Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router Bezprzewodowy ~300zł - (Neostrada)

dawids20 07 Lip 2010 22:41 7226 36
  • #1 07 Lip 2010 22:41
    dawids20
    Poziom 17  

Witam. Potrzebuję dobrego routera do podziału internetu na 3 komputery. Będzie współpracował z Neostradą 6-10mb, nie chciałbym mieć problemów z konfiguracją.
    Dwa komputery (laptop i stacjonarny) będą max 2-3m od routera, trzeci laptop ok. 9m za jedną ścianą, większy zasięg oczywiście się przyda.
    Jak wygląda sprawa podłączenia routera do komputera? W laptopach jest wbudowane WiFi (nie jestem do końca pewny czy w dwóch).
    Raczej nowy, z zakupem się nie spieszę. Cena jakieś 200-300zł, jeśli warto dołożę.
    Różnice w praktyce są warte droższych z systemem Wireless-N? Głównie zależy mi na bezawaryjności, możliwości podłączenia kilku komputerów, szybkości pracy, dużym zasięgu i łatwej konfiguracji...

0 29
  • #3 07 Lip 2010 22:56
    satalin
    Poziom 9  

Gorąco mogę polecić router Linksysa: Linksys WRT54GL. Mam go od paru lat i zero problemów zarówno z działaniem jak i z zasięgiem. W bloku mieszkalnym ze ścianami żel-beton zasięg łapie sobie bardzo dobrze(jedno piętro, kilka pomieszczeń, pow. 50m^2) jak i w ceglanym domku jednorodzinnym(4 piętra). Konfiguracja dla laika jest banalna, praktycznie wystarczy włożyć płytkę instalacyjną i krok po kroku za przewodnikiem skonfigurować w pare minut ;) Dla bardziej wymagających jest też dużo opcji do ustawienia. Sam router też dodatkowo działa na linuxie (model z końcówką L). Nie mam na co narzekać i więc polecam ;)

0
  • #4 07 Lip 2010 22:56
    dawids20
    Poziom 17  

Dzięki za link, ale kolega ma trochę inne wymagania, mniej komputerów do podłączenia i mniej do przeznaczenia... Także celowo stworzyłem do tego nowy temat. Mam też zamiar poruszyć kilka innych pytań o router i internet, a nikomu nie chciał bym "syfu" w temacie robić.

0
  • #6 08 Lip 2010 11:21
    dawids20
    Poziom 17  

Więc tak, kolega witux podał w temacie z linku routery:
    Linksys WAG120N
    TP-LINK TD-W8960N
    PENTAGRAM Cerberus P6351
    Możesz z tych 3 podać najlepszy i porównać je do Linksysa WRT54GL podanego przez kolegę Satalin, który ma największy zasięg? Komputery jeśli się da chciałbym wszystkie bezprzewodowo podłączyć, w laptopach jest WiFi, a w stacjonarnym muszę zastosować kartę sieciową? Jeśli tak to jakieś wybrane modele czy obojętna, ma ona jakiś wpływ na zasięg? Rozumiem, że ta (TP-LINK TL-WN722N) podana przez Ciebie będzie odpowiednia?
    W mojej kwocie zakup TP-LINK TD-W8960N + TP-LINK TL-WN722N (jeśli to jest potrzebne) będzie dobrą propozycją, czy coś innego można tu zastosować. Takie coś jak zwiększenie zasięgu przez np. wymianę anteny jest możliwe, jeśli tak to na jaką?
    Zauważyłem, że niektóre routery potrzebują dodatkowo modemu, jak jest z tutaj wymienionymi, chciałbym mieć sam router. Który z tych będzie miał największy zasięg?

0
  • #7 08 Lip 2010 12:48
    witux
    VIP Zasłużony dla elektroda

satalin napisał:
    Gorąco mogę polecić router Linksysa: Linksys WRT54GL.

Brak modemu ADSL. Więc do Neostrady się nie nadaje co fakt że jest dobrym routerem, a w szczególności gdy ma na pokładzie TOMATO.

