Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termometr na icl7107 z wykorzystaniem lm35

Hoolgarez182 10 Lip 2010 08:33 16185 12
  • Witam.
    Zrobiłem termometr stąd https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic733052.html
    Wartości elementów wlutowanych są takie same jak w załączonych na powyższej stronie plikach Eagla. Między złącze WE a -5V wlutowałem rezystor 10k tak jak podają w nocie lm35, a jest pokazane tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic733052-30.html Patrząc od przodu na lm35 mam kolejno nóżki: 1(+Vs); 2(GND); 3(-Vs). Podłączyłem go w następujący sposób:
    Nóżki: 1 do złącza +5V; 2 do WE; 3 do GND. I tu pojawia się problem. Temperatury przy tej kolejności nóżek pokazywane są świetnie tylko, że jako temperatury ujemne (świeci się dioda oznaczająca minus). Przy kolejności nóżek: 1 do +5V; 2 do GND; 3 do WE na wyświetlaczu świeci się jedynie sama kropka dziesiętna (tak jak w przypadku odłączenia LM35). Natomiast gdy pokręcę potencjometrem precyzyjnym tak, aby przy pierwszej konfiguracji nóżek miał 1,9 stopnia to wtedy przy drugiej konfiguracji nóżek wyświetla mi stale 20,2 stopnia choćby nie wiem jak bardzo grzał lm35, a minus się nie świeci. Co może być przyczyną? Proszę o pomoc.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • Pomocny post
    #2 10 Lip 2010 09:14
    goldi74
    Poziom 43  

Druga konfiguracja nóżek jest nieprawidłowa. Nie możesz podłączać LM35 tak jak Ci pasuje, na różne sposoby, bo go uszkodzisz. Zacznij od skalibrowania układu ICL7107 bez podłączonego czujnika temperatury.

• CControls
  • #3 10 Lip 2010 09:33
    Hoolgarez182
    Poziom 14  

Odłączyłem LM35 i ustawiłem potencjometr tak, że temperatura z odłączonym LMem wynosi 0,00, a dioda oznaczająca minus nie świeci się. Po podłączeniu Lma pokazuje mi temperaturę ujemna -4,7 stopnia. W pokoju jest 24 stopnie według oryginalnego termometru.

• Pomocny post
    #4 10 Lip 2010 09:38
    goldi74
    Poziom 43  

Jak skalibrowałeś układ ICL7107? Kalibruje się go ustawiając na nóżce REF HI napięcie 100mV lub 1V w zależności od wybranego zakresu pomiarowego. Podłącz też inny LM35, bo być może już go uszkodziłeś stosując inny sposób podłączania.

• #5 10 Lip 2010 09:48
    Hoolgarez182
    Poziom 14  

Może problem kryje się w złej wartości jakiegoś elementu...? Chociaż jeśli kolega zrobił swój termometr według tego co zamieścił w archiwum plytki.rar i mu on działa to ja już zaczynam się gubić...

Dodano po 37 [sekundy]:

Ok, za chwilę spróbuje na innym lmie

Dodano po 2 [minuty]:

Temperatura na innym nowym lm35 dalej nie ta co trzeba, a dokładnie -5,1 stopnia

Dodano po 6 [minuty]:

Czy dobrze mierzę przykładając sondy między REF HI, a GND?

• #6 10 Lip 2010 09:49
    goldi74
    Poziom 43  

Skalibruj najpierw układ ICL tak jak napisałem wyżej. Ustaw na końcówce REF HI (względem GND) napięcie 100mV (lub 1V).

• #7 10 Lip 2010 10:02
    Hoolgarez182
    Poziom 14  

Przy 0,1V na REF HI termometr pokazuje dobrą temperaturę jednak jest ona na minusie (tak jakby liczył w drugą stronę) i po próbie na produkcie wyjętym z zamrażarki temperatura z tych dwudziestu-paru stopni spada do prawie, że zera i więcej nie pójdzie, a produkt z zamrażarki ma o wiele niższą temperaturę

• #8 10 Lip 2010 10:04
    goldi74
    Poziom 43  

A wyjście LM masz podłączone przez rezystor do napięcia ujemnego?

• #9 10 Lip 2010 10:22
    Hoolgarez182
    Poziom 14  

Zaraz to dokładanie rozrysuję, żeby nie było nieporozumień.

Dodano po 16 [minuty]:

Termometr na icl7107 z wykorzystaniem lm35

• Pomocny post
    #10 10 Lip 2010 10:32
    goldi74
    Poziom 43  

Podłączenie jest prawidłowe. Dziwne jest tylko to wskazywanie ujemnej temperatury. Sprawdź jeszcze napięcia zasilające, szczególnie te -5V wytwarzanie przez przetwornice ICL7660.

• #11 10 Lip 2010 10:49
    Hoolgarez182
    Poziom 14  

Sprawdziłem już chyba wszystkie możliwości i dalej jest to samo. Icl7107 jest raczej sprawne, bo gdyby było uszkodzone to pewnie pokazywałoby jakieś bzdury, a tutaj pokazuje dobrą temperaturę tylko, że na minusie. Gdyby to był termometr pokojowy to bym to przebolał, ale myślałem wyprowadzić sondę za okno, aby mierzył temperaturę na polu. Więc w zimie do niczego się on nie nada, bo nie zmierzy temperatury poniżej zera...

Dodano po 7 [minuty]:

Napięcie na złączu 5V to dokładnie 5,08V, a na złączu -5V to -4,95V więc raczej może być. Między GND, a WE wynosi 0,27V i termometr pokazuje 27 stopni tylko, że na minusie :/

• Pomocny post
    #12 10 Lip 2010 10:55
    goldi74
    Poziom 43  

A jak masz podłączoną tą diodę LED wskazującą ujemną temperaturę? Bo to chyba tu jest problem. Na tym rysunku jest trzypinowe złącze na górze z lewej strony. Katoda diody LED powinna być podłączona do środkowego styku a anoda do dolnego. I zmierz teraz coś wyciągnięte z zamrażarki. I napisz jakie są wskazania.

• #13 10 Lip 2010 11:42
    Hoolgarez182
    Poziom 14  

Problem ze wskazaniem temperatury na minusie był spowodowany właśnie tym złym podłączeniem diody (między 20 nóżkę icla, a masę układu). Tak więc to nie maiło prawa chodzić dobrze. Po zmianie wsadziłem sondę w lód na ściance zamrażarki i temperatura nie spada poniżej 4,8 stopnia na plusie. Gdy dojdzie do tego momentu po chwili zaczyna powoli rosnąć mimo, że sonda dalej jest cała otoczona lodem. Wiec dalej jest coś nie tak.

Dodano po 17 [minuty]:

Ustawiłem najniższą możliwą temperaturę potencjometrem, a potem włożyłem lm35 do zamrażarki no i wskazanie nie schodzi poniżej 0,00 (najczęściej skacze od 0,01 do 0,08), a przy ustawieniu REF HI na 0,1V nie da się zejść poniżej 4,8 stopnia na plusie. Coś tu jest nie tak z napięciem ujemnym. Tyle, że na wyjściu jest takie jak trzeba, a lm35 jest dobrze podłączony.

Dodano po 8 [minuty]:

Sprawa jest już jasna. W sklepie poprosiłem o czujnik temperatury lm35, który obsługuje pełny zakres temperatur, a teraz zerknąłem na mój czujnik. Jest to dokładnie LM35DZ. W katalogu sprawdziłem i jego zakres temperatur wynosi od 0 do 100 stopni. Nie ma to jak zmarnowany czas na szukanie usterki, a ma się ją przed samymi oczyma.