Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

checking NVRAM

Madziara1979 02 Sep 2004 21:04 26328 4
    Madziara1979
    Level 11  
    Mam problem z kompem. Polega to miej więcej na tym, że komp przy uruchamianiu pokazuje checking NVRAM a potym że jest brak tego. Wszystko sprawdzałam oprócz płyty głównej. Zostało mi tylko to do sprawdzenia. Czy może ktoś miał już ten problem i o co chodzi? proszę o szybką i konkretną odpowiedź jak najszybciej - z góry dziękówka.
    LtLog
    Level 30  
    Podczas przeprowadzania procedury POST (Power On Self Test) komputer wykrył zmiany zawartości pamięci NVRAM w stosunku do ostatnio zapisanego stanu. Pamięć NVRAM (Non-Volatile Random Access Memory) stanowi część struktury BIOS-u i gromadzi informacje, które w żadnym wypadku nie mogą ulec utracie po wyłączeniu zasilania komputera. W układzie NVRAM są przechowywane m.in. dane ESCD (Extended System Configuration Data), czyli parametry wymagane przez systemy operacyjne obsługujące Plug and Play, aby otrzymywać informacje o przydziale przerwań (tzw. tabelę przerwań) tuż po włączeniu komputera - czyli jeszcze przed uruchomieniem systemu operacyjnego.

W odróżnieniu od pamięci CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) pamięć NVRAM nie wymaga zasilania, nie czerpie zatem energii z baterii umieszczonej na płycie głównej.

Zmiany w pamięci NVRAM mogą być spowodowane wieloma czynnikami, np. zmodyfikowaniem danych przez program tuningowy, który potrafi ingerować w mechanizm zarządzania pamięcią i konfigurację przerwań. Przyczyną może być również atak złośliwego wirusa.

Przeważnie jednak zmiany wprowadza Windows, zapisując dane w pamięci NVRAM po zainstalowaniu nowego sprzętu. Opisywany komunikat pojawia się podczas restartowania systemu, a także podczas kolejnego restartu po wgraniu odpowiednich sterowników.

Rozwiązanie 1. Zrestartuj system. Systemy Windows 95/98/Me i 2000 zapiszą wówczas nowe informacje ESCD w układzie NVRAM. W Windows 95/98 trzeba sprawdzić, czy w Menedżerze sprzętu jest uaktywniona odpowiednia opcja. Kliknij prawym przyciskiem ikonę Mój komputer i wybierz polecenie Właściwości. Wskaż kartę Menedżer urządzeń, po czym kliknij dwukrotnie gałąź Urządzenia systemowe. Następnie zaznacz wiersz BIOS typu Plug and Play i kliknij przycisk Właściwości. Teraz wskaż kartę Ustawienia. Upewnij się, że pole wyboru Wyłączaj uaktualnianie NVRAM / ESCD nie jest zaznaczone.

Rozwiązanie 2. Jeśli komunikat pojawia się podczas każdego uruchamiania systemu, może na płycie jest ustawiona zworka, która służy do usuwania zawartości z pamięci NVRAM. Sprawdź w instrukcji płyty głównej, gdzie znajduje się ta zworka i jak ją przestawić we właściwą pozycję.

Rozwiązanie 3. W niektórych przypadkach sprawcą zamieszania bywa uaktywniona funkcja Clear NVRAM w ustawieniach BIOS-u AMI (zazwyczaj jest umieszczona w menu Advanced CMOS Setup). Powoduje, że zawartość pamięci NVRAM jest usuwana podczas uruchamiania systemu. Zastosowanie tej funkcji jest konieczne tylko w przypadku, gdy błąd w pamięci NVRAM uniemożliwia uruchomienie systemu.

Rozwiązanie 4. Aktualizacja BIOS'u

Kolejnym rozwiązaniem jest wizyta w serwisie :(

Pozdrawiam Lt.
    Madziara1979
    Level 11  
    Hej dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. trochę się w tym połapałam :wink:
    Niestety system windows XP wogóle nie uruchamia się a wejście do biosu jest też rzadko możliwe. Czasami, gdy uda się wejść do biosu to nie działa nic. strzałki czy wchodzenie w dalsze menu biosu. Znalazłam prawdopodobnie rozwiązanie, ale nie jestem pewna czy może to być to. Otóż na płycie głównej jest plastik, który trzyma cały radiator (w kształcie kwadratu). jeden z zaczepów (są 4 w każdym rogu) jest zepsuty. niemam pojęcia czy to można wogóle kupić - jutro się przekonam. Czy to może broić i może być sprawką całych kłopotów?
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    Madziara1979
    Level 11  
    Hej dziękuję za tak wyczerpującą odpowiedź. trochę się w tym połapałam :wink:
    Niestety system windows XP wogóle nie uruchamia się a wejście do biosu jest też rzadko możliwe. Czasami, gdy uda się wejść do biosu to nie działa nic. strzałki czy wchodzenie w dalsze menu biosu. Znalazłam prawdopodobnie rozwiązanie, ale nie jestem pewna czy może to być to. Otóż na płycie głównej jest plastik, który trzyma cały radiator (w kształcie kwadratu). jeden z zaczepów (są 4 w każdym rogu) jest zepsuty. niemam pojęcia czy to można wogóle kupić - jutro się przekonam. Czy to może broić i może być sprawką całych kłopotów?
    Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
    tzok
    Moderator of Cars
    NVRAM to nie Flash, to właśnie pamięć CMOS... zresttuj ją zworką na płycie lub wyjmij baterię... tego typu komunikat pojawia się też jeśli wysiadła bateria podtrzymująca (niekiedy wtedy w ogóle nie da się uruchomić komputera).
    Dane ESCD można a co więcej należy kasować np. w przypadku instalacji kart rozszerzeń. Tabelę przerwań odbuduje sam BIOS (jeśli opcja PnP OS Installed jest na No) lub system operacyjny.
    Pojęcia NVRAM i CMOS Memory stosuje się wymiennie - pierwsze dotyczy "rodzaju" pamięci a drugie sposobu/technologii jej wykonania ale jeśli chodzi o komputery PC to pamięć NVRAM jest zawsze wykonana w technologii CMOS.