Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Astra F GSI 1.8 16 V - problem z obrotami, czujnikiem wałka.

peshek 09 Lip 2010 15:07 7356 14
  • #1 09 Lip 2010 15:07
    peshek
    Poziom 2  

Witam

Jestem tu nowy i postaram się jak najdokładniej opisać problem.

Kupiłem za granicą Opla Astrę F GSI 1.8 16 V (silnik c18xe). Wszystko było w porządku tylko że paliła się żółta kontrolka silnika i przy wolnych obrotach dusił się i gasł (bywało, że kontrolka sie nie zapaliła to działał pięknie).

Zaprowadziłem do warsztatu, podłączyli pod komputer i wykazało (postaram się jak najdokładniej przetłumaczyć na polski): zły sygnał czujnika wału rozrządu. Koleś wytłumaczył mi, że czujnik wysyła zły sygnał do komputera pokładowego, a on próbuje zatrzymać silnik i dlatego gaśnie (nie wiem czy wkręcał kit czy nie, nie znam się). Powiedział, że może spróbować "usunąć" ten sygnał. Poklikał coś na komputerze po czym stwierdził, że nie da rady.

Od tamtej pory zauważyłem, że kontrolka paliła się zawsze ale nie było już problemu. W ten sam dzień wyjechałem w podroż do Polski. Na autostradzie nie jechałem zbyt szybko, a w Polsce po śniegu nie wkręcałem go na wysokie obroty starając się jechać powoli i spokojnie.

Gdy śnieg stopniał, wyjąłem samochód z garażu i wymieniłem świece (nie były wcześniej wymieniane). Gdy wyjechałem nim na drogę, chcąc się rozpędzić zauważyłem, że przy 4500 obrotów odcina mi dopływ paliwa (chyba, po prostu nie ciągnął dalej). Wcześniej kręciłem go do 6000 i było dobrze a teraz 4500 to max. Myślałem, że to przez wymianę świec ale poszukałem w internecie i wygląda na to, że kupiłem dobre.

Wyjechałem nim ponownie za granicę i zaprowadziłem do tego samego warsztatu co ostatnio. Podłączyli, wykryło ten sam błąd. Odłączyli, kasę wzięli i podziękowali.

Gdy wróciłem do Polski zaprowadziłem go do serwisu Opla, wykazało, że jest problem z czujnikiem prędkości wałka rozrządu i zaśpiewali mi ponad 1000 zł za naprawę. Poszukałem troszkę i znalazłem czujnik za 70 zł.

I tu pojawiają się moje pytania:

Czy to możliwe aby jedyną uszkodzoną częścią mającą wpływ na problem z obrotami był właśnie czujnik prędkości wałka rozrządu?

Jeśli tak to czy dam radę wymienić go sam gdy dany czujnik zakupię, czy jest to bardzo skomplikowane?

I czy próba "skasowania" błędnego sygnału mogła mieć wpływ na to, że silnik przestał się dusić przy niskich obrotach, a zamiast tego "blokuje" się przy 4500 obr.?

0 14
  • #2 09 Lip 2010 17:39
    jawiczka
    Poziom 27  

Miałem kiedyś podobny przypadek w asterce, komputerek też pokazywał czujnik prędkosci wałka rozrządu, zakupiłem takowy czujnik wymieniłem i nic, nadal "dusi" sie przy 3000 obrotów, pomyślałem że nowa podróbka może jest uszkodzona, zakupiłem drugi i po zamontowaniu to samo, wszyscy świeci rozkładali ręce, coś mnie tkło i wymieniłem czujnik połozenia wału korbowego i problem znikł.
    Nie wiem jak jest u Ciebie, ale ja bym spróbował najpierw zacząć od czujnika obrotów wału korbowego.

-1
  • #3 09 Lip 2010 19:19
    peshek
    Poziom 2  

A czy możesz powiedzieć gdzie mniej więcej takowy czujnik się znajduje?

0
  • #4 09 Lip 2010 22:38
    jawiczka
    Poziom 27  

Powinien być albo na kole pasowym wału korbowego głeboko pod alternatorem, ale nie dam sobie głowy uciąć.

0
  • #5 10 Lip 2010 01:52
    ociz
    Moderator Samochody

Jawiczka, podobno wymieniłeś takowy czujnik i teraz nie wiesz gdzie on się znajduje?
    W tym momencie potwierdziłeś tylko że Twoja wiedza pochodzi wyłącznie z tego co wyczytałeś na jakichś forach, więc po co powtarzać coś o czym nawet nie masz pojęcia?

0
  • #6 10 Lip 2010 07:12
    emeryt2
    Poziom 42  

W tym silniku , na sterowniku Simtec , czujnik wału jest umieszczony na bloku , a koło foniczne umiejscowione jest pomiędzy korbą I cylindra a II.
    Z praktyki wiem , że ten sterownik nie znosi zamienników.

