Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prąd na obudowie maszyny- co z zerem?

08 Lip 2010 21:18 3208 13
  • Poziom 8  
    Sprawa wygląda następująco dom i podpięty warsztat 3 fazy
    w domu wyczuwalne na kuchence elektrycznej mrowienie
    warsztat maszyna lekko kopie czyli ranka na rence wiór i tp. mrowienie
    mierzyłem prąd zwykłym miernikiem pomiędzy obudową maszyny a rurą z wodą wkopaną w ziemi dobre 30 metrów pokazuje 1.4 volta czy to normalne po wyłączeniu bezpieczników od domu to samo także myślę że nie jest to wina instalacji w domu.
    jeszcze jedno jak się skutecznie uziemić bo praca robi się nieprzyjemna i czy to będzie miało wpływ na pobór prądu licznik będzie liczył tą upłynność jak ustalić przyczynę.?
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Jaki rodzaj sieci?
    Na pierwszy rzut oka wygląda na przerwany/uszkodzony PEN.
  • Poziom 8  
    do domu linia napowietrzna z domu do warsztatu też gdzie szukać tego przerwania?
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 34  
    Od skrzynki bezpiecznikowej do samego słupa. Każde łączenie to potencjalne upalenie. Jest to bardzo poważna usterka która zagraża zdrowiu jak i życiu.
    Pewny nie jestem że PEN się upalił ale na to wszystko wygląda tym bardziej że masz warsztat.
  • Poziom 8  
    czyli od domu do słupa z energetyki jeśli dobrze rozumie ale jak to sprawdzić ? jak szukać miejsca poprowadzić kabel do ziemi i mierzyć miernikiem ciężko liczniki na piętrze proszę o podpowiedź.
  • Poziom 8  
    Domyślam się ale wolę wiedzieć zanim zadzwonię do elektrowni jak znam życie to będzie to moja wina a i koszty mogą być nie małe dlatego w domu wolę sprawdzić sam tylko potrzebuję porady od kogoś kto się na tym zna niektóre rzeczy mogą okazać się banalne do sprawdzenia dlatego pytam i dziękuję za wszystkie podpowiedzi.
  • Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Zanim wypowiesz wojnę ZE, to zaproś elektryka, ale kumatego, do siebie na obdukcję. Po stronie energetyki rzadko zdarzają się takie historie. Większość uszkodzeń jest po stronie odbiorcy na małych przekrojach przewodów, gdzie przeglądów się nie robi, a szkoda...

Kumaty pomiarowiec stwierdzi z dużym prawdopodobieństwem, gdzie leży przyczyna opisywanej przez Ciebie sytuacji.

Jak już będziesz miał pewność, że to nie u Ciebie, bo tak też faktycznie może być, wtedy zadzwoń do ZE.
  • Poziom 8  
    nie mam zamiaru z nimi wojować a elektryka zaproszę dziękuję za podpowiedź ale i tak nie wiem więcej niż wcześniej myślałem że dowiem się więcej o tym problemie np. jaki wpływ ma to na wskazanie licznika
    i jeszcze jedno mam zamiar uziemić maszynę dodatkowo szpilę do ziemi
    jaki wpływ to będzie miało w przypadku przebicia na wskazania licznika?
  • Poziom 25  
    qerc napisał:
    Jeśli chodzi Ci o to, czy licznik "policzy" np śmiertelne porażenie to tak, policzy.
  • Pomocny post
    Specjalista - Instalacje Elektryczne
    Nie padł nigdzie typ rodzaju sieci więc powiem tak:
    dodatkowe uziemienie zmniejszy wartość napięcia dotykowego na obudowie maszyny, więc na pewno pomoże, co nie zwalnia Cię z obowiązku, że taką awarię trzeba usunąć szybko, bo zagraża zdrowiu i życiu użytkowników instalacji i urządzeń.

Licznik policzy wszystko dokładnie, bo tor N/PEN [nie wiem, jaką masz sieć] jest dołączany do licznika jako zasilanie i nie przechodzi przez układ pomiarowy tak, jak przewody fazowe.

Tutaj jest wyjaśniona kwestia zjawiska pływającego zera, które występuje u Ciebie:
    Pływające zero
  • Poziom 8  
    marian_em napisał:
    qerc napisał:
    Jeśli chodzi Ci o to, czy licznik "policzy" np śmiertelne porażenie to tak, policzy.

i znowu widzę kpiny z laika
    jeśli uziemię maszynę na ten przykład to nie powinienem być porażony po to się to robi prawda? ale prąd jakiś tam niewielki będzie płynął do ziemi i licznik będzie krecił się czy dobrze rozumie?
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    ...jeśli uziemię maszynę na ten przykład to nie powinienem być porażony po to się to robi prawda?
    Nieprawda.
    Koledzy pisali byś wezwał elektryka, który zlikwiduje przyczynę a nie skutek.
  • Poziom 8  
    Tak zrobię, na pewno szukam właśnie po znajomych elektryka z polecenia-
    a nie czarodzieja z programu usterka. Taki wyga na pewno coś jeszcze znajdzie i doradzi a nie tylko poczaruje i skasuje.