Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus G124 Sterownik 2105 - wyświetlane usterki "BLA&

09 Lip 2010 10:00 14347 32
  • Poziom 9  
    Witam, kilka miesięcy temu przez parę dni wyświetlany był FM 241 BLA - który sam zniknął.
    Ostatnio ponownie pojawił się: FM 241 BLA, a po 10 dniach zmienił się na FM 242 BLA. Trwa tak już 4 dzień. (piec cały czas pracuje bez zakłóceń)
    Z instrukcji sterownika wynika, że FM 241 dotyczy modułu mieszacza, a FM 242 modułu palnika.
    W poradach napisano żeby: moduł odinstalować, zainstalować ponownie, lub w ostateczności wymienić.
    Proszę o poradę:
    1-z czego wynikają lub co powoduje te usterki?
    2-jak sobie z nimi poradzić? Jak odinstalować i ponownie zainstalować np moduł mieszacza? A właściwie to gdzie (lub który) on jest?
    3-a może należy wykonać coś innego?
    Dziękuję za pomoc, Tomasz
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Ad 1. Z przepięć elektrycznych lub błędów wewnętrznych ew. ze złych ustawień serwisowych
    Ad 2. Sprawdzić czy w ogóle te moduły (FM241, FM242) są fizycznie zamontowane. Osobiście w to wątpię. Więc trzeba je wykodować (odinstalować, usunąć z pamięci sterownika) w poziomie serwisowym automatyki
    Ad3. Nie
  • Poziom 9  
    Witam, dzięki za odpowiedź,
    piec obsluguje również podłogówkę, więc uznałem że usterka dot. mieszacza jest sygnalizowana poprawnie. Skutków błedu nie widzę, bo jest gorąco i podłogówka milczy.
    1-Jak sprawdzić obecność modułów? Jak je rozpoznać? (pewnie w sterowniku?)
    2-Jak je odinstalować?
    Poruszanie się w strefie serwisiwej nie jest mi obce - piec posiadam już 9 lat.
    Tomaszz11
    A co teraz pisze: FM241-BLA czy może FM242-BLA ?
  • Poziom 9  
    Przez 10 dni było FM242-BLA i płynnie 3 dni temu przeszło w FM242-BLA.
    Tak jest również dzisiaj.
    Piec nie wykazuje żadnych zmian czy objawów.
    Wejdź w ustawienia serwisowe --> zakładka "kocioł" --> znajdź "2-stopnio" lub "modulowan" i zmień to na "1-stopnio". Wtedy błąd FM242 zniknie. Ale wtedy może się pojawić błąd FM241 czyli błąd płytki mieszacza. Z ew. likwidacją tego błędu już nie będzie tak łatwo. Ale po kolei - najpierw zrób j.w.
  • Poziom 16  
    W 99% takich przypadków jak opisałeś należy zresetować sterownik - tj. wejdź w nastawy serwisowe następnie w zerowanie i przytrzymaj enter aż wszystko zniknie, puść przycisk, zmień język na polski zaprogramuj czasy pracy i temperatury na nowo, jeśli płytka nie jest uszkodzona to wszystko ruszy na nowo.
  • Poziom 9  
    Oj, coś nie dobrze wyszło!
    dokonałem zmiany Rodzaju Palnika na 1-o stopniowo, i owszem pomogło - FM-242 zniknął.
    Ale bojąc się, o czym pisał "Wawrzeczko", że może dla odmiany pojawić się bardziej problematyczny w usunięciu FM-241, cofnąłem ustawienie i wykonałem za radą "Baronika 21" Zerowanie.
    Uprzednio skrupulatnie spisując wszystkie ustawienia.

