Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić porównanie kolumn w dwóch plikach excel??

2010712 07 Lip 2010 20:34 8353 4
  • #1 07 Lip 2010 20:34
    2010712
    Poziom 17  

witam,
    Mam pewien problem dotyczący porównywania kolumn w excelu, mianowice:
    Dla łatwiejszego zrozumienia mojego problemu posłużę się przykładowymi skrótami.
    Kolumny w pierszym pliku excel mają nazy A oraz B i każda ma 100 wierszy.
    Kolumny w drugim pliku mają nazwy A,C,D również każda o 100 wierszach.
    Chciałbym sprawdzić, który wiersz z kolumny A z pliku pierszego będzie taki sam w pliku drugim w kolumnie (innymi słowy sprawdź 100 wierszy z każdym z osobna z drugiego pliku). Jaśli takie same się pojawią to stwórz tabelę/arkusz/plik xls posiadającą kolumnę B,C,D.

Z góry dziękuję za jakiekolwiek cenne wskazówki
    pzdr

0 4
  • #2 08 Lip 2010 17:09
    marek003
    Poziom 40  

Samo sprawdzenie nie wchodząc w makra to
    Wyszukaj.pionowo(szukana wartość, przeszukiwany zakres,indeks kolumny,0 )
    i z funkcją jeżeli można coś takiego zrobić jak w przykładzie. (Zamiast plików są arkusze - ale to można zrobić w każdym pliku z osobna)

Ale co będzie jak będzie parę dubli ??? które dane ma brać do tabeli wynikowej? Pierwsze które znajdzie?

0
  • #3 08 Lip 2010 20:41
    2010712
    Poziom 17  

jeśli chodzi o duble to nie ma takiej opcji żeby wystąpiły, albo znajdzie powtórzony jeden raz albo nie znajdzie powtórzonego

pzdr

Dodano po 3 [minuty]:

co do szukanej wartośći to są nimi wszystkie wiersze z kolumny A pliku pierwszego i chciałbym żeby to robił automatycznie, bo w przypadku 1000 wierszy wpisywanie każdej z osobna i porównywanie może być uciązliwe:)

pzdr

0
  • #4 09 Lip 2010 12:50
    marek003
    Poziom 40  

2010712 napisał:
    ... co do szukanej wartośći to są nimi wszystkie wiersze z kolumny A pliku pierwszego i chciałbym żeby to robił automatycznie, bo w przypadku 1000 wierszy wpisywanie każdej z osobna i porównywanie może być uciązliwe:)

pzdr

Nie rozumiem. Przecież wszystkie dane z osobna z kolumny A arkusza pierwszego są sprawdzane z wszystkimi danymi z kolumny A drugiego arkusza i w trzecim arkuszu jeżeli pierwsza dana (A1) z arkusza pierwszego będzie w jakimkolwiek wierszu kolumny A arkusza drugiego to w arkuszu wynikowym (trzecim) w pierwszym wierszu (B1,C1,D1) pojawją się odpowiednie dane. Jeżeli nie będzie A1 w kolumnie A arkusza drugiego w wyniku pojawi się słowo brak.
    Dla drugiej danej z arkusza 1 (A2) wynik poszukiwania będzie w drugim wierszu arkusza 3 (B2,C2,D2) itd.

I nic nie musisz pisać z osobna. Przeciągnij (skopiuj) w arkuszu wynikowym trzy komórki (B1,C1,D1) z formułami aż do 1000 wiersza (w przykładzie jest do 100) i już. To trwa z reguły dwie sekundy. Nic nie musisz wpisywać z osobna.

Chodzi o to czy taki arkusz wynikowy (jak podałem we wcześniejszym przykładzie) cię satysfakcjonuje czy nie.

0
  • #5 24 Lut 2011 22:22
    jarekrys
    Poziom 2  

Witam,

Czy mogę się podłączyć pod powyższe zapytanie bowiem mam bardzo podobne zapotrzebowanie;

Mam listę imion i nazwisk w jednym arkuszu i listę imion i nazwisk w drugim arkuszu. Potrzebuje Formuły/makra, która porównała by obie listy i pokazała (w trzecim arkuszu) te nazwiska które występują w obu.
    Problem polega na tym, iż nie chodzi o te same rekordy w obu listach - tylko powtarzające się części tych rekordów bowiem np w komórce pierwszego arkusza będzie "Jan Kowalski" a w komórce drugiego arkusza "Kowalski Jan" lub "Kowalski Jan Maria" lub sam "Maria Kowalski".
    Jeśli w liście imion i nazwisk w drugim arkuszu występuje choćby częściowo (samo imie lub nazwisko) identyczne jak w którejś z komórek pierwszego to te wyniki chciałbym w Arkuszu wynikowym.

Czy to jest wykonalne? Bardzo proszę o pilną pomoc. Jak zadziała obiecuje odwdzięczyć się dotacja poprzez PayPal w podziękowaniu.

Pozdrawiam
    Jarek

Dodano po 9 [sekundy]:

Witam,

Czy mogę się podłączyć pod powyższe zapytanie bowiem mam bardzo podobne zapotrzebowanie;

Mam listę imion i nazwisk w jednym arkuszu i listę imion i nazwisk w drugim arkuszu. Potrzebuje Formuły/makra, która porównała by obie listy i pokazała (w trzecim arkuszu) te nazwiska które występują w obu.
    Problem polega na tym, iż nie chodzi o te same rekordy w obu listach - tylko powtarzające się części tych rekordów bowiem np w komórce pierwszego arkusza będzie "Jan Kowalski" a w komórce drugiego arkusza "Kowalski Jan" lub "Kowalski Jan Maria" lub sam "Maria Kowalski".
    Jeśli w liście imion i nazwisk w drugim arkuszu występuje choćby częściowo (samo imie lub nazwisko) identyczne jak w którejś z komórek pierwszego to te wyniki chciałbym w Arkuszu wynikowym.

Czy to jest wykonalne? Bardzo proszę o pilną pomoc. Jak zadziała obiecuje odwdzięczyć się dotacja poprzez PayPal w podziękowaniu.

Pozdrawiam
    Jarek

0