Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Toshiba p35 s609 zbyt duża temperatura procesora

panmaniek666 08 Lip 2010 15:55 3476 7
  • #1 08 Lip 2010 15:55
    panmaniek666
    Poziom 8  

Witam.Mam problem z przegrzewającym procesorem w laptopie toshiba p35 .Po kilku minutach użytkowania komputer wyłącza się.Wentylatory wyczyściłem, pastę wymieniłem i nic nie pomaga.Chłodzenie działa bez zarzutu, bo odbiera ciepło,procesor nie wygląda na przegrzany,nie ma żadnych przebarwień. Próbowałem zmierzyć temperaturę procesora, ale żaden z dostępnych mi programów nie pokazuje jego temperatury. Proszę o pomoc jak temu można zaradzić.

0 7
  • #2 08 Lip 2010 16:23
    JediMaster
    Poziom 16  

Wina moze tkwic w zapchanym systemie, dlatego usterka moze lezec po stronie oprogramowania. Wyczysc dysk instalujac nowy system i zobacz skutki.

0
  • #3 08 Lip 2010 17:34
    panmaniek666
    Poziom 8  

System postawiłem na nowo dwa tygodnie temu, czyszczę dokładnie wszelkie pozostałości, więc nie przypuszczam, żeby wina leżała po stronie systemu, ale zobaczę- postawię system na nowo. A jakieś inne przypuszczenia?

0
  • #4 10 Lip 2010 00:07
    gader
    Poziom 26  

Napisz cos wiecej, czy tak jest od nowosci? Moze procesor za mocny do tego chlodzenia. Sprawdzales czy grafika tez sie tak mocno grzeje? Zaden program typu core temp lub everest nie pokazuja temperatury?

0
  • #5 10 Lip 2010 01:45
    panmaniek666
    Poziom 8  

Postawiłem system na nowo i wielkiej różnicy nie zoobserwowalem. Komputer nadal się mocno grzeje i wyłącza. Jeżeli chodzi o procesor,to taki właśnie był montowany w tym laptopie czyli Intel Mobile Pentium4 3,2Gh. Co dziwne grafika nie nagrzewa się tak mocno, choć jest bez radiatora a wentylator chłodzi ją od strony nóżek- dziwnie jak dla mnie. Mam zainstalowanego Everesta ,TAT-a i Sensors Viev , ale żaden z nich nie pokazuje mi temperatury procka , tak jakby nie było czujnika.Tego laptopa mam od miesiąca i próbuje go zreanimować bo był w stanie agonalnym.(uszkodzona matryca,gniazdo zasilania ,dźwięk)

0
  • #6 11 Lip 2010 01:07
    panmaniek666
    Poziom 8  

Za namową poszperałem za programami mierzącymi temperaturę.... i nic! (Speed Fan,rmclock,Lap temp,nhc,cpu-z ) żaden nie podał mi temperatury :) Zaczynam zastanawiać się nad zmianą procesora na nowszy i mniej grzejący się, tylko jaki ? Szyna 533Mh slot ppga478 .Doradźcie proszę.

0
  • #7 11 Lip 2010 04:17
    sansavi
    Poziom 9  

Na pewno możesz sprawdzić temperatury programem Everest jednak do laptopów należy użyć wersji Corporate Edition. Dla ułatwienia zamieszczam go w poście niestety to 30dniowy trial, który nie pokazuje wszystkich danych jednak, na szczęście pokazuje wszystkie temperatury.

Przypuszczam jednak, że problem leży po stronie zasyfionego chłodzenia i/lub past termo-przewodzących, o ile nie bawiłeś się z biosem. Jeśli laptop nie jest już na gwarancji, możesz go rozebrać jeśli uważasz, że sobie nie poradzisz lepiej komuś to zlecić. Z doświadczenia wiem, że Toshiby trzeba rozbierać na drobne by dostać się do chłodzenia. Ewentualnie to martwy wentylator.