Dodano po 5 [minuty]:

dawids20, z tych trzech weź TP-LINK TD-W8960N. Ma on dwie anteny odkręcane więc jeśli coś będzie nie tak można dokupić antenę o lepszym zysku energetycznym.

0
  • #8 08 Lip 2010 12:58
    dawids20
    Poziom 17  

A kartę sieciową jaką tutaj zastosować? W laptopie zwiększy ona sygnał?

A i jeszcze jedno, jak dzieli się sygnał? W przypadku np. 2 komputerów po 50%, na 3 po 33% itp, czy jakieś są inne zależności, jak to się dzieje gdy np. na 2 komputerach przeglądam internet a tylko na jednym ściągam? Gdy któryś jest włączony a nie przeglądam na nim internetu sygnał też się dzieli na niego czy dopiero w momencie włączenia przeglądarki, i jeszcze jedno czy mogę sam dostosować sobie jaka prędkość na jaki komputer ma być przeznaczona?

Ostatnio zaskoczył mnie livebox, z laptopem piętro niżej sygnał był bardzo dobry/idealny. Router mam nadzieje będzie odbierał sygnał kilka metrów poza domem, nie myle się? Będzie na 3 piętrze nie licząc parteru (ok. 8m od gruntu).

A jakiś router z portem usb polecicie, żebym podłączył drukarkę bezprzewodowo? Wystarczy port czy musi być funkcja printsaver?

0
  • #9 15 Lip 2010 19:55
    dawids20
    Poziom 17  

Możecie mi jeszcze powiedzieć czy na tych parametrach zadziała neostrada 6 i 10mb:
    Przy 1mb Sygnał/Szum bliski koniec był wyższy 3-4dB.

0
  • #10 22 Lip 2010 08:55
    dawids20
    Poziom 17  

Proszę o odpowiedzi... Dziś jadę do sklepu po inny sprzęt, może do tego dostane router z rabatem, widzę że głównie TP-LINKI na pułkach siedzą a dziś ma być jeszcze dostawa. Możecie napisać których modeli nie warto brać, a które poza W8960N warto? Na sklepie wszystkich mogą nie mieć więc pytam o kilka modeli... Takie coś będzie lepsze od W8960N: http://allegro.pl/item1151050706_router_tp_link_tl_wr1043nd_wifi_do_300mbps_1514.html ?
    Aha zależało by mi na porcie USB, żeby podłączyć drukarkę, czego W8960N nie ma a tez z linku ma...

0
  • #11 22 Lip 2010 11:39
    Smok Eustachy
    Poziom 15  

Jeśli chodzi o podział łącza to najlepiej nie dziel i na początek wywal QOS. Potem ludzie drą ryja, że mają tylko 80% prędkości.
    Neo powinno zadziałać 6.

0
  • #12 22 Lip 2010 12:33
    dawids20
    Poziom 17  

W sieci będzie max. 4 komputery, w tym 3 na raz to rzadkość, najczęściej 1, czasem 2. Jeśli miałbym nie dzielić to by nie powstał ten temat....
    Możesz wyjaśnić co to jest QOS, tak zrozumiale i w skrócie? Wiem że jest w google, ale jestem zbyt zajęty... O tym że jest 80% prędkości to zasługa dzielenia neta czy QOS?
    Może ktoś się wypowiedzieć o tym TP-Linku podanym przeze mnie? Jako chyba jedyny z ADSL ma port USB także dużego wyboru nie ma, albo będzie dobry albo nie. Jeśli nie on to co innego żebym mógł drukarkę podłączyć?
    Zasięg w nim będzie wystarczająco mocny?

0
  • #13 22 Lip 2010 23:21
    Smok Eustachy
    Poziom 15  

Tj chodzi mi o niedzielenie transferu. Podpinasz kompy i nie kombinujesz z przydzielaniem pasma. Łatwo sobie możesz poobcinać a po co?
    QOS to akurat tu przydział pasma la różnych komputerów.

