Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PCB do programatora AVR - wątpliwości

nariox 09 Jul 2010 21:34 2145 3
Helukabel
    nariox
    Level 11  
    Witam!
    chciałbym upewnić się, w kilku sprawach wykonując ten projekt.
    Jako że po raz pierwszy w życiu robię coś od podstaw, zapewne wielu z was będzie razić to, co wykonałem.

Więc tak: pcb wykonałem termo-transferem. Wykorzystałem żelazko i folie, przez papier kredowy prawie w ogóle nie przechodził toner, na foli nadruk nie był idealny, a ze względu na wielkość pcb musiałem potem poprawiać markerem ścieżki. Po wytrawieniu część ścieżek była podtrawiona - musiałem lutować, co zresztą widać. Niektóre dalekie ścieżki zostaną połączone drutem, gdy wlutuję elementy.

Moje pytanie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic72511-30.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic300249.html w tych tematach jest poruszony problem programatora w później konkretniej gniazda lpt:
    ja wlutowałem gniazdo żeńskie i wykorzystam kabel męsko-męski, chciałbym spytać, czy dobrze robię i czy jednak już nie powinienem wykonać przejściówki jak kolega matys4877

Ścieżki sprawdzę jeszcze na samym końcu i muszę jeszcze schemat postudiować, bo w niektórych miejscach na schemacie ścieżek są niejasne sytuacje, czy coś się styka, czy nie. Proszę o komentarze ;)

PS: teraz nie będzie mnie cały tydzień, więc komentarze odczytam dopiero w przyszłym tygodniu ;)

PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości
  • Helukabel
    Quarz
    Level 43  
    Witam,
    nariox wrote:
    Witam!
    cChciałbym upewnić sieę w kilku sprawach wykonując ten projekt.
    Jako, że po raz pierwszy w życiu robieę coś od podstaw,[spacja]zapewne wielu z was będzie razić to co wykonałem.

Więc tak: pcbPCB wykonałem termotransferem.[spacja]Wykorzystałem żelazko i folieę,[spacja]przez papier kredowy prawie w[spacja]ogoóle nie przechodził toner,[spacja]na foli nadruk nie bylł idealny,[spacja]a ze wzgleędu na wielkość pcbPCB musiałem potem poprawiać markerem ścieżki. Po wytrawieniu część ścieżek była podtrawiona[spacja]-[spacja]musiałem lutować,[spacja]co zresztą widać.[spacja]Niektóre dalekie ścieżki zostaną połączone drutem,[spacja]gdy wlutuje elementy.

Moje pytanie: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic72511-30.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic300249.html w tych tematach jest poruszony problem programatora w później konkretniej gniazda lptLPT [składnia zdania mało zrozumiała - dop. Quarz]:
    ja wlutowałem gniazdo żeńskie i wykorzystam kabel męsko-męski [spacja zbędna],[spacja]chciałbym spytać czy dobrze robie i czy jednak już nie powienienem wykonać przejściówki jak kolega matys4877?

śŚcieżki sprawdzę jeszczęe na samym końcu i muszę jeszcze stchemat postudiować, bo w niektórych miejscach na schemacie ścieżek są niejasne sytuacje,[spacja]czy coś się styka czy nie.[spacja]pProszę o komentarze[spacja] ;)

PS: teraz nie będzie mnie cały tydzień,[spacja]więc komentarze odczytam dopiero w przyszłym tygodniu[spacja] ;)

PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości PCB do programatora AVR - wątpliwości [/img]
    tak, jak niedbale tu napisałeś, tak też niedbale przeczytałeś tekst w postach z zapodanych tu przez Ciebie linkach ... :!: :cry:
    Z przedstawionych tu przez Ciebie fotek PCB wynika, że wykonałeś płytkę pod programator według projektu Sierackiego -> http://pin.if.uz.zgora.pl/~jsieracki/Programator_rownolegly.html [ale ja tej strony nie mogę u siebie otworzyć], a co wnioskuję po tym, iż przedstawione przez Ciebie na fotkach PCB różni się od PCB tego programatora: Parallel and HVS Programmer ver 2.0, a podanego w poście TU w dokumentach PDF.
    Natomiast autor tego ostatniego opracowania w następnym swym poście napisał:
    Quote:
    Dodam, że płytka jest właściwa do wlutowania złącza męskiego, kabel połączeniowy męsko-żeński. Dla złącza żeńskiego płytkę wykonać jak w projekcie Sierackiego.