Przy wprowadzaniu poprzednich ustawień dostrzegłem BRAK opcji Rodzaj Palnika!!!
    Po prostu zniknał !!!
    Obecnie po Izol Bud pojawia się od razu Log Pompy?
    A uprzednio pomiędzy nimi był właśnie Rodzaj Palnika! (ustawiony na 2-stopnio)
    Co się stało i co teraz?
    Przeszukałem cały wyświetlacz i nie widzę żeby się gdzieś..."przesunął".
    Czy piec bez tego parametru odpali i będzie prawidlowo działal? Czy to bezpieczne?
    Trochę się boję włączyć.
  • Poziom 16  
    To niestety świadczy o uszkodzeniu płytki sterującej, i palnik teraz będzie działał jako jedno stopniowy, na pierwszym stopniu, w sposób bezpieczny - śmiało odpalaj kocioł.
    A pisałem - po kolei :) Tak czy inaczej wykonane zerowanie sterownika nie spowoduje wybuchu kotła. To że teraz nie ma wyboru typu palnika - to akurat dobry znak. Nie bój się - załącz automtykę - przecież nic nie kręciłeś przy palniku - mam nadzieję.

Baronik21 napisał:
    ... i palnik teraz będzie działał jako jedno stopniowy...

A myślisz że palnik Użytkownika jest 2-stopniowy? Osobiście - watpię.
  • Poziom 9  
    Piec odpaliłem - działa i wodę grzeje.
    Żadnych błędów na wyświetlaczu.
    Ale o co chodzi z tym znikającym Rodzajem Palnika?
    Tego nie można przywrócić?
    Dlaczego dobrym znakiem jest obecny brak wyboru palnika?
    Jakie znaczenie dla mnie (i pieca) ma fakt, że palnik byl wybrany 2-stopniowy, a teraz ... to nawet nie wiem jaki? 1-dno ?

Jeśli producent dał wybór ustawień między 1 a 2 stopniowym, to po coś to zrobił? Czym się one w praktyce różnią?
    Tomaszz11 napisał:
    ...Ale o co chodzi z tym znikającym Rodzajem Palnika?
    Tego nie można przywrócić? Dlaczego dobrym znakiem jest obecny brak wyboru palnika?

Funkcja wyboru typu palnika aktywuje się w momencie wsadzenia do automatyki modułu FM242. Jeśli tego modułu nigdy nie było to temat jest bez znaczenia.
    Tomaszz11 napisał:
    Jakie znaczenie dla mnie (i pieca) ma fakt, że palnik byl wybrany 2-stopniowy, a teraz ... to nawet nie wiem jaki? 1-dno ? Jeśli producent dał wybór ustawień między 1 a 2 stopniowym, to po coś to zrobił? Czym się one w praktyce różnią?

Tak - jednostopniowy. Są jeszcze jak zauważyłeś palniki 2-stopniowe i modulowane charakteryzujące się (można powiedzieć w skrócie) mniejszym zużyciem paliwa. I te właśnie palniki Buderus dopuszcza do montażu w swoich kotłach. Dlatego jest możliwośc ich instalacji (z użyciem modułu FM242). Jeśli jednak chcesz wiedzieć jeszcze więcej a widzę że chcesz to musisz założyć firmę i zapisać się na szkolenie do Buderusa.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
    1. Czy jeśli przed ZEROWANIEM wyświetlana była opcja wyboru palnika z możłiwością wyboru jednej z 3 opcji, ze wskazaniem na 2-stopniowy, to nie jest to wystarczającym potwierdzeniem obecności modułu FM242?

Odszukałem w dokumentacji zakupu gwarancję na "2105 + FM241" wraz z niemieckim schematem sposobu montażu! Zajrzałem do sterownika i znalazłem moduł mieszacza na wskazanym miejscu!

2. Czy mogę w podobny sposób przekonać sie o obecności (lub nie) modułu FM242?
    Niestety nie wiem jak wygląda, jak również gdzie jest ew. zamontowany.
    Uwierz mi - nie masz modułu FM242 bo masz palnik 1-stopniowy (1 armatura gazowa, 1 pilot zapłonowy, 1 wspólny rozdzielacz dysz, 1 automat sterujący palnika). Kotły gazowe G124X nigdy nie były wyposażone fabrycznie w palniki inne niż 1-stopniowe. Moduł FM242 wygląda podobnie jak FM 241 z tym że do tego modułu musiałby być podłaczony przewód do sterowania 2-gim stopniem palnika.

