Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;)

wojtek0995 07 Lip 2010 23:29 17108 43
  • Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;)

Witam Forumowiczów!

Przedstawiam Wam, mój pierwszy, skończony projekt ;)
    Powiem, że sporo się przy nim napracowałem.

KRÓTKA HISTORIA:

Zaczęło się to od tego, że moja Dziewczyna, miała jakiś strasznie kiczowaty zestaw Logitecha. Dźwięk (a raczej jego imitacja) z tego było po prostu, do...

...niczego.

Sam wzmacniacz jest to kit z Jabela j-01. Po drugim (a raczej trzecim) wzmacniaczu zepsutym przeze mnie, miałem już dosyć.

Początkowo miał być to TEN wzmacniacz. Jednak miałem kłopoty z nim ponieważ, na wyjściu był "brum" i paliły się rezystory (ehh...). Oczywiście ten wzmacniacz był x2 ;)

Potem, był kit Jabela j-215, jednak marna jakość dźwięku, i próby (UDANE) poprawienia jej, przyniosły skutek, w postaci, jakże pęknie, zniszczonej płytki.

Wtedy głęboko zacząłem główkować... Aż wymyśliłem, że "TDA2030 to nie taki zły pomysł". Z racji zbliżającego się terminu i braku chęci do "zabawy", zrezygnowałem ze zrobienia płytki własnoręcznie, i kupiłem gotowy kit... (Taaaak, wiem, łatwizna)...

...na sam wzmacniacz(e) poszła z dobra stówa(!). Jestem początkujący, a z racji, że były to zarobione pieniążki, poza tym dla Dziewczyny, nie żałowałem. :D

OBUDOWA:

Za podstawę posłużyła mi deska, 1,8cm. Do niej po bokach przykręciłem panele podłogowe, wcześniej obrobione. Panele i podstawę skleiłem za pomocą Vicolu, potem skręciłem wkrętami.
    Górę, jako że, miał stać na niej monitor, również zrobiłem z deski 1,8cm.
    Zaszpachlowałem potem wszystkie otwory, pomalowałem... na samą FARBĘ poszło z 60 zł... eh... no cóż. Do tego jeszcze wkręty, oraz szpachla.

W środku, trochę bałagan z kablami, ale znajduję się.

ZASILACZ:

Płytka zasilacza, została wyposażona, w szybsze odłączanie wzmacniacza, oraz kondensatory 10000uF każdy.
    Pierwszy transformator zasila końcówkę i jest to TS90/2/676
    Drugi transformator zasila przekaźnik, diody, i ozdobę na panelu przednim ;)

PRZÓD:

Przedni panel, początkowo miał być przyozdobiony wskaźnikami wysterowania. Jednak po długim szukaniu ich, nie znalazłem NIC.
    I znowu przyszło mi główkować. Wymyśliłem, bardzo (lub nie) elegancki sposób przyozdobienia przedniego panelu.
    Otóż, jest to zwykła 6v żaróweczka, stabilizator i 47ohm'owy rezystor. Do tego kondensator podnoszący napięcie na wejściu stabilizatora, drugi kondensator, by żarówka wolniej gasła i zapalała się, oraz diody, które nie pozwalają prądowi na przedostanie się do stabilizatora od złej strony ( :) ).
    To wyżej to już historia.

Podczas wyjazdu do Krakowa, zwiedziłem również Giełdę Elektroniczną na której nabyłem piękne wskaźniki wysterowania ;).
    Zamontowałem je poprzez mostek prostowniczy i rezystor 3,3kOhm.
    Zdjęcia poprawaionego wzmacniacza poniżej :D
    Reszta bez zmian.

Niżej po lewej stronie jest włącznik zasilania, po środku selektor wejść, zrealizowany tylko na zwykłym przełączniku 9-cio stykowym. Po obu stronach selektora, diody sygnalizujące, które wejście jest aktywne. U góry po prawej stronie regulacja głośności.
    To na tyle ;)

TYŁ:

Radiator, musiałem wyciągnąć na zewnątrz, ponieważ nie miałby odpowiedniego przepływu powietrza. Dwa wejścia, wyjście na subwoofer, zasilanie i bezpiecznik.

