swoją o nowy element, ewentualnie wprowadzić niezbędne poprawki.

0
  • #23 16 Lip 2010 15:56
    qscgu
    Poziom 34  

Dyskusję na temat przetwornika DIR9001 przeniosłem do osobnego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8298742

Ten wątek chciałbym poświęcić jednak kombinacji
    CS8416
    CS4398

Ponieważ kolega prosił mnie o wykonanie takiego przetwornika a ja już nie mam więcej DIR9001 to dla niego zrobię na CS8416 które mogę mieć za dość niską cenę 16zł.

Jednak brakuje mi w tym schemacie OP-ampów tak jak w moim projekcie (chciałem najpierw wykonać je na osobnej płytce ale doszedłem do wniosku że lepiej by było je umieścić na tej samej)
    oczywiście to żaden problem przerobić starszy schemat i wieczorem go tu umieszczę.

0
  • #24 17 Lip 2010 00:33
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 17 Lip 2010 00:40
    qscgu
    Poziom 34  

Są tylko 2 wersje

1 wersja to jest spdif_dac3 i ona jest oparta na odbiorniku DIR9001 (link do tematu post wyżej) I ten DAC będzie dla mnie.

2 wersja to jest to co jest wyżej i co marco47 mi zaprojektował rozmieszczenie bardzo dobre teraz wystarczy tylko dodać OP ampy. I dyskusja o tym jest w obecnym wątku - ten DAC będzie dla kolegi.

Tak więc podsumowując są 2 wersje które różnią się jedną kością odbiornikiem i dekoderem SPDIF.

0
  • #26 21 Lip 2010 01:17
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 21 Lip 2010 02:37
    qscgu
    Poziom 34  

Czy mógłbyś konkretniej o tych stabilizatorach nisko-szumnych?
    Chodzi ci konkretnie o sekcję zasilania? Jeśli tak to polecano mi LM317

A filtr dolnoprzepustowy po co? Rozumiem że 'dolno' oznacza w tym wypadku poniżej 20khz tak?

A jeśli chodzi o wzmacniacz sygnału to czy nie wystarczy taki układ jaki zastosowałem przy drugim DAC'u ?

Tak było w openDacu i lampucerze.

0
  • #28 21 Lip 2010 10:45
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #29 21 Lip 2010 14:39
    qscgu
    Poziom 34  

Ale spokojnie, na testy i doprowadzanie tego wszystkiego do dobrej jakości będzie jeszcze czas, na razie chce prawie, że skopiować gotową konstrukcję.

Na początku chciałbym to zaprojektować i złożyć. Potem będę testował różne elementy, rezystory i kondensatory. Jeśli nie usłyszę różnicy to nie będę się w to bawił dalej.

Do testu dalszego mam muzykę w bezstratnych formatach i grado SR60.

0
  • #30 21 Lip 2010 15:48
    236759
    Użytkownik usunął konto