Proszę bardzo:

Buderus G124 Sterownik 2105 - wyświetlane usterki "BLA&
  • Poziom 11  
    Witajcie błąd modułu od palnika mugł wyniknąc praktycznie z jednego powodu ktoś go włożył do tablicy i wyciągnoł taki moduł sam sie instaluje po włożeniu ale po jego wyciągnięciu trzeba go usunąc
    jeżeli choci o moduł od mięszacza to najlepiej go wymontowac skasowac tablice i włożyc od nowa wtedy on sie sam zainstaluje
    pomijając wszystko jeszcze sie nie spotkałem z uszkodzoną tablicą lub modułem z tej seri
    można tez posmarowac styki w module zdaża sie że zasniedzieją i wtedy wariuje strasznie cała tablica

Za dużo błędów. Proszę poprawić.
    mod - mirrzo
    luksus22 napisał:
    ...pomijając wszystko jeszcze sie nie spotkałem z uszkodzoną tablicą lub modułem z tej seri ...

A ja się spotkałem i to niejeden raz.
  • Poziom 11  
    Morze i tak ale wszystkie da sie usunąć bez wkładu finansowego
    są to drobne usterki typu zabrudzenie połączeń lub mechaniczne uszkodzenie kabli
    luksus22 napisał:
    Morze i tak ale wszystkie da sie usunąć bez wkładu finansowego są to drobne usterki typu zabrudzenie połączeń lub mechaniczne uszkodzenie kabli

Dajesz gwarancję na to stwierdzenie? Jeśli tak to dam Twój nr tel. moim klientom z "BLA" na sterowniku. OK?
  • Poziom 11  
    podłuchaj da sie zepsuc nawet metalową kulke
    chodzi o to że najlepiej wszystko sprawdzic zanim sie stwierdzi że cos jest uszkodzone
    są inne modele tablic buderusa w których pierwszym założeniem jest uszkodzony moduł

Za dużo błędów. Proszę poprawić. OSTRZEŻENIE
    mod - mirrzo
  • Poziom 9  
    Wszystko działa poprawnie.
    Dziękuję za pomoc.
  • Poziom 10  
    witam ja mam podobny problem
    z małą roznicą mam taki BUDERUS G124X Ecomatic HS2102
    co jakiś czs raz na 3-4 dni , a czasami i 2 razy dziennie pokazuje mi się na wyświetlaczy bład palnika , częściej dzieje się to zima a taka nadeszła .
    W tym roku w lato nauczony doświadczeniem z ubiegłego wezwałem fachowca 2 razy który naprawia buderusy , raz fachowiec wymienił tzw katode i wyczyścił piec dysze palniki i wszystko co można , zainkasował i pojechał po 4 dniach to samo , wymienił przycisk z całym modułem taki co zapala się na czerwono jak coś się popsuje , zainkasował i pojechał , przyszła zima i jest to samo czyli wyskakuje informacja błąd palnika , piec wówczas nic niegrzeje ani ogrzewania ani wody do mycia rąk , niewiem co mam zrobić mam 2 małych dzieci , a w lutym marcu przychodzą nam w domu tym razem u szwagra kolejna mała dwójka , meczy nas latanie kilka razy w nocy załączanie pieca , cóż to może być , bardzo prosze o pomoc , p.s czujka jest podłaczona pod balkonami a w domu niema żadnej czujki na piętrach
    Paweł
    Błąd palnika związany jest z błędem palnika. Sprawdzić ciśnienia gazu przed i na palniku. Sprawdzić/wymienić zespół elektrod.
  • Poziom 10  
    czyli to że bbył czyszczony i że wymieniona była katoda to nie wszystki .
    Ja myślałem że to bardziej chodzi o czujnik wody w kotle lub czujnik tem zewnatrznej , jak się przegrzewa to i wyłącza piec , a jeszcze jedno na potencjometrze zmieniłem temperature z auto na 60 st i jest to samo

Proszę poprawić pisownię i więcej nie pisać z błędami- OSTRZEŻENIE
    mod - mirrzo
  • Poziom 9  
    proszę sprawdzić dyszkę na palniku zapłonowym.

