Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy+podłogówka+kominek z płaszczem wodnym

Ceer 09 Jul 2010 23:08 12732 21
Buderus
 • #1
  Ceer
  Level 11  
  Witam.
  Przepraszam za ewentualne nieścisłości w tekście ale z góry uprzedzam, że jestem laikiem w omawianej kwestii, dlatego liczę na Wasze porady i wyrozumiałość.
  Do rzeczy. W najbliższym czasie kupuję dom, stan deweloperski. Domyślnie instalowany jest piec Vitopend 100 + instalacja CO (grzejniki konwekcyjne + podłogówka). Powierzchnia użytkowa domu to 140 m2. Podłogówka na około 70 m2 (dół 60 – góra 10).
  Jestem zdecydowany postawić kominek, bardzo chciałbym by był to sprzęt z płaszczem wodnym.
  O co powiniem zadbać, by kotłownia pozwoliła na bezproblemowe zainstalowanie ww. opcji? Na pewno chcę zamiast proponowanego pieca wstawić kondensacyjny – zaproponowano mi Vitodens 100.
  Sugerowano mi również kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym – nie wiem, czy to dobre wyjście. Wymaga ono sprawnej sieci elektrycznej, w przypadku długotrwałej awarii prądu nie dość że piec gazowy nie działa, to jeszcze kominek jest wyłaczony z użytkowania.
  Jak widzicie możliwość połączenia podłogówki z tym piecem i kominkiem z płaszczem wodnym? Bardzo proszę o wszelkie uwagi.
 • Buderus
 • #3
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Ceer wrote:
  W najbliższym czasie kupuję dom, stan deweloperski. Domyślnie instalowany jest piec Vitopend 100 + instalacja CO (grzejniki konwekcyjne + podłogówka). Powierzchnia użytkowa domu to 140 m2. Podłogówka na około 70 m2 (dół 60 – góra 10).

  Polecam Vitodens 200-W
  Ceer wrote:
  Jestem zdecydowany postawić kominek, bardzo chciałbym by był to sprzęt z płaszczem wodnym. O co powiniem zadbać, by kotłownia pozwoliła na bezproblemowe zainstalowanie ww. opcji? Na pewno chcę zamiast proponowanego pieca wstawić kondensacyjny – zaproponowano mi Vitodens 100.

  Ja bym - jak napisałem wyżej - wybrał lepszy sprzęt tj. Vitodens 200-W lub Vitodens 222-W.
  Ceer wrote:
  Sugerowano mi również kominek z płaszczem wodnym w układzie zamkniętym – nie wiem, czy to dobre wyjście.

  No masz uzasadnione wątpliwości. Niech deweloper przedstawi odpowiednie atesty i dopuszczenia na połączenie wkładu kominkowego do układu zamkniętego. Uwierz mi - nie przedstawi :)
  Ceer wrote:
  Jak widzicie możliwość połączenia podłogówki z tym piecem i kominkiem z płaszczem wodnym? Bardzo proszę o wszelkie uwagi.

  Deweloper nie wie jak? Da się to zrobić ale to "trochę" kosztuje.
 • Buderus
 • #4
  Ceer
  Level 11  
  Deweloper robi instalację CO i piec nie-kondensacyjny ;) i podlogówkę.

  Moim kosztem będzie później stawiany kominek (jak napisałem chcę by był z płaszczem wodnym) i po(d)łączenie go z instalacją CO i podłogówki.
  Zająć się tym ma instalator, który dla dewelopera zrobi instalację "deweloperską". Nie widzi on problemu w tych ww. opisanych rozwiązaniach - co do obiegu zamkniętego wskazuje na kominki w sprzedaży na rynku, które mają już tego typu rozwiązania (Lechma?).
  Sprawa z mojego punktu widzenia rozbija się o to:
  - jakie są koszty takiej inwestycji, i nie chodzi mi tu o wyliczenie kwotowe, tylko o to co MUSI lub POWINNO byc w związku z tą instalacją dodane/zrobione.

