Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przerywacz światła stopu mrygający stop flashing brake light

zazuPL 08 Lip 2010 00:29 6362 7
  • #1 08 Lip 2010 00:29
    zazuPL
    Poziom 9  

Witajcie.

Chciałbym stworzyć coś (jak w temacie) co sprawia że po naciśnięciu hamulca światło stopu błyska parę razy i dopiero zaczyna świecić światłem ciągłym.

Da się kupić takie gotowe bajerki, ale wolałbym to zrobić po swojemu, coś się przy okazji nauczyć.

Mogę prosić o jakieś porady ?
    Musi to być stworzone z wykorzystaniem mikrokontrolera? Jakiego?
    Co będzie najtańsze, najlepiej nadające się do tego celu?

Może da się to zrobić przy użyciu przerywacza bimetalicznego (jak ten od kierunkowskazów)?

Dziękuje i pozdrawiam

0 7
  • #2 08 Lip 2010 00:48
    1086839
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 08 Lip 2010 08:13
    Bonkot
    Poziom 39  

zazuPL napisał:
    Witajcie.

Chciałbym stworzyć coś (jak w temacie) co sprawia że po naciśnięciu hamulca światło stopu błyska parę razy i dopiero zaczyna świecić światłem ciągłym.

Da się kupić takie gotowe bajerki, ale wolałbym to zrobić po swojemu, coś się przy okazji nauczyć.

Mogę prosić o jakieś porady ?
    Musi to być stworzone z wykorzystaniem mikrokontrolera? Jakiego?
    Co będzie najtańsze, najlepiej nadające się do tego celu?

Może da się to zrobić przy użyciu przerywacza bimetalicznego (jak ten od kierunkowskazów)?

Dziękuje i pozdrawiam

Witam
    A jak to się ma do "przepisów o ruchu drogowym", bo nie słyszałem aby te przepisy zostały tak zmodyfikowane, by dopuszczały "miganie" świateł stopu podczas hamowania. Taki rodzaj świecenia dopuszczony jest dla kierunkowskazów a nie świateł stopu, więc ten pomysł - możesz zastosować puki co (i bardzo dobrze, bo jest to idiotyczny pomysł wprowadzający w błąd kierowce jadącego za takim pojazdem)w zabawce, a użytkowników wprowadzających takie niebezpieczne "innowacje" powinno się surowo karać i eliminować z ruchu drogowego.
    Pozdrawiam.

0
  • #4 08 Lip 2010 10:39
    Darrieus
    Poziom 38  

Koledze zuzuPL chyba chodziło o mryganie al'a stroboskop policyjny przez pierwszą sekundę hamowania.
    a) żarówka ma za duża bezwładność żeby osiągnąć taki efekt - trzeba LEDy (a mruganie z mniejszą częstotliwością to całkowita pomyłka bo stop zmieni się w kierunkowskaz tak jak już inni napisali...)

b) nie zgodne z przepisami

0
  • #5 08 Lip 2010 12:57
    zazuPL
    Poziom 9  

Bardzo dziękuję za odpowiedzi!

Bajerek chcę stosować tylko na zlotach (teren prywatny / zamknięty), więc kwestią legalności się nie przejmuję :)

degename napisał:
    Prosty mikro kontroler i przekaźnik będą wystarczające (ale mikro kontroler będzie potrzebował zaprogramowania).

Właśnie o to chodzi i to mnie najbardziej w tym projekcie interesuje !

Chciałbym się dowiedzieć, jaki mikrokontroler będzie do tego najlepszy. Zadanie nie jest skomplikowane, więc zapewne najlepszy=najprostszy i najtańszy
    Poproszę o jakieś przykładowe, dostępne do kupienia na allegro, giełdzie typu wolumen.
    Na studiach programowaliśmy ATMELe

degename napisał:
    A możesz podać jakieś korzyści ze stosowania takiego rozwiązania?
    gdyby na drodze - światło stopu zwracające bardziej na siebie uwagę.
    coś jak awaryjne włączane automatycznie przy ostrym hamowaniu...

Na zlocie - ciekawostka, własnoręcznie zrobiona :) Lepsze to niż np. neony i świecące wentylki :D

0
  • #6 08 Lip 2010 13:54
    Darrieus
    Poziom 38  

Podstawowe pytanie czy masz LEDy. ?
    Po co zaraz procesory.
    Można to zrobić na ne555 i prostym opóźniaczu czasowym który po określonym czasie (np 1s) zewrze tranzystor mocy za generatorem(555).
    Możesz kupić na wolumenie jakieś migające serduszko (z ne555) i kwestie generatora masz z głowy, wystarczy tylko zwiększyć częstotliwość, dodać tranzystor mocy i prosty układ czasowy z kilku elementów. Ceny to raczej groszowe.
    No chyba że koniecznie chcesz procesor to nawet Atiny12 może być. Moim zdaniem wsadzanie procka po to żeby robił za generator i timer (który super dokładny nie musi być) to jak strzelanie z armaty do komara (tym bardziej że wcale to układu nie uprości) :D

0
  • #7 14 Lip 2010 11:25
    zazuPL
    Poziom 9  

Dzięki za porady.
    Jakbym miał konkretniejsze pytania, jeszcze będę pisał. Na razie rozważę wszystkie za i przeciw.

Na razie nie mam LEDów, zwykłe żarówki.
    :?: Jak rozumiem, LEDy byłyby raczej wskazane ? : )

Znalazłem, że w nowym AUDI A8 coś takiego zastosowano
    http://moto.wp.pl/kat,15953,page,2,title,Rewo...eflektory-diodowe,wid,12470297,wiadomosc.html
    "Jeżeli nowe A8 ostro zahamuje, światło stopu będzie migać z wysoką częstotliwością, aby ostrzec jadące z tyłu pojazdy. Gdy limuzyna zatrzyma się, włączą się światła awaryjne."

Pytałem wykładowcę i powiedział, że jego zdaniem najlepiej do tego zastosować ATMEL AT89C 4051, którego również pomógłby mi zaprogramować.

W załączniku schemacik który znalazłem, jak zrobić to w ogóle bez procesora.

Pozdrawiam serdecznie

Przerywacz światła stopu mrygający stop flashing brake light

3
  • #8 15 Lip 2010 19:05
    Georges
    Poziom 15  

Witam. Układ przerywacza do stopu wykonałem parę miesięcy temu ze schematu jaki pokazał pazuPL.Trochę ciężki w regulacji bo p-rki trzeba precyzyjnie wyregulowac i w kolejności.
    Układ podłączyłem pod trzeci stop -ledy za szybą.Układ trzy razy mruga potem świeci światłem ciągłym. Myślałem o odwróceniu tej funkcji. Najpierw światło ciągłe potem mrugające, np gdy hamujemy przed przejazdem kolejowym lub na końcu korka. Hamowanie pulsacyjne nie jest zabronione więc i stop migający nie jest zabroniony.

0