0
  • #14 23 Lip 2010 09:21
    dawids20
    Poziom 17  

A odnośnie podanego przeze mnie TP-LINKA, prawdopodobnie odpadnie... Nie mogę nigdzie znaleźć czy jest ADSL czy DSL, ale z tego co piszą ludzie nie ma on modemu czyli to nie dla mnie... Poza tym do portu USB nie mogę podłączyć drukarki, nie ma takiej funkcji (tylko dyski), musiał bym wgrać nowy soft.
    Także puki co TP-LINK TD-W8960N jest dość ciekawy i nie drogi, ale nie ma USB... Te linksysy z "kosmicznym" wyglądem będą miały dosyć mocny zasięg? Nie mają antenek... I jeszcze jedna sprawa, w 1 z 2 drukarek mam gniazdo do podłączenia albo USB albo sieciowego (chyba RJ45 się nazywa, inne trochę niż zwykłe telefoniczne) mógł bym drukarkę podłączyć do tego portu, nie było by problemu z jej działaniem na żadnym routerze czy znów trzeba funkcje typu print server?
    A router jak podłączyć do komputera kablem? W większości są przeważnie 4 wyjścia, ale to chyba te większe niż telefoniczne? (R11?)

0
  • #15 23 Lip 2010 23:26
    Smok Eustachy
    Poziom 15  

Kablem Ethernet podpinasz. Kup se normalny router bez kombinowania z drukarką bo się zajedziesż

0
  • #16 24 Lip 2010 00:05
    dawids20
    Poziom 17  

Potrzebuję takiego połączenia... W drukarce mam RJ45 tylko czy wystarczy podłączyć do Ethernet'owego w routerze? Przez USB wiem już że nie.
    W przypadku podłączenia komputera kablem jak mam to zrobić? W routerze są końcówki ethernetowe (rj45), w komputerze rj11... Muszę przerobić kabel lub wepchnąć na siłę, czy ja tu źle myślę?
    Jak będę miał pewne że przez ethernet podłącze drukarkę do sieci, kupię chyba TP-LINK TD-W8960N. Muszę się o nim lepiej doinformować bo ludzie coś piszą o rozłączaniu gg przez router itp.

0
  • #17 26 Lip 2010 13:25
    mkozub

Poziom 11  

Jeśli jest rj45 w drukarce, to raczej będzie działać w sieci, ale możliwe, że bedziesz się bawił z konfiguracją 3 dni i 2 noce;) .
    I NIC NIE WPYCHAĆ NIGDZIE NA SIŁĘ!! To są dwa różne gniazda.
    RJ45 jest to gniazdo ethernet, a rj11 - telefoniczne o max przepustowości 56Kb/s i już teraz stosowane, chyba tylko w technologii VoIP i telefonach.

0
  • #18 26 Lip 2010 19:48
    Easy-Wifi
    Poziom 16  

Jeżeli chodzi o router do neostrady 6-10 mega,to proponuję Linksys WRT54GL. To dobry sprzęt zapewniający stabilne rozdzielenie internetu na wiecej niż 2 komputery. Ze stabilnością także nie powinno być większych problemów. Nawet przy odległości 9 metrów.

0
  • #19 26 Lip 2010 22:46
    dawids20
    Poziom 17  

juve1 pl napisał:
    Jeśli jest rj45 w drukarce, to raczej będzie działać w sieci,[...]

No właśnie chyba, potrzebuję 100% pewności. W drukarce jest RJ45, jest jeszcze opcja że sprawdzę ją na Liveboxie, jak tu zadziała na innym routerze pewnie też. Ale puki co drukarka jest fabrycznie uszkodzona, jutro mają przyjechać z serwisu...
    juve1 pl napisał:
    I NIC NIE WPYCHAĆ NIGDZIE NA SIŁĘ!! To są dwa różne gniazda

Na innych forach czytałem że wystarczy wepchnąć rj11 do rj45. W takim razie jak mam połączyć komputer z routerem, wymienić jedną końcówkę? Będzie wszystko działać, innych opcji nie ma? Tak w ogóle to w komputerze podłączam do zwykłego gniazda rj11 czy potrzebuję jakiś dodatkowy sprzęt? Będzie wtedy max. prędkość łącza?
    Easy-Wifi dzięki, ale wolał bym jednak standard N, lepszy zasięg itp...