Nic dodać, nic ująć - dla mnie wszystko jest jasne ... :idea: :D

Na koniec tylko dodam, że w komputerze złącze portu LPT jest żeńskie (Female), a typowe oraz gotowe kable-przedłużacze (i które można kupić poniżej 10.- PLN za sztukę) zakończone złączami szufladowymi typu DB-25 są typu:
    męskie-żeńskie (Male - wtykane do komputera, Female - wtykane do urządzenia peryferyjnego) - ogólna zasada kabla-przedłużacza i którego można nie używać wcale, a złącze urządzenia peryferyjnego należy wtedy wetknąć bezpośrednio do złącza portu.
    Reasumując: pasowny, oraz nietypowy kabel; Male-Male - ze złączami szufladowymi DB-25 - a łączący Twój programator z portem LPT będziesz wykonywać sobie samodzielnie (a czego nie polecam - wszak łatwiej i w sumie tanie kupić gotowy) ... :!: 8-O

Pozdrawiam

P.S. Być może wystarczy Tobie taki kabel połączeniowy, jak ten wykonany swego czasu przeze mnie:
    a który na dodatek jest uniwersalnym; przedłużacz 1:1, albo kabel Male-Male, ponieważ i taki był mi potrzebny do innych programatorów.
    Złącza szufladowe typu DB-coś_tam - niezależnie jakie, czy męskie, czy żeńskie - mają jednoznacznie ponumerowane swoje piny i jest to znormalizowane, więc trudno o pomyłkę.
    Do jego wykonania użyłem złącz szufladowych - co widać - przeznaczonych do zaciskania na płaskim przewodzie o 25 linkach i o rozstawie jak takiż w komputerze a służący do połączenia z FDD, czy 'rzadki' do połączenia z HDD.
    Ze względu na to, że nie jest on ekranowany, to jego długość nie powinna przekraczać jednego metra - mój ma długość 80cm.
    Zasada zaciskania jest prosta - potrzebne jest tylko małe imadło o gładkich szczękach - należy położyć przewód na 'noże' pinów (prostopadle do rzędu pinów), bacząc przy tym aby pierwsza oraz wyróżniona (czerwony pasek) linka przewodu przypadła w każdym złączu na pin-1 i zacisnąć nad nim przeznaczoną do tego nakładkę.
    Na koniec wystającą za korpus złącza końcówkę przewodu należy wzdłuż krawędzi odciąć ostrym nożem (np. introligatorskim) baczący przy tym, aby nie przeciągnąć pojedyńczych drucików linki na sąsiednią i nie spowodować w ten sposób zwarcia pomiędzy nimi.

Napisałem tu w trybie przypuszczającym, ponieważ nie mogę popatrzeć do projektu Sierackiego - patrz wyżej - i sprawdzić to dokładnie, a swoje przypuszczenia opieram na treści posta:
    Quote:
    Proponuję wykonać programator na mojej płytce. Schemat jest taki sam http://pin.if.uz.zgora.pl/~jsieracki/Programator_rownolegly.html (bez stabilizatorów +12V i +5V). Zmieniłem na poprawne złącze LPT, nie wymagające zastosowania specjalnego kabla (niewłaściwy kabel mógł być przyczyną złego działania programatora u niektórych osób), zamieniłem matrycę rezystorów na rezystory i zredukowałem liczbę połączeń drutem. Programator działa bez zarzutu. Soft bez zmian.
    a zamieszczonego TU, oraz tamże zamieszczonym w załączniku schemacie: programator rownolegly schemat.pdf.
  • Helukabel
    nariox
    Level 11  
    Więc tak:
    kabel male-male dostałem w sklepie za 8zł, dodatkowo udało mi się załatwić kabel male-female jako przedłużkę w razie czego.
    Moim zdaniem, te 2 tematy dotyczą tego samego programatora, ale w rożnych wersjach.
    Projekt faktycznie wykonuje według projektu J.Sierackiego, z tym, że dla mikrokontrolerów w obudowie dip.
    Głównie opieram się na schemacie z postu kolegi mayzel https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=7416198#7416198

Zostało mi jeszcze tylko jedna pytanie dotyczące zasilania:
    podpinam 12V (zaznaczono na czerwono), i teraz co to jest za element zaznaczony na niebiesko (na schemacie zamieszczonym przez kolegę mayzel, brak jest tego elementu)?
    Czy mógłby ktoś podać wartość kondensatora c7 (zaznaczony na niebiesko)
    -ze schematu wychodzi chyba jakoś 170pF.

Nie mogłem znaleźć dokładnego projektu tego programatora wraz z listą elementów, dlatego próbuję sklecić to wszystko jakoś do kupy. Wreszcie odkryłem jak porządnie lutować, niestety nie ma kto uczyć. Zdjęcia zamieszczę niedługo.
    Mariusz Ch.
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Zamykam na podstawie regulaminu, punkt 6 i 8.2. Link wskazuje wiele schematów. Gdy autor tematu będzie już przygotowany do poprawy postów i kontynuowania wątku, proszę o P.W.