Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Transmisja sygnalu cyfrowego kablem antenowym koncentrycznym

satalin 07 Jul 2010 23:08 2774 2
    satalin
    Level 10  
    Witam.
    Nie znalazłem odpowiedzi na problem o podobnej tematyce na forum, stąd założyłem nowy temat - problem trochę powiązany zarówno z RTV, okablowaniem domku jednorodzinnego jak i sieciami, lecz jednak zdecydowałem się zasięgnąc porady na tym forum ;)

Podczas instalacji okablowania w domku, by móc odbierać sygnał telewizyjny został założony po pokojach tylko (nieprzemyślanie) kabel antenowy koncentryczny (ten standardowy do odbierania kablówki w blokach). Niedawno założyliśmy internet wraz z tv - sygnał jest dostarczany do mieszkania za pomocą tylko jednego kabla skrętki, który następnie jest podłączony do switcha rozdzielającego na wyjściu na dwa sygnały: internet i tv (tez wychodzące za pomocą skrętki). By móc odbierać sygnał tv, skrętka z sygnałem tv jest podłączona do dekodera, a z dekodera (np przez cinche/euro) do tv.
    Problem polega na tym, że potrzeba podłączyć sygnał tv do telewizora na drugim końcu domku, nie mając za bardzo możliwości przerabiania aktualnej instalacji - wiercenia i ciągnięcia po pokojach nowej skrętki, plus dodatkowo potrzebny jest dostęp do dekodera za pomocą pilota, by móc przełączać kanały (zakładamy tu dla uproszczenia, że 1 dekoder jest przyporządkowany do 1 tv).

Jednym z pomysłów jest zakup transmitera i odbiornika sygnału tv (dużo jest tego na allegro), pozostawieniu dekodera w aktualnym pomieszczeniu z nadajnikiem i zajęciu dodatkowego pasma wifi przez urządzenie - czego zdecydowanie wolałbym uniknąć, bo wokół jest już wystarczająco zapchane pasmo przez sąsiadów też korzystających z wifi (+ 2 mini sieci osiedlowe), nie mówiąc już o dodatkowym zakupie, jeśli istnieje inne prostsze rozwiązanie ;)
    Wyglądałoby to na zasadzie:
    switch -> dekoder <-> nadajnik <-> odbiornik <-> tv (+ pilot do przelaczania kanalow dzieki transmisji dwukierunkowej nadajnik/odbiornik)

Drugim pomysłem jest wykorzystanie aktualnej instalacji w domu, by przesłać sygnał ze switcha wychodzący skrętka poprzez kabel antenowy i potem do dekodera na zasadzie:
    switch -> skrętka -> koncentryk -> skrętka -> dekoder <-> tv
    Jednak kable te różnią się między sobą parametrami (np. impedancja falowa) i stąd tu mój dylemat - czy taka konfiguracja jest w ogóle możliwa? Jeśli tak to czy trzeba by dodatkowe urządzenia/konwertery zastosować?
    Chyba, że ma ktoś jeszcze inne rozwiązanie?

Z góry dziękuję za odpowiedź ;)
    fbalicki
    Level 10  
    Chciałbym odkurzyć temat, bo mam podobny problem.

Po mieszkaniu idzie koncentryk w ścianach, a okazuje się, że UPC się pojawi... może za dwa lata.

Mam tylko opcję z Neostrady, która to domyślnie chodzi na skrętce...
    _PREDATOR_

VIP Meritorious for electroda.pl
    Wykoapliska!
    Transmisja sygnalu cyfrowego kablem antenowym koncentrycznym