Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

problem z OC i z polską papierologią.

J4c0 08 Lip 2010 10:31 867 6
  • #1 08 Lip 2010 10:31
    J4c0
    Poziom 14  

Witam Drodzy forumowicze.
    Napisałem tutaj, ale jeśli uznacie to za błąd, to przenieście ten temat. Otóż mam problem, ponieważ dziadek zmarł zostawiając poczciwego fiata 126p nam, czyli dwóm siostrom i mi, ponieważ ani babcia, ani mama nie mają prawa jazdy. A cyrki się zaczęły z tym, ponieważ siostry mają pracę dość odległą: jedna 4 km, a druga 2 przez miasto i ugadały się że będą jeździć nim na zmianę. Ale problem pojawił się, ponieważ nie mogły przerejestrować auta, bo testament jest zamknięty. Aby go otworzyć musiała być jeszcze 1 osoba, której nie widziała nasza rodzina ~25 lat. Nikt nie wiedział kto to i skąd, wiadomo tylko, że z daleka (ok. 400 km) i zaczęła się latanina po sądach i wysyłanie papierków. A samochodem trzeba było jeździć i siostry jeździły na OC dalej opłacanym na dziadka.
    Sprawa tak się miała przez 2 lata i teraz dziewczyny wpłaciły już 5 ratę, czyli teraz w środku roku skończyło się OC i chciałem już go przerejestrować, ponieważ papiery z sądu niedługo będą. Ale tutaj powstaje problem, bo OC muszę mieć na cały rok żeby zrezygnować.
    I tutaj pytanie, czy podczas przerejestrowywania samochodu, mogę zrezygnować z OC z PZU (bo tam wszyscy płacą tj. dziadek i siostry) bez żadnych kar i wziąć z innej ubezpieczalni i czy te pół roku, jakbym przedłużył do końca, to byłoby zgodne z prawem, tj. czy przy zatrzymaniu rutynowym przez policję nie straciłbym jakichkolwiek dokumentów ?

0 6
  • #2 15 Lip 2010 15:32
    tzok
    Moderator Samochody

Do przerejestrowania musisz mieć OC, w PZU możesz albo zrezygnować i ubezpieczyć gdzie indziej albo dopłacić do końca roku i spisać aneks. W PZU jest taka zasada, że w tej sytuacji dopłacasz raty do końca roku albo w/g stawki poprzedniego właściciela albo przeliczają Ci w/g Twoich zniżek (co Ci się bardziej opłaca).

0
  • #3 15 Lip 2010 16:14
    marcys20
    Poziom 18  

a ze tak zapytam - nie prosciej bylo spisac umowe sprzedazy maluszka z data sprzed smierci dziadka i oplacic w skarbowce ewentualne odsetki w kwocie 2promile/dzien zwloki od dnia przekroczenia 2 tyg do zaplaty podatku?? wyszloby duzo szybciej, taniej i prosciej...

0
  • #4 21 Lip 2010 00:34
    J4c0
    Poziom 14  

marcys20 tylko że to już 2 i pół roku...

0
  • #5 21 Lip 2010 10:44
    marcys20
    Poziom 18  

nic nie szkodzi ze 2,5 roku! mozna by napisac na umowie 700zl (do kwoty 1000 podatku chyba nie ma, lub jest jakis ustawowy- pojecia nie mam) i normalnie zaplacic odsetki. odsetek jest 2 promile za dzien, czyli dla przykladu :
    - auto o wartosci 1000zl to podatek 20zl + odsetki
    - odsetek za 2,5 roku masz ok. 800dni*0,002*20podatku= 32zl

czyli razem do zaplaty masz 52zl * z tego co pamietam znaczki musialbys kupic za pare zl...
    PS. ja kiedys prostowalem w skarbowce stary motocykl i wyszlo kilkadziesiat zl - tragedii nie ma! to nei nowy mercedes

0
  • #6 21 Lip 2010 13:54
    tzok
    Moderator Samochody

Jeśli kwota umowy nie przekracza 1000zł nie trzeba takiej umowy w ogóle zgłaszać w US i nie płaci się PCC (2% od wartości umowy).

0
  • #7 21 Lip 2010 21:09
    J4c0
    Poziom 14  

ee, to tragedii nie ma :) to do końca umowy jeszcze trochę ale na pewno zastosuję się do wskazówek. Dzięki Wam za zaangażowanie.

Nawet coś nie mogę znaleźć opcji "pomógł" tylko wyświetla inne posty...

0