Wyjście na subwoofer, zmostkowałem i dałem na jednym chinchu. Drugi chinch, został wolny po to, by puścić przez niego zasilanie załączające subwoofer
    (w przyszłości dobuduję go, na jakimś 16-sto centymetrowym przetworniku).

ODSŁUCH:
    Chyba każdy wie, jak gra TDA2030, przy dobrym zasilaniu.
    Jest całkiem dynamiczny, i dobrze radzi sobie z kolumienkami tylnymi z zestawu 5.1 Akiry.

ZDJĘCIA:
    Wiem, że niewyraźne, zamazane i poruszone, ale fotografem nie jestem ; )

STARE:
    Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;)Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;)

NOWE:

Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;)

SUBWOOFER:

Zrobiony na mało popularnym głośniku, nielubianej powszechnie na forum firmy ALPHARD model LW650A8. Szesnasto centymetrowy głośniczek całkiem dobrze wykonany (o dziwo...) jak na tą firmę. Znosił 80 wat, podawane przez producenta. Pracuje w około 8 litrach. Obudowa zamknięta... Próbowałem go w około 7 litrach strojonych tunelem 16x15x2 (szczelina ;) ), lecz dusił się i nawet nie chciał schodzić nisko.
    Obudowa wykonana za płyty 18mm, uszczelnionej silikonem sklejonej na vikol i skręconej wkrętami.

Wzmacniacz to TDA7294 z transformatorem +-20v 100w i filtracją 4700uF na stronę. Napięcie celowo takie niskie, ponieważ więcej mocy nie potrzebowałem ;).
    Wiem, że mała filtracja, jednak na nic innego nie było mnie stać. Subwoofer jest odcinany przez filtr Kolegi Nelik1987. Jednak płytkę musiałem rysowac sam - brak tuszu w drukarce ;/
    Sygnał puszczony przez kabel chinch > chinch. Jednym jest puszczony zsumowany sygnał, drugim napięcie 12v załączające przekaźnik przed transformatorem. Jest to wygodniejsze od ciągłego schylania się, by włączyć lub wyłączyć subwoofer. Wszystko robi się jednym "pstryczkiem" ;).

Subwoofer gra naprawdę przyjemnie. Nie czuć zmęczenia i gra cieplutko i szybko. Schodzi wystarczająco nisko ok. 36hz (mierzone generatorem "na słuch" ; ) )

Koszt ok. 150zł.

Trochę zdjęć:
    Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;) Wzmacniacz dla Dziewczyny + subwoofer ;)

Aha... Chciałem przypomnieć, mam tylko 15 lat. :)

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Specjalizuje się w: nagłośnienie, psuj
    wojtek0995 napisał 1004 postów o ocenie 99, pomógł 80 razy. Mieszka w mieście Gdańsk. Jest z nami od 2008 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    pgbula
    Poziom 11  
    Te gniazda z tyłu obudowy to zapewne tak "po nowoczesnemu" zamontowane. :)
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Ponieważ obudowa nie ma, żadnej wentylacji. Scalaki grzeją się mało, prawie w ogóle. Co innego może się grzać?
    Po za tym, przedni panel ma dziurę po środku, tam nie ma żadnego okienka, czy szybki.

"Po nowoczesnemu", co masz na myśli :D ?
    jarekm27
    Poziom 18  
    Jakim napięciem zasilasz ten wzmacniacz ?

Dziura w obudowie, z żaróweczką 6voltową,
    to dosyć dyskusyjna ozdoba...
    piotrekn95
    Poziom 24  
    Właśnie, ta dziura tak tam zostanie przed tą żarówką? Mógłbyś chociaż kawałek pleksi wstawić.
    jarekm27
    Poziom 18  
    A nie lepiej jednak wstawić w tą dziurę jakiś wskaźnik wysterowania ?
    Taki analogowy, przecież na allegro można znaleźć takie, i to nie drogie,
    podświetlane jakąś diodką...
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Mówiłem że szukałem, lecz nic nie znalazałem. :( Po za tym, ta "dziura" jest za duża na wskaźnik...
    Napięcie to ok. 16v. Oczywiście symetryczne ;).
    piotrekn95
    Poziom 24  
    Może jakiś VU meter na diodach?
    Duduś74
    Moderator - Na Wesoło HydePark
    wojtek0995 napisał:
    Ponieważ obudowa nie ma żadnej wentylacji. Transformatory grzeją się mało, prawie w ogóle. Co innego może się grzać?