(klucz 14) wyjąć i przedmuchać bardzo mocno albo przeczyścić bardzo cienkim drucikiem (0,5mm)

jeśli to nie pomoże mozna wyczyścić elektrodę jonizacyjną (najlepiej pilnikiem) oraz pręt pod elektrodą

oczywiście zakladam ze serwisant który był zamontował sprawny automat palnikowy

mod - mirrzo
  • Poziom 10  
    wiem że wymieniał katode , wymiana na nową , mierzył coś miernikiem i stara miała parametry o połowę gorsze

Dodano po 2 [minuty]:

lap-topy napisał:
    wiem że wymieniał katode , wymiana na nową , mierzył coś miernikiem i stara miała parametry o połowę gorsze

ps czy mam wezwać do tego fachowca czy sam to mam zrobić , to przecież gaz !!!
  • Poziom 15  
    Dzis w nocy miałem pad zasilania i piec nie mógł wystartowac na wyślwietlaczu był BLA - kilka razy go właczyłem/wyłaczyłem - ten sam efekt.
    Zaczołem przygotowywać opis uszkodzenia aby wrzuci na Eketroda - i piec nagle się podniósl - chyba zadziałaly zbawcze siły tego forum :-)

Może ktoś ma soft serwisowy do tego pieca i jest w stanie podać jaka była przyczyna BLA. Ja napisałem swój programik do logowania aktywnosci ale nie potrafie poprawnie zdekodować kodów błedów, w moim przypadku był raportowany kod 0x42 0x10
    Code:

Wed Dec 01 08:02:30 2010 89 3C F3 Outer temp: -13 C
    Wed Dec 01 08:02:31 2010 89 3D F3 Outer (average) temp: -13 C
    Wed Dec 01 08:02:32 2010 89 3E 02
    Wed Dec 01 08:02:33 2010 89 3F 0B Firmware version: 2.11
    Wed Dec 01 08:02:33 2010 89 40 06
    Wed Dec 01 08:02:34 2010 89 41 00
    Wed Dec 01 08:02:35 2010 AA 42 10 ERROR: FGAS - Unknown Error

Tak przy okazji to piec eksploatuje juz 6 lat i jeszcze nie miał przeglądu - co jaki czas taki przegląd jest zalecany i czy można go zrobic samemu?
  • Poziom 9  
    przegląd powinien być wykonywany 1 raz na rok

trzeba wyczyścić dyszę zapłonową

elektrody (głownie jonizacyjną)

i wyczyścić porządnie rury palnikowe

można samemu ale zalecam wezwać serwis

Piorun sterownik wyświetla jaki to błąd np palnik1 BLA lub cos innego napisz co tam CI pokazuje to powiem CI co to może być
  • Poziom 10  
    jest napisane "palnik bla"
    i to wszystko mogę zrobić zdięcie i przesłac mailem

mod - mirrzo
  • Poziom 9  
    Palnik BLA świadczy o albo za niskim prądzie jonizacji (zabrudzona elektroda lub zabrudzona dyszka przy palniku zapłonowym)

można tez zobaczyć czy czasem nie jest za mała iskra (ta mniejsza elektroda ewentualnie delikatnie odchylić)

lub o awarii automatu palnikowego

jeśli kocioł czasem ma ten objaw to ktoreś z powyższych

jeśli wcale nie odpala może byc jeszcze blok gazowy (zawór elektromagnetyczny)
    lub transformator (wytwarzający iskrę)

w razie pytań zadzwoń

(powołaj sie na forum)

605630492

mod - mirrzo
  • Poziom 15  
    Buderus service napisał:

trzeba wyczyścić dyszę zapłonową
    elektrody (głownie jonizacyjną)
    i wyczyścić porządnie rury palnikowe

A czy w instrukcji serwisowej jest opisane 'łopatologicznie' jak to wykonać (pytam bo nie wiem czy warto szukać tej dokumentacji)

Cytat:

Piorun sterownik wyświetla jaki to błąd np palnik1 BLA lub cos innego napisz co tam CI pokazuje to powiem CI co to może być

No niestety (a w zasadzie stety) piec ruszyl sam po 2h, ale o ile pamietam była tylko informacja "Palnik BLA"