Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ

mate_ok 08 Lip 2010 11:35 6958 7
  • 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ

WItam!

Oto przedwzmacniacz mikrofonowy, który powstał z połączenia czegoś a la ISA110 i prostego, ale dobrego EQ z miksera Studer 169. Oczywiście kanały są dwa, wzbogacone o HPF z regulacją częstotliwości i podświetlany na żółto wskaźnik wysterowania. Całość dopalona padem -20dB i w razie potrzeby napięciem +48V (precyzyjnie regulowane).

Projekt (razem z obijaniem się) pochłonął ok. 4 miesiące pracy i sumę ok 800-900 zł. Brzmienie - dość jasne (można posłuchać tutaj jeśli komuś starczy cierpliwości..). Preamp będzie pracował w naszym studiu nagraniowym - prawdopodobnie głównie przy nagrywaniu gitar elektrycznych.

Oczywiście zostaje jeszcze przygotowanie przedniego panelu, ale to już niebawem :)

Czego się nauczyłem:
    - uniwersalne płytki drukowane są do d...
    - nic nie daje większej frajdy niż DIY :)

Czy było warto? O TAK :)

pozdrawiam

8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ 8611 - dwukanałowy przedwzmacniacz mikrofonowy z EQ

PS: Dawno nie byłem na Forum, więc przepraszam Admina za śmiecenie :)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 08 Lip 2010 14:22
    misiekan854
    Poziom 17  

Wygląda naprawdę nieźle, na twoim miejscu dobrałbym gałki do tego Nordmenda :D

Też mam ten wzmacniacz, a właściwie cały komplet - pięknie toto gra, zwłaszcza na gramofonie :D

I jeszcze jedno - jak będziesz często używać tych przełączników hebelkowych, to po pewnym czasie się zużyją - niestety nie są one wysokiej jakości...

Pozdrawiam

• #3 08 Lip 2010 15:43
    FastProject
    Poziom 28  

Bardzo ładny front, ale aż 800zł za wszystko. Ja rozumie, że te przełączniki są dosyć drogie (ile za sztukę dałeś?) i obudowa też kosztowała, ale jak za przedwzmacniacz na NE5534 800-900zł to sporo.

• #5 08 Lip 2010 20:05
    Radzio M.
    Poziom 33  

11111olo napisał:
    Nie lepiej zrobić to na elektronicznych przełącznikach? Tak jest plątanina kabli.

Wystarczy zaprojektować PCB, zmniejszą się koszty (na kable) i jakoś będzie wyglądać.

• #6 08 Lip 2010 20:49
    VaM VampirE
    Poziom 17  

Koszty same rosną w takich układach, przełączniki, precyzyjne rezystory, dobrej jakości kondensory, materiały na obudowę, markowe złącza. A przede wszystkim transformatory wejściowe cena jednego to około 12 euro.

http://pl.farnell.com/jsp/displayProduct.jsp?...-OTH&s_kwcid=TC|15330|a262a3e||S|b|4564971040 " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink ">Link

Sama obudowa rack kosztuje chore pieniądze, składam lampowy wzmacniacz stereo do gitary 2*20W i obudowa to będzie najdroższa inwestycja, chyba że znajdę odpowiedni stary switch czy router.

Ogółem konstrukcja fajna i ambitna, płytki mogły by być lepsze ale i bez nich nie jest tak źle. Osobiście rozsunął bym bloki przedwzmacniacza prawego i lewego od siebie a zasilacz dał za ekranem.
    Oraz na pewno wywalił te gałki, wyglądają jak ze starego oscyloskopu.

Pozdrawiam,
    VV

• #8 09 Lip 2010 10:53
    mate_ok
    Poziom 18  

@Daro:

Podejrzewam że koszty były niższe niż podane, jednak większość części zamawiałem partiami po 100sztuk z TME - zrobił się zapas no i koszty poszły w górę.

Przełączniki Lorlin ok 6zł/sztuka (niektóre trafiły się wadliwe np zamiast 12 pozycji miały tylko 11 ale zwrot byłby skomplikowany więc pogodziłem się z tym).

Obudowy i transformatory zamawiałem z Canford.co.uk i ci policzyli za obudowe + 4 trafa ok 110 euro więc już połowa ceny (początkowo miałem plan zrobienia wyjścia na transformatorach 600:600 ale postanowiłem zaoszczedzić je na 'potem').

Rozsunięte płytki - jak najbardziej z tym, że nie potrafiłem znaleźć skutecznego rozwiazania ekranowania (ograniczony mam troche warsztat i niestety dwie lewe ręce do jakichkolwiek prac metalowych - przyjaciel pomagał mi nad wycinaniem przedniego panelu). Gdy przedwzmacniacz w końcu spocznie w studiu, cały blok zasilacza przeniosę do osobnego urządzenia, aby zminimalizować przydźwięk (jak narazie nie jest najlepiej przy maksymalnym gainie).

@Radzio:
    Przyznaję bez bicia, że byłem naiwny biorąc się za uniwersalne płytki drukowane. Z lenistwa w sumie, bo całość, tak jak mówisz, można było zrobić na zgrabnym łatwym do zaprojektowania PCB. To chyba najważniejsza lekcja jaką wyciągnąłem - wszystko co uniwersalne to ZŁO!

Gałki dałem takie jakie miałem (też kosztowały swoje..) ale te akurat mi się podobają bo przypominają trochę Solid State Logic ;)

Polecam wszystkim schemat, na którym się oparłem - myśle, że to fantastyczna konstrukcja i byłbym szczęśliwy mogąc wykonać jeszcze jeden egzemplarz (w wersji 1u z jednym kanałem i bardziej estetycznym PCB).

pozdrawiam