Wszystko, rezystory, kondensatory itd. Więc przepływ powietrza musi być, poza tym radiator od końcówki nie jest na całkowicie zewnątrz i będzie Ci też fajnie grzał.
    Ibuprom
    Poziom 25  
    Eh, nie, no bez przesady! Grzało się może i będzie ale nie tak aby doprowadzić do zniszczenia czy pożaru. Radyjka samochodowe zamknięte w deskach rozdzielczych samochodu, dodatkowo w sąsiedztwie kratek wentylacyjnych z których często płynie gorące powietrze jakoś "dają radę". A takie radyjka potrafią i 50W do otoczenia oddawać ciepła. Rezultatem są radyjka których nie da się w ręce utrzymać bo parzą. W projekcie autora nie ma aż tylu elementów które mogłyby się mu grzać i spowodować jakieś niespodzianki. Fakt, wygląda tak sobie, ale ważne że działa i ma w miarę kompletną obudowę. Od czegoś trzeba zacząć przecież.
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Nie mam po za tym, dostępu do jakichkolwiek obrabiarek, blach aluminiowych, ani nie mam żadnego doświadczenia w obróbce metali...

Fakt, z drewnem mam więcej do czynienia niż metalem.

Ogólnie, wzmacniacz miał być smuklejszy i w ogóle mniejszy, by zmieścić się pod półeczką. Lecz półeczka znikła.
    neoswat
    Poziom 14  
    W tym "wzmacniaczu" obowiązują jakiekolwiek prawa poprawnego montażu? Bo nie zauważyłem. I ja bym się wstydził i bał coś takiego dać osobie, którą kocham, żeby jej przypadkiem nie pokopało. A jeszcze ta żaróweczka... Wszystkim się podobało, bo nie chcieli Cię zniechęcać. Ot to Twoja pierwsza konstrukcja bardziej udana. Pozdrawiam i życzę sukcesów
    ziko234
    Poziom 17  
    Myślę że jak już uparłeś się na tą żaróweczkę mógłbyś wstawić jakieś dwie diody RGB które już tylko po podłączeniu same zmieniają kolory i efekt byłby o wiele lepszy. I ja bym na Twoim miejscu dał w te miejsce matową pleksę i porobił otwory wentylacyjne.
    wojtek0995
    Poziom 27  
    neoswat napisał:
    W tym "wzmacniaczu" obowiązują jakiekolwiek prawa poprawnego montażu? Bo nie zauważyłem. I ja bym się wstydził i bał coś takiego dać osobie, którą kocham, żeby jej przypadkiem nie pokopało. A jeszcze ta żaróweczka... Wszystkim się podobało, bo nie chcieli Cię zniechęcać. Ot to Twoja pierwsza konstrukcja bardziej udana. Pozdrawiam i życzę sukcesów

Może Ty... ja się nie wstydziłem, osoba którą kocham, dobrze wiedziała, "na co się pisze". I przepraszam, co ją ma pokopać? Prąd, chyba nie otwiera obudowy i nie wsadza wszędzie palców. Po za tym, wszystkie przewody gdzie idzie 240v są zaizolowane.