0
  • #7 10 Lip 2010 07:48
    jawiczka
    Poziom 27  

No widzisz kolego OCIZ nie byłem pewien, gdzie jest gdyż wymieniałem go w 1.6 16 v a w tym silniku jest on na kole pasowym, wiem że 2,0 ma w bloku silnika, a 1,8 nie byłem pewien. A co do mojej wiedzy to zapewniam Cię że nie pochodzi ona z żadnego forum.

0
  • #8 10 Lip 2010 07:54
    robokop
    Moderator Samochody

jawiczka napisał:
    No widzisz kolego OCIZ nie byłem pewien, gdzie jest gdyż wymieniałem go w 1.6 16 v a w tym silniku jest on na kole pasowym, wiem że 2,0 ma w bloku silnika, a 1,8 nie byłem pewien. A co do mojej wiedzy to zapewniam Cię że nie pochodzi ona z żadnego forum.

No to po co pisać bzdury, skoro się nie wie? W c16nz na przykład jest w aparacie zapłonowym i co?

0
  • #9 10 Lip 2010 07:59
    jawiczka
    Poziom 27  

Myślałem że tu próbujemy pomuc koledze PESHEK a nie się czepiamy na wzajem, po drugie nie sąto bzdur gdyż zaznaczyłem że nie jestem tego pewien, a w c16nz jest troszeczke inaczej.

Moderowany przez robokop:

Wlepić w końcu warna za pisanie nie na temat?

0
  • #10 10 Lip 2010 13:11
    peshek
    Poziom 2  

W poniedziałek kupię ten czujnik i zobaczę jak to będzie.

Jest może coś o czym powinienem wiedzieć zanim zabiorę się za jego wymianę?

0
  • #11 10 Lip 2010 14:27
    emeryt2
    Poziom 42  

Tak jest , piersze to spradz jak działa - oscyloskopem , z wymianą nie spiesz się , nie jest to tanie - około 300 zł.

0
  • #12 13 Lip 2011 20:27
    mis_iek86
    Poziom 1  

Witam. Mam ten sam problem co koledzy :cry:
    Posiadam Astrę c18xe z 1994 i świeci mi się check cały czas... wymieniłem już czujnik położenia wałka w głowicy i czujnik położenia wału w bloku... każdy po 2 razy... raz na nowy zamiennik i drugi raz na nowy oryginał... i nic jak na razie:cry:
    dalej to samo - czyli ciężko pali i nie wkręca się wyżej 4500obr. Nie wiem już co mam robić - w kółko wywala mi błąd 19 - Czujnik położenia i prędkości obrotowej - błędny sygnał 73 - Przepływomierz powietrza - zbyt niskie napięcie

Są nowe świece, uszczelka pod klawiaturą, silnik wypłukany i zalany świeżym olejem, wszystkie filtry wymienione.. nie wiem co jeszcze.

Czujnik w bloku jest wilgotny od oleju - nie wiem czy tak powinno być

Proszę o jakieś info,bo już mnie załamuje ten samochód;/

2
  • #13 08 Sty 2012 15:19
    severe01
    Poziom 1  

mis_iek86 napisał:
    Witam. Mam ten sam problem co koledzy :cry:
    Posiadam Astrę c18xe z 1994 i świeci mi się check cały czas... wymieniłem już czujnik położenia wałka w głowicy i czujnik położenia wału w bloku... każdy po 2 razy... raz na nowy zamiennik i drugi raz na nowy oryginał... i nic jak na razie:cry:
    dalej to samo - czyli ciężko pali i nie wkręca się wyżej 4500obr. Nie wiem już co mam robić - w kółko wywala mi błąd 19 - Czujnik położenia i prędkości obrotowej - błędny sygnał 73 - Przepływomierz powietrza - zbyt niskie napięcie

Są nowe świece, uszczelka pod klawiaturą, silnik wypłukany i zalany świeżym olejem, wszystkie filtry wymienione.. nie wiem co jeszcze.

Czujnik w bloku jest wilgotny od oleju - nie wiem czy tak powinno być

Proszę o jakieś info,bo już mnie załamuje ten samochód;/

Przepraszam za odkopanie tematu ale borykam się z tym samym problemem, udalo sie ustalic przyczyne czy nadal jest klopot.

0
  • #14 21 Lut 2012 19:29
    mateuszws
    Poziom 11  

Drodzy użytkownicy tegoż forum proszę o pomoc:

mam silnik w astrze 1.8 16V 125KM i problem polega u mnie taki ze falują mi obroty można by powiedzieć, ze tak jakby skaczą od 1500-1800obr/min, jak odłączę silniczek krokowy to jest ok, tyko ze wtedy obroty stoją na 1500obr/min. dość wysoko jakby na ssaniu.
    Dodam, że świeci mi check control na zegarach, ten żółty silniczek.
    Ktoś coś doradzi ?

0
  • #15 21 Lut 2012 19:54
    trans-serwis
    Poziom 39  

mateuszws napisał:
    Ktoś coś doradzi ?
    Tak. Zrobić diagnostykę i wtedy pytać. A najlepiej zwrócić się do warsztatu.

0