0
  • #20 26 Lip 2010 23:42
    mkozub

Poziom 11  

Te kable mają zupełnie różna przepustowość, ze względu na ilość użytych styków. Pierwsze słyszę, że ktoś wtyczki zamienia z tele na eth. Musisz kupić do komputera kartę sieciową i wszystko będzie śmigać, jak należy. Na Rj11 raczej sobie po dzisiejszym internecie nie posurfujesz;) Służy tylko do dostarczania 'internetu i telefonu' do domu i nic więcej. Dalej wszystko poprzez modem przełączasz na RJ45, lub od razu przez router z modemem na RJ45

0
  • #21 27 Lip 2010 11:28
    dawids20
    Poziom 17  

A żeby tak podłączyć wystarczy taki adapterek: http://allegro.pl/item1149157572_mini_karta_sieciowa_lan_na_usb_10_100_mbps_od_ss.html
    Nie będzie strat na przesyle/prędkości? Prawdę mówiąc komputer miałem zamiar podłączyć bezprzewodowo a laptopy przez wbudowane WiFi, ale dla pewności chciałem wiedzieć jak podłączyć kablem gdyby zaszła kiedyś taka potrzeba. A między WiFi a przez ten kabel nie ma żadnych różnic, jeśli zasięg jest powiedzmy 100%?
    Jak drukarka będzie naprawiona podłącze ją przez rj45 do liveboxa jak będzie działało problem z funkcją print server będzie z głowy. Wtedy decydował bym się raczej na TP-LINK TD-W8960N. Jaką wtedy zakupić do niego kartę sieciową? Ta która wcześniej została mi tu polecona czy coś innego? Powiedzcie mi jeszcze czy stosując w laptopie taką kartę zamiast wbudowanego WiFi poprawi się zasięg czy przesył danych? Np. czy karta będzie działać na większą odległość, czy od tego jest tylko router?

0
  • #22 28 Lip 2010 18:15
    dawids20
    Poziom 17  

Pobawiłem się mikro filtrem przy telefonie i bardzo dziwne rzeczy wyszły. Wiem że jest źle podłączony bo przy tel, a nie gniazdku ale pod gniazdem nie ma zasięgu. Bez filtru słychać szumy i takie dziwne trzaski, a raczej "piski", ale tylko chwilę po wybraniu numeru. Z filtrem przy gniazdku tylko szum, bez zasięgu. Parametry po pomiarach drastycznie się zmieniły, podaje tabele z podpisami:
    Nie wiem co jest źle, filtr podobno ma być podłączony do gniazda sieciowego, pod którym nie mam zasięgu. Z internetem nie mam żadnych problemów. W ogóle można jakoś te parametry polepszyć, zależało by mi na 10mb.

0
  • #23 28 Lip 2010 21:32
    mkozub

Poziom 11  

Cytat:
    Wysłany: 27 Lip 2010 11:28 Temat postu: Re: Router Bezprzewodowy ~300zł - (Neostrada)

A żeby tak podłączyć wystarczy taki adapterek: http://allegro.pl/item1149157572_mini_karta_sieciowa_lan_na_usb_10_100_mbps_od_ss.html

Upewnij się. Gdzieś czytałem, że to nie działa tak ładnie jak piszą - chodzi o PoE, ale o co dokładnie to nie pamiętam:)

Aha i to nie jest przejściówka z Rj45 na Rj11, tylko z Rj45 na USB;)