  Bo tak się składa, że dotąd nie usłyszałem w serwisach/od instalatorów jednoznacznej informacji, co musi wchodzić w skłąd takiej instalacji a boję się zbędnego przedrażania lub bezsensownego pójścia na skróty.
 • #5
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Wiem że różni producenci twierdzą że mają kominki z płaszczem do układów zamkniętych. Tyle tylko że kiedy poprosisz ich o takie pisemne potwierdzenie tego stwierdzenia - to już jest problem. A od tego czy dany kominek będzie w ukł. zamkniętym czy też otwartym zależy dalszy tok postępowania i zaprojektowania schematu instalacji c.o. Proponuję przyjąć jednak że kominek z pł. wodnym będzie w układzie otwartym. W związku z tym należy gdzieś poszukać prawidłowego schematu połączenia kotła gazowego z instalacją c.o. (która musi być w ukł. zamkniętym) z układem kominka z płaszczem (który powinien być w ukł. otwartym). To oczywiście mocno komplikuje całe rozwiązanie. Ale jak napisałem wyżej - da się to zrobić. Proponuję też Vitodensa 200-W - ponieważ ma funkcje blokowania palnika z zewnątrz - co w tym przypadku może się bardzo przydać.
 • #6
  Ceer
  Level 11  
  wawrzeczko_t wrote:
  Wiem że różni producenci twierdzą że mają kominki z płaszczem do układów zamkniętych. Tyle tylko że kiedy poprosisz ich o takie pisemne potwierdzenie tego stwierdzenia - to już jest problem.


  Zajrzałem na stronę Lechmy. Są informacje o możliwości montażu w układzie zamkniętym, łącznie ze schematem:

  http://www.lechma.com.pl/pl/pl_190_korner.php
 • #7
  Zutket
  Level 36  
  Witam.
  Przede wszystkim musisz pamiętać o doprowadzeniu powietrza do paleniska z zewnątrz budynku i o kanalizacji do odprowadzenia wody z chłodnicy kominka. To podstawy przy kominku z płaszczem wodnym w systemie zamkniętym.
  Pozdrawiam.
 • #8
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Ceer wrote:
  Zajrzałem na stronę Lechmy. Są informacje o możliwości montażu w układzie zamkniętym, łącznie ze schematem ...

  Więc otwórz sobie plik "szczegółowe dane techniczne" i odczytaj parametr: "dopuszczalne ciśnienie robocze". Odczytam za Ciebie i napiszę że wynosi 0,1MPa czyli 1 bar. Więc w przypadku rozszczelnienia wkładu jak udowodnisz Producentowi że niechcąco nie podniosłeś ciśnienia w instalacji do 1,1 lub więcej ? Poza tym nigdzie nie pisze wprost że można ów wkład włączyć do zamkniętego układu grzewczego. Schemat hydrauliczny to nie atest ani deklaracja zgodności. Podsumowując - zrobić można wszystko. Tylko delikatnie przestrzegam że mogą być z tym problemy. Oczywiście że w 99,9% przypadków - problemów nie ma - z tym nie dyskutuję. A zrobisz jak chcesz.
 • #9
  Zutket
  Level 36  
  wawrzeczko_t
  Bardzo dobrze, że ostrzegasz przed „głupotą” zarówno instalatorów, jak i użytkowników. Tylko, co to ma wspólnego z kominkiem wyposażonym w płaszcz wodny? Jeżeli ktoś się decyduje na takie rozwiązanie, to musi sobie zdawać sprawę z podstawowych elementów bezpieczeństwa. Zarówno przez instalatorzy jak i użytkownik. To tak jak z prądem, nie pcha się palca do gniazdka, bo kopnie. Ja osobiście mam kominek przerobiony z układu otwartego na zamknięty i bardzo sobie to chwalę. Same oszczędności.
 • #10
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Zutket wrote:
  wawrzeczko_t
  Bardzo dobrze, że ostrzegasz przed „głupotą” zarówno instalatorów, jak i użytkowników. Tylko, co to ma wspólnego z kominkiem wyposażonym w płaszcz wodny?


  To też głupota, ten kominek z płaszczem wodnym, a do tego w układzie zamkniętym.
 • #11
  Ceer
  Level 11  
  Możecie Panowie trochę bardziej kreatywnie? Dlaczego kominek z płaszczem jest Twoim zdaniem mirrzo głupotą?
 • #12
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Bo kotłów nie stawia się w salonach itp

  Dodano po 3 [minuty]:

  ...a kominek z płaszczem wodnym, to nic innego jak kocioł, tylko inne drzwiczki ma
 • #13
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Zutket wrote:
  ...Tylko, co to ma wspólnego z kominkiem wyposażonym w płaszcz wodny? Jeżeli ktoś się decyduje na takie rozwiązanie, to musi sobie zdawać sprawę z podstawowych elementów bezpieczeństwa....


