Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cobra 19DX4 - częstotliwość nadawania

10 Lip 2010 15:01 2042 3
  • Poziom 16  
    Witam.
    Znam opinie na temat tego radia i co jest warte, przeczytałem wszystkie posty, ale nadal nie potrafię pojąć problemu jaki występuje u mnie, chciałbym uzyskać jakąś informację czy można temu zaradzić. Mianowicie podczas nadawania pomiar miernikiem częstotliwości wskazuje na to, że radio prawie idealnie stoi na częstotliwości danego kanału (np. kanał 19, wskazania miernika 27,18001 MHz ), ale sygnał słaby, a modulacja to dosłownie masakra. Natomiast jeśli odstroję transceiver ( Yaesu FT-897D ), na którym odsłuchuję Cobrę o 5 kHz w dół, to odbieram rewelacyjnie, mocny sygnał, modulacja wspaniała. Wrażenie takie jakby radio nadawało na zachodniej 18 (27,175 MHz ), pomimo że miernik częstotkiwości wyraźnie wskazuje częstotliwość kanału 19 w zerach. Odbiornik w Cobrze pracuje poprawnie, antena Wilson Little Will zestrojona jak należy, moc nadawania w normie.
    Proszę o odpowiedź.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Te Cobry właśnie tak nadają. W FM jeszcze lepiej słychać niż 5k niżej. Syf malaria.
    Michał
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Drag napisał:
    Natomiast jeśli odstroję transceiver ( Yaesu FT-897D ), na którym odsłuchuję Cobrę o 5 kHz w dół, to odbieram rewelacyjnie, mocny sygnał, modulacja wspaniała.

To niestety wina odbiornika AM w FT-897D i jego demodulatora.

Przecież AM w tym radiu to tylko dodatek.

Pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    Przyznaję, że FT-897D nie ma rewelacyjnego odbioru AM w paśmie CB, ale w tym przypadku nie jego to wina, miałem akurat ten transceiver pod ręką w czasie pomiarów. Dokładnie to samo dzieje się z Cobrą gdy odsłuchujesz nadawania na innym radiu CB wyposażonym w zera i piątki. Jak pisałem, gdy moduluję na kanale 19, najwyraźniej słyszą mnie kanał niżej w piątkach, a częstotliwość stoi jak wryta na 27,180 MHz ! To samo oczywiście i na innych kanałach. Sprawdziłem też odbiór w FM, faktycznie lepiej, dochodzę do wniosku, że to radio tylko do odsłuchu, chyba że ktoś znalazł na nie sposób i doradzi ( za wyjątkiem kosza na śmieci, to już wiem ).