0
  • #24 28 Lip 2010 22:29
    dawids20
    Poziom 17  

Zamieszałem ale w kompie jednak mam RJ45 :p Możesz rozwinąć wypowiedź, że rj11 ma max przepustowość 56kb/s. Jak by nie było to taką końcówką livebox jest podpięty do gniazda sieciowego. Może się ktoś wypowiedzieć o tym dziwnym zjawisku z mikrofiltrem?
    Możecie jeszcze coś innego polecić zamiast TP-linka w8960n? Raczej skłaniał bym się ku niemu ale podobno robi problemy z niektórymi aplikacjami jak gg, co prawda rzadko używam, ale jednak może to przeszkadzać. Jaki będzie w nim zasięg? Lepszy zdecydowanie niż w liveboxie?

0
  • #25 14 Sie 2010 21:11
    dawids20
    Poziom 17  

Odświeżam...

0
  • #26 15 Sie 2010 15:00
    wlodarek1
    Poziom 14  

Ja mam w tej chwili do neo rouer Pentagram cerberus 6331-42 z 1 antenką .
    po przejściu sygnału przez 2 ściany pozostaje 55 % mocy sygnału .
    czasami zrywa połączenie . Dokupiłem za 70 zł antenkę do routera 2 razy dłuższą niż ta standardowa ale dało to tylko o 5 % większe natężenie sygnału .
    Uważałem że w takim rzypadku gra jest nie warta świeczki i odałem w sklepie tę dłuższą antenkę . Też prosz o poradę ; jaki router ADSL najlepiej kupić tak by natężenie sygnału WI FI po przejściu przez 2 ściany było jak największe ?

0
  • #27 15 Sie 2010 16:18
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Zainstaluj inssider-a komputerze gdzie odbierasz WIFI , przeskanuj sieć i daj zrzut, podaj nazwę twojej sieci.

Aby wzmocnić sygnał należy pewnie dać silniejszą antenę WIFI w komputerze o ile to możliwe.

Pamiętaj że każde 3db różnica to dwukrotny różnica poziomu sygnału.

0
  • #28 15 Sie 2010 19:05
    wlodarek1
    Poziom 14  

Zainstalowałem zalecany powyżej program , uruchomiłem go i proszę oto screen z tego programu ;
    Mój router to jest ten o nazwie PENTAGRAM P6331
    Inne nazwy to chyba routery WI FI znajomych z okolicy .....

0
  • #29 15 Sie 2010 22:13
    bogiebog
    Specjalista Sieci, Internet

Spróbuj dać kanał 13 w ustawieniach wireless routera.
    Co z tą antenką do komputera ? da się coś podłączyć ?
    laptop z wbudowaną antenką ?
    komputer z kartą PCI/USB ? gdzie antenka karty PCI czy USB umiesczony ?

Masz -78db - na granicy odbieralności, aby coś polepszyć przydałoby się antena panel 10-14db do komputera.

Pozmieniaj ustawienia routera czy to pomoaga ? jaki masz najlepszy sygnał przy innym ustawieniu router ?

Pamiętaj że najlepszym rozwiązaniem jest połączenie kablowe.

0
  • #30 16 Sie 2010 07:11
    wlodarek1
    Poziom 14  

Mam laptopa z sieciową wbudowaną kartą WIFI

Code:
    06:00.0 Network controller: Atheros Communications Inc. AR928X Wireless Network Adapter (PCI-Express) (rev 01)

Próba podłączenia do routera dłuższej antenki daje marne rezultaty ; ok 5 %
    większe natężenie sygnału . Spróbujęe zmienić ustawienia kanału wireless na 13 i
    obaczymy czy to coś pomoże :|
    Po zmianie kanału na 13 mam teraz natężenie 62 %
    I taka sprawa ; uruchomienie Skype powoduje u mnie prawie zawsze utratęęe synchronizacji routera z linią telefoniczną . Czy u innych też wsystępuje podobne zjawisko że Skype zrywa połączenie z netem :cry:

0