Co do żaróweczki, jeżeli wzmacniacz miałby działać nocą, i to pod monitorem, to dioda RGB chybaby trochę denerwowała... Ciągle coś mruga pod monitorem... Brr...
    Tak przynajmniej delikatnie się żarzy, i może mówić, że ma
    "wzmacniacz lampowy" :) :).
    Erni90
    Poziom 20  
    Zwykły wzmacniacz na tda2030 w tak wielkiej obudowie? Do tego radiatorek malutki i ogólnie zrobiłeś takie pudło postaw się na swoim miejscu.. Chciałbyś żeby coś takiego szpeciło Ci biurko czy cokolwiek innego gdzie to postawisz? Do tego dla dziewczyny mogłeś się bardziej postarać zrobić powoli wszystko ładnie równo (te gniazda z tyłu szok) I pewnie będzie ale na tył nikt nie zagląda ;P. Tak się spieszyłeś i widać efekty Twojej pracy a tyle pieniędzy wyrzucone w błoto. Za zmarnowaną kasę mogłeś złożyć pudełko z ładnie dociętych płyt lub jakiegoś pleksi za które zapłaciłbyś grosze a efekt 100 razy lepszy. Bądź dumny z tego że dziewczyna się nie obraziła i jeśli postawiła to gdzieś w widocznym miejscu. Postaraj się o ładną obudowę i przełóż flaki z tej czarnej skrzyni tak żeby ona nie widziała będzie miła niespodzianka ;)
    wojtek0995
    Poziom 27  
    ...na żywo wygląda lepiej =='
    Mark Marshall
    Poziom 19  
    wojtek0995 napisał:
    ...na żywo wygląda lepiej =='

To nie usprawiedliwia tego że wszystko w tym wzmacniaczu jest krzywo, nie miałeś pod ręką poziomicy :?: Przydała by ci się skoro jak robisz "na oko" to tak krzywo wychodzi.
    Kwestie dania tego wzmacniacza dziewczynie pomijam. Jedyne co powiem to to że musi cię naprawdę kochać by nie rzucić wiązanki za sprawiony prezent.
    DarekPhilips
    Poziom 18  
    Wzmacniacz jak tysiące innych , nic specjalnego.
    Mogłeś kupić zwykłą obudowę metalową z panelem aluminiowym ,dać na środku gałkę od wzmocnienia , a po bokach wskaźniki wysterowania.Obudowa wykonana fatalnie , środek też tragedia , choć TDA 2030 całkiem przyzwoicie grają , budowałem kiedyś na nich końcówkę do Amatora 1.
    Generalnie na ocenę od 1 do 10 masz u mnie 3 za chęci i nic więcej .
    Tak jak napisał przedmówca wyślij gdzieś dziewczynę i zabierz ten wzmacniacz i przepakuj do innej obudowy , i uporządkuj środek.
    Kysiu
    Poziom 12  
    wojtek0995 napisał:
    Po za tym, wszystkie przewody gdzie idzie 240v są zaizolowane.

W gniazdku mamy 230V ;)
    sorex86
    Poziom 15  
    Następnym razem pewnie będzie jeszcze lepiej. Weź pod uwagę rady kolegów. Tak przy okazji, wszyscy czekają co jej zrobisz na 18stkę :P
    wojtek0995
    Poziom 27  
    ...jeszcze 3 lata do 18stki ; ))
    M. S.
    Poziom 34  
    Dla 15 latka proponowałbym gotowe obudowy. Kosztują parę złotych i pewnie w Gdańsku są dostępne. Efekt będzie znacznie lepszy!
    diodaled123
    Poziom 16  
    I jak już coś w gniazdku jak ostatnio sprawdzałem (3 dni temu)jest 250V..Wzmacniacz nawet fajny tylko obudowa szpetna.Za wzmacniacz masz u mnie 7/10.
    piterus99
    Poziom 43  
    Normy zasilania w Polsce od czasu panowania UE zamiast polskiego prawa to 230V +/- 10%, więc i 210V i 250V nie powinny generować żadnych błędów.

Jeśli napięcie w gniazdku spadnie poniżej 200V lub wzrośnie powyżej 250, należy zgłosić to do RZE a oni mają obowiązek zgłoszenie przyjąć i sprawę wyjaśnić

A co do tematu - na miejscu autora dałbym takie coś dziewczynie jak miałbym jej dość - jedyne co mi się podoba to chyba ten wyłącznik z przodu, nie przewidziałeś chyba faktu przepalenia się żaróweczki - jej wymiana wymaga rozmontowania całości i użycia lutownicy. Poza tym nie pokazałeś nam też swoich lutów - a pewnie wyglądają ciekawie..

