Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tranzystor zakodowany? Potrzebny zamiennik

Skaarj2x 09 Jul 2010 14:39 2307 5
 • #1
  Skaarj2x
  Level 12  
  Witam.
  Mam spalony tranzystor z małej wkrętarki, oznaczenia na nim:
  D404
  BE511Y
  W sklepie elektronicznym takich nie znają, więc zamiennika tym bardziej nie dobiorą.

  To co udało mi się ustalić to to, że to NPN, cały układ zasilany ogniwem jakie spotykamy w bateriach laptopa, 3,7V, obudowa TO252.
  Na bazie jest napięcie ok 3,5V (po wciśnięciu mikrostyku - spustu), emiter leci prosto na minus ogniwa a do kolektora dochodzi plus grubym kablem (oczywiście po przejściu przez cały układ - silniczek), z tego wnioskuję że to NPN.
  Robiłem także zwarcie kolektor-emiter co uruchamiało wkrętarkę a prąd wynosił tutaj trochę ponad 2A (pik przy starcie to 3A).  Jedyne co udało mi się znaleźć to tran. MJD44H11, ale oparłem się tu tylko na jego wytrzymałości prądowej i napięciu (bardzo ciężki do dostania w sklepach). Dla testów podpiąłem BD437 (czułem, że się będzie grzał i tak jest) ale na bazę układ daje 1,7mA/3,5V i wkrętarka się nie uruchamia (jedynie dioda wkrętarki świeci, jeśli przełączę przełącznik obrotów lewo-prawo na środek co powoduje nie uruchamianie silniczka a tylko diody podświetlającej). Gdy ustawię jakieś obroty to podejrzewam, że cały prąd jaki przepuszcza tranzystor bd437 (a pewnie go mało) jest 'pożerany' przez silniczek i nawet dioda się nie zapali z powodu spadku napięcia.
  Z kolei podpinałem bazę do źródła (dla ciekawości :]) i zmierzyłem, że ten tranzystor uruchamia mi silniczek pobierając przez bazę 30mA (pewnie tyle potrzebuje do pełnego otwarcia, czego specjalnie nie wyczytałem z datasheeta).

  Wnioskuję z tego, że potrzebny mi tranzystor NPN, który by mi wytrzymał przepuszczając w pracy ciągłej 3A/4V i żeby się otwierał przy natężeniu rzędu 1,5mA/3,5V

  Więcej grzechów nie pamiętam, liczę, że...
  Ktoś siedzący w tych tematach szybko wpadnie na to jaki dokładnie zamiennik potrzebuję.
  Dzięki tym, którzy zainteresują się moim tematem.

  Popraw pisownię!
  [_P_]
 • #2
  mietekn
  Level 35  
  Poszukujesz tranzystora Darlingtona i o takie pytaj w sklepie. Tranzystor Darlingtona to połączenie dwóch zwykłych tranzystorów w jednej obudowie przez co uzyskuje się bardzo duże wzmocnienie. Poszukaj takiego którego wzmocnienie nie jest mniejsze niż 3A/1,5mA=2000 i prąd co najmniej 5A (z zapasem).
 • #3
  Alfax
  Level 28  
  Witam
  Twój tranzystor to na 99,9% N-channel MOSFET AOD404.
  Tu masz link do datasheeta: Link.

  Pozdrawiam
 • #4
  Ciz
  Level 36  
  Witam.
  Zamiennikiem jest FDD6670A
  Link
  albo IRFR2405PBF
  Link
  albo FDD8445
  Link
  Szukaj takich i w innych sklepach.
  H.
 • #5
  Skaarj2x
  Level 12  
  Witam po dłuższej przerwie. Dopiero teraz dostałem w ręce zamiennik znaleziony w jedynym miejscu na necie - hurtowni tme, która i tak mnie odesłała do jakiegoś sklepiku w Łodzi ze względu na osobisty zakup na małą kwotę.

  Dzięki wszystkim za informację, rzeczywiście oryginał to AOD404, ale jedyne co udało mi się znaleźć z listy forumowicza Ciz to IRFR2405.
  Niestety wkrętarka do końca nie sprawuje się dobrze na tym elemencie. Przy starcie (zimnym tranzystorze) czekam prawie 2 sekundy aż silnik zacznie się kręcić, po kolejnych 2-3 sekundach silniczek przyspiesza... jak sprawdzałem wszystko jest uzależnione od temperatury tranzystora a ta wydaje się być dość wysoka podczas krótkiej pracy (sprawdzane dotykowo, paluchami ;) )

  Póki co tak to zostanie, chociaż użytkowanie będzie uciążliwe ze względu na opóźniony start wkrętarki, no i nie wiadomo ile tranzystor wytrzyma.

  Być może, ktoś ma pomysł na jakiś lepszy zamiennik, wie gdzie go dostać albo ma możliwość zakupu oryginału?
 • #6
  hefid
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Zamykam.
  Uważam, że temat został wyczerpany.