Przed rozebraniem:
    -NIE BIERZ SIĘ ZA TO JEŚLI NIE JESTEŚ PEWIEN ŻE SOBIE PORADZISZ
    -Kup pastę ArticSilver, jest droga ok 30zł, za to bardzo dobra
    -Znajdź odpowiedni śrubokręt by nie zniszczyć główek śrubek, za mały albo za duży je porostu "zjedzie" lub nie odkręci.
    -Dokładnie zapamiętuj gdzie jakiego rodzaju śrubki były wkręcone ma to znaczenie by nie zniszczyć gwintów i by wszystko dobrze się schodziło
    -Zapamiętaj gdzie i jak były podłączone przewody
    -Nie rób nic na siłę

Po pierwsze wyjmij baterie. Rozbierając należy zacząć od ekranu, otwórz go by tworzył kąt 90 względem korpusu, połóż go na obudowie ekranu i odkręć wszystkie śrubki. Potem od spróbuj ściągnąć ramkę nie siłuj się z nią jeśli nie chce zejść podważ ją czymś cienkim od zewnętrznej strony. Potem zdejmij matrycę z tyłu kabel (odłączając kable nie ciągnij za przewody łap za wtyczki) do niej idący powinien być przyklejony kawałkiem taśmy, oderwij ją od matryc ciągnąc za nią odłączysz kabel idący do niej. Teraz odkręć zawiasy i resztę obudowy ekranu. Teraz czas na dolną część, najpierw odkręć wszystkie śrubki spróbuj jeśli to możliwe wyjąć twardy dysk, potem ściągnąć klawiaturę. Klawiatura podłączona jest taśmą jej gniazdo ma zatrzask który należy przesunąć lekko w stronę taśmy gdy to zrobisz sama wyjdzie. Uważaj by nie zginać żadnej z taśm gdyż może to ją uszkodzić. Gdy jest zdjęta klawiatura odkręć wszystkie widoczne śrubki i odłącz taśmy i przewody. Możesz spróbować wyciągnąć napęd CD/DVD żeby nie przeszkadzał i nie wypadł podczas dalszej pracy. Teraz ostrożnie podważ obudowę korpusu jeśli nie zapomniałeś o żadnej śrubce powinien rozejść się bez większych oporów. Odkręć wentylator jeśli nie zrobiłeś tego wcześniej i wyjmij go. Teraz czas na radiatory odkręć je powinny lekko zejść. Następny krok to oczyszczenie z kurzu i starej pasty lub żelowych podkładek. Wyczyść radiatory i układy suchym papierowym ręcznikiem lub wacikiem w najgorszym wypadku możesz użyć odrobiny spirytusu. W przypadku elektroniki musisz poradzić sobie na sucho w najgorszym wypadku delikatnie użyj paznokci. Wentylator powinien mieć z jednej strony metalową pokrywkę odkręć ją i dokładnie wyczyść całość jeśli znajdziesz jakąś gąbkę z czym się już raz spodlałem w Acer TravelMate po prostu ją wyrzuć i nie wsadzaj nowej. Płytę możesz przeczyścić z kurzu miękkim pędzelkiem. Gdy wszystko będzie czyste nałóż pastę w na układy, które wcześniej były nią pokryte bądź żelowymi podkładkami. Uważaj by pasta nie dostała się na malutkie elementy np na procesorze graficznym gdyż zawiera ona przewodzące prąd srebro. Teraz poskładaj całość i ciesz się działającym sprzętem.

0
  • #8 11 Lip 2010 23:50
    panmaniek666
    Poziom 8  

Kolego sansawi nie czytałeś dokładnie moich postów. Wszystko to właśnie zrobiłem i dlatego szukam tutaj porady od bardziej doświadczonych ludzi ode mnie.Everest nie podaje temperatury,znam ten program od dawna,ale dzięki za chęć pomocy.

0