Pozdrawiam i życzę bardziej udanych konstrukcji
    jarekm27
    Poziom 18  
    Obudowa metalowa byłaby najlepsza, można
    by całość za ekranować.... nie łapie to czasem
    pingów od telefonów komórkowych ?
    wojtek0995
    Poziom 27  
    piterus99 napisał:
    Normy zasilania w Polsce od czasu panowania UE zamiast polskiego prawa to 230V +/- 10%, więc i 210V i 250V nie powinny generować żadnych błędów.

Jeśli napięcie w gniazdku spadnie poniżej 200V lub wzrośnie powyżej 250, należy zgłosić to do RZE a oni mają obowiązek zgłoszenie przyjąć i sprawę wyjaśnić

A co do tematu - na miejscu autora dałbym takie coś dziewczynie jak miałbym jej dość - jedyne co mi się podoba to chyba ten wyłącznik z przodu, nie przewidziałeś chyba faktu przepalenia się żaróweczki - jej wymiana wymaga rozmontowania całości i użycia lutownicy. Poza tym nie pokazałeś nam też swoich lutów - a pewnie wyglądają ciekawie..
    Pozdrawiam i życzę bardziej udanych konstrukcji
    Aaaa nie... żarówkę można wykręcić bez problemów ; ]
    luty są okej, bo lutowałem stacją lutowniczą ;D
    jarekm27 napisał:
    Obudowa metalowa byłaby najlepsza, można
    by całość za ekranować.... nie łapie to czasem
    pingów od telefonów komórkowych ?

O dziwo... NIE TAK MOCNO.
    Sam byłem w lekkim szoku ; )
    Marios221
    Poziom 20  
    Obudowa ani trochę mi się nie podoba z tego co wnioskuje po zdjęciach to jest ona krzywa szpachla złe położona sa gródki a lakier źle położony za 60zł to miałbyś malowanie u lakiernika,i ten kawałek plexi,nie lepiej było dać jakieś vu metery z starego magnetofonu albo wzmacniacza??
    Jak dla mnie projekt dosyć niedopracowany no i dla dziewczyny na mój gust sie nie postarałeś ale życzę powodzenia w dalszych projektach oby były lepsze.
    :D.
    marti_944
    Poziom 28  
    Witajcie!

Zgadzam się z przedmówcami - obudowa... no delikatnie mówiąc niedopracowana.
    Jakie są jej wymiary ?

Według mnie do tej kości (i w ogóle do takiego wzmaka) wystarczyła by skrzynka o wymiarach:
    [110mm]x[280mm]x[230mm] ([wys.]x[dług.]x[szer.]).
    Ładnie oklejona jakąś czarną albo drewnopodobną okleiną. A jeśli Ci nie zależy na kasie to fornirem. (kolor oczywiście dobrany do koloru mebli!).

Radiator mały, gniazda z tyłu krzywo jak nie wiem co, trafo nieekranowane a jest blisko końcówki. Naprawdę jeśli chcesz zrobić koniecznie sam, koniecznie z drewna - zrób obudowę z płyty wiórowej 18mm (albo mnie jeśli monitor nie jest za ciężki - np. LCD do 20-21"), z tyłu otwory wentylacyjne, u góry też i zrób jak pisałem wyżej.
    Radiator daj koniecznie większy, kable ładnie ułóż, gniazda przymocuj równo i w odpowiednich odległościach (żeby było ładniej).
    Daj ekranowane kable w środku (te sygnałowe), trafo zekranuj.

Co do dziurska we front panelu... ehh ;]

Pozdro! \m/
    krystian08
    Poziom 16  
    Kolego nie chcę Cię zniechęcać ale obudowa estetyką nie grzeszy. Jak dla siebie to jeszcze by przeszło ale na prezent to tak nie za ładnie. Mogłeś umieścić wzmacniacz w jakiejś plastikowej obudowie Z-cośtam i byłoby ładniej. Dziwi mnie też, że głośniki logitecha ustępują jakością TDA2030. Może głośnością, ale czy jakością to wątpie...
    Ale duży plus za to że chciałeś zrobić coś samemu - mam nadzieje, że twoja dziewczyna to doceni :)