Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz prądu stałego.Transformator 3f czy da się przerobić

09 Lip 2010 20:38 1884 3
  • Poziom 21  
    Witam znalazłem dziś na złomie Zasilacz Prądu Stałego duża, ciężka turbaksowa skrzynia z ogromnym woltomierzem przełącznikiem regulacji napięcia 24/48/110 i 220V.
    Pokusa była wielka więc zakupiłem owe urządzenie lecz niestety trafo się okazało 3-fazowe a diody raptem po 15A.

Tak sobie pomyślałem czy nie dało by się przerobić tego transformatora do urządzenia rozruchowego prostownika.
    Trafo to typowe trzy kolumnowe dość ciężkie około 30kg uzwojenia mają po 1,5 do 2 mm przekroju.
    Czy jest możliwość rozwinięcia którejś z cewek i nawinięcia jej odpowiednim przekrojem płaskownika żeby uzyskać 12/24V i chociaż 60-80 A natężenia?

Chyba że macie inne ciekawe propozycje zastosowania takiego transformatora?
  • Poziom 36  
    Witam !
    Pokaż zdjęcie transformatora.
    Kiedyś przerobiłem transformator trójfazowy na jedno fazowy ( na spawarkę ).
    Rozebrałem transformator i ułożyłem rdzeń od nowa z dwoma kolumnami.
    Ty dla swoich potrzeb możesz podłączyć 230V np. pod środkową cewkę i szukać odpowiednich dla Ciebie napięć w istniejącym uzwojeniu, albo pozostawić jedną cewkę ( 380V ) przeliczyć lub określić ilość zwojów na 1V i nawinąć potrzebne uzwojenie, odpowiednim drutem/drutem profilowanym.
    Ostateczność to rozebranie i ułożenie blach ( dwie kolumny ) i przewinąć cały transformator.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 21  
    Zdięcia pokarzę w poniedziałek.

Właśnie tak myślałem żeby rozwinąć środkową kolumnę a nawinąć ją odpowiednim płaskownikiem , dwie pozostałe pozostawił bym wtedy miał bym możliwość konfiguracji na jedną fazę lub międzufazowo.

A które rozwiązanie było by lepsze rozebranie trafa i złożenie na dwie kolumny czy pozostawienie trzech kolumn tylko z jednej zrobić wtórne uzwojenie, powiedzmy środkowej?
  • Poziom 21  
    https://obrazki.elektroda.pl/97_1278915512.jpg
    https://obrazki.elektroda.pl/84_1278915636.jpg

Pierwszym rozwiązaniem było by pozbycie całkowicie środkowej kolumny łącznie z rdzeniem a na dwie pozostała nawińąć odpowiedni przekrój płaskownika do uzyskania napięcia 12 i 24V.
    Drugim rozwiązaniem było by pozbycie się dwóch zewnętrznych cewek a na środkową cewkę nawinąć uzwojenie wtórne.
    Jest jeszcze trzecia możliwość pozbycia się tylko środkowej cewki a nawinąć na jej miejsce uzwojenie wtórne.

Co do ilości zwojów pierwotnego uzwojenia jest na pewno wystarczająca gdyż trafo pracowało na trzy fazy a bardzo duża ilość odczepów pozwoli na pewno dobrać optymalne napięcie.

Wymiary transformatora to:
    Rdzeń środkowy kolumny 5,5 na 4 cm
    Wymiary zewnętrzne całego rdzenia to 23 na 21 cm
    Wymiary okna to 6 na 13 cm
    Wszystkie uzwojenia nawinięte drutem o średnicy 1,8mm

Pytanie jeszcze jak duże natężenie może przenieść ten rdzń i jakiego przekroju drutu użyć do nawinięcia uzwojenia wtórnego?