  Użytkownik nie musi zdawać sobie żadnej sprawy (użytkownikiem może być teściowa :) bądź córka która rozpali kominek podczas nieobecności rodziców). Ma to działać bezpiecznie nawet w momencie popełnienia błędu ze strony użytkownika w zakresie obsługi kominka. Tak więc trzeba podłączyć płaszcz kominkowy do układu otwartego a resztę zrobić w układzie zamkniętym. I tu rolę pełni instalator który wie jak to zrobić. Ale jak się komuś nie chce robić przelewu i wymiennika ...
 • #14
  norbert-l
  Level 13  
  Pozwolę sobie że się wtrącę do dialogu . Są wymieniane plusy i minusy instalowania kotłów stałopalnych w układach zamkniętych bądź też otwartych . Powiedzmy szczerze chodzi o koszta , układ w pełni ciśnieniowy jest o wiele tańszy . I właśnie za tą kwotę wyznaczana jest cena życia .Któryś z kolegów napisał że przerobił sobie kominek z otwartego na zamknięty i sobie chwali , ale CO chyba tylko to że ciągle żyje i nie opuszcza go szczęście.
  Odpowiednie naczynie to 460 zł.
  Dobra pompa to 350 zł.
  Wymiennik to 600 zł.
  Łatwo policzyć na jaką kwotę ludziska wyceniają swoje życie bądź też dorobek swego życia .
  A co do instalatorów którzy robią takie cuda to od razu bym im dawał czapę za to że narażają życie ludzi nie świadomych i jeszcze upraszczają sobie robotę .
 • #15
  Ceer
  Level 11  
  Może pytanie jest absurdalne, ale... czy kominek z płaszczem wodnym emituje mniej ciepła w pomieszczenie niż "zwykły"?
  Chodzi mi o emisję taka typową dla kominka, czyli "grzanie" przez szybę...
 • #16
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Pytanie jest uzasadnione. Tak - mniej.
 • #17
  macsta
  Level 1  
  Mam dom o powierzchni użytkowej 150 m2 i kominek z płaszczem wodnym 18kW. Wkrótce podłączę się do sieci gazowej i planuję zakup kotła kondensacyjnego jedno funkcyjnego. Nadal podstawowym źródłem ogrzewania będzie płaszcz wodny a kocioł będzie go jedynie wspomagać np podczas nieobecności domowników lub w godzinach porannych.

  Proszę o poradę jaką wybrać moc kotła aby nie przeinwestować. Proponowano mi ACV Prestige Solo 24 (mam bufor ciepła tej firmy - 300 litrów) o mocy od 5,9 do 23,4 kW. Abstrahując czy wybiorę tego czy innego producenta, czy to właściwa moc na moje potrzeby? Może wystarczy max moc 18kW?

  pozdrawiam
  Maciej
 • #18
  kabee84

  Level 24  
  macsta - jeśli kominek 18kW daje radę, to kocioł gazowy również.

  ceer - i w końcu do jakiego wniosku doszedłeś?

  Nie rozumiem, dlaczego kotły na paliwa stałe, pracujące w układzie zamkniętym, zaopatrzone w odpowiednią armaturę zabezpieczającą w postaci np. wężownicy schładzającej i odpowiednich zaworów, są mniej bezpieczne od kotłów w układzie otwartym?
 • #19
  Anonymous
  Anonymous  
 • #20
  dzikamysz
  Level 16  
  Stawia nie stawia, wszystko zależy od własnego gustu i potrzeb. Co do kominków i bezpieczeństwa to owszem stosuje się kominki w układach zamkniętych zaopatrzonych w odpowiednią armaturę zabezpieczającą. Jest tylko kilka ale, kominek musi spełniać warunki pozwalające na pracę w takim układzie i to nie dopuszczalne ciśnienie pracy 0,1MPa tylko wyraźny atest dopuszczający do pracy w układach zamkniętych, jeszcze jeden szczegół kominek z płaszczem wodnym z definicji staje się kotłem na paliwo stałopalne a takiego nie wolno montować w pomieszczeniach mieszkalnych, i w przypadku najmniejszych wątpliwości jeżeli coś się stanie można zapomnieć o otrzymaniu choćby złotówki od ubezpieczyciela.
 • #21
  Anonymous
  Anonymous  
 • #22
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  Oj, dużo nie wiesz.
  Kocioł od kominka różni się tylko wyglądem drzwiczek. Pierwsze są stalowe, drugie szklane.