Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dodatkowe chłodzenie wzmacniacza unitra ws 442

w200 09 Jul 2010 10:28 3841 9
 • #1
  w200
  Level 9  
  Witam.

  Chciałbym założyć do wyżej wymienionego wzmacniacza 2 wentylatory, które załączałyby się samoczynnie przy określonej temperaturze. Czy wie ktoś jak zbudować taki układ? Najlepiej gdyby był tam przekaźnik 12 V i termistor.
 • #2
  Darrieus
  Level 38  
  Przy 8 ohm nie jest potrzebne chłodzenie, dla 4 ohm jest tam za słaby transformator i nie da się tego normalnie używać bez większych przeróbek.
  Szkoda twojego zachodu.
  Lepiej wywal kontur, to pseudo zabezpieczenie przeciążeniowe i wstaw jakieś nowsze tranzystory w końcówkę - to ma sens, głuchy usłyszy różnicę.
  Jak używasz głośników o impedancji mniejszej od 8ohm to bezwzględnie zabezpieczenie musisz usunąć i liczyć się z tym że jak przegniesz to zobaczysz zasłonę dymną.

  p.s. Wentylator nie jest w stanie schłodzić transformatora, uzwojenia gotują się od środka. Musiał byś na niego turbiną dmuchać a nie popierdółką od komputera.
  Dodatkowe chłodzenie wzmacniacza unitra ws 442
  Trzeba by jeszcze dodać stabilizator 12V bo w ws442 nie ma się gdzie wpiąć żeby uzyskać takie napięcie.
  Zakres regulacji można zmienić R1/R2.
 • #3
  w200
  Level 9  
  Chodzi o to ze na wzmaciaczu w moim przypadku stoi tuner wiec jak jak sie głosniej gra nie bardzo jest jak odprowadac ciepło gdyz podgrzewa ono płytę tunera. Jak rozumiem mogę kupić dowolny termistor byle był w zakresie temperatury jak na schemacie.
 • #4
  Darrieus
  Level 38  
  Wzmacniacz zawsze ustawia się najwyżej zestawu.
  Termistor to pojęcie "potoczne", tutaj jego funkcję spełnia układ LM35, napięcie na wyjściu OUT jest wprost proporcjonalne do temperatury i rośnie o 10mV na stopień.
  'Samym' termistorem nic nie zdziałasz. Skoro nie planujesz "ostrej jazdy bez trzymanki" to wystarczy malutki wentylatorek podłączony na 6V żeby przewietrzał obudowę, będzie tak cichy że go nie usłyszysz i nie potrzeba żadnych termostatów.
 • #5
  w200
  Level 9  
  Zgadzam sie ze wzmacniacz ustawia sie na samej górze ale w moim przypadku nie da rady bo wtedy nie miałbym gdzie ustawić gramofonu, jak wzmacniacz ustawił bym pod odtwarzaczem winyli wtedy odprowadzanie ciepła było by prawie zerowe . Unitre napedzaja 2 kolumny alton 70 8omowe wiec załoze2 wentylatory na radiator.

  Dodatkowe chłodzenie wzmacniacza unitra ws 442
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  w200 wrote:
  Chodzi o to ze na wzmaciaczu w moim przypadku stoi tuner wiec jak jak sie głosniej gra nie bardzo jest jak odprowadac ciepło gdyz podgrzewa ono płytę tunera.


  A jak będą wentylatory, to przestanie podgrzewać płytę tunera? Ech... ludzie, ludzie...
  Producent nie przewidział chłodzenia wymuszonego i przez tyle lat u tylu użytkowników sprzętu działało poprawnie, a nagle znalazł się taki, co mu podgrzewa tuner i będzie fabrykę poprawiał.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  Darrieus
  Level 38  
  Fakt jest taki że cyrkulacja jest opłakana.
  Nie przewidzieli chłodzenia wymuszonego ale w instrukcji napisali żeby postawić wzmacniacz najwyżej zestawu, powód ku temu mieli na pewno lepszy od tego że komuś podgrzewa tuner ;)
 • #9
  Książe Radziwił
  Level 21  
  U mnie ten wzmacniacz kiedyś stał na samym dole zestawu (później jak doczytałem że powinien znajdować się na górze to przestawiłem) i grał bez żadnych problemów i gra do dziś a stał tak dosyć długo ... , i nie potrzebował wentylatorków , ani gwizdów świstów , czy syczenia z środka obudowy :D

  Btw : Nie powinieneś mieć tak blisko kolumn jak wiadomo magnesy głównie od głośników niskotonowych nie powinny znajdować się tak blisko chociażby głowic magnetofonowych.
 • #10
  w200
  Level 9  
  Podsumowujac niektóre filozoficzne wypowiedzi uzytkowników forum wzmacniacz pozostaje w stanie fabrycznym bez żadnych przeróbek,sprzęt stoi juz tak rok od złożenia i magnetofony pracują bez żadnych problemów nie zauważyłem żeby bliskość kolumn im przeszkadzała w jaki kol wiek sposób.